Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

tempik

Użytkownicy
 • Zawartość

  785
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  15

Ostatnia wygrana tempik w dniu 4 października

Użytkownicy przyznają tempik punkty reputacji!

Reputacja

27 Dobra

O tempik

 • Tytuł
  Nadsztygar

Ostatnie wizyty

3679 wyświetleń profilu
 1. tempik

  Gdy jeden Księżyc nie wystarczy...

  Może chodziło o 80km2. Ciekawe jak wielkie lustro chcą rozłożyć na tej satelicie
 2. jeśli mewy nauczyły się omijać plastik, przeniosły swoje żerowiska na śmietniska i sobie tam radzą to i albatrosy się nauczą i przystosują do nowej rzeczywistości. Mnie bardziej martwi już rozłożone tworzywa na mikrowłókna, tego g....wna nie sposób uniknąć i sami w sobie pewnie sporo tego nosimy.
 3. tempik

  Sans Forgetica – font, który ułatwia zapamiętywanie

  no właśnie, czy wysilanie mózgu żeby rozpoznać litery przekłada się na lepsze zapamiętanie rozszyfrowanych wyrazów? słabo to widzę. Do tego w tym samym czasie pewnie x razy więcej stron książki przeczyta się przy normalnej czcionce. Ja po paru stronach A4 miałbym już dość.
 4. tempik

  Przeciwcukrzycowa głodówka

  otóż to! człowiek jak i inne zwierzęta został zaprojektowany tak żeby przez większą część dnia gonić za jedzeniem, a uczucie sytości które mamy obecnie 24/h było bardzo egzotycznym zjawiskiem i rzadko doświadczanym. Mając cały czas wysoki poziom cukru we krwi powodujemy że metabolizm wariuje. Te zalecenia 5 posiłków są równie chętnie stosowane na farmach tuczników i hodowlach łososia norweskiego. nie jest to zdrowe tym bardziej naturalne. ale wiadomo jak to jest z rewelacjami dietetyków, dzisiaj jest zdrowe masło, za dwa lata będzie trujące a margaryna będzie prozdrowotna Poza tym to głód sprawił że zeszliśmy z drzewa i poszliśmy zobaczyć co jest za Afryką, wynaleźliśmy jakieś łuki, koła itd. Jakby ktoś pod jaskinie podrzucał systematycznie jedzenie to do dzisiaj byśmy siedzieli w niej jak małpy w klatce Doświadczanie czasami pierwotnego głodu jest chyba dobre tak dla ciała jak i ducha, tylko jak do tego się zabrać jak w zasięgu ręki/wzroku zawsze jest coś co można zjeść....
 5. tempik

  Test narkotykowy z "przyłożenia palca"

  Jak wyciągnąłeś całą blachę to do kogo masz pretensje?
 6. tempik

  Tajemnicze sygnały wstrząsną współczesną fizyką?

  Ciekawe czy zarejestrowali ten sam sygnał co IceCube, jakoś niejasno jest to opisane. Obserwacji trochę mało żeby wykluczyć błąd. Do tego obserwacja pośrednia impulsu elektromagnetycznego wiązki cząstek po zderzeniu, może takie impulsy nie mają tylko jednej przyczyny? Ale ja tam nic nie wiem, pewnie charakterystyka tych impulsów jest dokładnie obliczona i bardzo egzotyczna w porównaniu z szumami które generuje skorupa ziemska i wszystko co na niej się znajduje.
 7. tempik

  Naukowiec zawieszony w CERN za... niewłaściwe poglądy

  Nie przesadzaj, dla faceta rodzina jest mniej ważna? Ja to widzę trochę inaczej. Kobiety maja preferencje i lubią systematyczność i stały postęp małymi kroczkami, a faceci to ryzykanci w gorącej wodzie. Dlatego kobiety świetnie się sprawdzają w kadrze zarządzającej korporacji pnąc się mozolnie po drabinie awansu, sprawdzają się w naukach przyrodniczych/biologicznych gdzie systematycznie trzeba przesiewać tony informacji i materiału(np. badania DNA), a w salonie samochodowym wezmą jakieś oszczędne kombi. Przeciętny facet natomiast z systematycznością ma problem, woli zaryzykować i miesiącami siedzieć nad pustą kartką licząc, że w końcu go oświeci i napisze parę symbolów wzoru za który dostanie Nobla, wybiera nauki gdzie nie ma gwarancji na jakikolwiek sukces, w salonie pewnie też weźmie kombi ale najchętniej porwałby się na jakieś niefunkcjonalne coupe Ale oczywiści to tylko moje spostrzeżenia, a że system nie jest binarny to każdy widzi to inaczej, i bardzo dobrze.
 8. trochę to straszne i dziwne, że w takich niekorzystnych warunkach(temperatura/pH) gumowy smoczek tyle lat przetrwał?!
 9. tempik

  Opony z kolcami – więcej zmarłych niż ocalonych

  No raczej nie. Opisywana prawidłowość jest jak najbardziej sensowna. Tak samo jest u nas. Latem przy pięknej pogodzie jest dużo więcej zgonów na drodze niż zimą. Większa prędkość to większy odsetek zgonów. Słaba pogoda, wolniejsza jazda, więcej drobnych stłuczek
 10. zawsze można się odwołać do potencjalnego militarnego wykorzystania, to raczej zawsze działa. gdzie tam.... jeszcze nie tak dawno była żywa koncepcja 4 żywiołów i przez tysiąc lat nic się nie zmieniało w niej, nawet jeden przecinek :D a te kilka dekad w których przyszło nam żyć ma większe osiągnięcia niż całe miliony lat ludzkość osiągnęła do XIII wieku.
 11. ale przecież tak działa nauka, w większości to jest obserwacja świata i dopasowanie do obserwacji naszej ludzkiej interpretacji . Zdecydowanie mniej jest przypadków, że najpierw coś udało się odkryć/obliczyć/przewidzieć teoretycznie a następnie potwierdzić to obserwacją.
 12. tempik

  NuScale ogłosiło, kto wyprodukuje pierwszy mały reaktor atomowy

  Ale to zdaje się nie jest rozwiązanie kierowane do obsługi sieci energetycznych. U nas wszystko jest w jednej sieci i jedyne rozwiązanie to duże elektrownie produkujące tani prąd. To nadaje się na postawienie w małym/średnim mieście bez sieci, 500km od cywilizacji, wtedy taniej niż budować sieć jest postawienie czegoś takiego. czyli ma sens gdzieś w Afryce,Azji, czy Australii. kWh z tego malucha raczej będzie kosztować więcej niż z dużej elektrowni
 13. tempik

  Silniki Diesla wielokrotnie przekraczają europejskie normy emisji

  ciężko zrozumieć ten artykuł, a jeszcze trudnej uwierzyć w wyniki tych badań. w całej awanturze ja nic nielegalnego nie widzę. Procedura pomiaru spalin na hamowni jest znana dla wszystkich. Producenci po prostu zaprogramowali sterowniki samochodów żeby dokładnie przy prędkościach i obrotach silnika przerabianych na hamowni głodziły silnik. Gdzie tu oszustwo? po prostu dostosowali/zoptymalizowali się do procedury pomiaru. może diagności oszukali bo to przecież oni robili pomiary? A na drodze to wiadomo, laboratoryjne warunki występują krótko i przejściowo. Jak już robić jakieś pretensje to do urzędów zatwierdzających takie sztuczne i niedoskonałe algorytmy pomiaru. Z pomiarem zużycia paliwa jest analogicznie, jest jakiś standard pomiaru i pomiaru dokonują firmy zewnętrzne a nie producenci więc jak się czepiać to raczej metody pomiaru.
 14. Jak nie jak tak w kodzie programu, w języku maszynowym ważny jest każdy bit. W newralgicznych miejscach wystarczy jedna zmiana z 0 na jeden i cały program liczący miliony linii wywala się. w mózgu wydaje mi się że jest podobnie. Mimo że architektura neuronowa jest nieporównywalnie odporniejsza na uszkodzenia od jakiegoś tam x86,to i tak są strategiczne węzły w których minimalna zmiana rozwali cały algorytm. poza tym nastąpi zmiana o 1 bit w twojej preferencji koloru w RGB i twoja kopia na drugim końcu świata będzie chciała malować ściany na sraczkowato mimo że ty byś wolał zieleń trawy, to już nie do końca byś był Ty
 15. chodziło mi o możliwość zeskanowania stanów cząsteczek np. całego mózgu, przesłanie to emailem dużo lat świetlnych dalej i odtworzenie tego po drugiej stronie. Ale obserwacja zmienia stan obserwowanej cząsteczki, a obliczyć jej nie można jeśli nie ma determinizmu patrz wyżej
×