Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

pogo

Moderators
 • Content Count

  3137
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  57

pogo last won the day on December 13 2019

pogo had the most liked content!

Community Reputation

95 Outstanding

4 Followers

About pogo

 • Rank
  1010011010

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Obawiam się, że w Polsce taki wyrok okazałby się nielegalny... Teraz zacząłem się zastanawiać jak to napisać w ustawie by przy kradzieży na kwoty, które kwalifikują się jako wykroczenia, stosować właśnie takie kary jako standard?! Może jakiś projekt obywatelski?
 2. @Ergo Sum A także wyniesienie na orbitę sprzętu o masie kilkaset razy większej niż cała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Żeby to mogło działać trzeba prawidłowo, to musi mieć całkiem konkretną średnicę. Nie pamiętam jaką, ale ISS to przy tym pryszcz.
 3. Moim zdaniem to wciąż nauka i prędzej czy później uda się odczytywać takie rzeczy metodami numerycznymi , że tak uproszczę określenie
 4. Oj tam od razu niedźwiedź. "Porozmawiaj" sobie w łosiem, żubrem czy choćby jeleniem...
 5. Historia zna przypadki, gdy jako szyfru używano języka nieznanego przeciwnikowi W ten sposób chyba podczas I lub II WŚ był używany język polski (zapewne nie był jedyny). Oczywiście to już czasy, gdy po przetłumaczeniu na taki język dopiero to szyfrowano innymi metodami. Miało to oczywiście utrudnić weryfikację czy rozszyfrowywanie idzie dobrze. Powiedziałbym, że to dość podobna sytuacja. Problemem jest wspomniany feedback... trochę jak układanie niedokładnie spasowanych puzzli bez obrazka ze wzorem i bez kogokolwiek, kto może powiedzieć czy się udało
 6. Bardziej niż wysokość kary odstrasza skuteczność łapania wykroczeń. Przy czym podniesienie kwoty kary mogłoby sprawić, że szukanie sprawców stanie się bardziej opłacalne dla budżetu Wrzucanie nagrań/zdjęć do sieci lub dowolne inne ich publikowanie powinno być dostępne tylko dla konkretnych organów. Za dużo fałszywych oskarżeń by się pojawiło, gdyby każdy, kto nagra, mógł to robić.
 7. No właśnie. Elastyczny łącznik, lub nawet szczelny zawias na heat-pipe nie brzmi jak coś szczególnie trudnego do wykonania. Może to być nawet całkiem trwałe. Pozostaje kwestia tego, czy będą chcieli by to było trwałe, ale Intel to nie Apple. Poczekamy, zobaczymy.
 8. Mniejsza masa (brak ludzi) oraz słabsza grawitacja, dużo mniejsze ciśnienie, ale też o ok 30% większa gęstość atmosfery w przeliczeniu na ciśnienie (tak szacuję na szybko). Niestety konieczność zabrania własnego tlenu, więc dodatkowa masa... lub palenie czymś, co nawet z CO2 wyciągnie tlen, ale jakoś nie wyobrażam sobie silnika na magnez. Problemem jest ciśnienie, które nie spada liniowo wraz ze wzrostem wysokości. Czyli wciąż 50 razy więcej niż średnio na powierzchni Marsa. Za Wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Atmosfera_wzorcowa): - 20 000 m - 5474,9 Pa - 32 000 m - 868,02 Pa Czyli tak na moje oko, by uzyskać podobne warunki (grawitacja, gęstość atmosfery), to trzeba mieć ciśnienie w ziemskiej atmosferze ok 2200 Pa. Stawiam, że to jakieś 25 000 m. Dla porównania rekord dla śmigłowca z człowiekiem na pokładzie to 8850 m (ciśnienie ledwo 3x mniejsze niż na powierzchni Ziemi, czyli podobne do tego, jakie mają astronauci w kombinezonach). Próbowałem wrzucić to w jakiś kalkulator do przeliczania wysokości na ciśnienie, ale we wszystkich wychodzą coraz gorsze bzdury po przekroczeniu 10 000 m (porównuję z tabelką z wiki, bo jakoś jej bardziej ufam)
 9. Drobna nieścisłość w tym co napisałeś... Średnie ciśnienie na Marsie to 600 Pa, bez h. Reszta się zgadza, 35km nad powierzchnią morza na Ziemi występuje właśnie takie.
 10. Najpierw musimy dożyć momentu wybuchu. Aktualne szacunki dają nam na to marne szanse. Możliwe, że obecne przygaszenie nie jest niczym szczególnym i Betelgeza ma przed sobą jeszcze kilka tysięcy lat życia.
 11. Opisz mi konkretnie co tu odkryto? Ja tu nie widzę żadnego odkrycia, jedynie nowe zastosowanie dla znanych technologii. Nawet nie podano tu efektów tego narzędzia, żadnych statystyk o błędach w pracy, o wypaleniu zawodowym czy czymkolwiek mierzalnym... poza popularnością platformy, co akurat nie jest zbyt istotne.
 12. @rysiek Nowy wysyp komentarzy, które do niczego nie służą? A może mi opiszesz co chcesz uzyskać na forum pisząc "ciekawy artykuł". Jaką dyskusję chcesz rozwinąć w ten sposób? Liczysz, że ktoś postanowi Ci udowodnić, że jednak artykuł jest nudny? A postępem jest samo to, że powstały badania, o których właśnie przeczytałeś i na pewno to nie zakończy dalszego postępu. Może przyspieszyć postęp, zmienić kierunek ale na pewno go nie zapoczątkuje, bo on już trwa. Twoje komentarze naprawdę wprowadzają tutaj równie dużo jak strzelanie lajków pod zdjęciami na instagramie (czy cokolwiek tam jest, nie wiem, bo nie korzystam). Pisałeś kiedyś, że nie lubisz wszelkich portali społecznościowych, więc czemu zachowujesz się jakbyś praktycznie nie widział internetu poza nimi? Jeśli już coś piszesz to pochwal się swoją wiedzą i rozwiń temat lub dopytaj o coś czego nie rozumiesz... Cokolwiek, co mogłoby być początkiem dyskusji, a nie tylko pustym stwierdzeniem oczywistości! Zaraz chyba zacznę szukać punktu w naszym regulaminie pozwalającego na dawanie ostrzeżeń za takie "puste" komentarze.
 13. 1. Energie tych protonów wcale nie są takie duże, Jakby były, to by nam zdmuchnęły heliosferę. Pojedyncze bardzo wysokoenergetyczne protony są tak rzadkie, że być może jeszcze żaden nie trafił w sondę. A nawet jak trafi to będzie mniej szkodliwy niż rozpędzony okruch skalny o średnicy 0,1 mm. 2. Wiatr słoneczny jest tak rzadki, że przez 100 lat w przestrzeni kosmicznej mniej zniszczy sondę niż nasz ziemski wiatr w miesiąc. Bardziej bym się martwił promieniowaniem elektromagnetycznym, które może uszkodzić elektronikę (choc sondy raczej są nieźle przed tym zabezpieczone) Nie mam żadnych źródeł na potwierdzenie tego, co piszę. Opieram się na tym, co pamiętam z poprzednich artykułów, dyskusji i dorzucam do tego trochę swoich opisów w nadziei, że nie mijam się nadmiernie z prawdą, a może da to jakiś pogląd na to, jak wyglądają te "straszne warunki kosmiczne"
 14. @rysiek Jeśli nie chcesz wchodzić na portale służące to "zachwytów, cmoków i achów", to tym bardziej nie rób takiego miejsca z forum. Nie upodabniaj go do miejsc, których nie lubisz!
×
×
 • Create New...