Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 10/09/21 in all areas

 1. 2 points
  Kłamliwy artykuł. Lata postępów sprawiły że współczynnik całkowitego zysku zwiększył się z 0,57 do 0,6. W artykule chyba celowo jest mowa jedynie o energii netto w ramach fuzji w samej komorze. Z takim postępem to możecie czekać jeszcze 200 lat na pierwszą elektrownię która będzie miała znaczenie energetyczne a nie medialne. No bo: 1,01 też nas nie zadowoli. Co z tego że wyprodukujemy więcej jak musimy ponieść masę wydatków na badania, inwestycje i budowę? Przy takim współczynniku - który i tak jest dalo poza naszymi możlwościami - budowa elektrowni oznacza że jedziemy na stracie przez dziesiątki lat. Ten współczynnik musi osiągnąć wielokrotność 1 a nie ledwo ją przekroczyć. Teraz jest 0,6 W tej chwili tylko jedno źródło energii ma pomijalny wpływ na środowisko: energia atomowa. I przez dziesiątki lat nie zapowiadają się żadne zmiany. Na chwilę obecną zielony ład polega na tym że zielone jest to co dają Niemcy z Rosją: czyli gaz który przypadkiem skoczył do góry Parafrazując znane powiedzenie: gdybyśmy w samochodach na paliwo mieli taki postęp jak w energetyce termojądrowej to do dziś skręcanie sygnalizowalibyśmy machaniem ręki za oknem samochodu.
 2. 1 point
  Eee tam, jaka bajka? Przecież to "świadomościowy" wariant interpretacji kopenhaskiej
 3. 1 point
 4. 1 point
  Interesujące. Podobieństwo kształtów do orbitali f przypadkowe?
 5. 1 point
  Bo to było do przedmówcy, który zapodał słowo kluczowe. Czy ktoś wspominał coś o czytaniu ze zrozumieniem? Jeśli gnębi Cię to dalej, to polecam pierwszy z brzegu przykładowy obrazek. Pozwolę sobie na mały cytat z tego artykuliku, bo jak już wcześniej pisałem, nie jest to prosta sprawa: Jest też bardzo ciekawy artykuł na wikipedii, skąd kolejny obrazek (coby tak prosto nie było)
 6. 1 point
  Tylko o to, że nie znam się na tych zagadnieniach i zdecydowanie wolę opierać swoje zdanie na zdaniu fachowców w jakiejś dziedzinie. Jeśli ktoś lata badań podsumowuje "Jak dla mnie bzdury" musi być wziętym oceanografem czy cuś, albo... sam wiesz. Jeśli czujesz się na siłach, to odsyłam do pracy źródłowej, napisz do autorów, sklep ich i podziel się korespondencją z autorami na naszym Forum. Czy ktoś tak powiedział? Zagadnienie jest bardzo złożone, wiele wciąż próbujemy zrozumieć, trudno to rozsądnie modelować i wyprowadzać pewne wnioski, ale jako wzięty oceanograf zapewne doskonale wiesz, że oceany w wyższych szerokościach geograficznych mają tendencję do wiązania bardziej CO2 niż w niższych, gdzie oceany raczej uwalniają CO2. P.S. Tak, to o czym mówimy to bardzo złożony system.
 7. 1 point
  Oczywiście, najczęstsza przyczyna to rywalizacja o zasoby i ona występowała również w paleolicie. Gęstość zaludnienia miała duże znaczenie, w paleolicie była bardzo mała, wynosiła ledwie 0,02 do 0,1 osoby na km2. Punktowe wyczerpywanie się zapasów powodowało, że grupa łowiecka przemieszczała się gdzie indziej, średnio raz na 10-15 lat. W czasie trwania kultury świderskiej np., szacunkowo na terytorium dzisiejszej Polski żyło ledwie 6 tyś osób, łowców reniferów. Także konfliktów można było łatwo uniknąć. Zmieniło się to wraz z rolnictwem. Przyczyn tego mogło być więcej. Stałe osadnictwo, monokultura zbożowa to dwie istotne rzeczy - skupienie dużych zasobów na małym terytorium i przewidywalność ich pojawienia się w określonym czasie. W takim wypadku dużo bardziej sensowne i łatwiejsze staje się zaplanowanie napadu na inną grupę ludzi. Mówiąc wprost - wiadomo było gdzie można rolników spotkać i że po żniwach będzie można zdobyć potencjalnie duży łup. Rolnictwo, zwłaszcza prymitywne jest ponadto bardzo podatne na zmiany pogodowe i klimatyczne. Pojawiają się jednak pytania. Pod koniec istnienia pierwszej prawdziwie neolitycznej kultury w Europie - ceramiki wstęgowej rytej, doszło do kilku prehistorycznych ludobójstw. Przynajmniej są twarde, archeologiczne dowody na nie: https://en.wikipedia.org/wiki/Talheim_Death_Pit Pod koniec istnienia tej kultury, w zachodnim jej kręgu, znajduje się ślady budowy pierwszych umocnień - fortyfikacji. Są sugestie, że było to spowodowane chęcią ochrony swoich dóbr, wskutek jakiegoś załamania klimatycznego. Problem w tym, że jeśli prześledzi się historię geologiczną holocenu, to w tym okresie ludzie żyją w klimatycznym opitumum holocenu. Jest tysiac lat po 5 zimnym wydarzeniu Bonda (8200 BP doszło do gwałtownego, krótkotrwałego ochłodzenia klimatu). Być może doszło do nieurodzaju, ale bardzo prawdopodbne są inne czynniki, jak choćby hipoteza o porywaniu młodych kobiet (to też zasób ). Inna kwestia to stanowisko w Herxheim, gdzie prawdopodbnie dochodziło do rytualnego kanibalizmu: https://en.wikipedia.org/wiki/Herxheim_(archaeological_site) Jeśli chodzi o kanibalizm my mamy swoją Jaskinie Maszycką o której już wspominałem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Maszycka Wikipedia (ech..) przytacza badania Ossowskiego, które już 50 lat temu były poddane krytyce. W J. Maszyckiej zjedzono ludzi, pozostawiając przy tym dosyć bogaty inwentarz, co każe sugerować, że nie był to raczej napad rabunkowy....Także sprowadzanie wszystkiego do walki o zasoby nie do końca wyczerpuje temat.
 8. 1 point
  Zlepek zdań zakończonych uśmieszkiem... Ech ten okropny Biden i paskudny zielony ład. Trzeba Trumpowi przywrócić władzę nad światem, on przywróci porządek i na pewno zlikwiduje paskudną Unię.
 9. 1 point
 10. 0 points
  Moje auto lepsze. Podczas jazdy * przeciążenia osiągają 2000g. *tłok w GMP. Taka analogia do "przeciążeń podczas startu rakiety."
 11. 0 points
 12. 0 points
  Raczej wiem jakie są typowe przeciążenia rakiet kosmicznych, ale chyba nie zauważyłeś . No bo: - silnik rakietowy jest? - jest! No i na Księżyc ni cholery nie dotrze... Znam to doskonale jak moim autkiem rozpędzę się z górki.
 13. 0 points
  Ambitne dysputy prowadzicie na wątku. Nie ma co. Nawet mucha nie siada.
 14. 0 points
 15. 0 points
  Cykam się o ten teleskop tak samo jak wtedy, gdy zrobiłem wodę w łazience, położyłem płytki, założyłem kabinę i wszystkie sprzęty, ale wcześniej nie zrobiłem próby ciśnieniowej...
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...