Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Mariusz Błoński

Administratorzy
  • Liczba zawartości

    3676
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    129

Ostatnia wygrana Mariusz Błoński w dniu 28 marca

Użytkownicy przyznają Mariusz Błoński punkty reputacji!

Reputacja

203 Wyśmienita

6 obserwujących

O Mariusz Błoński

  • Tytuł
    Kierownik robót

Informacje szczegółowe

  • Płeć
    Nie powiem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Mamy do Was wielką prośbę. Jeśli jeszcze nie wysłaliście PIT-a, przekażcie 1,5% na rehabilitację córki Jacka, naszego programisty, bez którego nie byłoby KopalniWiedzy. Wszystko, co trzeba, znajdziecie poniżej. Pięknie dziękujemy.
  2. Sigmy nic tu nie mają... Bo z jednej strony już teraz być może ma większą dokładność niż większość ludzi. A z drugiej - i to gorszej - młode pokolenie coraz bardziej woli maszyny niż ludzi. Stąd też np. wolą stać w kolejce do ekranu przez który zamówią bułkę z kotletem niż podejść do stojącego za ladą człowieka, do którego nie ma kolejki. Co do Black Mirror, kilka opowiadań zaledwie przeczytaliśmy. Tylko niektóre się nam podobały. Serialu nie oglądamy. Za to polecam książkę "AI 2041" (widzę właśnie, że w PL też to wydali jako "Sztuczna inteligencja 2041". A tak w ogóle to - już poza tematem - "Kulawe konie" i "Kominsky method" (seriale znaczy).
  3. Plusik za "stare pływalce" Ciekawe, jak wygląda kwestia analfabetyzmu funkcjonalnego w naszych poprawczakach.
  4. Na świat jeszcze nie patrzyłem. Na dane takie trafiłem, gdy ktoś na naszych społecznościówkach napisał, ze w USA jest 20% analfabetów. Zdziwiło mnie to i sprawdziłem. Nie chodziło o niepiśmiennych, a o 20% analfabetów funkcjonalnych. U nas jest 40. I, o ile się nie mylę, to przodujemy przynajmniej w UE.
  5. On się nie "degeneruje", on jest degenerowany. Nauczyciele narzekają, że obecnie uczniowie nie wiedzą co znaczy "okolice", "rebelia", "peryferie". W Polsce mamy ok. 40% funkcjonalnych analfabetów. Patrząc na poziom językowy młodszych pokoleń podejrzewam, że większość stanowią właśnie młodzi. Może zrobię o tym jakiś wpis.
  6. Też mi się "hyceański" bardziej podoba. Poprawiam Nobles obliż w końcu
  7. @Astro serio serio a odnośnie cytatu muzycznego przypomniało mi się chińskie przekleństwo "obyś żył w ciekawych czasach". My w coraz ciekawszych żyjemy.
  8. IMHO z brakiem ceł na imperium zła chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, by nie zadrażniać w trakcie toczących się negocjacji, po drugie, by zostawić sobie jeszcze jedno pole manewru i nacisku na Putina. Po co odpalać dodatkowe sankcje i nakładać cła teraz, skoro w ramach negocjacji można nimi grozić i zastosować je, gdyby negocjacje nie wyszły.
  9. Żadne tam emigrują. Tak jak u nas po kolejnych zwycięstwach PiS-u zapowiadana jest masowa emigracja, tak i tam. W 99% kończy się na gadaniu, a z tych, którzy wyjadą, znaczna część planowała pewnie wyjazd wcześniej niezależnie od Trumpa, kolejna znaczna część wyjedzie na rok czy dwa na jakiś kontrakt i tyle. Co do dużego akceleratora w USA.... takich rzeczy już nikt nie robi samodzielnie. Więc raczej jest mało prawdopodobne, by USA w przewidywalnym terminie porwały się na własny akcelerator. Co najwyżej powalczą o to, by zrealizowano u nich jakiś międzynarodowy projekt. Ot, postanowiłem zapytać ChataGPT ile razy przeciętny amerykański naukowiec przeprowadza się za granicę. I to mi powiedział: 0-1 times for most American scientists. 1-2 times for those with international postdocs or faculty jobs. 3+ times for globally mobile researchers in international organizations (e.g., CERN, WHO, multinational biotech firms).
  10. Weganinem czy wegetarianinem jest teraz łatwo zostać, znacznie łatwiej niż te 20-30 lat temu. Ja trzymam kciuki za mięso z hodowli komórkowej, by w końcu miliardy zwierząt rocznie przestały być torturowane na fermach i w rzeźniach. Bo katowanie zwierząt całymi miesiącami i latami, obdzieranie żywcem ze skóry, gotowanie żywcem i inne rzeczy, których doświadczają, nie świadczy zbyt dobrze o kondycji moralnej ludzkości.
  11. W oryginalnym artykule są szczegóły, dlatego podajemy do niego link, żeby każdy mógł sobie przeczytać dokładnie o rozważanych/badanych opcjach/przyczynach.
  12. Jeśli chcemy, by komputery kwantowe były powszechnie używane, to nie ma innego wyjścia, jak możliwość tworzenia uniwersalnego oprogramowania na nie.
  13. Pozostanę pesymistą. A to dlatego, że nie chce mi się wierzyć, że ci wszyscy politycy (którzy mają dostęp do niedostępnych dla nas informacji), doradcy, wywiady, analitycy itp. itd. nie wiedzieli o Rosji tego, co wie taki chłopek-roztropek jak ja: że Rosja nie jest normalnym krajem, tylko agresywną satrapią, dla której jedynym sposobem na budowanie własnego znaczenia jest kolonizacja, podbój, groźby i zastraszanie. Dobrze to wiedzieli, ale mieli to gdzieś w imię robienia interesów z Rosją. I wrócą do tych interesów najszybciej, jak będą mogli.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...