Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

pogo

Moderatorzy
 • Zawartość

  3057
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  52

Ostatnia wygrana pogo w dniu 30 sierpnia

Użytkownicy przyznają pogo punkty reputacji!

Reputacja

87 Wyśmienita

4 obserwujących

O pogo

 • Tytuł
  1010011010

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. pogo

  NuScale ogłosiło, kto wyprodukuje pierwszy mały reaktor atomowy

  Małe elektrownie potrzebują więcej miejsca (wykup terenu) niż jedna duża o tej samej mocy. Do tego więcej personelu, a jeśli byłyby rozproszone po całym kraju, to jeszcze więcej... Jedna duża, nawet lekko przestarzała, będzie tańsza w utrzymaniu. Do tego trzeba pamiętać, że w tych 70mld na naszą elektrownie jest już wliczony wykup gruntów, a przy tych małych to "suchy" koszt budowy.
 2. @thikim pomyśl, że taki miecz mógłby być bardzo cienki. Taka sztywna, prawie niewidoczna niteczka, która tnie wszystko, czego dotknie... Chociaż... pewnie to nadal setki kilogramów...
 3. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Czyli wracamy do punktu wyjścia
 4. Niby tak, ale nie widzę opcji wprowadzenia tego. Urzędy patentowe musiałyby zatrudnić więcej ludzi, pewnie tak ze 3 razy więcej, co by pociągnęło za sobą wzrost ceny patentu... No i pytanie kto ponosi odpowiedzialność? Urząd czy urzędnik? Poza tym odstęp czasu między przyznaniem patentu a jego skutecznym anulowaniem byłby tak duży, że nagrody by dawno poszły, a odpowiedzialność rozmyła.
 5. Słyszałem, że jeszcze jest opcja patentu bez zastrzeżeń, czy jakoś tak. Chodzi o to by opisać w nim wszystko w miarę możliwości dokładnie, ale nie wskazać niczego jako element patentu. Wówczas rzeczy, które nie zostały w nim zastrzeżone nie są chronione, ale jednocześnie nie można ich opatentować ponownie, bo już jest na piśmie, że były wykorzystywane... czy jakoś tak. Niestety za taki patent płaci się taką samą kasę jak za taki normalny, a zysków, czy nawet zwrotu inwestycji, nie ma.
 6. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Moim zdaniem lepsza jest ciecz niż ciasne opakowanie + żywica, bo w razie gdyby gdzieś została jakaś bańka powietrza to ciecz gładko wypełni przestrzeń pod wpływem ciśnienia, a żywica czy opakowanie może wyłamać luty. A jako płyn to lepiej skupić się by miał niską lepkość i ogólnie był dość rzadki niż na tym by był mało ściśliwy. Ogólnie płyny są mało ściśliwe, więc nie jest to istotne. A obudowa zewnętrzna elastyczna... jakaś powłoka silikonowa... Silniki i inne elementy ruchome to rzeczywiście drugi największy problem.
 7. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Gdyby całego robota zalać w środku jakąś cieczą, to obwody elektryczne mogłyby być dowolnie mocno ściskane i wszystko by działało. Ciekawe jak to jednak zniosłaby elektronika oraz jakieś kondensatory itp.
 8. pogo

  Udomowiliśmy zboża, by produkować piwo?

  Piwo wydaje się bardziej prawdopodobne. Wymaga mniej złożonej obróbki zboża i mam dziwne podejrzenie, że ogólnie dużo łatwiej je wytworzyć z dzikich zbóż. Jakoś nie wyobrażam sobie uzyskania mąki z czegoś, co bardziej przypomina trawę niż pszenicę, a alkohol stosunkowo łatwo robi się z niemal wszystkiego co jest choć trochę słodkie.
 9. pogo

  Izotopowe akumulatory energii?

  @tempik Rozumiem tę analogię, ale trochę inaczej: Samo stworzenie renu 186 jest wrzuceniem naszego kamyka do małego dołka na szczycie górki. Teraz trzeba tylko mocniejszego wiatru, by nasz kamyk wyszedł ze swojego dołka i stoczył się na dół, czyli nas ren 186 rozpada się na coś innego. Ale wciąż nie rozumiem różnicy strukturalnej między renem 186 i 186m. A coś musi być, bo właśnie znalazłem, że 186 rozpada się w niecałe 4 dni.
 10. pogo

  Izotopowe akumulatory energii?

  Coś mi tu nie gra... Czym się różni Ren 186 od 186m tak konkretnie w budowie? Ta sama ilośc protonów i neutronów... więc? Byłem przekonany, że litera "m" jest tylko pomocnicza, bo każdy ren 186 jest metastabilny... ale ja się nie znam, dlatego dopytuję.
 11. pogo

  Izotopowe akumulatory energii?

  A ja myślę, że te akumulatory na bardzo długi czas będą miały sens tylko dla satelitów i sond kosmicznych. Może jeszcze jakieś zastosowanie w armii. Raczej będą za drogie i zbyt trudne w produkcji by były powszechnie stosowane. Mam też wątpliwości czy przy ich rozładowywaniu nie będzie powstawać zbyt wiele promieniowania, by myśleć o wprowadzaniu ich pod strzechy.
 12. pogo

  Jad pszczeli może się sprawdzić w leczeniu atopowego zapalenia skóry

  Pytanie jak należy to podawać? Może wystarczy się tym natrzeć, nie trzeba wstrzykiwać. Tylko nie wiem jak pozyskać pszczeli jad bez użądlenia...
 13. pogo

  Doświadczenie ważniejsze od twardych dowodów

  Całe szczęście raczej rzadko ktoś mówi, że wie jak programować
 14. pogo

  Wzrost temperatur oznacza wzrost strat w uprawach zbóż

  Ale technologia wytwarzania betonu niewiele się zmieniła od czasów imperium rzymskiego, choć skład znacznie. Wytapianie rudy miedzi i innych metali też obojętne dla środowiska nie było. Było tego więcej... dziś nawet udało mi się znaleźć stosowny artykuł http://kopalniawiedzy.pl/olow-zanieczyszczenie-srodowiska-miedz-wydobycie,18248 Przesadziłem z tymi dziesiątkami tysięcy... zaledwie tysiące.
×