Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/20/19 in Posts

 1. 3 points
  Nie zrobili w źródle babola. Autor badań wyjaśnia to tak: Short answer: In a DNA context, PEG is the most hydrophobic cosolute available which does not precipitate DNA. I agree many people say PEG is hydrophilic. What they really mean is that PEG easily dissolves in water. But for example HPLC solvent data (for example https://sites.google.com/site/miller00828/in/solvent-polarity-table) lists dioxane, dimethoxy ethane, and diglyme (essentially very short PEG chains) among the more nonpolar solvents. Since we need a water solution to study DNA, we choose PEG-400, diglyme, and dioxane to be co-solutes. They provide the most hydrophobic environment possible, while also being DNA-compatible. Yes the wording in the press release could be misleading. Maybe they (and we in the manuscript) should be more careful when using “hydrophobic” as a shorthand for “reduced water concentration”/”environment with few water molecules”.
 2. 2 points
 3. 2 points
  Zdaje się, że ktoś nieumiejętnie skrócił tekst. Znalazłem taki opis (https://medsidepl.netlify.com/anty78/plaquenil3743) To też jest zdaje się w jakimś stopniu tłumaczenie tworzone maszynowo, ale widać, że ta "synteza gatunków" musiała pojawić się w oryginalnym tekście w trochę innym kontekście, niż można by się spodziewać
 4. 2 points
  Obawiam się jednego, że niedługo do zrozumienia jak można zastosować komputer kwantowy ze sztuczną inteligencją będzie potrzebny ... komputer kwantowy ze sztuczną inteligencją
 5. 1 point
  To co zaraz napiszę to tylko kwestie terminologiczne, dla zainteresowanych - moje zastrzeżenia nie wpływają na odbiór powyższych komunikatów ;P Mam na myśli "funkcje neurologiczne". Neurologia to nauka badająca i lecząca choroby, więc tutaj powinno być raczej - funkcje neurofizjologiczne, lub neurobiologiczne - jako pochodne procesów neurofizjologicznych, czyli takich które zachodzą w systemie złozonych z neuronów i gleju, czy też prosiciej - zachodzących w tkance nerwowej. Funkcje neurologiczne można by zatem rozumieć raczej jako objawy procesów neuro-patologicznych, czyli objawy chorób neuorlogicznych i/lub psychiatrycznych np. afazje, apraksje etc. Po drugie, skoro funkcja jest pochodną procesu, a ten odbywa się w jakimś systemie, to system ten musi być ściśle okreslony. I tak, zazwyczaj, system neurobiologiczny, jest jak przedrostki sugerują - złożony z neuronów. A te są, jak wiaodmo - komórkami. W związku z tym funkcje "neuro" może posiadać tylko system zbudowany z neuronów. To co Ci naukowcy osiągneli to funkcje imitujące do pewnego stopnia systemu neuronalne, czyli czysta bionika. Funkcje które w artykule nazywane są "neurologicznymi" mozna by nazwać neurobiomimetycznymi lub coś w ten deseń ;P Ale widomo, wszystko co neuro jest modne teraz, także to chyba taka forma reklamy.
 6. 1 point
  "z europejskim mędrcem TW Bolkim", "towarzysz Lis", "jej słowa o Polakach są plugawe" Hallo, czy leci z nami pilot? Czy jest tu jakiś moderator by posprzątać to szambo? @Kopalnia - zwracacie się do nas z prośbą o wsparcie finansowe. Ale jak tu wspierać portal, który zaczyna przypominać wPolityce.pl?
 7. 1 point
  Żeby np. ścisnąć sprężynę potrzebujemy dostarczyć energii - jeśli jest to w układzie zamkniętym jak rakieta, całkowita energia jest zachowana, dla jej przekazywania konieczne są pędy ... Można budować konstrukcje które wydają się łamać takie podstawowe zasady, ale jeśli dobrze rozpisać co tam się dzieje, bilansy np. pędu dla zamkniętego układu wychodzą zero. Muszę przyznać że sam zacząłem studiować fizykę (prawie dwie dekady temu, jako trzeci kierunek) z powodu podobnej konstrukcji: koła z wbudowanym systemem odważników które naiwnie wydaje się że mogą doprowadzić do lotu - ale tylko wydaje się. Podczas gdy są powody żeby nie mieć absolutnej pewność odnośnie np. drugiej zasady termodynamiki (bardziej fundamentalne modele są czasowo/CPT symetryczne), czy zasady zachowania liczby barionowej (łamanej np. w hipotetycznej bariogenezie czy promieniowaniu Hawkinga), nie znam porządnych argumentów na łamanie energii, pędu czy momentu pędu, które z tw. Noether biorą się po prostu z symetrii: translacyjnej w czasie, przestrzeni czy obrotu. Inna pewna zasada zachowania to np. ładunku - dzięki tw. Gaussa, które mówi że pole elektryczne na brzegu jakiegoś obszaru determinuje ładunek w środku tego obszaru - on nie może się zmieniać bez zmiany tego pola elektrycznego. Dla liczby barionowej już nie mamy takiego strażnika jak prawo Gaussa.
 8. 1 point
  Gdzieś widziałem wartą rozważenia definicję, że nazizm to "rewolucyjne połączenie nacjonalizmu i socjalizmu".
 9. 1 point
  Hmm, problem z ulokowaniem faszyzmu na osi prawica-lewica wynika z traktowania tej osi jako liniowej, gdy tymczasem jest ona na swoich skrajnych końcach zakrzywiona i płynnie się łączy: skrajna prawica - faszyzm - skrajna lewica. W takim ujęciu przeciwieństwem faszyzmu jest społeczny i gospodarczy liberalizm.
 10. 1 point
  Sorki. Zgrzytałem wczoraj zębami nad inteligencją krajan i oberwało Ci się niechcący rykoszetem. Twoje: Moje, ale z wiki: Po dobroci: wciskają nazizm na lewo i prawo, ale nikt ich nie chce, Czytaj idioto co powyżej piszą.
 11. 1 point
  Może po prostu właśnie widzimy rozwiązanie paradoksu Fermiego i "wielkim filtrem" jest delikatna, trudna do osiągnięcia i utrzymania równowaga atmosfery planet do utrzymania warunków sprzyjających życiu.
 12. 1 point
  Planetarne życie ludzi dobiega końca. Wszystkie niemal wiadomości to kronika zagłady. A ludzie wciąż nie chcą uznać granic rozrostu własnego gatunku. Z tego punktu widzenia człowiek nie jest mądrą istotą - jest jak wszystkie pozostałe gatunki pchane ślepo w przód - jest racjonalny tak jak żaby, słonie itd. itd.
 13. 1 point
  Mi się wydaje, że to bardziej te wszystkie "pińcet plusy", tzn. "ciemny lud" jak widać lubi być obdarowywany prezentami nie widząc, że to z ich własnych podatków. I jeszcze - co gorsza - wierzy w te wszystkie wizje w rodzaju autorytarnego państwa a'la Józek Piłsudski. Czyli jednak - chyba - demokracja u nas się nie sprawdza. Polska była w miarę normalnym państwem w średniowieczu, za czasów Piastów, potem - w miarę - "demokratyzacji" i przesuwania się centrum kraju na wschód - robiło się coraz gorzej (nie licząc jakichś jednostek, które czasem coś zdziałały dobrego).
 14. 1 point
  Do siódmego pokolenia wystarczy? Niestety się powiodła. Nie może istnieć demokracja bez informacji. Propaganda to nie jest informacja, to dezinformacja. Podpierdole*ie przez kaczystów państwowej TVP i zrobienie z niej TVPiS, to był zamach na demokrację.
 15. 1 point
  Zgodnie z tytułem wątku: thikim teraz się śmieje , a płakać póżniej będą jego dzieci.
 16. 1 point
  JannaJ nie dyskutuj z trollami, którzy tutaj chcą siać swoją wiarę. Globalne ocieplenie jest faktem. Nasz wpływ także jest faktem. Natomiast jest jeszcze więcej faktów. Klimat się zmienia, zmieniał i zmieniać będzie. Akurat nikt nie dowiódł jednoznacznie że na zmianie klimatu Polacy stracą. Na pewno za to stracą jak będą bezrefleksyjnie niszczyć własną gospodarkę w imię religii klimatycznej. Gdy gdańszczanie z racji dostępu do morza się bogacili - jakoś szat nie rozrywali że gdzieś tam w centralnej Polsce działki były tanie. Teraz nie ma powodu aby załóżmy mieszkańcy małopolskiego rozrywali szaty bo działki w Gdańsku za pewien czas staną się ponownie tanie. Ani tym bardziej z powodu malejącej ceny działek w Niderlandach. Klimat się zmienia, walka z jego zmianami to tylko biznes.
 17. 1 point
  Ale czy aż taki sceptycyzm nie przekracza granic zdrowego rozsądku ? Co do bakterii, planet pozaziemskich, czy sferyczności Ziemi też masz wątpliwości? To przecież ten sam mechanizm osobistej dedukcji! Mariusz napisał, że pora roku ma niezauważalny wpływ na objętość lodowca. Jemu też nie wierzysz?
 18. 1 point
  Tym komentarzem co chciałeś przekazać: swój sceptycyzm co do GO, fachową krytykę (bo jesteś analitykiem zdjęć), czy "glacjologiem" ze szkoły (ach ta cisza wyborcza).
 19. 1 point
  Dobrze panie doktorze. Czyli rozumiem, że skoro dokładnie i np. wyruszyli, 10 min. przed czasem, to czekali dokładnie 10 min nad masywem, żeby dokładnie, było 100. Ok teraz rozumiem. ☺️. Zapytałem, bo w artykule, nie było wzmianki o dacie. W necie zresztą też nie mogłem jej znaleźć. A nie chciałabym, żeby się jednak okazało, że niedokładnie 100.
 20. 1 point
  Bez przesady i to jeszcze z tymi minusami.... Równie dobrze autor (oryginalnego) artykulu mógł mieć na myśli dokładność do lat. Nie 99, nie 101, a dokładnie 100 lat. ed. Zwłaszcza, że nie znalazłem dokładnej daty zdjęć (oczywiście jakby to miało jakiekolwiek znaczenie), ale znalazłem np. to: "In November 1919 he co-founded (with Alfred Comte) an air-photo and passenger flight business... "
 21. 1 point
  Nie zapominaj, że zdjęcia nie oddają dobrze grubości pokrywy lodu, która może być znacznie cieńsza. Lód może wręcz się topić od spodu, jeżeli jest podmywany cieplejszą wodą.
 22. 1 point
  Nie ma większego splendoru dla kraju jak Nobel, a Tej -cisza wyborcza- praca rodziców się nie podoba. Ja tych -cisza wyborcza- całkiem nie rozumiem. Jeżeli twoja wiedza o UL ogranicza się tylko do tego faktu, to uwno wiesz o UL i skażona jesteś -cisza wyborcza- propagandą.
 23. 1 point
  Dałem Ergo Sum strzałkę w górę, żeby zrównoważyć strzałkę w dół od @3grosze, wydaje mi się, że trochę nieuzasadniona (niezależnie od tego, czy mi się podoba komentarz E.S. czy nie).
 24. 1 point
  Obstawiam błąd automatycznego tłumaczenia. Bez angielskiego oryginału nie będzie łatwo. Najbliższe co mi przychodzi do głowy, to utrudnianie rozmnażania pasożytom?
 25. 1 point
  Jakby w USA potrzebowali jakiegokolwiek pretekstu. Iran non-stop atakuje instalacje i organizacje w USA. Pamiętam artykuł z zeszłego roku, gdzie opisano przypadek skazania rządowych hakerów z Iranu za włamania (phishing) do uniwersytetów w USA w celu wykradania prac naukowych i własności intelektualnej. Nie bronię USA, bo NSA i TAO ma za uszami, ale Iranem bym się nie przejmował. To samo Korea Północna, która słynie z włamów do giełd kryptowalut. Zrobili już z tego krajowy biznes i metodę obchodzenia sankcji. Chiny to kolejny kraj, który do niedawna agresywnie włamywał się na skalę przemysłową do organizacji w USA w celu wykradania tajemnic biznesowych. Są artykuły na ten temat i poważniejsze opracowania. Rosjanie też są bardzo dobrzy w te klocki. Ciekawy przypadek z tego roku, kiedy to Izrael uderzył z powietrza w blok, gdzie rzekomo znajdowało się HQ hakerskie Hamasu: https://www.zdnet.com/article/in-a-first-israel-responds-to-hamas-hackers-with-an-air-strike/ Z kolei kilka lat temu USA uderzyło z drona w hakera odpowiedzialnego za włamy i rozwijającego team hakerski dla Państwa Islamskiego.
 26. 1 point
  Ok. Ale dla porównania, chciałbym za ten sam okres poznać takie same dane tych, co palą "normalne" papierosy! Wtedy można by wysnuć jakiś racjonalny wniosek. A tak to tylko suche liczby. A może w tym czasie tyle samo osób np. zmarło z powodu nadużywania cukru? A może tyle samo osób uszkodziło płuca w rolnictwie z powodu wydzielania amoniaku od zwierząt gospodarskich?
 27. 1 point
  Problem z tymi "konsumenckimi" działaniami jest taki, że ich masowa produkcja zamiast pomagać dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Biorąc na przykład te filtry do pralek - ile z nich trafi na śmietnik, bo nikt ich nie kupi?
 28. 1 point
  Nie ma czegoś takiego jak "pary bazowe" w DNA.
 29. 1 point
 30. 1 point
  Jedna z kamer foto-pułapki, które są zainstalowane w różnych miejscach w naszych lasach, zarejestrowała rodzinę wilków. Jest ich na pewno pięć, a być może więcej, mówi Gazecie Wrocławskiej Marcin Calów, nadleśniczy z Wałbrzycha. Kamera uchwyciła dwa dorosłe i trzy młode osobniki. Leśnicy od dawna wiedzieli, że w lasach koło Wałbrzycha zadomowiły się wilki. Znajdowali bowiem ślady tych zwierząt. Jednak dopiero teraz udało się zdobyć bezpośredni dowód. Na razie nie wiadomo, czy nagrane przez kamerę wilki to ta sama rodzina, której ślady od pewnego czasu znajdowano. Być może zagadkę wyjaśni przejrzenie innych foto-pułapek. Film, na którym widać wspomniane wilki, został nagrany 21 września o 21.30 koło Mieroszowa. Kamerę zainstalowano koło dużej kałuży. Leśnicy liczyli, że w związku ze suszą zwierzęta tam właśnie przyjdą napić się wody. Wilki są gatunkiem chronionym, a ludzie nie powinni się ich obawiać. Zwierzęta prowadzą nocny tryb życia, kiedy to m.in. polują. W dzień śpią w ukryciu. « powrót do artykułu
 31. 1 point
  Zdecydowanie powinna być tutaj mowa o 3 bilionach drzew. I wg ostatnich szacunków tropiki są domem dla 43% całego drzewostanu. Otóż nie, nie znaleziono. Stwierdzono tylko emisję, a źródła nie znamy. Są tylko podejrzenia co do domniemanego winowajcy.
 32. 1 point
  No to dowalić im podatek od oddychania... eee... znaczy się emisji CO2, i foka szara będzie ocalona. Pierścienie Saturna również.
 33. 1 point
  Z tego co mi wiadomo, to każdy organizm jest nieśmiertelny za swojego życia. Zazwyczaj ta nieśmiertelność kończy się dopiero gdy umierają. Sory za drobny trolling, nie mogłem się powstrzymać.
 34. 1 point
  Dowody naukowe na istnienie Boga? Hi,hi, gdyby takowe były, to WSZYSCY byliby wieżący. Wiara jest nieracjonalna, więc nie rozum narzędziem do jej zrozumienia. Wiarę się czuje. Małe ćwiczenie: wytłumacz niewidomemu kolory.
 35. 1 point
  Masz rację. Chyba to niewłaściwy temat na to forum. Komentarze Astroboya prawie jak spod artykułu na onecie. Brawa za 580 postów, ale coś czuję, że większość ma tę samą wartość intelektualnego buractwa.
 36. 0 points
  Nie napisaliście że rodzice byli nauczycielami na tzw Uniwersytecie Ludowym, czyli instytucji założonej przez PZPR i prowadzonej przez ZSMP i ZMW w calu szerzenia socjalizmu na wsiach.
 37. 0 points
  Co mają Brytyjczycy do Brazylijczyków, czyli co ma piernik do wiatraka?
 38. 0 points
 39. 0 points
  ehh, a już myślałem, że za pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu
 40. -1 points
  Istota, która nosi tak wspaniałe Imię, niczego nie musi udowadniać. Wielbłąd (dwugarbny) może być tylko zerowym przybliżeniem ideału o imieniu Beata. Oczywiście, jak doskonale zapewne wiesz, Ciebie nie dotknie nawet granica przybliżeń, które zapoczątkowałem. P.S. Sądziłem, że Beata może raczej "udowadniać, że nie jest wielbłądzicą", nie wielbłądem. Witaj w klubie wielbłądzie. Edit: dla przyszłych pokoleń Twoja wypowiedź: Edit2: będę bezwstydny; wyskakując ze mną na pałki trzeba posiadać nie tylko tupet. Pokłon Tobie, wielbłądzie.
 41. -1 points
  Mądre, głębokie i filozoficzne. Bardzo dziękuję za odkrycie. Przy okazji. Ciekaw jestem, bo to chyba nie tak trudne badania, czy ktoś pokusił się w tej części świata o badania równie ciekawe przy globalnym ociepleniu. W końcu globalny radioaktywny opad po bezmyślnych pierwszych próbach nuklearnych na dosyć sporą skalę... Było tego sporo.
 42. -1 points
  Niemożliwe, kilka tysięcy ekslozji nuklearnych i termojądrowych, nie mogło mieć na to wpływu
 43. -1 points
 44. -1 points
 45. -1 points
  Panie Błoński, nie wie Pan jak jest po angielsku kwas i zasada, i masz Pan gdzieś uwagi komentatorów. Może zmień Pan nazwę serwisu na Kopalnia Wolnych Tłumaczeń dla Humanistów.
 46. -1 points
  https://www.australiansforanimals.org.au/2014/01/17/fukushima-a-global-disaster/ FUKUSHIMA Źródło : http://www.australiansforanimals.org.au/fukushima/ Jeśli ktoś myślał że efekty wybuchu elektrowni w Fukushimie należą do przeszłości to się grubo myli. 1. Każdego dnia, 300 ton radioaktywnej wody jest ciągle wypuszczona do Pacyfiku. Rozważana jest w tej chwili możliwość wypuszczanie do Pacyfiku jeszcze większej ilości tej skażonej radioaktywnie wody. 2. Australijski żeglarz jachtowy, który ostatnio żeglował z Japonii do San Francisco relacjonuje : „Po wypłynięciu z Japonii, Pacyfik wydawał się całkowicie wymarły. Prawie w ogóle nie widać było jakiegokolwiek życia. Widzieliśmy wieloryba, który bezradnie kołysał się na falach. W okolicach głowy miał ogromną narośl jak jakiś wielki nowotwór. Widok był przerażający. Przemierzyłem w moim życiu wiele mil na oceanach i przyzwyczajony jestem wiedzieć żółwie, delfiny, rekiny, wielkie stada ptaków. Tym razem jednak, przez ponad 3000 mili morskich, nie było widać żadnej żywej istoty. Zamiast tego widzieliśmy całe góry śmieci. 3. Inne fakty związane z tym zjawiskiem są równie przerażające : a. Niedźwiedzie polarne, foki i morsy, które zamieszkują wybrzeże alaski cierpią z powodu utraty futra i otwartych ran b. Z jakiegoś powodu, ryby żyjące wydłuż zachodniego wybrzeża Kanady krwawią ze skrzeli, brzucha i oczu. c. Rozgwiazdy morskie żyjące wzdłuż zachodniego wybrzeża wydają się jak gdyby się roztapiały. d. Naukowcy zauważyli bardzo duże stężenie cezu 137 w planktonie w wodach pomiędzy Hawajami i zachodnim wybrzeżem USA. e. Oszacowano, że wielkość promieniowania jakim skażone są wody oceaniczne w okolicach Fukushimy jest 100 razy większa niż wielkość promieniowania po katastrofie w Czarnobylu. W takim oto świecie przyszło nam żyć
 47. -1 points
  Ciekawy artykuł. Ruch i ćwiczenia to zdrowie nawet przy chorobie nowotworowej. Tylko czy w naszym kraju jest to realne?
 48. -1 points
  Wielkich różnic to nie widać. Rozumiem, że przelot w 1919 też był w sierpniu?
 49. -1 points
  Panie bakałarzu, wystarczy poszukać, ale widzę boli. Poniżej masz pan artykuł z "suwaczkami"; nawet bez odpowiednich okularów zobaczysz pan różnicę. Pozdrawiam. https://www.theguardian.com/environment/2019/oct/10/shrinking-glaciers-mont-blanc-from-the-air-100-years-on Dokładnie. Żeby zobaczyć debilne komentarze.
 50. -1 points
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...