Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Ergo Sum

Users
 • Content Count

  521
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Ergo Sum last won the day on December 3 2020

Ergo Sum had the most liked content!

Community Reputation

21 Good

About Ergo Sum

 • Rank
  Nadsztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Kobieta

Recent Profile Visitors

39266 profile views
 1. IMHO rysunki wyglądają raczej na bardzo świeże. Szczerze to nie dałabym im nawet 100 lat - taką mają ostrość. Kamień na tabliczkę też raczej nie wygląda. Ale może to kwestia złego zdjęcia.
 2. Pokrywanie tym preparatem od wewnątrz rur kanalizacyjnych znacznie by ograniczyło powstawanie zatorów i zmniejszyło ilość pozostających tam zanieczyszczeń. Można by nawet pomyśleć o całym systemie kanalizacji miejskich.
 3. Dla mnie to wygląda jak zaczepy do nagolenników - takie coś co z tyłu nogi lub ręki się trzyma a z przodu ma przywiązany kawałek skóry lub pancerza
 4. Bardzo ciekawy problem, do rosztrzygnięcia którego można by na pewno zatrudnić ... sztuczną inteligencję. Pytanie czy chcemy żeby AI nie wpływała na nasze życie. Przecież właśnie po to ją budujemy, żeby poprawiła naszą rzeczywistość włącznie z nami. Dla AI internet, a nawet więcej - ludzkość, będzie jak jeden organizm. Pytanie otwarte co zrobić aby nie zaatakował go rak, który doprowadzi do jego śmierci. W naszym organizmie są systemy wykrywania raka i jego likwidacji - np. kinaza janusowa, działająca trochę jak koń trojański. Jeśli będziemy potrafili stworzyć AI-rakowe, to będziemy potrafili stworzyć także AI-janusowe - mówiąc w uproszczeniu.
 5. Wg mnie to bardzo ważne badania. Powiem wręcz "WRESZCIE". Oczywiście konsekwencji nie widać na pierwszy rzut oka. Niektórzy będą nawet drwić z tego że rybacy żyją nad wodą - no cóż. No comments. Badania po raz pierwszy sugerują istnienie szerokiego wpływu na zachowanie, potwierdzają związek postaw i możliwości środowiskowych - a więc to że należy to brać pod uwagę. Te badania to wręcz zagrożenie dla niektórych mód ideologicznych i wsparcie dla koncepcji - że istnieje coś takie jak postawa słuszna, korzystna, spójna - i postawa przeciwna. To także przyczynek do zrozumienia różnorodności i że nie każda postawa powinna mieć takie sama prawa. Mówiąc obrazowo - z uznania faktu że nad rzeką łowi się ryby, nie można wyciągać wniosku że każdemu należy się tyle samo ryb tylko dlatego że ktoś tam mieszka (a nie jest rybakiem), bo jest to nieuprawnione uprzywilejowanie grupy działającej przeciwnie z zasadami środowiska. Istnieją zasady szersze niż tylko ludzkie - które mówią co jest korzystne, zdrowe, - a do ekologii i natury można teraz zaliczyć nawet takie zjawiska jak prokreacja, wierność, mnogość partnerów itp. Ja tylko podaję uproszczone przykłady - nie wyciągam wniosków, bo to musi być dalej badane - ale jest nadzieje - bo WRESZCIE może to być udowodnione naukowo.
 6. Podobają mi się nazwy - ciekawe czy potrafią też wykuwać kopytkami wyroby jubilerskie
 7. Jak dla mnie to raczej jest kopaczka do warzyw niż topór. Archeolodzy "zawsze" znajdują topory, albo artefakty rytualne.
 8. Archeolodzy uwielbiają wszystkiemu co nietypowe przypisywać znaczenie symboliczno-religijne.
 9. No .. i właśnie to jest doskonały przykład tego że informatycy totalnie nie wiedzą co jest zakresem humanistyki. Nie, nie jest to tylko język i luźne błądzenie. Określając tak procesy społeczne czy psychologiczne wykazujesz że tego po prostu nie rozumiesz. Właśnie ten sam błąd popełniają informatycy i właśnie dokłdnie ten błąd jest podstawą dlaczego algorytmy "AI" nie są "I".
 10. Z tego wszystko najbardziej przykra jest informacja o nie lądowaniu na Księżycu do 2024.
 11. No, wreszcie to o czym piszę od kilku lat, proces samooceniania. Kolejnym krokiem jest dodanie procesu "wyobrażania" sobie - czyli symulacji swoich ruchów. Jeśli to będzie rozwinięte to będzie można mówić o maszynach mających świadomość i inteligencję. Tak naprawdę to jest podejście humanistyczne w programowaniu i wreszcie ktoś to zaczął wdrażać - bo ludzie myślący algorytmami niestety mają małe pojęcie o humanistyce. Myślą że są w stanie wszystko analizować "matematycznie" ale tak nie jest. Potrzebna jest współpraca i wzajemne zaufanie bo humaniści oczywiście nie potrafią myśleć algorytmicznie. W żadnym wypadku nie jest to ujma - tylko specjalizacja. Ale trzeba ją przyjąć i zaakceptować.
 12. O Boże, chroń nas Panie przed takim etnologami. Za mało tu miejsca, aby to wszystko wyjaśnić co etnolog nabajdurzył. Po pierwsze błąd metodologiczny polega na traktowaniu najstarszych zwyczajów jako źródła zwyczajów następnych. To błąd kardynalny. Owszem, można odnaleźć ślady starszych zwyczajów, ale procesy często wykorzystując okoliczności do tego aby nadać nowy sens. Tak było zawsze gdy kultura chrześcijańska następowała po pogańskiej. Wykorzystywała zastaną kulturę i nadawała jej nowy głębszy sens. Niestety ateistyczni etnolodzy kompletnie nie rozumieją tego procesu. Próbują go analizować właśnie tak jak dr Odoj. Nie chodzi mi tu o uznanie wartości religijnych - ale o obiektywne zauważenie pewnego procesu. Przy okazji - sprawa karpia - oczywiście że był w tradycji polskiej już w średniowieczu, lecz był traktowany jako ryba biedoty. Dlatego nie był "w tradycji" i nie występuje na rysunkach, które w piśmiennictwie były kierowane do warstw bogatszych, ale przepisy wigilijnego karpia w szarym sosie znane są już z XVI wieku. Na świecie istnieją tradycje, które datuje się na dziesiątki tysięcy lat. Owszem ich interpretacja się nieco zmienia, ale są też proces odwrotne - tj przypominania starych znaczeń. Bez wartościowania ich głębi nie można poprawnie badań takich zjawisk. I to obiektywnie - np. zakładając że interpretacja psychologiczna jest głębsza niż mechaniczna, a interpretacja socjologiczna jest głębsza niż magiczna. Doktor ewidentnie pomija ten proce - a więc całokształt jego badań jest bezwartościowy z punktu widzenia naukowego.
 13. Książki wydawane podziemnie w czasie komuny w Polsce albo Biblia z czasów Rewolucji Francuskiej też będą - czy tylko te zakazywane przez Kościół?
×
×
 • Create New...