Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Mariusz Błoński

Administratorzy
 • Zawartość

  2922
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  39

Zawartość dodana przez Mariusz Błoński

 1. Mariusz Błoński

  Moderacja nowych użytkowników

  Pozmieniałem ustawienia. Mam nadzieję, że to pomoże
 2. Mariusz Błoński

  Blokada forum

  Przez ostatnie dwa dni atakowali nas spamerzy i wrzucali jakieś krzaki (chyba koreańskie). Tymczasowo zablokowaliśmy więc możliwość rejestracji.
 3. Mariusz Błoński

  Blokada forum

  No to odblokowałem. Zobaczymy, czy spamerom się znudziło.
 4. Mariusz Błoński

  Naukowiec zawieszony w CERN za... niewłaściwe poglądy

  Niedawno jakiś zachodni "postępowiec" opublikował tekst, w którym domagał się... skończenia z merytokracją, czyli z zatrudnianiem osób ze względów merytorycznych. Bo ważniejsza jest różnorodność. A jeśli już o "dyskryminacji" mowa... nikt nie ma pretensji, że w naukach humanistycznych czy przyrodniczych jest przewaga kobiet. Wszyscy rozumieją, że wynika to z różnicy między płciami, ich zainteresowaniami, potrzebami. Tylko nauki ścisłe stanowią problem. Coś mi się widzi, że postępowe feministki tak po cichu w duchu uznają, że faceci są po prostu lepsi i dokonują lepszych wyborów. Dlatego chciałyby wymusić na większej liczbie kobiet, żeby dokonywały wyborów takich, jak mężczyźni.
 5. Mariusz Błoński

  NuScale ogłosiło, kto wyprodukuje pierwszy mały reaktor atomowy

  To ja tylko przypomnę: " NuScale przewiduje, że wspomniana na wstępie elektrownia o mocy 600 MW składająca się z 12 minireaktorów będzie kosztowała około 3 miliardów dolarów. Tymczasem elektrownia Vogthle w Georgii, która składa się z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy, miała kosztować 14 miliardów USD, a jej rzeczywisty koszt przekroczył 20 miliardów. " Wszystko zależy od praktyki. IMHO przy małych projektach łatwiej oszacować rzeczywiste koszty. Jeśli naprawdę okaże się, że powstanie kilka minielektrowni w zapowiadanej cenie, to będzie to tańsze niż wielkie elektrownie. Nie mówiąc już o kwestii bezpieczeństwa narodowego. To zresztą olbrzymia zaleta małej energetyki odnawialnej. Wróg może łatwo przerwać dostawy prądu w kraju, który ma kilka dużych elektrowni. Przy kilkuset/kilku tysiącach małych nie jest to już takie łatwe.
 6. Mariusz Błoński

  Testy DNA pomogą uchronić przed nowotworem

  Fakt, lepiej brzmi
 7. Mariusz Błoński

  Silniki Diesla wielokrotnie przekraczają europejskie normy emisji

  Też mnie to zdziwiło. Może jednak globalna emisja w PL jest mniejsza niż w innych krajach?
 8. Mariusz Błoński

  Wciąż nie wiadomo, dlaczego FBI zamknęło obserwatorium słoneczne

  Może podejrzewali, że działa tam cały gang? A może chcieli dobrać się do właściwego komputera bez wywoływania alarmu w pedośrodowisku, więc zrobili wokół tego taką zadymę, jakby chodziło o inwazję Obcych albo coś podobnego.
 9. Mariusz Błoński

  Wciąż nie wiadomo, dlaczego FBI zamknęło obserwatorium słoneczne

  Znaczy chodzi o śledztwo ws. pedofilskiego porno?
 10. Mariusz Błoński

  Tajemnicza struktura z dna Jeziora Tyberiadzkiego

  Jezioro Tyberiadzkie znajduje się w depresji (dolinie ryftowej) w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu. Jest najniżej położonym jeziorem słodkowodnym na Ziemi (źródła podają, że lustro wody waha się między 208 a 213 m p.p.m.). Skoro p.p.m. oznacza "pod/poniżej poziomu morza", a obiekt znaleziono ok. 10 m pod lustrem, to przyjąwszy, że znajdowało się ono 208,5-209,5 m p.p.m., wszystko się zgadza (208,5-209,5 plus 10 daje 218,5-219,5). To fragment abstraktu z International Journal of Nautical Archaeology: "We report the discovery of conical stone pile built of large, natural, unhewn basalt cobbles and boluders measuring c. 70 m in diameter at depth of -218.5—-219.5 m".
 11. Mariusz Błoński

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  In FY2014, the USPTO swelled to over 12,000 employees. This represents a 50% increase in less than a decade. As the chart above indicates, the bulk of the increase (and indeed, the bulk of employees overall) is in patent examiners. Today, the number of patent examiners is approaching 9,000 and Director Lee expects to continue to hire more examiners through the next year. The idea here is to take control of the 1.1 million application backlog to ensure that patents are either issued or rejected early in the process.
 12. Mariusz Błoński

  Badania pokazują, jak działa mózg osób wielojęzycznych

  Jak widzisz, staramy się, by nasi czytelnicy się nie nudzili i stawiamy przed nimi nowe wyzwania intelektualne
 13. Mariusz Błoński

  Jad pszczeli może się sprawdzić w leczeniu atopowego zapalenia skóry

  @bea W tym Bartniku kupiłem produkt Wytwórni Leków Naturalnych "Apiherba". Konkretnie coś takiego: https://apiherba.pl/p/6,krem-propolisowo-woskowy-apipropol-m-6-opakowanie-30-g Skład: Wazelina biała (89%), koncentrat propolisowy (6%), wosk pszczeli (5%).
 14. Mariusz Błoński

  Jad pszczeli może się sprawdzić w leczeniu atopowego zapalenia skóry

  We Wrocławiu jest wyspecjalizowany sklep pszczelarski. Na pewno mają maść propolisową. http://www.miody-bartnik.pl
 15. Mariusz Błoński

  Przełomowe odkrycie zmieni sposób tworzenia leków

  Poprawione
 16. Mariusz Błoński

  Zanieczyszczenie powietrza skraca życie każdego z nas o ponad rok

  Znalazłem informację, że PM 2.5 są transportowane na 2500 km. Widzę też, że najbardziej zasyfione tym miasta są w Chinach i Indiach.
 17. Mariusz Błoński

  https

  Zapytam Webby'ego na czym stoimy
 18. Mariusz Błoński

  Monsanto przegrało w sądzie z umierającym mężczyzną

  Chyba pominęliście najbardziej istotną informację. Otóż na wyrok miał wpływ fakt, że Monsanto nie umieściło ostrzeżenia i manipulowało wynikami badań.
 19. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Sztuka - nauki humanistyczne, AWF - głównie biologiczne
 20. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Ale niezależnie od tego, czy jest to ułamek punktu w jedną, czy w drugą stronę, to pewne jest jedno - tak czy tak jest nędza. A to już w dużej mierze zasługa całej czwórki miłościwie panujących.
 21. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Ależ skąd pomysł, że czuję się urażony Tylko głośno się zastanawiam, skąd się bierze to, że ludzie o ścisłym wykształceniu twierdzą, że inne dziedziny nauki są niepotrzebne, natomiast ludzie, którzy studiowali inne rodzaje wiedzy, nie wysuwają takich twierdzeń
 22. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Niewielki? Przypomnę, że nauka od humanistyki się rozpoczęła. I bez humanistyki byłaby niemożliwa chociażby wymiana myśli naukowej. Irytacja czymś, czego się nie rozumie, nie świadczy dobrze o inteligencji irytującego się. Tym bardziej, gdy ten irytujący się z góry wszystko odrzuca, "bo tak". A właśnie najczęściej postępują ludzie, o których mówię Ad. 1: różnie z tym bywa. Większości tej pracy jednak nie widać. Ad. 2: to nie znaczy, że rzeczywiście takie są. Spotkałem się kiedyś z opinią, i chyba jest ona w dużej mierze właściwa, że aby dokonać jakiegoś istotnego postępu w dziedzinie nauk ścisłych wystarcza czasem błysk geniuszu. W naukach humanistycznych bez potężnego oczytania i wiedzy nie ruszysz do przodu. Ad. 3: bo większość studiów ścisłych do studia zawodowe. Uczą konkretnego fachu. Studia humanistyczne polegają raczej na szerokim formowaniu człowieka. Zresztą, polecam (do ponownego przeczytania) wywiad z prawdziwym humanistą: http://kopalniawiedzy.pl/wywiad/wywiad-Gosciwit-Malinowski-filologia-klasyczna-lacina-greka-wlasnosc-intelektualna-prawa-zwierzat-Chiny-Rzym,15279,1 Ma olbrzymią wiedzę, bardzo zdecydowane, czasem może nawet skrajne poglądy na różne rzeczy, a jednocześnie jest niezwykle otwarty. Rzadko można spotkać równie mądrego i inteligentnego człowieka. Ale za poprzedniego PiS-u miał 17,7. Więc wybieranie lat tutaj nic nie daje. To ogólna nędza, niezależna od tego, czy rządzi PO, PiS, PSL czy SLD.
 23. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Swoją drogą – to też byłby interesujący przedmiot badań dla nauk społecznych – jakoś tak mam wrażenie, że inne dziedziny nauk krytykują osoby, które skończyły kierunki ścisłe. Nigdy nie słyszałem, by ktoś po naukach humanistycznych, biologicznych czy społecznych twierdził, że nauki ścisłe są niepotrzebne. Natomiast w drugą stronę jak najbardziej. Ciekawe, skąd się to bierze.
 24. Mariusz Błoński

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  A jaki kierunek Ty studiowałeś?
×