Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

pogo

Moderatorzy
 • Zawartość

  3063
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  53

Ostatnia wygrana pogo w dniu 23 października

Użytkownicy przyznają pogo punkty reputacji!

Reputacja

89 Wyśmienita

4 obserwujących

O pogo

 • Tytuł
  1010011010

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. pogo

  Prezydent Trump nie wierzy w rządowy raport dot. zmian klimatu

  @dexx O ile nic nie pomyliłem to CO2 możemy wykorzystać do spalania magnezu. W ten sposób uzyskamy tlenek magnezu i węgiel oraz trochę energii. Magnez to chyba można palić nawet w wodzie. Tylko sam magnez chyba jest trochę za drogi...
 2. pogo

  Prezydent Trump nie wierzy w rządowy raport dot. zmian klimatu

  Wracając więc do GO. Pozwolę sobie na użycie grafik z Bobolowiska: Wyraźnie widzimy tutaj, że w miarę wzrostu stężenie CO2 wzrasta średnia temperatura. Nie chce mi się przepisywać tego do excela by nałożyć na to linię trendu, jedna wyraźnie widać, że im bliżej prawego końca wykresu, tym rzadziej wyniki są poniżej pomarańczowej kreski. Co gorsze: wzrost stężenia koreluje z większymi odchyleniami, czyli większymi ekstremami i ryzykiem lokalnych katastrof. Aż boję się robić analogiczny wykres sięgający obecnych czasów i stężenia CO2 przekraczającego 400ppm, bo tu się kończy na "marnych" 350ppm. A o tym to już w ogóle nie ma co mówić... 2 pierwsze wykresy wyglądają niemal jak kalka jednego od drugiego.
 3. pogo

  W przyszłym roku nowy wzorzec kilograma

  Nie chodzi o to by istniała idealna metoda pomiaru ów kilograma. Ważne by była definicja, a potem będzie można w nieskończoność poprawiać jakość pomiaru. I każdy dysponujący odpowiednim zapleczem będzie mógł to zrobić bez odwoływania się do wzorców. A sam wzorzec będzie istniał dla jednostek naukowych, które nie są w stanie dokonać takich pomiarów, więc wolą dokonać porównania. No i ładnie wygląda na wystawie, którą będą odwiedzać płacący za to turyści
 4. pogo

  Pokemon Go po katolicku

  Rozumiem, że w tę grę można grać w kościele na mszy. Koniec z nudą
 5. pogo

  Powróciła tajemnicza choroba wywołująca paraliż u dzieci

  Fakt... Mamy tu jednak chorobę, w przypadku której nie wiemy jeszcze zbyt dobrze z czym konkretnie trzeba walczyć. Łatwo zrobić szczepionkę na tego wirusa, ale nie ma żadnej gwarancji, że to coś zmieni, bo być może to nie ten patogen jest problemem. W medycynie i farmacji chyba nic nie jest proste...
 6. pogo

  Powróciła tajemnicza choroba wywołująca paraliż u dzieci

  Ja tu dorzucę inne kryterium opłacalności: Wiadomo, że szczepionki nie są w 100% bezpieczne, wciąż jednak są dużo bezpieczniejsze niż choroba i jej leczenie. Jednak: Jeśli poważny NOP występowałby raz na milion podań szczepionki (to chyba dobry wynik), to w samych USA mamy już sporo osób, na które to padnie (zakładam, że podaje się to tylko dzieciom, więc nie wiem jak to oszacować na podstawie wielkości populacji). Przy zachorowalności na poziomie mniej niż 100 osób rocznie i wielu całkowitych wyleczeniach wychodzi na to, że społecznie mamy mniej osób poszkodowanych przez chorobę niż przez szczepionkę.
 7. pogo

  NuScale ogłosiło, kto wyprodukuje pierwszy mały reaktor atomowy

  Małe elektrownie potrzebują więcej miejsca (wykup terenu) niż jedna duża o tej samej mocy. Do tego więcej personelu, a jeśli byłyby rozproszone po całym kraju, to jeszcze więcej... Jedna duża, nawet lekko przestarzała, będzie tańsza w utrzymaniu. Do tego trzeba pamiętać, że w tych 70mld na naszą elektrownie jest już wliczony wykup gruntów, a przy tych małych to "suchy" koszt budowy.
 8. @thikim pomyśl, że taki miecz mógłby być bardzo cienki. Taka sztywna, prawie niewidoczna niteczka, która tnie wszystko, czego dotknie... Chociaż... pewnie to nadal setki kilogramów...
 9. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Czyli wracamy do punktu wyjścia
 10. Niby tak, ale nie widzę opcji wprowadzenia tego. Urzędy patentowe musiałyby zatrudnić więcej ludzi, pewnie tak ze 3 razy więcej, co by pociągnęło za sobą wzrost ceny patentu... No i pytanie kto ponosi odpowiedzialność? Urząd czy urzędnik? Poza tym odstęp czasu między przyznaniem patentu a jego skutecznym anulowaniem byłby tak duży, że nagrody by dawno poszły, a odpowiedzialność rozmyła.
 11. Słyszałem, że jeszcze jest opcja patentu bez zastrzeżeń, czy jakoś tak. Chodzi o to by opisać w nim wszystko w miarę możliwości dokładnie, ale nie wskazać niczego jako element patentu. Wówczas rzeczy, które nie zostały w nim zastrzeżone nie są chronione, ale jednocześnie nie można ich opatentować ponownie, bo już jest na piśmie, że były wykorzystywane... czy jakoś tak. Niestety za taki patent płaci się taką samą kasę jak za taki normalny, a zysków, czy nawet zwrotu inwestycji, nie ma.
 12. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Moim zdaniem lepsza jest ciecz niż ciasne opakowanie + żywica, bo w razie gdyby gdzieś została jakaś bańka powietrza to ciecz gładko wypełni przestrzeń pod wpływem ciśnienia, a żywica czy opakowanie może wyłamać luty. A jako płyn to lepiej skupić się by miał niską lepkość i ogólnie był dość rzadki niż na tym by był mało ściśliwy. Ogólnie płyny są mało ściśliwe, więc nie jest to istotne. A obudowa zewnętrzna elastyczna... jakaś powłoka silikonowa... Silniki i inne elementy ruchome to rzeczywiście drugi największy problem.
 13. pogo

  Dwa nowe gatunki ryb z głębokości ponad 7000 metrów

  Gdyby całego robota zalać w środku jakąś cieczą, to obwody elektryczne mogłyby być dowolnie mocno ściskane i wszystko by działało. Ciekawe jak to jednak zniosłaby elektronika oraz jakieś kondensatory itp.
 14. pogo

  Udomowiliśmy zboża, by produkować piwo?

  Piwo wydaje się bardziej prawdopodobne. Wymaga mniej złożonej obróbki zboża i mam dziwne podejrzenie, że ogólnie dużo łatwiej je wytworzyć z dzikich zbóż. Jakoś nie wyobrażam sobie uzyskania mąki z czegoś, co bardziej przypomina trawę niż pszenicę, a alkohol stosunkowo łatwo robi się z niemal wszystkiego co jest choć trochę słodkie.
×