Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

ex nihilo

Users
 • Content Count

  2092
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  100

ex nihilo last won the day on February 6

ex nihilo had the most liked content!

Community Reputation

214 Outstanding

1 Follower

About ex nihilo

 • Rank
  Kierownik robót

Recent Profile Visitors

12520 profile views
 1. Wbrew pozorom - wyjaśnienie podstawowych zagadek fizyki może być jedną z bardzo niewielu szans, że Hs przetrwa najbliższe 100 lat.
 2. Fajnie, że przyznajesz, tylko dlaczego to akurat prawica dała ciała? Hmm? Sprawa była znana już przynajmniej od lat 70., czyli od pół wieku. Wcale tak nie musi być. Polska jest w dużym stopniu ogrzewana przez Prąd Zatokowy. Jeśli szlag go trafi, a modele wskazuje na spore pdp,, to Polska znajdzie się w strefie bardzo zimnej, niewykluczone jest nawet zlodowacenie... Jednak nawet jeśli Polska znajdzie się w tej strefie optimum, to trzeba pamiętać o setkach milionów, które już teraz żyją w strefach, które już teraz są na granicy przeżycia (długotrwałe temp. 45+). Oni będą szukać tego optimum, u nas też... i żadne płoty ich nie zatrzymają.
 3. Ufff... wyPiSgani! Mam nadzieję, że na wieki wieków. A przy okazji: nie mam pojęcia, jak mając IQ chociażby o punkt większe od muchy gnojki można na Zbiera... opps, Konfederastię głosować. Serio.
 4. Pieprzysz jak na cząstki/cząsteczki porąbany Zawodowcy piszą nie tylko artykuły do periodyków, ale też np. podręczniki i skrypty akademickie, tłumaczą obcojęzyczne podręczniki, prowadzą wykłady, publikują też artykuły i książki popularnonaukowe itp. - po polsku. I konsekwentnie stosują rozróżnienie na cząstki (elementarne + nukleony) i cząsteczki (chemiczne, =molekuły).
 5. Byłoby takich więcej, ale środek ciężkości regulaminowych oszczepów przeniesiony został bardziej do przodu, żeby zmniejszyć odległości rzutów. No nie całkiem, a raczej całkiem nie Łęczysko jest sprężyste, akumuluje energię. Miotacz jest sztywny, działa jak dźwignia, dodatkowo ok. 2x zwiększa drogę, na której oszczep jest przyspieszany. W sumie umożliwia to lepsze wykorzystanie energii rzucającego.
 6. Bita to ona nie była - chińskie monety do końca 19. w. były odlewane. Pierwsze bite wprowadzono do obiegu w 1889, a rozpowszechniły się dopiero na pocz. 20. w. https://en.wikipedia.org/wiki/Ban_Liang Co ciekawe - jeszcze na początku 20 w. w obiegu można było znaleźć monety sprzed >2000 lat. W ogóle chińskie pieniądze (papierowe też) to ogromny i bardzo ciekawy temat. Trochę o tym tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Cash_(Chinese_coin)
 7. Zgłoś się do Tadka R. i jego kumpli - oni oświeceni światłością wiekuistą wszystko wiedzą A przy okazji - dostali na odchodne kolejne prezenty od jaśnie oświeconego ministra(nta) Czarnka: https://oko.press/czarnek-na-pozegnanie-daje-200-punktow-dla-pedagogiki-katolickiej a trochę wcześniej: https://oko.press/polskie-czasopisma-teologiczne-tak-dobre-jak-nature-przynajmniej-wedlug-ministerstwa-czarnka
 8. Ave @venator! (boś się on line właśnie ujawnił ) Była tu kiedyś awantura duża, co pierwsze było: piwo, czy wino. Akurat dzisiaj w Onecie pojawił się ten artykuł: https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/posag-z-wielkim-penisem-w-turcji-przelomowe-odkrycie-dla-swiata/wrej7qj,07640b54 Co prawda piwo nie jest tematem głównym, bo ten jest mocno ujowy, ale i o piwie (najstarszym?) coś tam jest
 9. Mam mocne przekonanie, że same "prawa fizyki" są efektem ewolucji i nadal jej podlegają. Albo inaczej - że w ścisłym sensie, fundamentalnym, nie ma "praw", są tylko ewoluujące statystyki.
 10. A tu jest wyjaśnienie: https://www.rmg.co.uk/whats-on/astronomy-photographer-year/galleries/yu-jun-2016-winner Jak przypuszczałem - odpowiednio sklejony stos obrazków
 11. Tutaj dużo podobnych: https://www.google.com/search?client=ubuntu&hs=zfr&sca_esv=573341458&channel=fs&q=Baily's+Beads&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwiUwKHFpvSBAxXjExAIHWKpAbsQ0pQJegQIDRAB Na 90% odpowiednie nakładanie warstw w Photoshopie. Dzisiaj mi się już nie bardzo chce, ale w tygodniu (brr.. zima się robi) spróbuję tak złożyć kilka warstw w Gimpie. Tak na szybko i byle jak, ale chodzi o zasadę:
 12. Ok., zbuduj układ, który sprawdzi ideę. Nie musi nic liczyć, chodzi o samą zasadę. Dorzucam tysiaka do kosztów. Może znajdą się następni. Deal?
 13. Chwila relaksu Pętając się po sieci przypadkowo trafiłem na coś takiego: "Prawie wszystkie wielkości fizyczne, takie jak np. materia, czas, energia, promienie orbitali w atomie wodoru, są „skwantowane”. Zaciekawiony tym skwantowaniem czasu kliknąłem na następną stronę. A tam: "Mechanika kwantowa to dział chemii, w którym zakłada się, że obiekty mikroświata (np. elektrony) nie podlegają zasadom mechaniki klasycznej." Dalej, jako chemik (no trochę niedorobiony, bo rok przed maturą ze szkółki wyleciałem), nie klikałem... Gdzie na to trafiłem? A tu: Alleluja i do przodu, ministrancie Czarnek - dobrze jest, nie trza psuć
×
×
 • Create New...