Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Ergo Sum

Users
 • Content Count

  656
 • Joined

 • Days Won

  25

Ergo Sum last won the day on September 10 2022

Ergo Sum had the most liked content!

Community Reputation

35 Very Good

About Ergo Sum

 • Rank
  Nadsztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Kobieta

Recent Profile Visitors

61997 profile views
 1. idealna sałatka codziennie przez 2,5 roku - czy można pomarzyć o czymś więcej ?
 2. A ta zawieszka, to nie jest przypadkiem wczesne graficzne odwzorowanie orła?
 3. to dlaczego w układach gdzie są superziemie i olbrzymy są też inne planety?
 4. Typowo amerykańskie to jest raczej gromadzenie. Tam każdy ma jakiś "największy na świecie" zbiór czegoś - najczęściej jakiegoś totalnego śmiecia.
 5. Jak słyszymy oddalającą się karetkę to jej dźwięk jest "prawdziwy" czy fałszywy? Gdy stanie i dźwięk będzie wyższy, to nie będzie informacji o tym że jest w ruchu. Tak naprawdę nie liczy się to co słyszymy tylko to co nam ten dźwięk mówi. Podobnie jest ze zdjęciami teleskopu WEBBa. Rozkładając i lepiej rozumiejąc obraz widzimy go prawdziwiej niż naszymi oczami - nawet jeśli jest przekolorowany dla lepszego rozumienia.
 6. Tekst bardzo dobrze analizuje tę kwestię "fragment sprawy" (trudno żeby się odnosił do wszystkich aspektów. Badanie jest sensowne - właśnie dlatego, że dotyczy pewnego szczegółu. Wnioski są całkowicie zgodne z tym co opisywałam w prasie już wiele lat temu (choć oczywiście było to opisywanie intuicyjne). Problem jednak nie dotyczy tylko mediów społecznościowych. Ten system jest także powszechnie panującym na Wikipedii. Rzekomo istniejący tam system ekspercki bazuje nie na rzeczywistej wiedzy, ale na rankingu budowanym podobnie jak system lajkowania na Facebooku. W rzeczywistości wzmocnienie mają ci użytkownicy i ich treści, które najsprytniej używają systemu nagród. To bardzo podobne do lajków. Tak budowane systemy pseudoeksperckie generują treści żenująco niskie - z czego słynie Wikipedia, Facebook (w zakresie fakenewsów) i setki innych mediów.
 7. Zważywszy na to że świerk jest tak naprawdę chwastem w reglu i pierwotnie tam nie występował to takie trochę naciągane uzasadnienie.
 8. Jeśli materia jest w 99,9999999999999... pusta to znaczy, że jest zbudowana tak naprawdę głównie z oddziaływań a nie z cząstek. Jeśli punkty skrzyżowania fal między sobą mają niższe przełęcze - to jest to jakiś rodzaj oddziaływania. To "oddziaływanie" nie potrzebuje cząstek, aby istnieć. Być może powinniśmy się bardziej skupiać na obserwacji oddziaływań a nie cząstek, które mogą nie istnieć.
 9. I to jest efekt tego, że polskie prawo nie przewiduje muzeów PRYWATNYCH. Wystarczyłoby że adresat miałby takie muzeum i nikt nie musiałby niczego ukrywać. W dodatku z pewnością wiedza o miejscu znaleziska byłaby zachowana - co jest niezwykle ważne.
 10. Archeolodzy mają tę manię że jak coś znajdują i nie wiedzą do czego to jest to od razu stwierdzą że to było "znaczenie rytualne".. To tak jakby stwierdzić mniej więcej że było "używane do używania". W tamtych czasach wszystko było "rytualne", bo wszystko robiło się tak jak zwykle i do wszystkiego dorabiano sens wynikają z wierzeń. 90% archeologów tego kompletnie nie pojmuje.
 11. Znowu się kłania brak regulacji dotyczący spekulacjami dziełami o wartościach narodowych, oraz brak ustawy ułatwiającej tworzenie prywatnych muzeów i kolekcji wraz z dotowaniem ich zabezpieczenia i udostępniania.
 12. I to jest właściwa ścieka rozwoju polskiego sektora kosmicznego - nisze gdzie można zostać prawdziwym pionierem i wytyczyć szlaki rozwoju - a nie próby robienia własnych rakiet - zabawek.
×
×
 • Create New...