Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Jeśli jesteśmy przekonani, że korzystamy z nowocześniejszego telewizora z technologią HD, naprawdę postrzegamy obraz jako ostrzejszy i wyraźniejszy. Tym bardziej gdy w zasięgu wzroku znajdują się utwierdzające nas w tym przekonaniu plakaty, ulotki itp. (Computers and Entertainment).

Lidwien van de Wijngaert z University of Twente w Enschede i jej zespół z Uniwersytetu w Utrechcie badali 60 osób. Oglądały one ten sam klip na tym samym telewizorze. Połowie ochotników powiedziano jednak, że dzięki technologii HD powinni się spodziewać ostrego obrazu. Wrażenie miały pogłębiać plakaty oraz podłączony do ekranu gruby kabel, podobny do kabla HDMI. Resztę poinformowano, że zapoznają się ze zwykłą wersją DVD.

Za pomocą kwestionariuszy wykazano, że ludzie spodziewający się jakości HD naprawdę widzieli ostrzejsze obrazy. Uczestnicy eksperymentu nie umieli prawidłowo odróżnić sygnałów cyfrowych i HD.

Wg Van de Wijngaert, tempo upowszechniania się technologii HD jest na razie niewielkie, mimo oczywistych różnic w jakości obrazu oraz ewentualnych kosztów dokupienia w przyszłości specjalnej przystawki lub telewizora. Holenderka uważa, że dzieje się tak głównie za sprawą ludzkich oczekiwań wobec HD.

Zauważa przy tym, że efekt kontekstu sytuacyjnego (framingu), nie będzie działał np. w sklepie, gdzie zobaczymy stojące obok siebie telewizory HD i wyświetlające obraz o niższej rozdzielczości. Tam różnice będą widoczne. Jeśli jednak pójdziemy do znajomego, który pochwalił się telewizorem HD, to będziemy przekonani, że obraz jest rzeczywiście wyższej jakości, nawet jeśli w rzeczywistości będzie taki sam, jak na naszym starym odbiorniku.

Efekt framingu pogłębia się, kiedy staramy się uzasadnić swoje wybory. Gdy już zapłacimy za odbiornik HD, kupimy odpowiednią przystawkę do starego telewizora czy zdecydujemy się na abonament nowoczesnej platformy cyfrowej, będziemy przekonani, że oglądany obraz różni się jakością od tego, co widzieliśmy dotychczas. Bez względu na to, jakiej jakości sygnał będzie nadawany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otóż to!!! btw. czy tylko mnie rozbraja, że wszystkie reklamy telewizorów HD z ich cudownymi kolorami i jakością obrazu są tak doskonale widoczne na ekranie zwykłego telewizora? ;):P

 

Nie wspomnę już o słynnym eksperymencie, w którym wykazano, że nawet audiofile nie odróżniają dźwięku przesyłanego przez oryginalne kable Monster Cable od tego przesyłanego przez rozprostowany metalowy wieszak na ubrania :D Z jednej strony klasyczne pozerstwo konsumentów, a z drugiej - bezczelny marketing producentów ;) ot co

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co wyświetla telewizor full HD w reklamie na moim zwykłym też wygląda fajnie czyli wychodzi na to że nie ma różnicy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nieswiadomym konsumentom mozna takierzeczy wcisnac, po pierwsze trzeba byc przekonanym ze telewizor dziala w 1080p i to spawdzic, jesli cos niepasuje zglosic naruszenie praw konsumenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

efekt tego by na ekranie tv w reklamie obraz był ostry ostry i z intensywnymi reklamami jest osiągany poprzez zrobienie odpowiedniego porównania z otoczeniem tego tv któe na pierwszy rzut oka wydaje się nie różnić od tego jak zwykle działa nasz stary tv... choć w rzeczywistości jest gorszej jakości... poza tym rzeczywistośc nie ma tak intensywnych przekolorowanych barw więc i na filmach zwykle takich nie ma...

 

a jelśi chodzi o jakość... ojciec kupił dekoder cyfrowy do tv... żeby mieć tv cyfrową z kablówki dodatkowo... mimo mojego sceptycyzmu musiałem przyznać ż ejest różnica w jakości obrazu... ale nadal wolę przełączać programy w tv gdzie wszystko jest pod ustalonymi przeze mnie numerkami niż przez narzucony z góry zestaw w dekoderze... wyjątkiem są programy nadawane tylko w wersji cyfrowej... ale i tak zwykle o nich nie pamiętam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Był kiedyś taki eksperyment z przeciąganiem nieistniejącej liny przez ulicę, jak to się skończyło to wiadomo, kierowcy jak na zawołanie zatrzymywali się.

Manipulacja jest wszędzie a ludziom można praktycznie wszystko wmówić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeszcze trzeba by sprecyzować, bo jest HD i tzw HDready czyli 1080(1920×1080) i 720p (1280×720 )

i żaden program nie jest nadawany w HD , wszystkie to 720p

mam tv hdready i nikt mi nie wmówi że nie ma różnicy

wrażenia ludzi wprowadzonych w błąd , nieobeznanych z technologią to co innego.

jak może nie być różnicy między obrazem złożonym z 525lini a z 1080

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak może nie być różnicy między obrazem złożonym z 525lini a z 1080

 

Różnica oczywiście jest, ale jak się okazuje - mało istotna dla odbiorcy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym sposobem można z powodzeniem sprzedawać przystawki HD do telewizorów CRT w postaci czarnego pudełka z gniazdkiem antenowym  ;D

Zawsze mnie zadziwiało że tak łatwo ludzie poddają się podobnym sugestiom.

 

Nie wspomnę już o słynnym eksperymencie, w którym wykazano, że nawet audiofile nie odróżniają dźwięku przesyłanego przez oryginalne kable Monster Cable od tego przesyłanego przez rozprostowany metalowy wieszak na ubrania ;) Z jednej strony klasyczne pozerstwo konsumentów, a z drugiej - bezczelny marketing producentów :P ot co

 

To ciekawe :D Masz może jakiś link do opisu przebiegu tego eksperymentu ?

Ten wieszak chociaż miedziany był ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym wieszakiem to był raczej półnaukowy eksperyment, przeprowadzony przez blogera, a nie przez zawodowego naukowca. Fakt jest jednak faktem: osoba uważająca się za audiofila nie odróżniała wieszaka od oryginalnego, bardzo drogiego kabla.

 

Historię opisano m.in. tutaj: http://consumerist.com/362926/do-coat-hangers-sound-as-good-monster-cables

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście pseudonaukowy... nie określone jest jakie podzespoły użyte były w odsłuchu(wzmacniacz, CD), nie jest do końca jasne jaki kabel został użyty (raz piszą o interkonektach, które używane są do połączenia CD-Wzmacniacz a innym razem o przewodach głośnikowych).

Szkoda że tak wiele niedomówień bo chętnie bym pokazał  wyniki znajomemu audiofilowi  ;)

Swoją drogą gdyby eksperyment dotyczył porównania interkonekty Monster Cable vs Wieszak to bym nie uwierzył :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko jaką różnicę robi tak naprawdę model wzmacniacza, skoro w obu próbach był taki sam? Ja wiem, że z przyzwoitości warto by było podać takie dane, ale nie mają one większego wpływu na wyniki eksperymentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko jaką różnicę robi tak naprawdę model wzmacniacza, skoro w obu próbach był taki sam?

Ma to duże znaczenie ponieważ trudniej usłyszeń niewielkie (w przypadku kabli głośnikowych praktycznie niezauważalne) niuanse w brzmieniu jeśli pozostałe elementy toru elektroakustycznego będą dalekie od ideału.

 

Przykładowo, w miejskim zgiełku nie odróżnisz doskonałego pianina od syntezatora z bazaru za 15zł a słuchając dźwięku tych samych instrumentów w filharmonii różnica będzie ogromna.

 

Dlatego jeśli kabel zniekształca dźwięk w 0,01% a wzmacniacz wprowadza zakłócenia na poziomie 1% to nie ma szans usłyszenia różnic wprowadzanych przez kabel.

 

btw. Miałem conieco doczynienia z techniką audio i moim zdaniem zniekształcenia wprowadzane przez kiepski kabel głośnikowy to jakieś 0,01% i żaden człowiek tych różnic nie usłyszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...