Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Recommended Posts

Olga Tokarczuk została tegoroczną laureatką... ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Tegorocznym laureatem został Peter Handke z Austrii.

Tokarczuk została nagrodzona za wyobraźnię narracyjną, która, połączona z encyklopedyczną pasją, reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

Polska pisarka urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, obecnie mieszka w Krajanowie pod Nową Rudą. Oboje jej rodzice byli nauczycielami, a znaczny wpływ na ukształtowanie literackich pasji Olgi miał fakt, że jej ojciec był również szkolnym bibliotekarzem. Tokarczuk ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała w 1993 roku „Podróżą ludzi Księgi”. Rozgłos przyszedł po trzech latach, wraz z książką „Prawiek i inne czasy”. To, jak stwierdzili członkowie Akademii Szwedzkiej, "doskonały przykład nowej polskiej literatury po roku 1989, która nie wydaje ocen moralnych i nie stara się reprezentować świadomości narodowej. Zamiast tego jest dowodem na niezwykła wyobraźnię i wysokiej klasy artyzm". Szczególną uwagę zwrócono również na „Księgi Jakubowe”. Uznano je za opus magnum pisarki, podkreślono lata, jakie spędziła w archiwach i bibliotekach na badaniach, które pozwoliły jej napisać tę książkę.

Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla za rok 2018. Przed rokiem nagroda ta nie została przyznana, gdyż wybuchł skandal w związku z wykorzystywaniem seksualnym kobiet przez męża jednej z członkiń Akademii, który zakończył się rezygnacją przewodniczącej Akademii, Sary Danius, oraz poetki Katariny Frostenson, której męża dotyczyły oskarżenia.

Tegorocznym laureatem Nagrody Nobla z literatury został Austriak Peter Handke. Urodzony w 1942 roku, studiował prawo, ale przerwał studia i poświęcił się literaturze. Debiutował w 1966 roku nowelą „Die Hornissen”. Obecnie jest jednym z najbardziej wpływowych europejskich pisarzy po II wojnie światowej. Tworzy nowele, eseje, dzieła dramatyczne, jest autorem scenariuszy.

« powrót do artykułu

Nie napisaliście że rodzice byli nauczycielami na tzw Uniwersytecie Ludowym, czyli instytucji założonej przez PZPR i prowadzonej przez ZSMP i ZMW w calu szerzenia socjalizmu na wsiach.

• Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 2

Dałem Ergo Sum strzałkę w górę, żeby zrównoważyć strzałkę w dół od @3grosze, wydaje mi się, że trochę nieuzasadniona (niezależnie od tego, czy mi się podoba komentarz E.S. czy nie).

Edited by darekp
  • Upvote (+1) 1

22 godziny temu, darekp napisał:

Dałem Ergo Sum strzałkę w górę, żeby zrównoważyć strzałkę w dół od @3grosze, wydaje mi się, że trochę nieuzasadniona

Nie ma większego splendoru dla kraju jak Nobel, a Tej -cisza wyborcza- praca rodziców się nie podoba. Ja tych -cisza wyborcza- całkiem nie rozumiem.

W dniu 11.10.2019 o 00:46, Ergo Sum napisał:

tzw Uniwersytecie Ludowym, czyli instytucji założonej przez PZPR i prowadzonej przez ZSMP i ZMW w calu szerzenia socjalizmu na wsiach.

Jeżeli twoja wiedza o UL ogranicza się tylko do tego faktu, to uwno wiesz o UL i skażona jesteś -cisza wyborcza- propagandą.

• Upvote (+1) 1

Rozumiem, że za klasykiem - cisza wyborcza - ciemny lud to kupi, ale zdecydowanie dziwi mnie, że dla inteligentnych ludzi (jak mniemam) nobilitacja to poklepanie przez plebana po główce...

P.S. Ergo: czytałaś coś Olgi Tokarczuk? Nobla nie dostaje się za pochodzenie gdybyś nie wiedziała....

Może nie powinienem, ale dodam. KW, wydawałoby się inteligentni ludzie, ci, którzy raczej NORMALNIE podchodzą do rzeczywistości, ale NIE, coś na kształt - cisza wyborcza. Ergo, czy po usunięciu twojego pierwszego anonimowego komentarza aż tak bardzo zaświerzbiało? Smutne...

W dniu 11.10.2019 o 05:53, ex nihilo napisał:

A kim był prapra(...)pradziadek?

Dobre ironiczne pytanie. A jednak warto znać kto jest skąd.

Próba walki z demokracją w Polsce jak widać jednak się nie powiodła.
Ale ja myślę że jutro koło południa będzie dopiero płacz :D
BTW. Nie wiem czemu towarzysz Lis liczy Konfederację jako wspólników Koalicji :D

Ja rozumiem że sobie zsumował Koalicję z Lewicą, dodał PSL i Kukiza - co jest kontrowersyjne, ale że dodał sobie jeszcze Korwina - to już jest religia :D
BTW2. W jednym zdaniu towarzysz Lis zauważył że wynik PiSu jest najlepszy w historii wszystkich partii i wyborów po 1989 i jednocześnie stwierdził że to słaby wynik.

To jest już choroba :D
W zasadzie PiS przegrał wybory jak mówi opozycja. Wygrała je Koalicja z Lewicą.

Edited by thikim

3 godziny temu, thikim napisał:

A jednak warto znać kto jest skąd.

Do siódmego pokolenia wystarczy?

3 godziny temu, thikim napisał:

Próba walki z demokracją w Polsce jak widać jednak się nie powiodła.

Niestety się powiodła.
Nie może istnieć demokracja bez informacji. Propaganda to nie jest informacja, to dezinformacja.
Podpierdole*ie przez kaczystów państwowej TVP i zrobienie z niej TVPiS, to był zamach na demokrację.

Edited by ex nihilo
  • Upvote (+1) 1

9 godzin temu, thikim napisał:

A jednak warto znać kto jest skąd.

Zapewne, ale raczysz wyjaśnić jaki ma to związek z tytułową Nagrodą Nobla? Mam rozumieć, że według ciebie potencjalny odkrywca leku na raka zasługuje na Nobla tylko w sytuacji gdy ma "odpowiednie" poglądy polityczne? Zwolennik SLD zapewne się nie łapie. Według mnie to nie jest chory pogląd, ale objaw ostrej choroby mózgu, podobnie jak:

9 godzin temu, thikim napisał:

towarzysz Lis

8 godzin temu, ex nihilo napisał:

Nie może istnieć demokracja bez informacji. Propaganda to nie jest informacja, to dezinformacja.
Podpierdole*ie przez kaczystów państwowej TVP i zrobienie z niej TVPiS, to był zamach na demokrację.

Mi się wydaje, że to bardziej te wszystkie "pińcet plusy", tzn. "ciemny lud" jak widać lubi być obdarowywany prezentami nie widząc, że to z ich własnych podatków. I jeszcze - co gorsza - wierzy w te wszystkie wizje w rodzaju autorytarnego państwa a'la Józek Piłsudski. Czyli jednak - chyba - demokracja u nas się nie sprawdza.

Polska była w miarę normalnym państwem w średniowieczu, za czasów Piastów, potem - w miarę - "demokratyzacji" i przesuwania się centrum kraju na wschód - robiło się coraz gorzej (nie licząc jakichś jednostek, które czasem coś zdziałały dobrego).

Edited by darekp
  • Upvote (+1) 1

8 godzin temu, darekp napisał:

Mi się wydaje, że to bardziej te wszystkie "pińcet plusy"

Plus Kurski i:

Wczoraj w lokalu: starsza pani zwróciła się do mnie (na żywo wzbudzam zaufanie): przepraszam, gdzie się skreśla pis? A na kogo chce Pani zagłosować? Nieważne, na pis. A dlaczego na pis? Ksiądz proboszcz polecił.

Nie, nie wykorzystałem staruszki w obronie demokracji.

3 minuty temu, 3grosze napisał:

na żywo wzbudzam zaufanie

Wiem, anonimowo, ale jeśli po hełmie oceniać, to wzbudzasz. ;)

4 minuty temu, 3grosze napisał:

Nie, nie wykorzystałem staruszki w obronie demokracji.

Czyli współudział w przestępstwie... ;):D

(tak można oceniać zakaz agitacji wyborczej, ale pewnie się wybronisz, bo było jednak wiadome na co ;))

ed: Na przyszłość. W razie wątpliwości w lokalu odsyłasz do przewodniczącego/ej komisji, bo staruszka mogła być podstawiona. :)