Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

lester

Users
 • Content Count

  339
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

lester last won the day on March 27 2019

lester had the most liked content!

Community Reputation

16 Pretty Good

About lester

 • Rank
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

6916 profile views
 1. Coś mi się to nie zgadza z liczbami, a przynajmniej z ich rzędami. Policzmy: 5 × ~100 mln = ~500 mln 15 × ~10 mln = ~150 mln stała kowalskiego 1,25 (500 mln + 150 mln ) × 1,25 = ~800 mln Zawartość naszej galaktyki 200÷400 mld, przyjmę ~300 mld gwiazd. Zatem przyrost masy z wchłoniętych galaktyk wynosi: 800 mln / 300 mld = ~0,25% A na koniec mowa o pięciu wielkich galaktykach. 100 mln gwiazd to raczej zgromadzenie, którego wielkim bym nie określał.
 2. No i właśnie w tym sęk (no i ech, "Kabaret Dudek - sęk" mi się przypomniał). Chodziło mi oczywiście o podanie jak rozumieć różnicę, czy bezwzględnie w jednostkach długości, czy raczej krotności - wystarczyłby zwykły "x" za liczbą lub "razy". Ja się domyślam o którą wartość chodzi, ale jednak dobrze gdyby było to jasne od początku. KW jest obecna na Squid'zie i być może w innych agregatorach.
 3. Nawet bezwymiarowe liczby podobieństwa wymagają nazwania, by wiedzieć z którym kryterium podobieństwa mamy do czynienia.
 4. Ludzie są jednak dziwni. 100-200 k$ za kawałki tworzywa, których dotykały 'czcigodne' dłonie Armstronga i Aldrina, podczas gdy piłka osobiście podpisana przez wszystkich członków misji, to jedyne 1-2 k$. Chyba jednak nie rozumiem mentalności kolekcjonerów, no ale to ich kasa. Jeśli już w ogóle cokolwiek, to brałbym piłkę (też jej dotykali i to wszyscy trzej).
 5. Okazuje się, że geny są jak internet - raz coś wrzucisz i już zawsze gdzieś będzie Czyżby drugi zidentyfikowany przypadek dziedziczenia mtDNA po ojcu?
 6. Od 2015 r. to już nie jest świnka morska tylko kawia domowa https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawia_domowa#Nazwa_zwyczajowa Miałem dwie świnki morskie (dawno temu więc i nazwa zwyczajowa była tą obowiązującą). Pierwsza niezwykle inteligentna, reagowała na imię i wołana przychodziła - często biegała po mieszkaniu, a także na dworze chodziła przy nodze jak piesek, uwielbiała towarzystwo ludzi i kochała jeść. Druga była jej absolutnym przeciwieństwem łącznie z tym, że nie przepadała za ludźmi, a nawet niespecjalnie za jedzeniem.
 7. A czy choć zrównoważy energię utraconą (wypromieniowaną) podczas opadania w kierunku czarnej dziury? Opadanie materii w studnię grawitacyjną BH to, o ile się nie mylę, jeden z najwydajniejszych znanych procesów energetycznych. @Covid 19 login mówi wszystko. Kartka i długopis w dłoń i policz sobie prędkość liniową powierzchni cylindra fi=30mm, siłę odśrodkową oraz potrzebną energię. Nie zapomnij też o efektach relatywistycznych. A potem poszukaj np. na youtube światowych rekordów (podpowiem: RPM). Bardziej zgryźliwy nie będę, bo tutaj nie wypada. @Warai Otoko Też się zastanawiam. Może to tylko semantyka, ale ujemna częstotliwość w żadnym razie nie kojarzy mi się z pobraniem energii z ośrodka. Wręcz przeciwnie, przez analogię sugeruje raczej jej oddanie.
 8. Przez cały artykuł miałem z tyłu głowy tę myśl. To chyba jakiś atawizm Ja modyfikuję 1 zależnie od tego co widzę na perymetrze. Może nie jest to dokładne przetrząśnięcie młodniaka, ale prawie zawsze zaraz przypałęta się pkt.2 - wtedy bierz co twoje byle szybciej i idź byle dalej od takiego "kleszcza". Za pkt.2 to bym zabijał delikwentów. Trójka to u mnie klasyka - lubię w lesie być sam, nawet jeśli mniej zbiorę. A czwórka to kiedy są grzyby i nie mam obranego celu do którego po woli, ale konsekwentnie podążam
 9. Pogratulować doktorowi. W pierwszej chwili wychwyciłem z nagłówka Mróz i myślałem, że chodzi o pisarza, Remigiusza Mroza
 10. Zawsze myślę. Problem w tym, że nie szanujesz rozmówców z którymi próbujesz dyskutować, czego wyraz dałeś choćby powyżej i w dziesiątkach innych tematów. To też jeden z powodów dlaczego nie chce mi się tutaj zbyt często komentować. Przyjdziesz, doczepisz się czegoś i nawet ciężko się odnieść, bo nie wiadomo o co tak na prawdę chodzi. Kiedyś, kilka kont temu też pisałeś bardziej rozsądnie. Zawsze lałeś wodę, ale dało się to czytać. Dziś jakby ciężko, wybacz. W końcu i mi się lekko ulało jak się mnie czepnąłęś, ale dzięki za szczerość. Podałem definicję z wiki, żebyś mógł sobie sam sprawdzić. A innowacyjność to nie to samo co racjonalizacja, bo chyba o tym myślisz. Dla mnie EOT. Szkoda mi czasu na puste potyczki słowne, które do niczego nie prowadzą a sprowadzają się li tylko do pustej semantyki i pyskówek. @peceed Na polskich uczelniach też jest na prawdę duża kasa jak na nasze warunki, choćby z grantów. Jedyny problem to dostęp do niej, pilnie strzeżony przez równiejszych dla wybranych. Być może rzeczywiście doktor do nich nie należy, co nie zmienia faktu, że jego praca jest odtwórcza, a peany na stronie PŚ jak by to DARPA zgapiła od niego. Wystarczyło napisać o udanym eksperymencie innowacyjnej metody gaszenia, zamiast robić z niego autora innowacyjnego rozwiązania i badacza częstotliwości
 11. @Astro Normalnie nie chce mi się odpowiadać na twoje zaczepki, dziś jednak zrobię wyjątek Nikt nie prosił, byś się aż tak publicznie obnażał, a jeśli jest ci to potrzebne do życia polecam Facebook lub Instagram. Innowacja (za Wikipedią): Cóż nowego mamy tutaj? Odtworzenie rozwiązań studentów? Najwyraźniej zabrakło ci logicznego wnioskowania z przeczytanego tekstu: autor innowacyjnej - znaczy, że wynalazł od zera, stworzył praktyczne rozwiązanie czyichś teoretycznych rozważań (choć najlepiej własnych) lub połączył znane technologie w nową, do tej pory niespotykaną jakość osiągając znany cel w niespotykany dotąd sposób. Czyli przypisał sobie wyznaczenie praktycznego zakresu użytkowych częstotliwości, a wszystko jest tak tajne, że jedyna wskazówka gdzie ów zakres się znajduje, to dolny próg słyszalności. Cała gaśnica zaś ukryta jest w wielkim, czarnym pudle tak, by nikt tajnego rozwiązania nie mógł podejrzeć na zdjęciu i odtworzyć z wykorzystaniem inżynierii wstecznej, kradnąc tym samym doktorowi jego innowacyjne i autorskie projekty przed opatentowaniem. Chyba że aktualny stan rozwiązań technicznych jest właśnie na poziomie tego wielkiego czarnego pudła. Hmm, studenckie projekty mieściły się w ręku i ważyło około 2 kg. Rzeczywiście innowacja. Każdemu mogą przydarzyć się problemy z poprawnym rozumieniem słów. Na szczęście na dokształcanie nigdy nie jest za późno, nawet w zaawansowanym wieku. Polecam także zapoznać się z tym artykułem oraz z datą jego publikacji: https://www.extremetech.com/extreme/132859-darpa-creates-sound-based-fire-extinguisher
×
×
 • Create New...