Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Ergo Sum

Users
 • Content Count

  634
 • Joined

 • Days Won

  25

Ergo Sum last won the day on September 10

Ergo Sum had the most liked content!

Community Reputation

33 Good

About Ergo Sum

 • Rank
  Nadsztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Kobieta

Recent Profile Visitors

61712 profile views
 1. Jak często budując dom umieszczacie tam napis że jest to "miejsce przeznaczone do mieszkania"? Albo w przejściu podziemnym napis "przejście podziemne"? Niestety archeolodzy mają bardzo małą wyobraźnię i interpretacje są bardzo często ograniczone. Najlepszym dowodem jest to że jak czegoś nie rozumieją to kwalifikują jako "obrzędowe" - podczas gdy obrzędy były w dawnych czasach po prostu częścią życia - np. "obrzęd" obiadu.
 2. W społeczeństwo została wpompowana masa neurotycznych kalek myślowych powodujących, że jakiekolwiek słowo o "duchowości" od razu kojarzy się niemyślącym samodzielnie ludziom z przemocą, gwałtami, narzucaniem itp. Problem polega na tym, że nie potrafią ci ludzie przetworzyć informacji wynikającej z takiego artykułu. Ich własne neurotyczne skojarzenia wprowadzają ich momentalnie na wąską ścieżkę jednotorowego myślenia. Widać to od razu po niektórych komentarzach. Tymczasem kwestia duchowości jest ważna dla każdego człowieka. Człowiek potrzebuje mieć odniesienie do czegoś co jest dla niego transcendentne, niewzruszalne. Jeśli tego nie ma wzrasta poczucie niepewności - które szczególnie w sytuacja traumatycznych może prowadzić do tragedii. PS: raczej nie spodziewam się pozytywnego odbioru tego komentarza na tym forum
 3. Czy jeśli 200 lub 400 milionów lat temu na Ziemi istniała jakaś cywilizacja, zostałyby by po niej ślady, które przetrwały formowanie się kontynentów?
 4. Przyducha jest znana każdemu akwaryście. W niskim stanie wody spada powierzchnia styku wody z powietrzem (napowietrzanie) oraz ilość wody na jedną rybę. W efekcie ryby otrzymują mniej tlenu. Ścieki i złote algi są w każdej rzece ale to brak tlenu, niewystarczające napowietrzenie w strumieniach spowodował falę przesuwającej się wody ubogiej w tlen. Przyducha była obserwowana w wielu rzekach i jeziorach od lat, właśnie w najgorętsze długie okresy. Należy przypomnieć że stan wielu rzek był nie tak dawno najniższy od dziesiątków lat, nad powierzchnią były widoczne nawet tzw "kamienie głodu". Usilne dorabianie faktów o rtęciach, o braku reakcji, o toksynach, złotych algach jest nudne i dziecinne. To jest takie żenujące obserwować jak niektórzy ludzie bezmyślnie wykorzystują każdą najmniejszą okazję żeby połechtać swoją nienawiść do przeciwników politycznych będących akurat przy rządach. Opozycja lewacka w Polsce jest strasznie, ale to strasznie żenująca. Będą tokować nawet w tak prostej sprawie jak letni powszechny problem ekosystemu, który był jednocześnie odnotowany także w Niemczech, Czechach, Francji i wielu innych krajach. Ludzie - serio - nie potraficie żyć inaczej tylko nieustannie zrzędzić?!?!?!?!?!
 5. To bardzo ciekawy problem, nad którym i ja sie nieraz zastanawiałem. Być może, średnio biorąc, ten co ma wystarczająco dużo rozumu wie, że bogactwa nie zabierze do trumny i wystarczy mu żaglówka lub bilet na samolot, zamiast jachtu za mln $ i prywatnego odrzutowca. Poznawanie świata jest ciekawsze i bardziej etyczne niż władza, ale do tego trzeba rozumu. Niestety krzywa Gaussa działa, więc są i tacy i tacy. krzywa ta dotyczy również postawy moralnej. Jeśli zdarzy się (a zdarzy się na pewno) iloczyn dużego intelektu i braku empatii, to inni mają przechlapane!To własnie są chyba w większości samce alfa.

  1. Ergo Sum

   Ergo Sum

   Dzięki za cenną uwagę. Myślę że "samcowatość alfa" ma źródło w atawizmie wywodzącym się od czasów gdy byliśmy zwierzątkami. Taka jest natura i nie chodzi tu o to żeby kogokolwiek obrażać. Oczywiście jest też "samicowatość alfa" - dotyczy to obydwu płci. W procesie rozwoju jako ludzie znaleźliśmy inne wartości - takie jak np. tworzenie wspólnot. Takie działanie prowspólnotowe nazywane jest Miłością. (Niestety samcowatość i samicowatość realizująca się w rozsiewaniu genów również jest nazywana "miłością"). Generalnie postawy, który powsrzymują naszą "alfową "naturę są ludzki a te które ją napędzają są wg mnie po prostu zwierzątkowate - i tak zachowuje się wiele osób - również niestety są i tutaj na forum tacy użytkownicy, którzy notorycznie drwią i perorują - typowe zwierzątkowanie.

   Pozdrawiam!

 6. Czyli mogli być mądrzejsi od Homo Sapiens (na co wskazują rozwinięte funkcje innowacyjności) ale częściej byli "dziwakami" od których się odwracano i ich lekceważono i wyśmiewano - choć z czasem korzystano z ich pomysłów. Zupełnie tak jak dzisiaj - wrażliwe pomysłowe osoby popychają świat do przodu, ale to tępe samce alfa zostają dyrektorami firm korzystającymi z ich odkryć.
 7. nie panikujcie - to nie wynik słabości polskich Uniwersytetów - tylko efekt obowiązkowych cytowań, bicia piany punktów i tworzenia masy niepotrzebnych nikomu badań dla wałsnej kariery. Poziom w tym rankingu nie przekłada się na jakość.
 8. Te badania są oparte na oczywistym błędnym założeniu - że ludzie potrafią sobie wyobrazić posiadanie nieograniczonej sumy pieniędzy. Prawda jest taka, że jeśli by mieli milion dolarów każdy z nich by mówił, że do idealnego życia wystarczy mu 10 milionów (no bo jeśli już mieć jacht, to nie byle jaki, no i przydała by się jakaś fajna rezydencja na Hawajach...)
 9. Już kilkadziesiąt lat temu postulowałam we Wszechświecie istnienie 5 siły, w skrócie działającej odpychająco, słabszej niż grawitacja, ale słabiej zanikającej na dużych odległościach. Taka siła tłumaczy rozmieszczenie makrostruktur we Wszechświecie, jak też właśnie rozmieszczenie galaktyk karłowatych. Najlepiej tę siłę widać na tych największych strukturach i pustkach między ścianami - co przypomina pianę baniek mydlanych - "pustych" w środku, ale z "mydłem" skumulowanym wzdłuż połączeń.
 10. Kolejny raz widać że samo tylko "chronienie" zbiorów w razie zagrożenia nie wystarcza - szczególnie gdy to zagrożenie z kraju totalnej dziczy. Potrzebna jest ewakuacja.
 11. Z Mojżeszem był zawsze problem, że chronologia nie zgadzała się o ok 100 lat. Jeśli teraz erupcja zostanie potwierdzona w takim przedziale - to wyjście Mojżesza może się zgodzić z okresem panowania Amenhotepa IV - no a to już woda na młyn teorii dotychczas uznawanej za niemożliwą - właśnie z powodu czasowego.
 12. Wreszcie! Od dawna pisałam w różnych pismach, że to powinna być branża w której my będziemy wyznaczać standardy i być pionierami. Nie w lotach czy startach rakiet - ale właśnie wydobyciu - a także w rolnictwie kosmicznym. To są nasze mocne strony!
 13. Bardzo ciekawym, a nie spisanym przez ministerstwo zwyczajem było na niektórych wsiach po obu stronach Bugu darcie się kawalerów na cmentarzu. Robili to oni po to aby otrzymywać pisanki i inne potrawy. Wrzaski te w niedzielny poranek były niezwykle głośne. Pisał o tym np. Bronisław Sokalski.
 14. Na Słowian nie wyglądają - raczej na jakiś Holendrów. Co do tej ucieczki przed Awarami - to musiała by to być bardzo szybka ucieczka, skoro odkryto właśnie że migracja Awarów była najszybszą w dziejach. Reakcja Słowian musiałaby być jeszcze szybsza. Myślę więc że to nie to było powodem przybycia Słowian i mogli oni tu przybyć wcześniej niż w VIII wieku
×
×
 • Create New...