Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Jarek Duda

Users
 • Content Count

  1125
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  46

Jarek Duda last won the day on March 26

Jarek Duda had the most liked content!

Community Reputation

87 Outstanding

About Jarek Duda

 • Rank
  Lis Major
 • Birthday 06/03/1980

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Można sobie wyobrazić też scenariusz z pojedynczym Wielkim Odbiciem - np. wcześniej zapadł się do niego oryginalnie nieskończony Wszechświat, obecny symetrycznie też się rozszerza do nieskończoności. Ale osobiście bardzo nie lubię pychy takich ekstrapolacji - po prostu nie wiemy, na ten moment to jest raczej wróżenie z fusów ... co wiemy ze sporą weryfikacją to np. symetria CPT - sugerująca że Wielki Wybuch miał wcześniej symetrycznego bliźniaka.
 2. Raczej mówimy o hipotezie że zdarzyło się to w okolicy Wielkiego Wybuchu, np. żeby uniknąć łamania liczby barionowej (choć to wymagałoby pół na pół) - przez te kilkanaście miliardów lat raczej m.in. (anty)wodór zdyfundowałby w takie obszary i zanihilował co się da. Zakładając że jeszcze zostały samotne gwiazdy z antymaterii, tam dalej byłoby sporo anihilacji przy powierzchni - powinna świecić przynajmniej 511keV ... ale też z protonów gdy spadałby na taką gwiązdę. Astronomowie widzą trochę promieniowania 511 keV, ale raczej jest dość rozproszone, np. z https://www.aanda.org/articles/aa/abs/2005/38/aa2063-04/aa2063-04.html W każdym razie na uniknięcie łamania liczby barionowej jest to zdecydowanie za mało, czyli: - jednak może być łamana podczas bariogenezy ... czy np. hipotetycznego promieniowania Hawkinga przetwarzającego bariony w promieniowanie bezmasowe (kiedy jeszcze?), - albo np. Wielki Wybuch jednak był Wielkim Odbiciem - z taką samą liczbą barionową przed.
 3. Gdyby istniały gwiazdy z antymaterii, próżnia jest wypełniona szczególnie wodorem - obserwowalibyśmy bardzo silne charakterystyczne promieniowanie z anihilacji w granicy między takimi hipotetycznymi obszarami: 511keV z elektronów, ~1GeV z protonów etc. ... nic takiego nie widać. Są źródła tysiące razy silniejsze niż potrafimy wytłumaczyć jak https://en.wikipedia.org/wiki/Ultraluminous_X-ray_source, pewnie zdarzy się im czasem wyprodukować antycząstki.
 4. Nieperturbacyjne obliczenia bliżej tego eksperymentalnego momentu dipolowego z 7 kwietnia: https://www.nature.com/articles/s41586-021-03418-1 Dobra dyskusja:
 5. Z takich dźwięków pewnie często można by odtworzyć kształt, jak w słynnym pytaniu https://pl.wikipedia.org/wiki/Czy_da_się_usłyszeć_kształt_bębna%3F Choć pewnie jest wiele kontrprzykładów, jak "homofoniczne" bębny o tym samym zbiorze częstotliwości własnych (aczkolwiek są różnice: https://www.comsol.com/blogs/can-we-hear-the-shape-of-a-drum/ ):
 6. W takim razie ciekawe co taonem? Ogólnie odnośnie zaskakujących różnic między leptonami, ostatnio głośno było o tym mezonie B - ponoć ma się równo rozpadać do elektrów i mionów, a jednak widzą asymetrię (na razie 3.1 sigma: ~1/1000) np. https://www.scientificamerican.com/article/unexplained-results-intrigue-physicists-at-worlds-largest-particle-collider/ ... ale np. mezony pi rozpadają się bardzo asymetrycznie jak 0.999877 do mionu, 0.000123 do elektronu https://en.wikipedia.org/wiki/Pion#Charged_pion_decays , więc czy takie asymetrie powinny być zaskakujące? Też dobrze sobie przypomnieć, uzmysłowić że leptony są malutkimi magnesikami w kierunku spinu, na których można wykonywać dość skomplikowane akrobatyki jak echo spinowe: https://en.wikipedia.org/wiki/Electron_paramagnetic_resonance#Pulsed_electron_paramagnetic_resonance
 7. Oczywiście że liczby urojone istnieją - jako bardzo wygodna reprezentacja procesów periodycznych, np. falowej części dualizmu korpuskularno-falowego w mechanice kwantowej ... czy przykładowo w telekomunikacji obróbka cyfrowa jest zwykle na liczbach zespolonych (QAM-FFT), po czym część rzeczywista idzie do cosinusa, urojona do sinusa przesuniętego o pi/2.
 8. Są oscylujące solitony np. https://en.wikipedia.org/wiki/Breather To jest model Lorentzowsko-niezmienniczy, więc dla poruszających się następuje zarówno skrócenie Lorenza (staje się węższy), jak i dylatacja czasu (zmniejsza się ilość tyknięć na sekundę) - np. poniżej dla stojącego widzimy ~4 tyknięcia, a dla poruszającego się ~2: Ten oscylator można wygasić, natomiast oscylacji elektronu nie można - pytanie jak to uzyskać. Wierzę że się kluczem jest równanie falowe które jest tam zawsze: d_tt = laplasjan. Zwykle laplasjan udaje się wyzerować, ale dla bardziej skomplikowanych np. 3D konfiguracji topologicznych może to być niemożliwe - wymuszając niezerowe d_tt czyli oscylacje ... prowadzące do sprzężonej "pilot wave", zasilając Casimira etc.
 9. Rzeczywiście w międzyczasie sprecyzowałem z energii na oscylacje ... ale ogólnie oscylacje są związane z energią kinetyczną. Czy sama próżnia oscyluje to nie wiem - nie widziałem potwierdzenia ... ale jest silne potwierdzenie eksperymentalne oscylacji elektronu: zitterbewegung/zegar de Brogliea ( https://en.wikipedia.org/wiki/Zitterbewegung ) - wymagany m.in. przez równanie Diraca, wcześniej wstawiając E=mc^2 do Schrodingera, jest silne potwierdzenie eksperymentalne ( https://link.springer.com/article/10.1007/s10701-008-9225-1 : ~80MeV elektrony dzięki dylatacji czasu zwiększają odległość między tyknięciami zegara do ~0.4nm jak w krysztale krzemu - obserwują zwiększoną absorpcję dla takiego rezonansu), jak i w symulacjach w BEC (np. https://journals.aps.org/pra/abstract/10.1103/PhysRevA.88.021604 http://iopscience.iop.org/article/10.1088/1367-2630/15/7/073011/meta ). Mając zegar elektronu, wytwarza on sprzężone fale "pilotujące" dookoła, czyli falową część dualizmu - prowadząc do kwantowych zjawisk, które też są odtwarzane hydrodynamicznie - dobre review: http://math.mit.edu/~bush/wordpress/wp-content/uploads/2012/04/BushOza-ROPP.pdf W eksperymentalnych potwierdzeniach Casimira używają płytek z materii - czyli też zawierających takie elektrony ... więc pytanie czy takie ich oscylacje są wystarczające, czy potrzebujemy coś więcej jak jakaś "fundamentalna oscylacja próżni"?
 10. Warto wspomnieć że siła Casimira występuje też hydrodynamicznie, aczkolwiek wymaga dostarczenia źródła oscylacji - w mechanice kwantowej to źródło oscylacji już tam jest (może bierze się z zegara de Broglie'a? https://link.springer.com/article/10.1007/s10701-008-9225-1 ) http://homedirs.wtamu.edu/~dcraig/PHYS4310/2008/Casimir_Maritime_1996.pdf https://aapt.scitation.org/doi/10.1119/1.3211416
 11. Rzeczywiście anihilacja wymaga zderzenia, ale jest to bardzo konkretny jej rodzaj: cząstki z antycząstką. https://pl.wikipedia.org/wiki/Anihilacja Kluczowe jest że ta finalna postać energii nie jest już cząstkami masywnymi, czyli jest bezmasowa - w takiej postaci możemy odtwarzać w modelach solitonowych, ciekłych kryształach, fluxonach etc. Np. hv poniżej to taka energia z anihilacji: https://www.semanticscholar.org/paper/Fluxon-Dynamics-and-Radiation-Emission-in-Twofold-Wallraff/c8d50bb109870369bded6c95e77a40ca0375b267
 12. Masywne cząstki to coś mocno nietrywialnego: posiadają energię E=mc^2 uwalnianą w anihilacji, mają masę inercyjną w F=ma i zwykle małe prędkości (bezmasowe poruszają się z prędkością propagacji np. c) ... coś takiego dokładnie mamy dla kinków: konfiguracja obrotu ciągu wahadeł z jednej próżni do kolejnej. Natomiast energia może być też np. kinetyczna małych wahań dookoła minimum - w tej konwencji są "bezmasowe", zwykle poruszają się z maksymalną prędkością: propagacji jak c, prędkość dźwięku. Jeszcze raz polecam np. ten filmik:
 13. W anihilacji przekształcamy cząstki masywne np. elektron+pozytron, w bezmasowe jak fotony, czyli uwalniamy uwięzioną energię w cząstkach: E=mc^2. Tutaj cząstka masywna to jest kink: np. ciąg wahadełek chce być w dół, ale może być też dół 2pi dalej - przejście między tymi próżniami to jest kink, ma pewną minimalną energię: masę, która skaluje się jak w szczególnej teorii względności. Anihilacja kink-antykink powoduje że zostajemy już w jednej próżni, tylko oscylując wokół niej - te oscylacje to bezmasowe cząstki. Gęstości energii z https://inspirehep.net/files/01e8e3cfb2fc10416ddce5bea9607430
 14. Te oscylacje zwykle słabną z czasem - energia jest wypromieniowana na lewo i prawo, ale ogólnie zależy to od parametrów. Dużo obrazków: https://inspirehep.net/files/01e8e3cfb2fc10416ddce5bea9607430 https://arxiv.org/pdf/1711.07788 http://www.arxiv-vanity.com/papers/1905.00835/
×
×
 • Create New...