Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 02/27/23 in all areas

 1. 1 point
  Magnez, który nie trafi do mitochondriów, nadal pozostanie w komórce.
 2. 1 point
  Mała zmiana w Kodeksie Pracy. Nadgodziny płatne 300%, praca nie wymieniona w zakresie obowiązków na osobną umowę zlecenia. Każdy zapis umowy o pracę mówiący o zakresie obowiązków pracownika skodyfikowany i standaryzowany. " Nie wymienię żarówki. Oprawa karnisza jest powyżej jednego metra, nie mam uprawnień wysokościowych i SEP do 1KV. Od tego jest konserwator." " Nie zeskrobię tego kota z ulicy przed budynkiem przedsiębiorstwa. To jest obowiązek gminy, lub zarządcy drogi." " Nie jestem księdza biskupa "aktimelkiem", zgłosić ekscelencję na odwyk i wszywkę esperalu?" " Szefowa chyba żartuje, majteczki w panterkę ni jak nie wpisują się w dress code firmy, oj i na pewno nie wepchnę pluszowego ogonka sobie ... tego w d..ę. (...) A że na osobną umowę, płatne z góry i ta Beatka z księgowości też będzie?"
 3. 1 point
  Ubóstwo artefaktów militarnych na polach pobitewnych nie powinno dziwić, a zwłaszcza tych, którzy te pobojowiska badali. W trakcie badań pobojowiska po jednej z największych bitew w historii polskiego oręża, pod Beresteczkiem, gdzie na niewielkiej powierzchni starło się blisko 200 tyś ludzi, nie odnaleziono zbyt wiele. Tak jak i pod Grunwaldem. Pod Beresteczkiem najwięcej artefaktów znaleziono w miejscu gdzie bronił się (już po właściwej bitwie) kozacki tabor pod dowództwem imć panów pułkowników Dziedziały i Bohuna (min. fajna kolekcja glinianych fajek). Brałem udział w badaniach (badania MWP) pobojowiska bitwy pod Maciejowicami, z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej. W epicentrum bitwy same kule muszkietowe/kartaczowe. Najwięcej znalezisk było z rejonu Oronnego, gdzie uciekało rozbite polskie wojsko. Bo właśnie w takich miejscach wychodzi najwięcej fantów - bezwładna ucieczka lub chaotyczna obrona to często porzucanie lub gubienie "po szuwarach" broni i elementów uzbrojenia. Względnie "ciekawe" są jeszcze miejsca obozowiska. Z samego pola bitwy zbierano co się da, stąd takie, a nie inne ubogie wyniki. Co więcej - nie mamy chyba w Polsce oryginalnych, zachowanych kopii husarskich, a na pewno nie mamy takich skrzydeł. Skrzydła, które są w zbiorach polskich muzeów, to bez wyjątku (nawet w MWP), to XIX-wieczne falsyfikaty. Jedyne, "pewne" skrzydła husarskie znajdują się na Ukrainie i są to skrzydła ewidentnie (poprzez sposób mocowaania) paradne, używane podczas popisowych przemarszów i ceremoni pogrzebowych, łamania kopii o katafalk. W dodatku, te ukraińskie, pochodzą z końcówki istnienia husarii, naszej chluby (zwłaszcza w obecnych czasach ) bo ile mnie pamięc nie myli, są datowane na końcówkę konfedercji barskiej. Jedyne skrzydło z czasów "świetności" tej jazdy, które się uchowało, jest na Zamku Wrangla w Skokloster w Szwecji. Ma ono pewne datowanie, bo zostało zabrane z pobojowiska bitwy pod Warszawą, gdzie liczba husarii była bliska tysiąca. To skrzydło to właściwie listwa, bez piór. Smaczku dodaje fakt, że na 100% nie wiadomo czy było husarskie. Bo skrzydeł czasami też używała jazda tatarska. A w bitwie brał udział komunik tatarski Suchana Ghazi. A przecież przez husarie przewinęło się dziesiątki tysięcy żołnierzy, i brała ona udział w ogromnej ilości walk na przestrzeni ponad 200 lat. Także militaria w miejscach bitew to temat trudny...
 4. 1 point
  To nie w tym rzecz, ciało jest za małą przeszkodą - chodzi o czas. Okres półtrwania adrenaliny, czyli czas, w którym stężenie adrenaliny w organizmie spada o połowę, wynosi zaledwie 2-3 minuty. Po wydzieleniu adrenaliny, jej poziom szybko wzrasta, a następnie równie szybko maleje w ciągu kilku minut, kiedy zostaje ona rozłożona przez enzymy w organizmie i wydalona z organizmu. Nie ma czasu na dłuższe działanie promieniowania, tak jak w strzykawce.
 5. 1 point
  Różnią się tym, że są otoczone ciałem astronautów, które pochłania promieniowanie.
 6. 1 point
  Zdaje się, że głównym argumentem zwolenników brytyjskiej monarchii są przychody z turystyki generowane dzięki istnieniu rodziny królewskiej, więc wiesz… Brytyjska monarchia to atrakcja turystyczna, dlatego tak ważne są te cyrki z koronacjami czy urodzinami.
 7. 1 point
  Warto tutaj wspomnieć o niedawnym kolejnym rekordzie ceny - $3.5M za hemofilię: https://www.scientificamerican.com/article/3-5-million-hemophilia-gene-therapy-is-worlds-most-expensive-drug/ Dla porównania, np. Polak zarabiający 6000zł/mc przez 40 lat zarobił ~$0.4M na całe życie.
 8. 1 point
  Widać podobieństwo. Raczej bym tu upatrywał jednego zdarzenia wiele razy przerabianego przez wielki na lokalne potrzeby. To się nigdy nie zmienia Bez datków - nie ma to sensu. Dzisiaj przynajmniej datki są w kopertach dla lekarzy
 9. -1 points
  Zawsze można. Elektryk, zbiorkom, stacja ładowania, CBDC i zakaz gotówki, tani gaz z Rosji, panele FV na domu, termomodernizacja i jakiś biedny kraj trzeciego świata z tanimi surowcami i jako tanie składowisko śmieci. No i oczywiście profesor Środa u Stanowskiego pokazująca jaka cudowna jest kadra Uniwersytetu Warszawskiego i mówiąca o zrównaniu praw dla kobiet i szczurów. I już życie jest piękne Jeszcze tylko Pinokio w telewizji licytujący się z Donaldem na dopłaty do prawa do mieszkania i już można umrzeć z nadmiaru spełnionych marzeń.
 10. -1 points
  Coś się zmieniło w działaniu forum? 1. Po pierwsze z listy ignorowanych zniknął mi Astro. A go na pewno z tej listy nie usuwałem. 2. Po drugie 3grosze który ma u mnie ignora dał mi minusa - a to chyba nie powinno być możliwe bo nie powinien po zalogowaniu móc widzieć moich postów. Tak to przynajmniej do tej pory działało.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...