Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
TrzyGrosze

Śmiać się czy płakać?

Recommended Posts

Jak powiedział Frank Underwood z "House of cards" - demokracja jest przereklamowana. - Ja powiem od siebie, że moim zdaniem dzielenie w tym systemie władzy na rząd i opozycję to taka forma faszyzmu, bo i tak wiadomo, że ta druga w ogóle nie istnieje, gdyż jest ich za mało, żeby poza gadaniem ich głos się liczył. Skoro ich jest niewielu, to my ich zmiażdżymy, bo to słabsze ogniwo - mówi rząd. Najlepiej by było, gdyby np. wprowadzić te 5 wybranych przez ludność partii i bez dyskryminacji każdej dać możliwość wprowadzenia równej liczby ich członków do parlamentu. Wtedy większość rzeczywiście byłaby sprawiedliwa, a nie tylko tą jedną partią.     

11 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

U nas przecież nie rządzi parlament. Rządzą partyjne wierchuszki. .... JOW-y mogłyby część tej patologii naprawić, umacniając pozycję posłów względem partyjnej wierchuszki. ...Ograniczenie immunitetu, do modelu amerykańskiego, też by pomogło.

Nie jestem przekonany czy JOWy by to ograniczyły, bo wtedy wygrywać (tak jak i teraz) będą partyjne jedynki i tyle. Może, ale to może gdzieniegdzie kandydat niezależny, ale to rzadko.

Ja tam do JOWów nic nie mam, można spróbować zwłaszcza, że obecny system się nie sprawdza. Np. po maks 3 posłów z województwa i po 1 senatorze i chwatit.

Najlepiej by było, gdyby np. wprowadzić te 5 wybranych przez ludność partii i bez dyskryminacji każdej dać możliwość wprowadzenia równej liczby ich członków do parlamentu

Tylko co to ma wspólnego z demokracją (rządami ludu) ? :)

3 godziny temu, rozan napisał:

Ja powiem od siebie, że moim zdaniem dzielenie w tym systemie władzy na rząd i opozycję to taka forma faszyzmu, bo i tak wiadomo, że ta druga w ogóle nie istnieje, gdyż jest ich za mało, żeby poza gadaniem ich głos się liczył

To jest wina tylko błędnej metody obliczania mandatów. Metoda d"hondta w swojej klasycznej formie powinna być stosowana tylko dla całego kraju (jeden okręg), ale jeśli już są okręgi wyborcze, to powinna być odpowiednia modyfikacja. Np. po zastosowaniu metody Flisa et. al (2018), która koryguje d'Hondta, PIS powinien dostać 227 mandatów, KO 135, Lewica 51, PSL 28 a Konfederacja 18. W sumie opozycja miałaby 232 głosy. Razem z PISem dostajemy 459 głosów ze względu na zaokrąglenia, wtedy 1 posła można by wyciąć albo dodać np. do największej partii, aby jak najmniej zaburzyć rozkład posłów.

36 minut temu, radar napisał:

Nie jestem przekonany czy JOWy by to ograniczyły, bo wtedy wygrywać (tak jak i teraz) będą partyjne jedynki i tyle. Może, ale to może gdzieniegdzie kandydat niezależny, ale to rzadko.

Ja tam do JOWów nic nie mam, można spróbować zwłaszcza, że obecny system się nie sprawdza. Np. po maks 3 posłów z województwa i po 1 senatorze i chwatit.

Tylko co to ma wspólnego z demokracją (rządami ludu) ? :)

Mogłyby ograniczyć o tyle, że obecnie poseł musi słuchać wodza partii, bo ten go po prostu nie wystawi w kolejnych wyborach. Przy JOW-ach samodzielny start były prosty, a wywalenie posła z partii za niesubordynację byłoby o tyle ryzykowne, że partia mogłaby stracić dany okręg wyborczy, gdyż ludzie głosowaliby nadal na wywalonego. JOW-y promują głosowanie na nazwisko, nie na partię i umacniają pozycję posłów.

36 minut temu, Mariusz Błoński napisał:

JOW-y promują głosowanie na nazwisko, nie na partię i umacniają pozycję posłów.

To wiem, tylko co dalej? "Banda" niezrzeszonych posłów, albo co gorsza niezrzeszonych i "obrażonych na"  niewiele pomaga nam, wyborcom, aczkolwiek mogę się mylić. Jakby mnie zapytali w referendum czy zmieniamy na JOWy mógłbym zaryzykować, strata niewielka. Zdaje się, że nawet było kiedyś 700k+ zebranych podpisów :)

19 minut temu, radar napisał:

Zdaje się, że nawet było kiedyś 700k+ zebranych podpisów

I było nawet referendum w tej sprawie, na które mało kto przyszedł: https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_w_Polsce_w_2015_roku

20 minut temu, radar napisał:

"Banda" niezrzeszonych posłów, albo co gorsza niezrzeszonych i "obrażonych na"  niewiele pomaga nam,

W krajach takich jak UK, USA to działa, więc...

Godzinę temu, darekp napisał:

W krajach takich jak UK, USA to działa, więc...

No właśnie. Doskonale właśnie (może UK jednak bym nie pchał przed ołtarz ;)).

2 godziny temu, Mariusz Błoński napisał:

JOW-y promują głosowanie na nazwisko, nie na partię i umacniają pozycję posłów.

Jak najbardziej, i jest to argument, który przekonał mnie kupę lat temu do tego poglądu, choć owych argumentów jest znacznie więcej. ;)
Weźmy wybory lokalne, samorządowe. Łatwo chyba zauważyć, że dziś zdjęcie z Wałęsą, przepraszam, Kaczyńskim niewiele jest w stanie tu zdziałać. Abo temu, że kandydatowi w podwórko łatwo zajrzeć możemy, łatwo zobaczymy, że nie tyle pobożny jest, co zwykły żul, który żonę po twarzy okłada i kradnie, a parasol nad księdzem nosi dla niepoznaki (ale my i tak wiemy). Zakładając nie 460, a  mniej posłów, okręgi nie będą wielkie i nie byłoby "anonimowości partyjnej", bo jak słusznie zauważył 3grosze, pewne kwestie przerastają przeciętnego wyborcę. "Co, Kowalski?!! Ten [...]?" No i nawet zdezorientowane babcie nie zagłosują... Wolę głosować na CZŁOWIEKA, bo albo jest się człowiekiem, albo zwykłym [...], a wolę głosować na LUDZI.

Przy okazji; "Być jak John Malkovich" już nie wszyscy (szczególnie młodzi) czytelnicy ogarniają, ale hasło "być jak Marian Banaś" przynosi mi nowy sens bajki ogranej już wielokrotnie.

3 godziny temu, wilk napisał:

Uroki d… (tfu) kracji

Ciekawe jak kontestator demokracji będzie śpiewał, gdyby  autokratyczne rządy sprawowałaby przeciwna opcja polityczna. Tutaj;) tyran o lewicowych poglądach.

Edited by 3grosze

Nie sądziłem, że "polegaj jak na Zawiszy" zyska dla mnie nowy sens, a jednak. Stary człowiek (jak ja) i może. :D