Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Mariusz Błoński

Administrators
 • Content Count

  3232
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  76

Everything posted by Mariusz Błoński

 1. W organizmach ludzi, którzy umierają na COVID też są przeciwciała. A jednak nie dają rady.
 2. Jednolity tekst Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2020 poz.282) Art. 33. 1 Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Art. 36. 1 Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga: 12) poszukiwanie ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania. Art 109c. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 3. Jeśli zawarte tutaj dane są prawdziwe, to powtórne zachorowania mogą być dość powszechne, ale nikt nie prowadzi takich badań. A jeśli zachorowania takie przechodzone są łagodniej,to są tym trudniejsze do wychwycenia. https://www.sciencemag.org/news/2020/11/more-people-are-getting-covid-19-twice-suggesting-immunity-wanes-quickly-some
 4. Pisałem kiedyś o szlifowaniu luster do Magellana: https://kopalniawiedzy.pl/Gigantyczny-Teleskop-Magellana-lustro-czarna-dziura-planety-Las-Campanas-Chile,16888 A tutaj sobie kliknijcie na fotkę i przeczytajcie do niej opis: https://kopalniawiedzy.pl/GMT-TMT-teleskop-Gigantyczny-Teleskop-Magellana-Thirty-Meter-Telescope-finansowanie,28229
 5. Niczego nie tworzę. Przypominam sobie historię pewnej pani profesor historii z USA, która jakieś 3-4 lata temu napisała na swoim blogu, że może warto wstrzymać się potępianiem w czambuł średniowiecza i "kultury białego mężczyzny", bo to średniowieczne wytworzyło kodeks rycerski, który - chociażby - przekonywał takiego rycerza-zdobywcę, że kobiety można zdobywać tez inaczej niż gwałcąc. No i pani profesor przez wiele miesięcy nie miała lekkiego życia, bo rozpętano przeciwko niej nagonkę. EDIT: udało mi się znaleźć wpis na blogu kobiety (https://fencingbearatprayer.blogspot.com/2015/06/talking-points-three-cheers-for-white.html) A tutaj masz artykuł na ten temat (warto go przeczytać, bo pokazuje jak zastraszone są instytucje akademickie): https://www.realcleareducation.com/articles/2018/08/21/uchicago_must_defend_professor_against_social_justice_slander.html Dlatego uważam, że stwierdzenie, iż "słuszne" protesty napędzają epidemię jest bardzo ryzykowne. Co innego "niesłuszne". W epoce SJW naukowcy, szczególnie ci z nauk społecznych, muszą ostrożnie dobierać słowa.
 6. @3grosze jak sobie dobrze zdajesz sprawę, naukowiec, który połączyłby protesty BLM z zachorowaniami byłby samobójcą. I zawodowym i, ze sporym prawdopodobieństwem, w dosłownym znaczeniu. Za mniejsze "przewiny" świat "postępowej tolerancji i zamiłowania do wolności" potrafił urządzić dziką nagonkę na ludzi, którzy odważyli się mieć odmienne zdanie. To taki syndrom R. Trzaskowskiego, który bierze udział w Strajku Kobiet, a chwilę później oświadcza, że ze względu na sytuację epidemiczną nie zgadza się na Marsz Niepodległości. Tym bardziej, że przywoływana w linkowanym przez Ciebie artykule pani Caroline Buckee wyraźnie stwierdzała: "“We should be canceling big public events,” said Caroline Buckee, associate professor of epidemiology. “There’s no question in my mind.”" (https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/coronavirus-news-march-2020/).
 7. To ja tylko przypomnę: Na polskim rynku jest wiele suplementów o składzie innym niż deklarowany https://kopalniawiedzy.pl/Polska-suplementy-Narodowy-Instytut-Lekow,31300
 8. Pewien jesteś, że wiedzą lepiej? Na trzykrotnie mniej zachorowań niż w Polsce (124k vs 340k) mają więcej zgonów (5938 vs. 5351), a w przeliczeniu zgonów na milion obywateli biją nas na głowę (587 do 141). A to wszystko przy znacznie lepszej służbie zdrowia niż u nas (wg WHO klasyfikują się na 23. pozycji na świecie, a Polska na 50.) oraz przy innym modelu gospodarstwa domowego, który powinien im pomóc w walce z epidemią.
 9. Panowie, bądźcie bardziej grzeczni dla naszej rodzynki A wracając do meritum: zabory skończyły się 100 lat temu. Od tamtej pory nasi leśnicy mogą działać. I działają tak, że mamy coraz mniej lasów, a coraz więcej upraw. Od kilkunastu lat jestem w lesie kilka razy w tygodniu na kilkugodzinnych spacerach. A np. takiej skali wycinki jak obecnie, to nie pamiętam. I podejrzewam, że ta wycinka ma związek ze zdobywaniem pieniędzy na 500+, a nie z dbałością o lasy. Polecam wywiad: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lasy-gospodarcze-sa-jak-pola-ziemniakow-naturalnych-mamy-malo-i-nie-chronimy-ich-dobrze-436 Wraz z takim interesującym fragmentem: " Skoro lasy naturalne są cenne, a mamy ich niewiele, to czy są dobrze chronione? Nie są. Jak to możliwe? W tych miejscach koncentrują się wyręby. I to w miejscach, o których wiemy, że są najcenniejsze przyrodniczo, np. fragmenty naturalnego pochodzenia w Puszczy Białowieskiej czy w Karpatach. Tak, jakby administracja lasów chciała jak najszybciej "rozwiązać" problem ochrony w ten sposób, że je wytniemy, to nie będzie czego chronić, nie będzie powodu tworzenia rezerwatu czy parku narodowego. Poza tym takie wielkie drzewa dostarczają najcenniejszego surowca drzewnego. Zdecydowanie nie chronimy dobrze lasów naturalnych. Od 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy, a rezerwatów - wszystkich, nie tylko leśnych - przybyło może 5 procent w ciągu ostatniej dekady." [...] Dlaczego tak się dzieje? Mamy jedną firmę, monopolistę, która nazywa się Lasy Państwowe i robi co chce i jak chce. To kwestia ambicji tej korporacji. Tymczasem minister środowiska mówił niedawno na konferencji w Toruniu, że "nie ma lepszej instytucji zajmującej się ochroną przyrody w Polsce". To jest następna sprawa. Lasy Państwowe głoszą, że gospodarka leśna równa się ochronie przyrody. Nie jest to prawdą. Leśnictwo to gospodarcze wykorzystanie lasu, ochrona przyrody lasów naturalnych to ich wyłączenie z eksploatacji. Wielu leśników głęboko wierzy, że ich działalność jest konieczna do istnienia lasu, że bez ich interwencji las zginie ("nie masz lasu bez leśnika"). Głosił to publicznie m. in Jan Szyszko. Nie jest to wprawdzie twierdzenie prawdziwe, ale dostarcza wygodnego "uzasadnienia" dla sprzeciwu wobec wyłączania fragmentów lasów z ingerencji ludzkiej. Tak jak myśliwi, którzy mówią, że "muszą" dokarmiać zwierzęta w lesie, a później na nie polują. Na przykład. "Nie masz zwierzyny bez myśliwych". Leśnicy to samo mówią na temat lasu. Że trzeba go posadzić, później pielęgnować i wyciąć. I w związku z tym są przekonani, że najlepiej chronią las. Ale czegoś takiego jak posadzone w rzędach uprawy drzew w przyrodzie nie ma. W polskich warunkach lasy doskonale dają sobie radę bez człowieka. Gorzej leśnicy bez lasów.
 10. Są legendy mówiące, że to dzieło Indian, jezuitów, magicznych węży.... tak czy inaczej wygląda na to, że sprawa jest słabo zbadana i słabo badana. Chyba naukowcy niezbyt się tym interesują.
 11. Hiszpańska "Platforma" (2019) też jest dobra. A z seriali podrzucę jeszcze coś starszego, czyli "Expanse". Nie obejrzeliśmy do końca, ale na pewno wrócimy.
 12. Załapałeś koronę czy siedzisz na wszelki wypadek? A co do oglądania, to kilka rzeczy by się znalazło. Zależy, co lubisz. "BlacKKKlansman", "Parasite", "Green Book", "Trzy billboardy za Ebbing Missouri". Całkiem fajny serial też widzieliśmy "Wychowane przez wilki". I właśnie zaczęliśmy oglądać "Monsterland", dobrze się zapowiada.
 13. W nieco dłuższym terminie dostrzegałbym np. kolejne informacje o funkcjonowaniu mózgu. Co może przełożyć się na lepsze poznanie ludzkiego poznania, metody leczenia zaburzeń czy po prostu samą wiedzę dla wiedzy o tym, dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni.
 14. Dobrze wiesz, Astro, że z większości badań naukowych nie wynika NIC. Przynajmniej nic, co łatwo jest szybko dostrzec w krótkim terminie.
 15. Myślę, że mechanizm bezwarunkowego uczenia się dotyczy wszystkich. Tutaj mamy jeden z jego rodzajów. Akurat ten, w którym lepsi są wierzący.
×
×
 • Create New...