Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 16.12.2019 uwzględniając wszystkie działy

  1. 1 punkt
    Niedostępny opinii publicznej, władze niemieckie takie informacje posiadają więc bez problemu potrafią ustalić, który grób do kogo należy.
  2. 1 punkt
    Przybyło wilków w Wigierskim Parku Narodowym. Choć ich liczba w ostatnich kilku latach mocno spadła - przyrodnicy mają nadzieję, iż tegoroczne narodziny ośmiu szczeniąt oznaczają szansę na odbudowę populacji tych drapieżników. Od 2015 r. wilki występujące w WPN nie rozmnażały się. Ich liczba spadła z kilkudziesięciu do mniej niż dziesięciu osobników. Według szacunków WPN ze stycznia tego roku, było tam jedynie sześć lub osiem osobników. Wiosną urodziło się osiem wilków w dwóch rodzinach, po cztery w każdej, ale nie wiemy, ile ich przeżyło, bo umieralność u młodych wilków jest duża - powiedział PAP Maciej Romański z Pracowni Naukowo-Edukacyjnej WPN. Dodał on, że te ponad półroczne wilki są już dość duże, ale jeszcze niesamodzielne. Młode wciąż nie towarzyszą rodzicom w wędrówkach po lesie, a większość czasu spędzają w kryjówkach. Według Romańskiego dopiero zimą, gdy młode wilki wyjdą z rodzicami w teren, będzie je można policzyć. Jak dodał - bywa, że jedna wilcza rodzina jest "widoczna" dla pracowników parku, ale druga już nie. Jeśli będzie mało śniegu, będziemy liczyć na to, co zarejestrują fotopułapki. Wówczas poznamy liczbę wilków, które przeżyły - informuje Romański. Według analiz pracowników WPN wśród wilków z Suwalszczyzny zapanowała epidemia. Część z nich zachorowała na świerzbowca - pasożyta powodującego utratę sierści i w konsekwencji wychłodzenie organizmu, nierzadko prowadzące do śmierci. Kilka wilków padło właśnie z tego powodu. Kolejnym powodem spadku populacji wilka jest ingerencja człowieka. Od 2015 r. na terenie parku i w jego pobliżu znaleziono kilka martwych wilków, które wpadły we wnyki albo zostały zastrzelone. Tymczasem, jak wynika z wielu badań i obserwacji, już sama obecność wilków w lesie sprzyja regeneracji zieleni. W okolicach odwiedzanych przez wilki zwierzęta kopytne są bardziej czujne i mniej czasu poświęcają m.in. na żerowanie. Dla młodych drzew oznacza to większą szansę na przetrwanie (gdyż w innym wypadku często zostają zgryzione). Wilk w naturalny sposób reguluje populacje innych zwierząt takich, jak sarny, jelenie, dziki i lisy. Wilk selekcjonuje zwierzęta słabe i chore - dodał Romański. W Polsce - według różnych źródeł – żyje od 1500 do 2500 wilków. Stada liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne, będąc grupą rodzinną składającą się z pary rodzicielskiej, młodych i ewentualnie części wilków z poprzedniego miotu. Watahy mają ściśle określoną hierarchę wewnętrzną. « powrót do artykułu
  3. 1 punkt
    Dobra lewacy i prawacy. Faktem jest, że kwestie klimatyczne są wykorzystywane ideologicznie, zarówno do uzyskania poparcia politycznego, jak i do wyciągnięcia kasy. Ale tutaj staramy się prowadzić serwis popularnonaukowy, a nie polityczny. Więc skupiajcie się na nauce, a nie na ideologii i wycieczkach osobistych. Fakt, że Greta jest produktem marketingowym, nie oznacza, że antropogeniczne ocieplenie klimatu nie ma miejsca. Nie ma miejsca, jeśli kolejne prace naukowe udowodnią, że to, co obserwujemy, to np. naturalne ocieplenia klimatu. I nie zmieni tego żaden Al Gore, Korwin-Mikke czy ktokolwiek inny. Dyskutujmy o faktach naukowych.
  4. 1 punkt
    Może po prostu lubisz cmokać z zadumą na widok spleśniałego kabanosa umaczanego w fekaliach. Zacytuję tutaj może pewien serial „jak się ma taką sztukę przed sobą, to trudno zachować kulturę”. Dostaw jeszcze pięćdziesiąt emotek. To na pewno podbije siłę i powagę Twojego przekazu.
  5. 1 punkt
    A świeższe może być? Szanowna Pani Noblistka promująca krzyżo-swastykę. Pani Noblistka o Polakach: Czego tam jeszcze jęczycie?
  6. 1 punkt
    i to jest właśnie "nauka" Dokładnie tak, a jeśli nie chodzą po ulicach (na marszach) w "dziwnych" strojach domagając się akceptacji to tym bardziej. Myślę, że największym wrogiem osób homoseksualnych są środowiska LGBT właśnie. Jak V kolumna, robiąc więcej złego niż dobrego.
  7. 0 punktów
    Mam nadzieję, że teraz poprawiłem Wam humor.
  8. 0 punktów
    Bo promujemy turbopatriotyzm, a zaniedbujemy empatię? https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/swidnik-sasiedzi-nie-chca-windy-dla-niepelnosprawnego-10-latka,993517.html
  9. -1 punktów
    Ostatnio toczy się (m.in. w Parlamencie Europejskim) bardyo ciekawa dyskusja na temat Internetu, siania nienawiści, podjudzania, obrzucania innaczej myślących obelgami, wyzwiskami, itd., itp., o odpowiedzialności właścicieli portali, i nad tym, jak temu przeciwdziałać. Odpowiedzialny właściciel portalu dba o to, by na jego stronach nie dochodziło do czegoś takiego, a jeśli ktoś ma krytyczne uwagi na jakiś temat, to żeby czynił to merytorycznie, a nie za pomocą wyzwisk. Przeczytaj jeszcze raz uważnie powyższe posty i oceń, ile tam jest merytorycznych ocen twórczości Olgi Tokarczuk a ile hejtu. Mylisz się gdy twierdzisz, że określenie iż czyjeś słowa są "plugawe" to ocena - to jest właśnie obelga. I uwierz, blokowanie hejtu naprawdę nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa.
  10. -1 punktów
    @wilk uczulenie na koty leczy się szczepionkami, a nie prymitywnie przez walkę z nimi. Kolejny antyszczepionkowiec.
  11. -1 punktów
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...