Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/16/19 in all areas

 1. 3 points
  Nie zrobili w źródle babola. Autor badań wyjaśnia to tak: Short answer: In a DNA context, PEG is the most hydrophobic cosolute available which does not precipitate DNA. I agree many people say PEG is hydrophilic. What they really mean is that PEG easily dissolves in water. But for example HPLC solvent data (for example https://sites.google.com/site/miller00828/in/solvent-polarity-table) lists dioxane, dimethoxy ethane, and diglyme (essentially very short PEG chains) among the more nonpolar solvents. Since we need a water solution to study DNA, we choose PEG-400, diglyme, and dioxane to be co-solutes. They provide the most hydrophobic environment possible, while also being DNA-compatible. Yes the wording in the press release could be misleading. Maybe they (and we in the manuscript) should be more careful when using “hydrophobic” as a shorthand for “reduced water concentration”/”environment with few water molecules”.
 2. 2 points
  Dobrze panie doktorze. Czyli rozumiem, że skoro dokładnie i np. wyruszyli, 10 min. przed czasem, to czekali dokładnie 10 min nad masywem, żeby dokładnie, było 100. Ok teraz rozumiem. ☺️. Zapytałem, bo w artykule, nie było wzmianki o dacie. W necie zresztą też nie mogłem jej znaleźć. A nie chciałabym, żeby się jednak okazało, że niedokładnie 100.
 3. 2 points
  Obawiam się jednego, że niedługo do zrozumienia jak można zastosować komputer kwantowy ze sztuczną inteligencją będzie potrzebny ... komputer kwantowy ze sztuczną inteligencją
 4. 2 points
  Prawo Moora NIE jest zjawiskiem lecz wynikiem .. biznesowym. Pisałam już o tym kilka razy. Po prostu w tym tempie należy rozwijać technologie aby uzyskać najlepszy zysk przy najmniejszych kosztach. Wolniejszy rozwój nie pozwalałby tak szybko mobilizować do zakupu "nowości". Szybszy powodowałby duże nakłady co nie przekładałoby się już na częstsze zakupy (większość klientów by omijała niektóre etapy). Dlatego prawo to będzie działać. Chyba że .... jakieś państwo zdecyduje się na finansowe wsparcie szybszego rozwoju - np. będzie dotować tylko takie inwestycje które będą posuwały wyjątkowo dużo do przodu zaawansowanie parku maszynowego firm.
 5. 2 points
  Nie muszą, ale mogą - np. sprawa laktozy u Azjatów.
 6. 1 point
  Planetarne życie ludzi dobiega końca. Wszystkie niemal wiadomości to kronika zagłady. A ludzie wciąż nie chcą uznać granic rozrostu własnego gatunku. Z tego punktu widzenia człowiek nie jest mądrą istotą - jest jak wszystkie pozostałe gatunki pchane ślepo w przód - jest racjonalny tak jak żaby, słonie itd. itd.
 7. 1 point
  Mi się wydaje, że to bardziej te wszystkie "pińcet plusy", tzn. "ciemny lud" jak widać lubi być obdarowywany prezentami nie widząc, że to z ich własnych podatków. I jeszcze - co gorsza - wierzy w te wszystkie wizje w rodzaju autorytarnego państwa a'la Józek Piłsudski. Czyli jednak - chyba - demokracja u nas się nie sprawdza. Polska była w miarę normalnym państwem w średniowieczu, za czasów Piastów, potem - w miarę - "demokratyzacji" i przesuwania się centrum kraju na wschód - robiło się coraz gorzej (nie licząc jakichś jednostek, które czasem coś zdziałały dobrego).
 8. 1 point
  Do siódmego pokolenia wystarczy? Niestety się powiodła. Nie może istnieć demokracja bez informacji. Propaganda to nie jest informacja, to dezinformacja. Podpierdole*ie przez kaczystów państwowej TVP i zrobienie z niej TVPiS, to był zamach na demokrację.
 9. 1 point
  Zgodnie z tytułem wątku: thikim teraz się śmieje , a płakać póżniej będą jego dzieci.
 10. 1 point
  JannaJ nie dyskutuj z trollami, którzy tutaj chcą siać swoją wiarę. Globalne ocieplenie jest faktem. Nasz wpływ także jest faktem. Natomiast jest jeszcze więcej faktów. Klimat się zmienia, zmieniał i zmieniać będzie. Akurat nikt nie dowiódł jednoznacznie że na zmianie klimatu Polacy stracą. Na pewno za to stracą jak będą bezrefleksyjnie niszczyć własną gospodarkę w imię religii klimatycznej. Gdy gdańszczanie z racji dostępu do morza się bogacili - jakoś szat nie rozrywali że gdzieś tam w centralnej Polsce działki były tanie. Teraz nie ma powodu aby załóżmy mieszkańcy małopolskiego rozrywali szaty bo działki w Gdańsku za pewien czas staną się ponownie tanie. Ani tym bardziej z powodu malejącej ceny działek w Niderlandach. Klimat się zmienia, walka z jego zmianami to tylko biznes.
 11. 1 point
  Powiem, Ci szczerze, że chodziłem kiedyś na kółko astronomiczne i już wtedy zastanawiało mnie, czemu astronomowie nie twierdzą, że mogą istnieć inne układy planetarne. Dopiero później zdaje się Wolszczan zmienił coś w tej sprawie. Czy w takim razie ówczesne moje rozważania przekraczały zdrowy rozsądek? Pewnie tak ☺️ Nie jest tak jak sądzisz o mnie. Ale dzięki za Twoje 3 grosze.
 12. 1 point
  Ale czy aż taki sceptycyzm nie przekracza granic zdrowego rozsądku ? Co do bakterii, planet pozaziemskich, czy sferyczności Ziemi też masz wątpliwości? To przecież ten sam mechanizm osobistej dedukcji! Mariusz napisał, że pora roku ma niezauważalny wpływ na objętość lodowca. Jemu też nie wierzysz?
 13. 1 point
  Raczej sceptycyzm. Nie do końca wierzę w to co widzą inni i próbują mi wpoić. Za stary już jestem. Kiedyś łykałem wszystko, jak "pelikan". Teraz jest czas żeby stanąć i się zastanowić. Pewnie dlatego prawie nie oglądam telewizji. Poważnie jest jakaś cisza wyborcza ☺️ Mamy dwa zdjęcia, na zasadzie kontrastu. Jak faktycznie zostało zauważone, nie widać grubości lodu. Ale widać poza lodem lub jego brakiem, także cienie. Widać także, że cienie są skierowane mniej więcej, w tym samym kierunku, a zatem pora dnia mniej więcej ta sama. Długoś cienia jednak, już nie ta sama. Podejrzewam, że na podstawie tylko tych dwóch zdjęć, dokładnej daty i godziny drugiego lotu (tego dokładnie 100 lat później), orientacji cienia w przestrzeni, orientacji pasma górskiego względem Ziemii, można w miarę precyzyjnie wyznaczyć datę i czas. Ale expertem w tej dziedzinie nie jestem. To tylko taka moja analiza i może być obarczona dużym błędem. Czy to takie istotne może i nie. A może i tak. Zależy dla kogo.
 14. 1 point
  Tym komentarzem co chciałeś przekazać: swój sceptycyzm co do GO, fachową krytykę (bo jesteś analitykiem zdjęć), czy "glacjologiem" ze szkoły (ach ta cisza wyborcza).
 15. 1 point
  Zgadza się, zniżyłem się do Twojego poziomu. No i niestety zostałem wykończony doświadczeniem. Jeżeli jeszcze dokładnie przetrzesz oczy i rozsuniesz klapki, to zauważysz, na tych zdjęciach coś jeszcze, z czego faktycznie wynika, że pora roku inna, na jednym i na drugim zdjęciu. Stronę znalazłem, właściwie nie trzeba jej szukać, bo jest podana w artykule.
 16. 1 point
  Tak, od dziecka noszę. Różnic i tak wielkich nie dostrzegłem. Co nie oznacza, że ich wogóle nie ma. Ale oczywiście to może być rzecz sporna.
 17. 1 point
  Bez przesady i to jeszcze z tymi minusami.... Równie dobrze autor (oryginalnego) artykulu mógł mieć na myśli dokładność do lat. Nie 99, nie 101, a dokładnie 100 lat. ed. Zwłaszcza, że nie znalazłem dokładnej daty zdjęć (oczywiście jakby to miało jakiekolwiek znaczenie), ale znalazłem np. to: "In November 1919 he co-founded (with Alfred Comte) an air-photo and passenger flight business... "
 18. 1 point
  Nie zapominaj, że zdjęcia nie oddają dobrze grubości pokrywy lodu, która może być znacznie cieńsza. Lód może wręcz się topić od spodu, jeżeli jest podmywany cieplejszą wodą.
 19. 1 point
  Nie ma większego splendoru dla kraju jak Nobel, a Tej -cisza wyborcza- praca rodziców się nie podoba. Ja tych -cisza wyborcza- całkiem nie rozumiem. Jeżeli twoja wiedza o UL ogranicza się tylko do tego faktu, to uwno wiesz o UL i skażona jesteś -cisza wyborcza- propagandą.
 20. 1 point
  Dałem Ergo Sum strzałkę w górę, żeby zrównoważyć strzałkę w dół od @3grosze, wydaje mi się, że trochę nieuzasadniona (niezależnie od tego, czy mi się podoba komentarz E.S. czy nie).
 21. 1 point
  Zdaje się, że ktoś nieumiejętnie skrócił tekst. Znalazłem taki opis (https://medsidepl.netlify.com/anty78/plaquenil3743) To też jest zdaje się w jakimś stopniu tłumaczenie tworzone maszynowo, ale widać, że ta "synteza gatunków" musiała pojawić się w oryginalnym tekście w trochę innym kontekście, niż można by się spodziewać
 22. 1 point
  Obstawiam błąd automatycznego tłumaczenia. Bez angielskiego oryginału nie będzie łatwo. Najbliższe co mi przychodzi do głowy, to utrudnianie rozmnażania pasożytom?
 23. 1 point
  Jakby w USA potrzebowali jakiegokolwiek pretekstu. Iran non-stop atakuje instalacje i organizacje w USA. Pamiętam artykuł z zeszłego roku, gdzie opisano przypadek skazania rządowych hakerów z Iranu za włamania (phishing) do uniwersytetów w USA w celu wykradania prac naukowych i własności intelektualnej. Nie bronię USA, bo NSA i TAO ma za uszami, ale Iranem bym się nie przejmował. To samo Korea Północna, która słynie z włamów do giełd kryptowalut. Zrobili już z tego krajowy biznes i metodę obchodzenia sankcji. Chiny to kolejny kraj, który do niedawna agresywnie włamywał się na skalę przemysłową do organizacji w USA w celu wykradania tajemnic biznesowych. Są artykuły na ten temat i poważniejsze opracowania. Rosjanie też są bardzo dobrzy w te klocki. Ciekawy przypadek z tego roku, kiedy to Izrael uderzył z powietrza w blok, gdzie rzekomo znajdowało się HQ hakerskie Hamasu: https://www.zdnet.com/article/in-a-first-israel-responds-to-hamas-hackers-with-an-air-strike/ Z kolei kilka lat temu USA uderzyło z drona w hakera odpowiedzialnego za włamy i rozwijającego team hakerski dla Państwa Islamskiego.
 24. 1 point
  Ok. Ale dla porównania, chciałbym za ten sam okres poznać takie same dane tych, co palą "normalne" papierosy! Wtedy można by wysnuć jakiś racjonalny wniosek. A tak to tylko suche liczby. A może w tym czasie tyle samo osób np. zmarło z powodu nadużywania cukru? A może tyle samo osób uszkodziło płuca w rolnictwie z powodu wydzielania amoniaku od zwierząt gospodarskich?
 25. 1 point
  Problem z tymi "konsumenckimi" działaniami jest taki, że ich masowa produkcja zamiast pomagać dodatkowo zanieczyszcza środowisko. Biorąc na przykład te filtry do pralek - ile z nich trafi na śmietnik, bo nikt ich nie kupi?
 26. 1 point
  Nie ma czegoś takiego jak "pary bazowe" w DNA.
 27. 1 point
 28. 1 point
  Jedna z kamer foto-pułapki, które są zainstalowane w różnych miejscach w naszych lasach, zarejestrowała rodzinę wilków. Jest ich na pewno pięć, a być może więcej, mówi Gazecie Wrocławskiej Marcin Calów, nadleśniczy z Wałbrzycha. Kamera uchwyciła dwa dorosłe i trzy młode osobniki. Leśnicy od dawna wiedzieli, że w lasach koło Wałbrzycha zadomowiły się wilki. Znajdowali bowiem ślady tych zwierząt. Jednak dopiero teraz udało się zdobyć bezpośredni dowód. Na razie nie wiadomo, czy nagrane przez kamerę wilki to ta sama rodzina, której ślady od pewnego czasu znajdowano. Być może zagadkę wyjaśni przejrzenie innych foto-pułapek. Film, na którym widać wspomniane wilki, został nagrany 21 września o 21.30 koło Mieroszowa. Kamerę zainstalowano koło dużej kałuży. Leśnicy liczyli, że w związku ze suszą zwierzęta tam właśnie przyjdą napić się wody. Wilki są gatunkiem chronionym, a ludzie nie powinni się ich obawiać. Zwierzęta prowadzą nocny tryb życia, kiedy to m.in. polują. W dzień śpią w ukryciu. « powrót do artykułu
 29. 1 point
  No jasne. Słodki smak zwiększa ryzyko zgonów, bo jest niezdrowy :E
 30. 1 point
  Nie. Brak substratów. Natomiast można się tego spodziewać (prawdopodobienstwo istnienia graniczące z pewnością) tam gdzie leucyny i histydyny pod dostatkiem, czyli fermentowanych produktach mlecznych: jogurtach, kefirach , maślankach. A jak komuś uda się sfermentować groszek lub fasolkę (a la natto) to też.
 31. 1 point
  Orbita geostacjonarna jest 42 tys. km od środka Ziemi (a nie nad powierzchnią), zaś punkt libracyjny L1 jest niestabilny. Stabilne są punkty L4 i L5, gdzie gromadzą się trojańczycy.
 32. 1 point
  Udowodnili korelację w tej grupie. Czujesz się wyjątkowy, to twój problem. Taaaak? A skąd podstawy do braku wątpliwości? Gożdzikowa powiedziała, youtuby pokazały czy z autopsji, bo po wypiciu w głowie się zakręciło (jeden przypadek, to żaden dowód)? PS Nie spodziewam się normalnej analizy logicznej po osobie, która w innym wątku twierdzi, że homoseksualizm to choroba i można ją leczyć.
 33. 1 point
  Przecież jest napisane, że to uzyskane wyniki Zamiast zakłamywać rzeczywistość, poczytaj o twierdzeniu (prawie) wielkich liczb. Nawet mała próbka może dobrze przybliżać populację.
 34. 1 point
  Z tego co mi wiadomo, to każdy organizm jest nieśmiertelny za swojego życia. Zazwyczaj ta nieśmiertelność kończy się dopiero gdy umierają. Sory za drobny trolling, nie mogłem się powstrzymać.
 35. 1 point
  Dowody naukowe na istnienie Boga? Hi,hi, gdyby takowe były, to WSZYSCY byliby wieżący. Wiara jest nieracjonalna, więc nie rozum narzędziem do jej zrozumienia. Wiarę się czuje. Małe ćwiczenie: wytłumacz niewidomemu kolory.
 36. 1 point
  Masz rację. Chyba to niewłaściwy temat na to forum. Komentarze Astroboya prawie jak spod artykułu na onecie. Brawa za 580 postów, ale coś czuję, że większość ma tę samą wartość intelektualnego buractwa.
 37. 0 points
  Nie napisaliście że rodzice byli nauczycielami na tzw Uniwersytecie Ludowym, czyli instytucji założonej przez PZPR i prowadzonej przez ZSMP i ZMW w calu szerzenia socjalizmu na wsiach.
 38. 0 points
  Co mają Brytyjczycy do Brazylijczyków, czyli co ma piernik do wiatraka?
 39. 0 points
 40. 0 points
  ehh, a już myślałem, że za pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu
 41. 0 points
  No jak w Rosji ktoś wydaje oświadczenie, że nic się nie stało, to na pewno nic się nie stało
 42. -1 points
  Istota, która nosi tak wspaniałe Imię, niczego nie musi udowadniać. Wielbłąd (dwugarbny) może być tylko zerowym przybliżeniem ideału o imieniu Beata. Oczywiście, jak doskonale zapewne wiesz, Ciebie nie dotknie nawet granica przybliżeń, które zapoczątkowałem. P.S. Sądziłem, że Beata może raczej "udowadniać, że nie jest wielbłądzicą", nie wielbłądem. Witaj w klubie wielbłądzie. Edit: dla przyszłych pokoleń Twoja wypowiedź: Edit2: będę bezwstydny; wyskakując ze mną na pałki trzeba posiadać nie tylko tupet. Pokłon Tobie, wielbłądzie.
 43. -1 points
  Mądre, głębokie i filozoficzne. Bardzo dziękuję za odkrycie. Przy okazji. Ciekaw jestem, bo to chyba nie tak trudne badania, czy ktoś pokusił się w tej części świata o badania równie ciekawe przy globalnym ociepleniu. W końcu globalny radioaktywny opad po bezmyślnych pierwszych próbach nuklearnych na dosyć sporą skalę... Było tego sporo.
 44. -1 points
  Niemożliwe, kilka tysięcy ekslozji nuklearnych i termojądrowych, nie mogło mieć na to wpływu
 45. -1 points
 46. -1 points
  Panie Błoński, nie wie Pan jak jest po angielsku kwas i zasada, i masz Pan gdzieś uwagi komentatorów. Może zmień Pan nazwę serwisu na Kopalnia Wolnych Tłumaczeń dla Humanistów.
 47. -1 points
  https://www.australiansforanimals.org.au/2014/01/17/fukushima-a-global-disaster/ FUKUSHIMA Źródło : http://www.australiansforanimals.org.au/fukushima/ Jeśli ktoś myślał że efekty wybuchu elektrowni w Fukushimie należą do przeszłości to się grubo myli. 1. Każdego dnia, 300 ton radioaktywnej wody jest ciągle wypuszczona do Pacyfiku. Rozważana jest w tej chwili możliwość wypuszczanie do Pacyfiku jeszcze większej ilości tej skażonej radioaktywnie wody. 2. Australijski żeglarz jachtowy, który ostatnio żeglował z Japonii do San Francisco relacjonuje : „Po wypłynięciu z Japonii, Pacyfik wydawał się całkowicie wymarły. Prawie w ogóle nie widać było jakiegokolwiek życia. Widzieliśmy wieloryba, który bezradnie kołysał się na falach. W okolicach głowy miał ogromną narośl jak jakiś wielki nowotwór. Widok był przerażający. Przemierzyłem w moim życiu wiele mil na oceanach i przyzwyczajony jestem wiedzieć żółwie, delfiny, rekiny, wielkie stada ptaków. Tym razem jednak, przez ponad 3000 mili morskich, nie było widać żadnej żywej istoty. Zamiast tego widzieliśmy całe góry śmieci. 3. Inne fakty związane z tym zjawiskiem są równie przerażające : a. Niedźwiedzie polarne, foki i morsy, które zamieszkują wybrzeże alaski cierpią z powodu utraty futra i otwartych ran b. Z jakiegoś powodu, ryby żyjące wydłuż zachodniego wybrzeża Kanady krwawią ze skrzeli, brzucha i oczu. c. Rozgwiazdy morskie żyjące wzdłuż zachodniego wybrzeża wydają się jak gdyby się roztapiały. d. Naukowcy zauważyli bardzo duże stężenie cezu 137 w planktonie w wodach pomiędzy Hawajami i zachodnim wybrzeżem USA. e. Oszacowano, że wielkość promieniowania jakim skażone są wody oceaniczne w okolicach Fukushimy jest 100 razy większa niż wielkość promieniowania po katastrofie w Czarnobylu. W takim oto świecie przyszło nam żyć
 48. -1 points
  Ciekawy artykuł. Ruch i ćwiczenia to zdrowie nawet przy chorobie nowotworowej. Tylko czy w naszym kraju jest to realne?
 49. -1 points
  Wielkich różnic to nie widać. Rozumiem, że przelot w 1919 też był w sierpniu?
 50. -2 points
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...