Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 04/27/22 in all areas

 1. 1 point
  P.S. Gdyby w tytule stało: "W piątek Ziemię minie duża asteroida", to też mnie mniej by bolało, bo mam chyba jak wszyscy obawy, czy asteroidy podlatują. Mogą raczej przelecieć obok, ewentualnie przywalić. Ed. Chyba odpowiedziałem?
 2. 1 point
  Zauważ że w Polsce problem na poważnie zaczął się z niedawnym zaostrzeniem przepisów, prowadząc do niepotrzebnych patologii i kompletnej przemiany nastrojów społecznych ... co pewnie niedługo doprowadzi do znacznego złagodzenia przepisów - radykalizm doprowadzi do przeciwnego skutku. Zmiany prawa często są silnie popychane precedensami - zaostrzenie już doprowadziło do kilku takich patologii. Irlandia referendum w 2018: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja_w_Irlandii https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27769581,wlochy-valentina-milluzzo-przez-12-godzin-wyla-z-bolu-lekarz.html
 3. 1 point
  z tym nie zgodzę się jak nie dostarczysz energii to rosnąca entropia zatłucze wszystko. Zresztą połóż się sam obok tego kurzu na 9 msc. to zobaczysz że obumrzesz tak samo jak komórki na szalce. ano tak że w każdej komórce naskórka jest kod z którego można zainicjować powstanie nowego osobnika danego gatunku. Dopóki nie powstanie mózg, na tyle duży żeby zapłonęła w nim świadomość to jest to tylko zwykła komórka/bądź ich zlepek. a tak przy okazji, ze sterylizacją psów/kotów lub aborcją tychże też masz problem? bo biologicznie to jest to samo. Czy tylko z ludźmi masz problem? pewnie masz problem tylko z ludźmi, czyli jest to tylko i wyłącznie problem twojej religii i jej norm. No bo akt zapłodnienia człowieka to magia i świętość, a to samo w wykonaniu innego ssaka to czysta biologia.
 4. 1 point
  Pozwolę sobie prosto, bo prosty chłop jestem i podniecają mnie Damy. Jeśli chodzi zaś o "bajki z mchu i paproci", to zdecydowanie mniej kręcą mnie ludkowie po grzybach (Żwirek i Muchomorek) niż to co w temacie. Mam nadzieję, że nie podążasz ścieżką Żwirka i Muchomorka, ale obawiam się, że wielu jednak takie wrażenie może odnieść...
 5. 1 point
  Po raz pierwszy udało się zsyntetyzować i jednocześnie przeanalizować materiał poddany ciśnieniu przekraczającemu terapaskal (1000 gigapaskali). Tak gigantyczne ciśnienie, trzykrotnie większe niż ciśnienie w jądrze Ziemi, możemy spotkać np. w jądrze Urana. Naukowcy z Uniwersytetu w Bayreuth we współpracy z badaczami z Niemiec, Szwecji, Francji i USA opisali na łamach Nature metody uzyskania i analizy materiału poddanego tak wysokiemu ciśnieniu. Analizy teoretyczne przewidują pojawianie się niezwykłych struktur i właściwości w materiałach poddanych bardzo wysokiemu ciśnieniu. Jednak dotychczas przewidywania te udawało się eksperymentalnie zweryfikować przy ciśnieniu nie przekraczającym 200 megapaskali. Niemożność przekroczenia granicy 200 GPa wynikała z jednej strony z dużej złożoności technicznej procesu uzyskiwania wysokich ciśnień, z drugiej zaś – z braku metod jednoczesnej analizy materiału poddanego tak wysokiemu ciśnieniu. Opracowana przez nas metoda pozwala – po raz pierwszy – na syntetyzowanie nowego materiału przy ciśnieniu przekraczającym terapaskal i analizowaniu go in situ, to znaczy w czasie trwania eksperymentu. W ten sposób widzimy nieznane dotychczas stany, właściwości i struktury krystaliczne, które mogą znacząco poszerzyć nasze rozumienie materii jako takiej. Możemy uzyskać w ten sposób wiedzę przydatną w eksploracji planet typu ziemskiego oraz przy syntezie materiałów, które wykorzystamy w technologiach przyszłości, mówi profesor doktor Leonid Durovinsky z Uniwersytetu w Bayreuth. Naukowcy uzyskali mieszankę renu z azotem i zsyntetyzowali azotek renu (Re7N3). Związki te uzyskali w dwustopniowej komorze diamentowej podgrzewanej za pomocą laserów. Do pełnego scharakteryzowania materiałów wykorzystano metodę rozpraszania rentgenowskiego. Dwa i pół roku temu byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy udało się nam uzyskać supertwardy metaliczny przewodnik z renu i azotu, który mógł wytrzymać niezwykle wysokie ciśnienie. jeśli w przyszłości będziemy mogli wykorzystać krystalografię wysokociśnieniową w zakresach terapaskali, możemy dokonać kolejnych zadziwiających odkryć. Otworzyliśmy szeroko drzwi do kreatywnych badań nad materiałami, które pozwolą na stworzenie i zwizualizowanie niezwykłych struktur pod ekstremalnym ciśnieniem, dodaje profesor doktor Natalia Dubrovinskaia z Uniwersytetu w Bayreuth. « powrót do artykułu
 6. 1 point
  Bez względu na "trącenie" jest to rzecz na wiele odcinków i sezonów. Coś jak Niewolnica Isaura. Nie obawiałabym się Mariusz o temat na dużo więcej lat.
 7. 1 point
  Z Mojżeszem był zawsze problem, że chronologia nie zgadzała się o ok 100 lat. Jeśli teraz erupcja zostanie potwierdzona w takim przedziale - to wyjście Mojżesza może się zgodzić z okresem panowania Amenhotepa IV - no a to już woda na młyn teorii dotychczas uznawanej za niemożliwą - właśnie z powodu czasowego.
 8. 1 point
  Wyłania się z tego całkiem ciekawa powieść katastroficzna. Dodrzucając do niej Mojżesza i całą tę hecę z plagami i rozstąpieniem się morza, można nawet zaryzykować twierdzenie, iż Thera odcisnęła na ludzkości swoje piętno w znacznie bardziej wyrafinowany sposób, niż jesteśmy obecnie w stanie przyznać.
 9. 0 points
  O innych forumowiczach IMHO Tzn. o tym, co im siedzi w głowie
 10. 0 points
  Uzupełnię scenką, która zapewne wszystkim się przypomniała: https://www.youtube.com/watch?v=xOrgLj9lOwk
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...