Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

nurek

Users
 • Content Count

  28
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

nurek last won the day on June 9

nurek had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

About nurek

 • Rank
  Fuks

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Emiraty Arabskie maja bogatą tradycję w budowaniu pojazdów kosmicznych. Mają tunele aerodynamiczne, komory próżniowe itd. A wszystko zaczęło się już przed wiekami od wywołania reakcji jądrowej u wielbłąda za pomocą dwóch cegieł. W efekcie podszedł przez pustynię z 1 prędkością kosmiczną i przyspieszeniem 10g. Ten artykuł dobrze pasuje do powiedzenia że jest "prowda, cysto prowda i g. prowda".
 2. umożliwienie powrotu do Chin pani Hujałej nie oznacza rezygnacji z restrykcji tylko z obawy o życie 2 amerykanów przetrzymywanych w okropnych warunkach przez 2 lata.
 3. Mówi się, że fuzja dostarczy "nieograniczoną" ilość CZYSTEJ energii elektrvcznej. Tak może i by było, ale gdyby sprawność takiej elektrowni była np. 80-90%. Przy sprawności 20% taka elektrownia była by gigantycznym źródłem ciepła. Polska potrzebuje ok. 20GW mocy, przy sprawności 20% 100GW trzeba by zamieć na ciepło. W perspektywie zapotrzebowanie wzrośnie kilkakrotnie, skutek byłby taki, że ogrzalibyśmy pospołu Bałtyk . Komercyjna fuzja to nadal obszar baśni z mchu i paproci, a bajka ta ciągnie się już ze 40lat, podczas których jesteśmy "tylko o krok od sukcesu".
 4. droga Bakterio, że zapewne chodzi o v swiatła to oczywiste, ale - "Podejście opiera się na uwzględnieniu grubości warstw atmosfery, przez które przechodzi laser. Do wyznaczenia wartości opóźnienia lasera wykorzystuje się odczyty meteorologiczne na stacji, do których wyliczana jest poprawka zależna od wysokości satelity nad horyzontem oraz od początkowej wartości opóźnienia wiązki lasera." - jakie odczyty: temperatury, wilgotności czy temperatury?! Jak ja bym coś takiego napisał, to wielu by mnie za to skarciło. W końcu Koalnia Wiedzy to nie Pudelek
 5. czy wytrzymałość takiego materiału jest bez znaczenia? Można sobie łatwo wyobrazić materiał 10dkg/m^3, ale który załamie się pod własnym ciężarem.
 6. to może być klasyczne pomylenie skutku z przyczyną - kwasu mają mało to są kłopoty z matmą i z niej rezygnują. Trzeba zbadać ten kwas statystycznie przed decyzją o rezygnacji, a po kilku latach ponownie z podziałem na uczących i nie uczących się matmy. Inaczej taka informacja jest bezwartościowe, no ale pieniążki za grant się wzięło.
 7. w nurkowaniu to właśnie azot jest przeszkodą bo nasyca krew który przy wynurzaniu bąbelkuje. Dlatego zamiast azotu dodaja helu lub czegoś tam. W apollo, fakt, był czysty tlen pod 1/3 atm, ale oddychali nim kilka dni. Swoją drogą musieli przecież przejść na "normalne" powietrze przed rozhermetyzowaniem po wylądowaniu.
 8. Czy oddychanie czystym tlenem, nawet pod obniżonym ciśnieniem, jest bezpieczne na dłuższą metę? Czy aby nie jest konieczna jednak mieszanka tlen-azot?
 9. Każdy układ wytrącony z równowagi znajdzie po "pewnym" czasie inny stan równowagi, więc bez słoni też będzie istniał. I nie problem czy bez słoni świat będzie gorszy, tylko czy ludziom będzie gorzej czy nie (a chyba gorzej). Dotyczy to i innych robaczków i motylków. Być może bez słoni i motylków będzie żyć 12mld ludzi a ze słoniami tylko 10mld. Który stan jest lepszy?!
 10. szpak też może "mówić" w szerokim paśmie, więc też i słyszy, ale mową, w ludzkim sensie, się nie posługuje. Neandertal mógł mieć dobry słuch aby wiedzieć kiedy uciekać a kiedy goinić. I tylko tyle.
×
×
 • Create New...