Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Wu Chunfeng, szef Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co (Casc), poinformował o planach wprowadzenia na orbitę satelity oświetleniowego. Tzw. sztuczny księżyc byłby 8-krotnie jaśniejszy od Srebrnego Globu. Mógłby oświetlić obszar o średnicy 10-80 km.

Satelita miałby od 2020 r. wspomagać nocą Księżyc. Wu twierdzi, że sprawi on, że uliczne latarnie staną się zbędne (albo przynajmniej mniej potrzebne).

Wydaje się, że prace nad satelitą trwały już od jakiegoś czasu, jednak dzięki szybkim postępom technologii można było podać konkretną datę. Szczegóły projektu nie są znane, ale niektóre media twierdzą, że sztuczny księżyc będzie mieć powłokę odbijającą światło słoneczne oraz przypominające solary skrzydła, którymi będzie się sterować, by skupić światło w konkretnej lokalizacji.

Zarówno jasność, jak czas działania satelity są regulowane - dodaje Wu.

Nie wiadomo, czy satelita cieszy się poparciem rządu czy władz samego Chengdu. Urzędnicy z chińskiego miasta wydawali się jednak zaintrygowani pomysłem i twierdzili, że sztuczny księżyc mógłby zmniejszyć koszty oświetlania i ożywić turystykę.

Niektórzy ludzie obawiają się, że satelita negatywnie wpłynie na aktywność zwierząt i obserwacje astronomiczne. Kang Weimin z Harbińskiego Instytutu Technologii wyjaśnia jednak, że światło satelity przypominałoby zmierzch, dlatego jest mało prawdopodobne, by robiło zwierzętom jakąś różnicę.

Chińczycy twierdzą, że pomysł na satelitę oświetleniowego pochodzi od pewnego francuskiego artysty, który wymyślił, że na niebie nad Paryżem można by zawiesić naszyjnik z odbijających światło słoneczne luster.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obszar o średnicy 10-80 km to brzmi jak oświetlenie dla jakiejś metropolii, co nie jest zbyt wyraźnie w artykule zasygnalizowane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, lester napisał:

@thikim Jaka tam od razu metropolia? W Chinach to przeciętna wioska :P

Rozmawiałem kiedyś z Chinką. Na pytanie skąd pochodzi wymieniła jakąś nieznaną mi nazwę miasta. Widząc że nie kojarzę, Chinka stwierdziła, że to nie za duże miasto, tylko nieco ponad 1.2 milona mieszkańców...

Sprawdziłem - Chiny maja ponad 100 milonowych miast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodziło o 80km2. Ciekawe jak wielkie lustro chcą rozłożyć na tej satelicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie zaczyna zastanawiać /tinfoil hat mode on/ czy przypadkiem mocy skupiania tego satelity nie będzie można przestawić na wypalanie. Tak, żeby bardzo, bardzo mocno doświetlić okrąg o promieniu kilku metrów. I na ten przykład odparować bazkę militarną adwersarza, żeby poprawić swoją pozycję negocjacyjną /mode off/. W sumie nie zdziwi mnie jeśli inne potęgi postawią veto, albo same wywindują satelity doświetlające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, thikim napisał:

Ktoś zna miasto o średnicy 80 km? (..,.)

Nie istnieje takie miasto na planecie Ziemia

Sztywne poglądy, to i sztywnie zafiksowana definicja miasta, ograniczająca się do o obszaru administracyjnego. Sztywniaki nie mają pojęcia o obszarze metropolitalnym czy megalopolis, których powierzchnia kilkudziesięciokrotnie przewyższa skromne, thikimowe 4.800km2.

BosWash ma powierzchnię 130.000km2, pozostałe są niewiele mniejsze.

Edytowane przez 3grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wu Chunfeng, szef Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co (Casc)

Dłużej nie szło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, 3grosze napisał:

Sztywniaki nie mają pojęcia o obszarze metropolitalnym czy megalopolis, których powierzchnia kilkudziesięciokrotnie przewyższa skromne, thikimowe 4.800km2.

Wiem że masz problem z czytaniem i rozumieniem ale o metropolii to ja tu już pisałem...przed Tobą. Potem dyskusję przekierowano (nie ja) na miasta więc do miast się odnosiłem.
Czy są tu jacyś gimnazjaliści? Oni by to raczej zrozumieli.

W dniu 19.10.2018 o 21:29, thikim napisał:

Obszar o średnicy 10-80 km to brzmi jak oświetlenie dla jakiejś metropolii,

 

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o czymś takim, ale do doświetlania w nocy elektrowni słonecznych na Ziemi :) Mało efektywne, ale co tam, można doświetlać elektrownie na całej kuli ziemskiej na żądanie (oczywiście te co mają noc :) ) i czerpać kasę z % :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak lepiej by było taką elektrownię od razu zrobić na orbicie. A potem energię przesłać w paśmie jakim nam będzie pasowało na Ziemię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...