Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

lester

Users
 • Content Count

  314
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

lester last won the day on March 27

lester had the most liked content!

Community Reputation

16 Pretty Good

About lester

 • Rank
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

6515 profile views
 1. Wielkie mi ale. Kilka lat temu próbowała podrywać mnie babcia, wówczas 39 letnia, mająca 5 letnią wnuczkę. Zarówno ona jak i jej córka urodziły mając po 17 lat. Takie rzeczy również w Polsce w XXI wieku.
 2. @3grosze Dobra, dopatrzyłem się na zdjęcia dodatkowych wirników. Może i toto na takich bździnkach wystartuje, a może i nie Upał jednak porobił... :/
 3. Nie wygląda zbyt innowacyjnie. Oko bym oddał za to, że już widziałem podobną konstrukcję, chyba że to majaczenie mojego przegrzanego pogodą umysłu... hm, a jednak nie majaczenie: https://bit.ly/32d7TH0 Czyli znowu wymyślają koło na nowo i udają, że nikt tego przed nimi nie zrobił, a jeśli nawet to o tym nie wiedzą :/
 4. Zdecydowanie powinna być tutaj mowa o 3 bilionach drzew. I wg ostatnich szacunków tropiki są domem dla 43% całego drzewostanu. Otóż nie, nie znaleziono. Stwierdzono tylko emisję, a źródła nie znamy. Są tylko podejrzenia co do domniemanego winowajcy.
 5. -200 atmosfer to chyba jednak ujemne ciśnienie. Podciśnienie w warunkach normalnych nie może przekroczyć 1 atmosfery (stan próżni).
 6. No wypisz wymaluj opis kulminacyjnego momentu jednego z moich "ulubionych" filmów kina klasy... "z" albo jakoś. Mordercze mrówki (The Hive) 2008, chętni łatwo znajdą, polecam fragment od 1:13:20 (oglądanie całości może prowadzić do trwałych zmian w psychice). A już bardziej serio to Diamentowy Wiek Neala Stephensona (1995 pierwsze wydanie, 1997 polskie). Wszędobylskie chmary robotów tworzą sieć i od czasu do czasu rozpoczynają wspólne przetwarzanie danych (jeśli coś pomyliłem to przepraszam, czytałem to ponad 20 lat temu). Co do meritum mogę się zgodzić, przynajmniej na poziomie technologicznym jakim dysponujemy obecnie. Nieuporządkowanie wiąże się z kosztem energetycznym, który ponosimy i zazwyczaj staramy się ograniczać do rozsądnego minimum, żeby nie śmiecić bardziej. Kiedy opanujemy już źródła energii mało brudzące (lub wcale), problemem będą nakłady pracy itd. Jeśli prześledzić historię śmiecenia w kontekście rozwoju ludzkości zawsze wygląda to tak samo. Najpierw brudzimy u siebie, potem trochę dalej, tyle że w miarę rozwoju trochę dalej zaczyna być całkiem blisko, więc znowu odsuwamy miejsce śmiecenia itd. Dziś śmieci zatoczyły koło i gdziekolwiek na ziemi oznacza również blisko u nas. Postawię tezę, że albo jesteśmy w przededniu dużego skoku technologicznego i odsunięcia śmietniska gdzieś dalej, albo w obliczu zagłady. W tej chili ludzkość kojarzy mi się z hodowlą drożdży, których produkty przemiany materii ostatecznie doprowadzają do ich własnej zagłady, niezależnie od początkowej wielkości środowiska. Rozmiar wszechświata nie ma więc większego znaczenia, bo wygląda na to, że pierwszą granicą i oznaką zasięgu ludzkości jest, patrząc z zewnątrz, śmietnik.
 7. W sumie to czytam o takich "chmarach" od kilkunastu lat i nic z tego nie wynika. Miał być przełom i co? O ile pamięć mnie nie myli, miała być eksploracja Marsa za pomocą sześcianów na magnesy Przypomina raczej zabawy dzieci w przedszkolu na zajęciach z podstaw programowania. Jaki jest cel i jakie korzyści płyną z kółek podążających za światłem? Byle ćma to potrafi, a nawet dużo więcej. Czy to coś zbuduje samochód, lodówkę, może coś prostszego, powiedzmy wciśnie guzik na prasie hydraulicznej? Nie. Eksploracja terenu? Lepiej nadadzą się te skrytykowane bardziej skomplikowane roboty, którym zawsze można zapewnić nadmiarowość (redundancję) lub wzmocnienie kluczowych elementów. Kwestia budżetu i ograniczeń narzuconych przez czynniki zewnętrzne (ograniczenie masy, rozmiaru, kształtu, budulca). Może to ja marudny i rozdrażniony dzisiaj jestem?
 8. Mi to bardziej wygląda na manifest polityczny i trwałe samopotwierdzenie państwowości, a nieco mniej na pobudki naukowe.
 9. No i zjadły mi się przecinki :/ miało być 8,908 i 4,507 g/cm3 Dokładnie no to samo czekam od lat, odkąd przeczytałem o superatomach dobre kilkanaście, jak nie więcej, lat temu. To było chyba pierwsze doniesienie o takim zjawisku "mimikry" powłok elektronowych. Dodając do tego metamateriały uważam, że prawdziwa inżynieria materiałowa dopiero przed nami. I wtedy uznam, że rozpoczęło się jutro, że przyszłość dzieje się teraz
 10. Zatem, ponieważ gęstość niklu (8908 g/cm3) jest prawie dwukrotnie większa niż tytanu (4507 g/cm3), wykorzystując tę samą technologię z użyciem tytanu, otrzymano by materiał jeszcze około 2 razy lżejszy. Oczywiście przy założeniu, że tytan równie dobrze nadaje się do tej technologii.
 11. Czy jako światło rozumieć mam całe spektrum promieniowania, czy tylko jego wąski wycinek? Bez dokładnego ustalenia "granic" światła, to można sobie napisać cokolwiek.
×
×
 • Create New...