Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Ergo Sum

Users
 • Content Count

  464
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Ergo Sum last won the day on September 14

Ergo Sum had the most liked content!

Community Reputation

15 Pretty Good

About Ergo Sum

 • Rank
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Kobieta

Recent Profile Visitors

23472 profile views
 1. To fakt, marazm i stagnacja w dziedzinie kosmicznego górnictwa jest straszny. Wciąż różne jednostki badawcze od lat zabierają się za opracowywanie tych samych technologii. Przecież już z 15 lat temu słyszeliśmy o technikach pozyskiwania surowców z asteroid. I znowu okazuje się że "nie mamy technologii".
 2. "skąd przywędrowali ludzie, którzy zapoczątkowali ruską państwowość" - z piekła?
 3. Osobiście myślę że to bardzo poważna spekulacja. W wielu okresach było tak że w armii uczyli się pisać niemal wszyscy (nawet np. w armii austriackiej w czasie zaborów) a jednak w tym samym czasie reszta populacji nawet nie umiała się podpisać. Czyżby więc teksty biblijne były stworzone dla żołnierzy? Wiadomo dobrze kiedy powstała Biblia - było to PO niewoli babilońskiej. Wtedy to ustanowiono funkcję soferów - pisarzy, którzy spisywali przetłumaczone i skodyfikowane teksty. Tak więc były wcześniejsze zapiski (używane przez władców) ale nie były to zapiski stricte biblijne - raczej rozproszone i wymieszane z legendami - przekazami ustanymi. Z nich powstała Tora - czyli to to znamy jako 5 Ksiąg Starego Testamentu. Stało się to za kapłana Ezdrasza.
 4. No o tym mówię. Zazwyczaj opracowania piszą o tym że popioły opadły w krótkim czasie. A tymczasem efekt chłodzenia i zawilgocenia występuje czasem przez parę lat. Wydaje się nawet że po największych erupcjach w dziejach przez setki lat. Były takie sugestie że znaczna część popiołów wędruje do wysokich warstw atmosfery blokując światło i wywołując efekt domina, ale naukowcy "wiedzieli lepiej" że to niemożliwe. Teraz okazuje, się że jednak możliwe.
 5. Od lat wskazuję, że historyczne oziębienia trwają nawet kilka lat po dużych erupcjach wulkanów. Np. w XIV wieku potężny dwuletni głód wywołany rokiem bez lata i deszczami był spowodowany przez potężną erupcję na Nowej Zelandii. (Głód był tak wielki że ludzie w Skandynawii zjadali się nawzajem a we Francji zginęła 1/2 populacji. Bezpośrednio po tym nastąpiła potężna epidemia). To samo działo się po wybuchu Krakatau, Tombora itp. Napoleon też miał kłopoty w Rosji przez wulkan. Szkoda że naukowcy nie biorą pod uwagę tego co mówią racjonalnie myślący zapaleńcy (i zapaleńczynie ).
 6. Jedna polska ekipa (ta która ostatnio wygrywała) się rozchorowała, są w kwarantannie i nie mogli przygotować się do zawodów.
 7. Jeśli atom trzeba odseparować a środowisko "niezauważalnie obrócić" to znaczy że te 2 bity nie zostały zapisane w atomie, lecz w środowisku. Inaczej mówiąc do ich zapisania nie wystarczy sam atom tylko atom wraz ze środowiskiem. A to żaden postęp.
 8. Dziękuję autorom za NIE umieszczenie akapitu zaczynającego się od słów "Gdyby uderzyła ona w Ziemię .....". Serio.
 9. Wbrew pozorom większość dostępnych w marketach owoców czy warzyw nie ma w ogóle witaminy C. Jest ona bardzo łatwo rozbijana przez mrożenie, czy gotowanie. Tak więc herbatki z dzikiej róży nie mają witaminy C (bo jest gotowana), cytryny nie mają (bo jest mrożona na statkach). Należy jeść surowe owoce i warzywa z których wiele ma duże dawki tej witaminy.
 10. Wreszcie jest prezydent który realnie buduje strategię gospodarczą. poprzedni byli albo bardzo nieudolni albo wręcz działalnia na szkodę swojego kraju - a przy tym na korzyść wielkich komunistycznych dyktatur.
 11. Niekoniecznie poprawne wnioski. Po pierwsze to że nie umiemy przetwarzać takiego plastiku wynika z tego że nigdy tego nie robiliśmy Po drugie już niedługo powstaną automatyczne tanie roboty, które będą zbierać plastik - następna generacja możliwe że się będzie nawet samoreplikować. Wtedy problem przestanie istnieć - z pewnością szybciej niż w 2150 roku
×
×
 • Create New...