Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

wilk

Administrators
 • Content Count

  3528
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  45

Everything posted by wilk

 1. Jak ktoś chce, to kiedyś zrobiłem taki prosty kalkulatorek: http://wilk.nsurf.eu/astro.html
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_IPv4_address_allocation https://ipinfo.io/countries AS8075 Microsoft Corporation 24,118,784 AS3598 Microsoft Corporation 526,336 AS8070 Microsoft Corporation 411,648 AS8068 Microsoft Corporation 24,320 AS12076 Microsoft Corporation 8,704 AS6584 Microsoft Corporation 8,192 I parę zakładek jeszcze z drobiazgami. Polska wg Wiki ma 19,433,192.
 3. To był 72-latek i to lekarze dali sporej plamy, że nie sprawdzili czy nie nosi protezy przed operacją.
 4. To nie są „followersi”, tylko 12 razy oceniono pozytywnie któreś z „368 odpowiedzi” (mogła to być nawet jedna osoba). Poza tym podpinanie polityki (oczywiście zgodnie z modą - naszej) pod tematy kompletnie z nią niezwiązane jest faktycznie słabe.
 5. Ja rozumiem, że to luźne gatki, ale nie róbmy bałaganu… Wydzielone z:
 6. A ja powiem więcej — Merkury też tak średnio jest planetarny. Argument z księżycami jest słaby, bo są inne planety karłowate, które mają księżyce. Księżyce to nie jest coś specjalnego wcale, a i planety mogą ich w ogóle nie mieć. Oceany prawdopodobnie istnieją pod powierzchnią księżyców np. Jowisza. Związki organiczne występują także w kometach. Zamiast argumentu oczyszczenia może sensowniejszym byłby ten odnośnie kąta nachylenia orbity. Nie rozumiem dlaczego wciąż jest takie ciśnienie na uznanie Plutona za istotny element US.
 7. @marcin pasikonik W kategorii medycyny nagrodę Nobla przyznaje się za „najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny”/„ for outstanding discoveries in the fields of life sciences and medicine”, nie za wynalazki.
 8. Wiele obecnych gier jest spuchnięta z kilku powodów: marketingowy: gra dużo zajmuje, więc wg odbiorcy musi mieć super grafikę i mnóstwo zawartości, czasowy: trzeba szybko wydać, drugi zespół już pracuje nad kolejną częścią, nie ma czasu na optymalizację, lenistwo: częściowo związany z poprzednimi — gry często zawierają masę treści która w grze w ogóle nie jest używana, wynika to z: importowania całego enginu bez okrawania, pozostałości z fazy projektowania i pozostawienie odrzuconych, bądź niedokończonych z braku czasu pomysłów, jeśli gra jest kontynuacją, to nierzadko jest budowana na plikach poprzedniej części, których zawartość (dialogi, skrypty, modele postaci, tekstury itd.) faktycznie potem w grze nie występuje.
 9. Obawiam się, że Tim Burton Cię wyprzedził z realizacją. :P https://pl.wikipedia.org/wiki/Frankenweenie_(film_2012)
 10. Raczej nie dotyczy to katastrofy podczas misji, a opóźnienia w przygotowaniach 2019-2024.
 11. Nie ma co się zastanawiać, nazwa zobowiązuje… ;-) A serio - informacja poszła w świat, teraz będą turyści.
 12. No cóż, przewaga tutaj wynika z podporządkowania obywatela systemowi w Chinach, co jest sprzeczne z ustrojami demokratycznymi. Idąc jednak w drugą stronę i upatrując państwo i narodowość jako wroga trudno o wewnętrzną siłę i spójność. Inna mentalność. USA sami sobie stworzyli ten problem wykorzystując Chiny jako tanią montownię, a ci korzystali na szpiegostwie przemysłowym. Komercjalizm stał się pułapką dla zachodu. Mimo wszystko wciąż utrzymują masę posowieckiego sprzętu i dykty, choć zrobili duże skoki, lecz ich choćby lotnictwo, to kalki zachodnich samolotów wzorowane na ich odpowiedniki, bądź pozyskane dzięki szpiegostwu lub inżynierii odwrotnej. Co prawda wydatki na zbrojenia znacząco im wzrosły, ale są wciąż ok. 3 razy niższe (choć lat parę wcześniej różnica była większa, lecz w stosunku do GDP to niższy %). Niemniej na plus mają to iż zakupować mogą teraz sprawdzoną, gotową technologię. Jedyne plusy, które kojarzę, to pociski hipersoniczne i strzelanie do satelitów. O ile USA będą mieć faktycznie kłopot ugryźć ląd, to w powietrzu mają przewagę, nie mówiąc nawet o wodzie, gdzie Chiny mają dwa małe, zwykłe lotniskowce. Do ich flagowego myśliwca chyba dalej nie mają własnych silników. Chiny od kilkudziesięciu lat nie zaznały wojny, a w tych współcześniejszych tak średnio też im poszło. Jedyną drogą rozwoju dla Chin jest eksploatowanie ich rynku i ich zagraniczne inwestycje. Poza tym to, czego Chinom brak, to sprzymierzeńcy. Tutaj jest ciekawa, poglądowa analiza: https://www.rand.org/paf/projects/us-china-scorecard.html
 13. W tym wszystkim brakuje jeszcze „zielonej produkcji” i „zielonej konstrukcji/recyklingu”.
 14. Wysokie zaawansowanie technologiczne i Chiny w jednym zdaniu, to trochę jednak przesada.
 15. Ano właśnie nie. Do tego też się niezbyt nadaje. Jak podają napis jest trwały (do 3 miesięcy) i usuwany termicznie. Gdyby odczyt UV powodował luminescencję i po paru minutach nadruk znikał zupełnie, to faktycznie byłoby to ciekawe. Ukryty tekst, który po chwili po odczytaniu znika. Hmm, po namyśle to może mieć zastosowanie nie jako zapobieganie wyciekom, a namierzanie źródła wycieku poprzez umieszczanie ukrytego tekstu typu „dokument przekazany temu i temu o godzinie tej a tej”. Tylko że znów problemem jest łatwość wykrycia takiego napisu (zwykły sprzedawca w sklepie ma latarkę z diodą na bliski UV do weryfikacji banknotów) i sensu nie ma jest wygasanie po 3 miesiącach… No i taką technologię już mamy od bardzo dawna. Sławne żółte kropki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Steganografia_drukarkowa
 16. A jak dotkniemy i będziemy trzymać pomiędzy palcami? Poza tym… Chyba nie rozumiem, ale w jaki sposób to ma uniemożliwić wycieki poufnych informacji? Przecież właśnie zdradzono fakt istnienia tej technologii i co więcej odczytanie informacji jest trywialne. Rozumiem gdyby w jakiś magiczny sposób oświetlony papier nie byłby możliwy do zarejestrowania chociażby przez matryce CCD…
 17. W 2018 roku na drogach zginęły 2862 osoby (37 359 rannych, 10 963 ciężko). Aż. http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html Może wystarczyłyby ciapki-naklejki w pewnych odstępach.
 18. Rodzajów śledzenia masz w marketach bez liku. Wystarczy, że wejdziesz z włączonym telefonem. Monitorowanie lokalnym pico/microcellem BTS, Wi-Fi, beacony Bluetooth, użycie algorytmów śledzących powiązanych z kamerami monitoringu, kamery termowizyjne, bramki liczące, RFID, biometryka. Wszystko zupełnie bez Twojego udziału i niestety zgody, żeby wiedzieć co ludzie lubią kupować i ile, gdzie się szwędają, czy są uśmiechnięci, jak planować układ półek.
 19. Może po prostu lubisz cmokać z zadumą na widok spleśniałego kabanosa umaczanego w fekaliach. Zacytuję tutaj może pewien serial „jak się ma taką sztukę przed sobą, to trudno zachować kulturę”. Dostaw jeszcze pięćdziesiąt emotek. To na pewno podbije siłę i powagę Twojego przekazu.
 20. Czyli nie wiesz nawet, że tu nie o gotówkę chodzi. Nie uciekniesz przed nim, chyba że przerzucisz się na spożywczaki. Ale pszczoły nie podlegają pod inne prawa niż ochrona zwierząt. Bez sensu takie przepychanki pseudoideologiczne. Poza tym ten monitoring nie różni się drastycznie od termometru za oknem.
 21. Wytłumacz mi w jaki sposób obrażanie ma prowadzić do refleksji. Wytłumacz dlaczego stawiasz znak równości pomiędzy krzyżem i swastyką (nie, nie chodziło o solarny symbol, tylko o nazistów). Wytłumacz jak można prosić o dotowanie takiej sztuki. Konfabulujesz. Nie zaprzeczam, że istniały jednostki wskutek działań których śmierć ponieśli Żydzi. Ale ohydą napawają mnie ludzie, którzy próbują wpoić innym, że to Polacy, jako naród, przyczynili się do ich mordów. Nie będę wspominał, że niektórzy Żydzi sami przyczyniali się do krzywdy swoich pobratymców, bo to byłoby już zasłanianiem się, takim samym jakiego używacie.
×
×
 • Create New...