Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

thikim

Users
 • Content Count

  5548
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  120

thikim last won the day on May 10

thikim had the most liked content!

Community Reputation

117 Outstanding

About thikim

 • Rank
  Stara Strzecha

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Za to powinien być Nobel z ekonomii W samej Polsce zakupiono 200 mln szczepionek za 12 mld zł. Z czego zmarnowały się szczepionki za 9 mld zł I gdzie prokuratura? Gdzie media? Coś tam jedna strona bąknęła o respiratorach za 300 mln - a o zmarnowanych szczepionkach za 9 mld zł - nic. Panuje zgodna cisza.... bo wszyscy niemal umoczeni albo bezpośrednio albo tym że popierali. A zapomniałbym sam. Poza szczepionkami były jeszcze testy. I też nie były tanie, właściwie kilkukrotnie droższe za sztukę od szczepionek. Też kolejne miliardy. Ponad 3 mld w 18 miesięcy pierwsze. A to i tak tylko mały fragment tego - za co powinien być Nobel z ekonomii. W sensie zbadania w realnych warunkach na jakie marnotrastwo stać które państwa. No i jeszcze były dodatki dla medyków. Jak NIK sprawdzil to tam wyszło że z jednego chorego potrafiło wziąć dodatek 21 osób lekarze, pielęgniarki i ratownicy. A chory jak nie widział nikogo przez wiele godzin - tak nie widział. Szpitale COVIDowe - puste. Tuż przed odwołaniem COVIDa straszono że na ulicach zwłoki będą leżeć. Straszono brakami łózek i pełnymi szpitalami. https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/14-zbednych-szpitali-tymczasowych.html To i tak jest tylko fragment. I nie. Nie da się tego zwalić tylko na PiS. To jak lekarze doili podatników - to jest głównie ich zasługa. To jak media straszyły ludzi - to zasługa dziennikarzy. Widzę ten temat nawet znacząco szerzej. Specjaliści z danej branży w jakiś sposób potrafią się zmówić i lobbować rozwiązania które sprawiają że nagle trzeba wydać sporo kasy na tychże specjalistów.
 2. No to ciekawe. Wcześniej uważano że wybuch wulkanu Toba 75 tys. lat temu był takim wąskim gardłem. Ale obecnie stopniowo odchodzi się od tego twierdzenia. Jakże jest hiperpoprawne wszędzie wrzucać frazę: "zmiany klimatu". A gdzie było globalne ocieplenie wtedy?
 3. thikim

  Polska nauka?

  Gratuluję sukcesu. Problemem zajął sie Hołownia. Mignął mi szort jakiś z nim w temacie punktacji
 4. No jak tak to spoko. Zmylił mnie widocznie tytuł: Budynki będą mogły przechowywać energię w fundamentach? a potem dobiło mnie to Rzeczywiście - nie ma to nic wspólnego z budową domów Potem tylko co jakiś czas wymiana takiej baterii z fundamentów - prosta sprawa
 5. No - kiepskie porównanie. Beton już ma zastosowanie: konstrukcyjne. I takie ma pozostać. Zastosowanie go w postaci kondensatorów jest dopiero pomysłem. Pomyliłeś kto tu pretenduje z nowym pomysłem względem obecnego zastosowania. Bo popraw mnie - może jestem zbyt konserwatywny - ale uzasadniać trzeba nowe a nie stare i sprawdzone. Esencją pomysłu jest że materiał konstrukcyjny chcemy wykorzystać dodatowo jako magazyn energii. Ale jeśli stracimy jego własności konstrukcyjne to będzie do d*py materiał bo już i tak mamy lepsze superkondensatory.
 6. Dlaczego nie ma artykułów: Zimny polski Bałtyk zagrożony globalnym ociepleniem! Polskie nadmorskie wioski zagrożone wydłużeniem się sezonu wypoczynkowego. Walczmy z tym - nie możemy dopuścić do tego żeby Bałtyk był ciepły. Nikt za takie artykuły nie płaci? O co chodzi?
 7. Rozumienie sprawdzało się lepiej niż nie rozumienie. Więc jeśli rozumienie nazywasz pychą - to o ile bardziej pychą jest nierozumienie. Tu mamy ten problem że coś jednak nie działa. Bardziej precyzyjne eksperymenty jak mion g-2 pokazują że czegoś w tych modelach brakuje. Już nawet nie mówię o sprzecznościach pomiedzy OTW a QFT w CD. Żebyś sobie nie dopowiedział: nie zarzucam tym modelom że są do niczego. Ale też nie są kompletnym obrazem rzeczywistości. Są na razie jedynie przydatnymi modelami. Bez matematyków nawet jeszcze bardziej sobie radzi
 8. No przyznaję - porównanie niezłe i obrazowe. Plus za to (chociaż inna strona to i w innym komentarzu). Jarek - ty świetnie matematyką władasz ale rzeczywistość to nie jest matematyka. Ani nawet wybrane modele matematyczne. Fizyka realizuje się po swojemu, nie robiąc wszystkiego co można w matematyce i nie robiąc tego dokładnie względem modeli matematycznych na jakich bazują teorie. Niepotrzebnie też ignorujesz te bariery fizyczne jakie Ci koledzy non stop podrzucają w swoich argumentach. A jak chcecie się dogadać to musicie wrócić do łopatologii z symetrią CPT. BTW. Ładunek nie wydaje się być fundamentalną cechą - dlaczego zatem jest symetria ładunku? Z tego powodu symetria CPT brzmi dla mnie jak jeszcze nie do końca rozgryziona symetria. I jeszcze wciąż za mały fragment wszechświata znamy żeby wnioskować - jakie on symetrie spełnia - zwłaszcza w kontekście ciemnej energii.
 9. Najcenniejsze zdanie tutaj. To bardzo odległa wizja. A czy badali już jak taka zmiana struktury wpływa na własności mechaniczne? Bo mechaniczne własności są podstawowe w budownictwie.
 10. Tak się może wydawać jedynie komuś kto nie przemyślał sprawy. Mechanizm regeneracji jest tylko jednym z mechanizmów. Poza nim są jeszcze zjawiska rozprzestrzeniania degeneracji w czasie i ogólnego spadku wydajności organizmu w czasie oraz postępów choroby. Co wygra - nie jest wcale oczywiste. To zależy.
 11. Oczywiście w zasadzie nie da się inaczej. Natomiast nie jest też dobrze rozmawiać o trudnych sprawach w obcym języku. A może na odwrót - jest dużo łatwiej gdy nikt się nie rozumie do końca
 12. Postaram się to obejrzeć. Po angielsku pewnie niestety.
 13. Takiej deflacji to nawet rząd Ci na wybory nie obieca Rozumiem że koszty robocizny też spadną. I transportu. I surowców. I elektryczności. A nie, czekaj.... Było kiedyś takie przysłowie - ostatnio bardzo niepopularne - wręcz obrazoburcze - sprzedawanie gruszek na wierzbie.
 14. To dokładnie jest tak. Przy małym ciągu konieczne jest długie rozpędzanie. Mimo że ciąg słabszy to jednak czas robi swoje. A potem jest lot bezwładny ale z dużo wyższą prędkością.
 15. Na razie w praktyce to są tylko obliczenia których nie zweryfikowano żadnym doświadczeniem Tylko czy to jeszcze wodór jeśli elektrony nie są związane z "atomami"? Poza tym - z jakimi atomami? Elektrony wiążą się generalnie z jądrami atomowymi.
×
×
 • Create New...