Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

dexx

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    385
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    18

Zawartość dodana przez dexx

  1. Z mojego doświadczenia wynika że najlepszym rozwiązaniem jest niedomiarowana pompa ciepła do grzania wody, plus np. kominek na mroźne dni i w wybranych pokojach klimatyzatory/pompy ciepła typu powietrze / powietrze. Pompa Ciepła w takim układzie powinna być tak dobrana żeby wystarczała na utrzymanie temperatury jeszcze przy -5°C a wszystko poniżej trzeba wspomagać "farelką" lub kominkiem. Ja u siebie mam Pompę Ciepła dobraną do "najgorszych" warunków, przez co jej optymalny punkt pracy który jest w okolicach pełnej mocy rzadko kiedy jest osiągany. W moim przypadku mam dodatkowo sporo pomieszczeń gdzie są kaloryfery i tu ważnym jest, żeby zainstalować spory bufor wody w układzie który mi pozwala w zmiennych taryfach (G13) na zmagazynowanie energii cieplnej i wykorzystywanie jej w czasie godzin drogiej taryfy.
  2. ... „Roboty i imperium" Isaaca Asimova ... Te mrówki wiedza co dobre
  3. Coś czuję że gdyby takie przeszczepy stały się powszechne to i znaki na niebie się objawią które je dopuszczą. Tak naprawdę wyżej wymienione religie są tylko trochę mniej oportunistyczne od katolicyzmu i innych przejawów chrześcijaństwa.
  4. ... Rozumiem że twoim zdaniem rodzice babcia i dziadek mają zajmować sie wychowaniem seksualnym ? Czy możę jeszcze ksiądz w zakrystii albo trener w kantorku.
  5. Mało kto się recyklingiem bo po prostu jest bardzo mało baterii do utylizacji. Firmy które zajmują się recyklingiem baterii z elektroniki użytkowej muszą obecnie sortować ogniwa z od różnych producentów i różnych typów, a chyba najtrudniejszym krokiem w recyklingu jest rozebranie ogniwa. Dla baterii w samochodach elektrycznych proces ten będzie już w miarę opłacalny. Taka Tesla S 85kW ma 7104 ogniwa wiec opłaca się budować robota który potrafi je otwierać.
  6. Ale dlaczego ktoś miał by utylizować akumulatory ? Podejrzewam że proces od wydobycia do uzyskania materiału (litu kobaltu itd.) będzie w przyszłości dużo droższy niż recykling akumulatora. "Zużyty" akumulator z elektrycznego samochodu świetnie nadaje się jeszcze na magazyny energii, dlatego też tak ciężko jest znaleźć na rynku wtórnym używane akumulatory w rozsądnej cenie, a sam chętnie bym takie przytulił.
  7. Z mojej perspektywy gęstość energii obecnych akumulatorów jest już ok, problemem jest żywotność ( choć tutaj też już jest coraz lepiej ) i prędkość ładowania. Gdyby obecne samochody elektryczne miały zasięg 600km i można by było ładować 10min żeby przejechać 300 km ze średnią prędkością 110km/h to moim zdaniem jest to w zupełności wystarczające.
  8. Dokładnie to samo pomyślałem jak tylko zobaczyłem tytuł. Na prawie każdym innym portalu nawet nie otwierał bym artykułu.
  9. Nie wiem czy to jako pierwszy powiedział Niel deGrasse Tyson ale: "The Universe is under no obligation to make sense to you." To samo tyczy się prędkości światła i informacji. Tak jak piszesz aroganckie jest zakładanie że wiemy wszystko w tym też że prędkość światła to uniwersalny limit prędkości informacji, równie aroganckie jest twierdzenie, że musi istnieć we wszechświecie mechanizm do szybszego przekazywania informacji, bo za naszego życia jesteśmy w stanie wysłać informację średnio na odległość max 80lat świetlnych.
  10. Szczerze mówiąc, pomimo że sprowadziłem moją wypowiedź trochę na polskie podwórko to mówiąc o moralności Kalego miałem na myśli bardziej Trumpa i jemu podobnych i oczywiście naszych obywateli od portalu który miał zaorać Facebooka ale nawet jego nazwy już nie pamiętam, ale jeśli wziąłeś to do siebie to jakoś też mnie to nie przejmuje.
  11. Chociaż rozumiem obawy, że social media mogą być wykorzystywane do manipulowania społeczeństwem, to i tak bawią mnie próby poszukiwania alternatywnej rzeczywistości przez osoby głównie z światopoglądowo prawicowymi poglądami. YT, facebook itd mają tak dużo użytkowników i w są tak popularne właśnie dlatego, że starają się nikogo nie wykluczać. Budowanie serwisów których targetem jest 20% społeczeństwa skupione wokół ruchów narodowo-religijnych nie ma wg mnie szansy powodzenia, tym bardziej ze te 20% w jedym kraju walczy z tym tym samym odsetkiem społeczeństwa w sąsiednim kraju. Już widzę taki portal gdzie są Polacy i Ukraińcy, czy Amerykanie i Meksykanie. Widzę oczywiście też że to jest kwestia monopolu np. googla , ale również bawi mnie że te same osoby które uznają, że drukarz może decydować co drukuje a co nie uważają w innych sytuacjach ze są cenzurowani. Mimo wszystko jest to dla mnie moralność Kalego.
  12. Tu raczej podejście jest złe, jak już się pojawi piorun to jest za późno, celem powinno być kontrolowane rozładowanie i zmagazynowanie różnicy potencjałów miedzy chmurami a ziemią.
  13. Nie da się zaprojektować energetyki w oparciu o samo OZE, zawsze potrzebne jest podstawowe źródło energii niezależne od warunków atmosferycznych. Ja swoją analizę miksu energetycznego przeprowadziłem następująco i chętnie usłyszę Wasze uwagi. Do wyboru mam węgiel, gaz, ropa, atom , biomasa i hydro. Mix z tych źródeł powinien pokrywać 100% zapotrzebowania i mieć możliwość regulowania mocy tak żeby "zrobić miejsce" dla wiatru i słońca wspieranego magazynowaniem energii. Oczywiście można próbować zejść poniżej 100% ale tu trzeba dobrze analizować ryzyko. Elektrownie wodne mimo że wydają się być ekologiczne, to koszty środowiskowe są moim zdaniem ogromne bo wpływają na całe ekosystemy. Biomasa również wymaga, aby poświecić ogromne obszary na jej produkcję. Wady węgla, ropy i gazu wszyscy pewnie znają. Atom wymaga zarządzania odpadami i ryzykiem. Wybór dla mnie jest dość oczywisty. Jako podstawowe źródło Atom wspierany biomasą z możliwością regulacji mocy tak, żeby bezstratnie "wpuścić" jakieś 30% energii z OZE.
  14. Ciekawym zastosowaniem takiej technologii moglby być sam kosmos, przesylanie energii pomiedzy satelitami do zasilania np. Jonowych silników korekcyjnych. Co do Muska to sam jestem mozna powiedzieć fanem, ale rozumiem krytykę. Moim zdaniem facet jest zafixowany na marsie (za co wlasnie go lubie) i wszystko co robi trzeba rozpatrywac w tej kategorii. Baterie, solary, tunele, starlink i zaawansowana autonomia pojazdów potrzebne mu sa docelowo na marsie i posrednio do finansowania tej misji. Osobiscie nie jestem przekonany że jakas duza baza na marsie jest nam potrzebna, ale rozwój technologii jaki już dzieki temu wygenerowały firmy zwiazane z Muskiem oceniam bardzo pozytywnie. Najwiekszym problemem Muska jest turbooptymizm wynikajacy z efektu Dunninga-Krugera. Jak juz sie wdroży w temat wystarczajaco głeboko to potrafi zauważyć problemy i co najważniejsze potrafi zmotywowac zespoły do ich rozwiazania.
  15. Też uważam, że rozwiązanie jak osiągnąć "zeroemisyjność" już mamy i są to reakcje rozszczepienia atomu. Zabezpieczenie reaktorów przed krytycznymi awariami to problem techniczny nieproporcjonalnie prostszy do rozwiązania niż przesyłanie energii na ziemię lub przeprowadzenie kontrolowanej fuzji z dodatnim bilansem. Największym obecnie problemem elektrowni atomowych jest obieg paliwa, ale tutaj też jest ogromny potencjał do poprawy. BTW @Jarek Duda z wszystkich filmików Thunderf00t które obejrzałem wybrałeś chyba merytorycznie najsłabszy.
  16. dexx

    Globalne ocieplenie

    Moim zdaniem te dwie rzecz są bardzo silnie powiązane, nie da się myśleć o zagrożeniu własnych działań dla środowiska jak trzeba myśleć o tym co włożyć do gara. Polska wydaje mi się tego dość dobrym przykładem, kiedyś nagminnie palono śmieci lub wywożono je do lasu a teraz gdy wzrósł poziom życia problem ten dotyczy głownie cfaniaczków-biznesmenów których stać na wywóz śmieci. Jest to zmiana kulturowa ale wspierana bardzo silnie przez wzrost zarobków. Jak już nas stać żeby nasze obejście ładnie wyglądało to nie chcemy żeby w rowie leżały śmieci i nie chcemy żeby z komina fabryki obok lub sąsiada walił na nas dym. W Azji też to nastąpi, pytanie tyko czy tempo tych zmian będzie wystarczające.
  17. Moja wiedza z biologii i medycyny jest na delikatnie mówiąc niskim poziomie, ale z dużym zaciekawieniem i w sumie nadzieją przyglądam się rozwojowi technologii i terapii opartych CRISPR-Cas9. Przejrzałem też sporo materiałów które wychwalają tą technologię i mam pytanie do Koleżanek i Kolegów którzy są bardziej biegli w tych tematach: Czy to naprawdę może być przełom w medycynie na miarę powiedzmy antybiotyków? Czy po prostu zamknąłem się w bańce poznawczej ?
  18. Ja mam taki wrodzony talent to nieprzyswajania gramatyki. Nawet nie wiesz ile wysiłku mnie kosztuje napisanie czego gramatycznie poprawnie w jakimkolwiek języku. A przelewanie myśli na papier to już w ogóle męka, zanim skończę zdanie zdążę 3 razy obalić swoje tezy. Także ten.. tego.. po prostu nie przeczytałem co napisałem
  19. Angielski jest o tyle prostszy, że nie używają tylu form grzecznościowych co Niemcy, i mówienie per "you" do obcej i starszej osoby nie jest jakimś dużym problemem. Ale moim zdaniem najbardziej irytująca rzeczą w języku angielskim jest to, że bardzo często na podstawie pisma nie da się określić wymowy wyrazów a w polskim i w niemieckim jest to w miarę proste.
  20. Niemiecki ma ciekawą konstrukcję zdania, które w różnych dyskusjach wymaga wysłuchania argumentów uczestników rozmowy do końca ponieważ na przykład zdanie: "Zgadzam się z Pana argumentami." to będzie po niemiecku : "Ich stimme Ihren Argumenten zu." Zaś "Nie zgadzam się z Pana argumentami.": "Ich stimme Ihren Argumenten nicht zu." I ten przysłówek również w znacznie bardziej złożonych zdaniach wędruje na koniec, wiec żeby zrozumieć czyjąś pozycję w dyskusji trzeba wysłuchać go do końca
  21. Dane ile plastiku zużył producent podczas produkcji już są zbierane teraz wystarczy żeby co tydzień śmieciarka zbierająca żółte kosze zamiast na wysypisko wywoziła ekwiwalent na teren danego producenta. Moim zdaniem CO2 jest mniejszym problemem. Globalnie mamy z tym duży problem ale wiemy jak dzięki technologii można zmniejszyć emisje, a większość plastiku możemy tylko zakopać lub spalić.
  22. Tu się zgodzę, w przypadku plastiku recykling nie działa. Tylko niewielką cześć tego co nazywamy plastikiem można a jeszcze mniejsza opłaca się używać powtórnie. Wydaje mu że tu powinien zostać wprowadzone jakieś rynkowe rozwiązanie. Na przykład każde opakowanie produktu powinno mieć podaną na etykiecie wagę i skład opakowania, na rynku może na zasadach giełdy powinny być ustalane ceny tych materiałów i koszty ich utylizacji. Jeśli jakiś producent lub dystrybutor chce wprowadzić cos na rynek powinien uiścić odpowiednią opłatę z tego tytułu. Pytanie czy dzięki takiemu rozwiązaniu udało by się wyrównać koszt produkcji i dystrybucji np. napojów w szkle i plastiku. Z resztą dla butelek plastikowych już dawno powinna zostać wprowadzona kaucja mimo że to przeniesienie kosztów na konsumenta.
  23. Ciekawy kierunek, ale główne pytanie co ten dron na tej wysokości robił. Jeśli spadał jak kamień przez 10km aż do momentu gdzie gęstość atmosfery pozwoliła mu szybować, to takie próby były wykonywane przez amatorów już wielokrotnie ( może również w polsce ). Tu przykład z przed 8 lat modelarza ze Szwecji: Były to czasy gdzie nie było jeszcze tanich kontrolerów wykonujących autonomiczne loty. Obecnie poza uzyskaniem zgody na lot na taka wysokość, zgody na wykorzystanie nie do końca legalnego w Polsce pasma 1.2GHz na przesył wizji i wykorzystanie pasma 433MHz do sterowania modelem lub / i zbierania telemetrii ( sądząc po antenach to to samo pasmo które wkorzystała firma Cloudless ) wielu modelarzy w Polsce było by w stanie przeprowadzić taki test. Do autonomicznego lotu i precyzyjnego lądowania potrzebne jest elektronika za mniej niż 1000zł. Niemniej bardzo cieszy że takie próby są w naszym kraju wykonywane, bo potencjał w lotach bezzałogowych i budowie oprzyrządowania do nich mieliśmy i wydaje mi się że nadal mamy bardzo duży. Sporo elektroniki na potrzeby tego hobby zostało zaprojektowanej przez i przy wsparciu naszych rodzimych konstruktorów.
  24. Zdaję sobie sprawę, że ten ostatni linkowany komentarz był ironiczny, ale coś w tym jest. Ingenuity jest w układzie koaksjalnym co rozwiązuje im bardzo dużo problemów, nie trzeba wirnika ogonowego i "płyta sterująca" jest dużo prostsza niż w helikopterze z filmiku wyżej - całością sterują 2 serwa zamiast trzech. Poza udowodnieniem, ze lot w tak rozrzedzonej atmosferze jest możliwy, zabezpieczeniem elektroniki przed promieniowaniem kosmicznym i profilem aerodynamicznym tych śmigieł nie ma tutaj nic innowacyjnego. Tak jak Ergo Sum zauważyła najciekawszym zagadnieniem z całego tematu jest nawigacja i dobór miejsca lądowania. Wydaje mi się, że tak jak w wątku pobocznym głównym celem tej misji jest popularyzacja tzw. kierunków STEM (science, technology, engineering and mathematics), co wg mnie przynosi efekty i to nie tylko w USA. Jest to też powodem mojej irytacji działaniami pana Czarnka, bo moim zdaniem jego działania przynoszą skutek odwrotny, pokazują jak zabetonowanym jesteśmy obecnie krajem. Wydzielenie jakiejś dyscypliny pokazuje że jest ona istotnym kierunkiem rozwoju, a my trzymamy informatykę jako skonsolidowaną jako całość. W ramach eksperymentu można podejść do jakiegoś specjalisty od sieci neuronowych i nazwać go informatykiem, myślę że może powiedzieć parę ciepłych słów co na ten temat myśli
  25. Ten helikopter z filmiku o był chyba T-rex 700 lub klon czyli średnica wirnika 700mm. Trzeba mieć sporo ułańskiej fantazji żeby testować takie coś tak blisko siebie na tak małej przestrzeni. A co do biblistyki w Polsce to trzeba to rozpatrywać w znacznie szerszym kontekście. Pod linkiem można zaleźć: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001818/O/D20181818.pdf Naprawdę uważasz że wydzielenie Biblistyki podejrzewam z dziedziny "nauki teologiczne" lub "nauki o kulturze i religii" to paląca potrzeba która jest odpowiedzią na rosnące tempo postępu technologicznego w dzisiejszym świecie ? Wydaje mi się że każdy na tym forum znajdzie choćby jedną dyscyplinę która zasługuje bardziej na wydzielenie z całej reszty niż bardziej niż Biblistyka. Podpowiem, że w zestawieniu mamy np. informatykę. Jeszcze zestawienie z wiki bo jest bardziej kompaktowe:
×
×
  • Dodaj nową pozycję...