Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

thikim

Users
 • Content Count

  4925
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  85

thikim last won the day on February 3

thikim had the most liked content!

Community Reputation

74 Excellent

About thikim

 • Rank
  Kierownik robót

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Uparłeś się na gęstość a gęstość nie ma nic do kolapsu. Kolaps o jakim piszemy to kwestia masy i jej rozmieszczenia. Gdyby istniała jakaś gęstość przykładowo 10 x gęstość gwiazdy neutronowej prowadząca zawsze do kolapsu to miałoby sens odwoływanie się do gęstości. Ponieważ takie coś nie istnieje to ten wywód odnośnie kolapsu i gęstości jest ślepym zaułkiem który nic nie wnosi. Owszem, możemy sobie tak przeliczać ale nie ma to większego sensu. Kolaps to kwestia masy i jej rozmieszczenia a nie gęstości. 1kg w kuli o promieniu 1 m odnosi się do grawitacji a nie do gęstości. Możesz ten 1 kg rozmieścić w różny sposób, niekoniecznie równomiernie. Gęstość może być różna a kolaps i tak zajdzie bo jego źródłem jest masa i grawitacja a nie gęstość. Brzytwa ex nihilo. Można dla zabawy się bawić gęstościami ale to jest tylko komplikowanie problemu. Problemem nie jest gęstość tylko masa czy energia. Poniżej wartości 22 mikrogramów - nie ma możliwości zrobienia CD - a może jest? To jest problem. I teraz chcesz te 22 mikrogramy przeliczać na jakąś gęstość? Po co. To te 22 mikrogramy są problemem a nie gęstość. Więc jeszcze raz zadam pytanie. Czy możliwe jest zrobienie CD z masą poniżej 22 mikrogramów. Wiem doskonale że to wykracza poza obecne teorie i naszą wiedzę. Ale jak przypominam swego czasu wiele osób także naukowców mówiło o możliwości zrobienia CD w akceleratorach z mniejszymi masami. Więc jakieś musieli mieć podstawy do takich twierdzeń. Nie znalazłem nigdzie żeby ten problem nawet poruszano. Dlatego z ostatnią nadzieją że na tym forum są ludzie którzy są w stanie ten problem chociaż ugryźć opisałem go tutaj. OTW nie broni CD mniejszych od masy Plancka. Zresztą można też rozpatrzeć małą CD szybko się zmniejszającą aż do skali Plancka. I co dalej? Znika? Zgodnie z OTW to może się tak zmniejszać w nieskończoność? Czy też końcówka ma być nieskończenie szybka bo już przechodzimy z OTW na fizykę kwantową. Coś tam znajduję na necie ale mało: https://academic.oup.com/mnras/article/152/1/75/2604549 Hawking temat liże paroma zdaniami w swojej publickacji z 1971. https://en.wikipedia.org/wiki/Micro_black_ho Trochę więcej jest na english wiki. Aczkolwiek problem z takim akceleratorem w pierwszym rzucie oka wydaje się techniczny a nie fizyczny. I jeszcze mamy hipotetycznie wirtualne czarne dziury na pograniczu masy Plancka: https://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_black_hole Tak, dawne to czasy były.
 2. Nie możesz opierać się na gęstości bo promień Schwarzschilda jest proporcjonalny do masy a nie do sześcianu masy. Tak więc jak rozmawiamy o kolapsie to istotny jest promień i masa a nie gęstość - ta jest zmienna w zależności od promienia. Zmieniasz dwa razy masę - zmienia się dwa razy promień a gęstość - zmienia się 8 razy. I to są istotne wielkości dla kolapsu - gęstość jest zmienna i nieistotna. Nie ma jednej gęstości x która powoduije kolaps. Są różne gęstości dla różnych mas. CD o wielkości US zdaje się kiedyś liczyliśmy że miałaby gęstość wody. Cały kolaps to kwestia zgromadzenia odpowiedniej masy w kuli o odpowienim promieniu. Nie jest istotna tu gęstość. Abstrachując od Plancków i fizycznych konkretnych wartości. W kuli o promieniu 1 m masz zgromadzić 1 kg. W kuli o promieniu 2 m masz zgromadzić 2 kg. Mam nadzieję widzisz różnicę w gęstości w tym przykładzie. Gęstość nie jest tu istotą. Nie gęstość powoduje grawitację ale masa i jej rozmieszczenie. Teraz dalej. Co napisałeś o zabawie planckami - jest ok ale w żaden sposób nie prowadzi do rozwikłania tego problemu. Wedle OTW nie ma granic od dołu dla czarnych dziur. Ale długość Plancka nam nasuwa ograniczenie od strony fizyki kwantowej. Za mała masa/energia - nie będzie się dała ścisnąć bardziej niż do kulki o promieniu Plancka. A przy kulce o promieniu Plancka - będzie miała za małą masę (nie gęstość) aby stać się CD. Jeśli chodzi o znikanie problemu w akceleratorach - rozjaśnij co masz na myśli. Zgodnie z tym co napisałem to problemu być nie może ale tak wiele osób się tym kiedyś zamartwiało że jednak może coś przeoczyłem. To jest poważny problem - jeden z tych który nam pokazuje bardzo prosto że OTW i fizyka kwantowa - się ze sobą nie mogą zgodzić.
 3. Może być energię bo to równoważne. Problem pozostaje. Co z mniejszą energią. Nie może utworzyć CD?
 4. No i mam pewien problem ideologiczny. Jeśli ściśniemy masę około 22 mikrogramów czyli masę Plancka do kuli o promieniu Plancka - to otrzymamy czarną dziurę. Ale jeśli weźmiemy mniejszą masę np. 1 mikrogram - to w pierwszym rzucie oka musimy ją ścisnąć do mniejszej kulki żeby otrzymać czarną dziurę. No ale przecież nie możemy czegoś zgodnie z naszą wiedzą ścisnąć bardziej niż do skali Plancka. Czyli z tego wynika że obiekty o mniejszej masie niż 22 mikrogramy - nigdy nie utworzą CD. A tu idąc dalej mamy np. przypadek zderzeń cząstek w akceleratorach gdzie kiedyś niektórzy obawiali się produkcji CD. Inni ich wtedy uspokajali że Hawking i ten drugi jak mu tam, dobra zapomniałem, dadzą radę i się CD wypromieniuje natychmiast. Więc jak to jest.
 5. Tak, i nie. Tłumaczenia zawsze nie są wierne. Sam jednak tekst łaciński ma ponad 1000 lat. W tym czasie się nie zmieniał. Zmieniały się tłumaczenia, podobnie jak języki na jakie tłumaczono. Wcześniej było oczywiście sporo wersji. Więc z tymi zmianami to zależy konkretnie który fragment której księgi w jakim okresie. Morze nie otwierało się stopniowo - jak to ktoś sobie wymyślił. Przygoda z morzem mogła spotkać jedną z wielu setek grup jakie podróżowały, w jakimś konkretnym czasie i miejscu ok. 3500 lat temu.
 6. Trochę inaczej to wyglądało. Nie wszyskie plemiona były w Egipcie. Niektóre ruszyły wcześniej, inne później. Egipt najpierw przyjazny dla Zydów, z czasem stał się miejscem mało przyjemnym do życia i postanowili wrócić do pobratymców. 40 lat - czyli kilkadziesiąt bierze się stąd że to był proces stopniowy - jedni wyruszali w jednym roku, inni w innnym. Co do rozstąpienia się morza - nie musiało tak być ale są podejrzenia że to mógł być efekt tego: https://opinie.wp.pl/wybuch-wulkanu-rozerwal-wyspe-thera-i-doprowadzil-do-upadku-cywilizacji-minojskiej-6126042030237313a Fala tsunami spowodowała by najpierw cofnięcie się wód, potem powrót. W dużej odległości od morza Śródziemnego to mogło trwać godzinami. 40 lat jest tłumaczone w sferze politycznej jako konieczność wyginięcia pokolenia wychowanego w niewolnictwie - niezdolnego do stworzenia państwa.
 7. Coś czuję że jakbym się założył że jest to odkrycie na miarę neutrin szybszych od światła - to bym wygrał
 8. Co jak dowodzi już jeden z przypadków opisanych w prasie - nie poprawiło bezpieczeństwa pewnego użytkownika. Pozostału mu kilka prób żeby nie stracić kasy na zawsze. Tak zabezpieczył że sam się tam już nigdy nie dostanie - dzięki portfelowi fizycznemu. O słabościach portfeli tutaj: https://plblog.kaspersky.com/hardware-wallets-hacked/10239/
 9. Taka tam ciekawostka jak naukowcy się sprzedali niemieckiemu rządowi w sprawie korony: Niemcy. Politycy mieli dyktować naukowcom, jak ma wyglądać raport ws. pandemii. Chodziło o lockdown - Polsat News
 10. 1. Hmm. Nie realne. 2. Hmm. Nie realne. Częściowo sensowne ale nierealne te powyżej. 5. Antydemokratyczne Niemniej nie zaszło coś takiego jak pisyzacja państwa. PiS przy wszystkich swoich siłach zdołał przechwycić jedynie ministerstwa, spółki skarbu państwa i TK. To zaledwie wierzchołek góry lodowej. Sądów nie przechwycił. Na uczelniach poległ totalnie. Czego dowodem afera ze szczepieniami. Nie pomyśleli tam na WUM: zadzwońmy do Jarka żeby go szczepić. Pomyśleli - zadzwońmy do kumpli z opozycji 4. Niby tak - telewizja i tak nie ma znaczenia. Ale żadna siła polityczna tego nie poprze. 6. Nie zrozumiałe. Co to znaczy podatek na aktywa? I jak to się ma do Konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. 3. A nielegalne to oczywiście te które Ci się nie podobają? Problem w tym że poprzednie TK patrząc na ich linię orzeczniczą orzekałyby podobnie Twój program jest mieszanką postulatów prawicowych gospodarczo z lewicowymi światopoglądowo. Z tym że słabo oceniam część gospodarczą ponieważ bierzesz się za mniejsze zło - zostawiając większe. BTW. Czemu tak antyekologicznie część gospodarcza?
 11. UE została przegoniona przez wiele państw. Zależy czy się patrzy na ilości gdzie zaczyna być nieźle czy na procenty gdzie jest tragedia. Przoduje Izrael - nie jest w UE. Dalej nieźle idzie paru arabskim państwom z dużą ilością kasy - też nie są w UE. Potem jest USA, Chiny - zależnie jak spojrzeć procentowo czy ilościowo. Też nie są w UE. Swoją drogą USA wykonały już 40 mln szczepień. Potem jest Rosja, i jeszcze kilka państw. Też poza UE. Jedna jest cecha wspólna państw którym nieźle idą szczepienia - są poza UE. I to nie powinno dziwić bo w czasie kiedy poważne państwa załatwiały sobie szczepionki w UE trwała w najlepsze biurokracja. Na końcu jest UE - chociaż statystyki ilościowe już rosną i jako że UE tworzy wiele państw to ilościowo UE powinna przejść do początku stawki ilościowej, procentowo jednak dalej pozostając w ogonie. UE będąc na końcu nie zapomniała oczywiście o tym że należy szczepić Tanzańczyków. Ci powiedzieli że w d... mają szczepienia ale pieniądze mogą wziąć. To jakaś tragikomedia. A ostatnie dni to Rosja powiedziała że jak UE sobie nie radzi to oni mogą dostarczyć do UE 100 mln szczepionek. Tak więc cały świat jedzie po UE jak po burej suce. Dobrze że jest te kilka państw w Afryce - które szczepić się nie chce. Dlatego oni jednak mniej ludzi szczepili niż UE. https://wei.org.pl/article/unia-nadciaga-totalny-kataklizm/ BTW. Doniesienia z Izrael studzą zapał co do cudowności szczepionek. Dość dużo dziennych przypadków mimo wyszczepienia znacznej części populacji - 63/2 % obywateli średnio. Czyli pewnie z 10 % dwoma dawkami i 20 % jedną - tak z grubsza. Luty w Izraelu pokaże co warte są szczepionki.
 12. Łączna liczba zgonów w 2020 - 478 658 Łączna liczba zgonów w 2019 - ok 409 tys. Różnica: 69 tys. Z czego 29 tys. to COVID+współistniejące. Czyli zostaje 40 tys. jako pozostałe nadmiarowe zgony. Ale poza zgonami spadły też urodzenia. Łącznie ubyło około 120 tys. obywateli - co mogłoby być już powodem do żałoby narodowej. W 2020 rząd sobie nie poradził. Jeszcze bardziej nie poradziła sobie UE. GB zaszczepiła obecnie więcej swoich obywateli niż cała UE razem wzięta. Zniszczenia ekonomiczne są nie do oszacowania - PKB spadł o 2,8 % (ale to jest tylko fragment spadków które obejmią i część 2021 roku) co akurat jest dobrym wynikiem w UE. Pomogło zapewne otwarcie latem.
 13. Jest kilka tematycznych kanałów dla wielbicieli fizyki (od strony budowy materii i kosmologii): PBS SpaceTime: https://www.youtube.com/c/pbsspacetime/videos Fermilab, szczególnie z dr Lincolnem: https://www.youtube.com/c/fermilab/videos Science Asylum, https://www.youtube.com/c/Scienceasylum/video Sabina Hosselfelder, https://www.youtube.com/c/SabineHossenfelder/videos Te powyżej są w pełni profesjonalne. Trochę bardziej zabawowe to ( i dotyczące także fizyki dnia codziennego): https://www.youtube.com/c/DrBecky/videos https://www.youtube.com/c/physicsgirl/videos https://www.youtube.com/c/veritasium/videos no i dla dzieci, merytorycznie trochę słabszy: https://www.youtube.com/c/inanutshell/videos Najwyższy poziom to oczywiście Dr Lincoln z Fermilab. Każdy kanał ma swój koloryt i swoje spojrzenie na Wszechświat. Myślę że każdy z tych kanałów może swój ulubiony sposób przekazywania wiedzy wybrać. Na DM składać się może wiele czynników a nie jeden. PBH jeśli istnieją (nie jest to pewne) to wszystko wskazuje że mogą być tylko drobną częścią DM. Tak samo jak zresztą zwykłe BH. Ja powoli zaczynam myśleć o piątym rodzaju oddziaływań. I tak musimy jeszcze wyjaśnić DE, więc miejsce jest na kolejne oddziaływanie. Tak jak grawitacja nie łączy się z pozostałymi oddziaływaniami, tak samo może być jeszcze jedno takie oddziaływanie. Nowe słabe oddziaływanie mogłoby naprawdę masę rzeczy wyjaśnić, włącznie z odstępstwami od Modelu Standardowego jakie już są poszlaki że istnieją. DM nie jest znana z teoretycznych rozważań i matematycznych obliczeń. DM jest znana z powodu obserwacji zachowania innych obiektów.
 14. Nie wszystkie relikwie są fałszywe. Nowsze co do zasady są dobrze udokumentowane. Na pewno jest problem z relikwiami z czasów starożytnych tu zapewne większość jest fałszywa. Nie popieram tego całego zamieszania z relikwiami. Problem z relikwiami pojawiał się już w Starym Testamencie, dlatego: - ciało Mojżesza pochowano tak żeby nikt nie mógł go znaleźć - zniszczono miedzianego węża. Wszystko to po to żeby nie szerzył się kult relikwi. Zapewne w większości podobnie jak i ja spotykasz antyteistów a nie ateistów. Mój szwagier dla przykładu jest faktycznie ateistą. Dla niego katolicyzm jest taką powszechną w Polsce kulturą. Szanuje jak inne kultury. Lubi słuchać Radia Maryja. Bo jego to "grzeje" a nie denerwuje tak jak antyteistów. W Polsce ateizm jest dość rzadki. Najbardziej popularne wydają się: - tradycjonalizm - jest tradycja że się wierzy to ja też wierzę - katolicyzm - antyteizm, chociaż w zasadzie to nawet można bardziej sprecyzować jako antykatolicyzm łączący się bardzo często z antyklerykalizmem - ateizm.
×
×
 • Create New...