Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Jarkus

Użytkownicy
 • Zawartość

  46
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana Jarkus w dniu 2 października

Użytkownicy przyznają Jarkus punkty reputacji!

Reputacja

3 Neutralna

O Jarkus

 • Tytuł
  Fuks
 1. Jarkus

  BepiColombo rusza na Merkurego

  Powinno być: wejdzie na orbitę biegunową wokół planety. Z definicji obiekt na takiej orbicie przelatuje zarówno nad biegunem północnym, jak i południowym.
 2. Jarkus

  Rwandyjski przebój o zasięgu międzynarodowym: czerwone wino z buraków

  Produkuje 620 litrów tygodniowo, sprzedaje 1000 butelek (0,75 l) miesięcznie. Czyli 2/3 produkcji to co? Opłaty dla lokalnych urzędników żeby nie zniszczyli jej biznesu? Dla mafii za "ochronę"? Chociaż w sumie to i tak dobrzy ludzie - pozwalają płacić haracz w naturze a nie gotówką - bo skąd dziewczę po uniwerku miałoby zdobyć tyle kasy na "niezbędne opłaty" żeby spokojnie prowadzić biznes... PO - trzymam za nią kciuki.
 3. Jarkus

  Elon Musk zmuszony do ustąpienia z zarządu Tesli i zapłacenia grzywny

  Jakoś mi się to udało. Albo i nie. Zależy, jak na to spojrzeć. Niemniej - zaciekawiłeś mnie. Może przeczytam te książki. Polecasz? Warto czy strata czasu?
 4. Jarkus

  Elon Musk zmuszony do ustąpienia z zarządu Tesli i zapłacenia grzywny

  Nie czytałem. Mój odnosi się do zdania: Bez literackiego kontekstu.
 5. Jarkus

  Elon Musk zmuszony do ustąpienia z zarządu Tesli i zapłacenia grzywny

  Politykom się sprawdza wyśmienicie.
 6. To niestety prawda. Niestety, bo karmienie krów kukurydzą może mieć i często ma poważne konsekwencje zdrowotne. Dla ludzi. https://youtu.be/0gnEZEo25RM?t=1344 A to już prawie się nie zdarza. Polecam cały film: https://www.youtube.com/watch?v=0gnEZEo25RM Na początek, bo nakręcono jeszcze kilka innych o wielkim przemyśle żywnościowym. Mamy szczęście, że żyjemy w kraju, w którym wielu ludziom pojęcie "uprawa tradycyjna" zdecydowanie nie kojarzy się z rolnictwem intensywnym.
 7. Jarkus

  Znaleziono wszechświat równoległy?

  Nie mają masy. I mają energię: ,
 8. Jarkus

  Zanieczyszczenie powietrza skraca życie każdego z nas o ponad rok

  To nie tak. To zanieczyszczenie powietrza bywa powiązane z rozwojem technicznym. Nie odwrotnie. To po pierwsze. A po drugie - dzisiaj, inaczej niż 100 czy 200 lat temu, wiemy jakie mogą być skutki zanieczyszczenia powietrza poza nieprzyjemnym smrodem i brudem. I mamy relatywnie niedrogie technologie zapobiegania zanieczyszczeniom. I jako społeczeństwa - nie musimy i nie możemy się godzić na trucie nas.
 9. Jarkus

  Znaleziono wszechświat równoległy?

  Fotony - masą? :-/
 10. Na Marsie właśnie odkryli jezioro. Pewnie jeszcze czyste. No chyba, że to jest ta tajna miejscówka gdzie sołtys sąsiedniej wsi ze szwagrem co jakiś czas szambowóz opróżniają.
 11. Jarkus

  Testy Viagry przerwane po śmierci noworodków

  Trzeba sporej dawki naiwności, żeby sądzić, że w dzisiejszych czasach w cywilizowanych krajach ktoś przeprowadzi takie badania na zasadzie "podajmy coś tam pacjentom i zobaczmy co się stanie". Dzisiaj tłumaczy się kandydatkom /kandydatom jakie mają perspektywy przy obecnych stanie wiedzy i procedurach oraz czego spodziewają się i jakie ryzyka przewidują badacze. Kandydatki / kandydaci wiedzą też, że będzie grupa kontrolna z placebo i jeśli przystąpią do testów to nie dowiedzą się w ich trakcie, czy uczestniczą w prawdziwej czy "fejkowej" terapii. A potem podpisują wielostronicowe umowy w 5% napisane przez badaczy a w 95% przez prawników. Bo dziesiątki kancelarii prawnych już czeka, żeby wyciągnąć odszkodowanie za błąd lekarski. Znam kilka osób, które nieźle żyją z wyszukiwania takich błędów (nawet sprzed kilku lat) i pozywania szpitali. Byłbym skłonny się założyć, że prawnicy już dotarli do tych matek i szukają do czego by tu się tu przy...ć. Jak znajdą - popłynie kasa z polis OC. Tutaj widzę małe szanse, bo 11 szpitali pewnie stać na dobrych prawników (to nie Polska). Chociaż - ci od odszkodowań też przecież nie w ciemię bici. Wiedzą, jak na chleb zarobić. Co do prokuratury - prawdopodobnie właśnie sprawdza. To chyba wszędzie już standard. Jednak jeśli nie wykaże, że śmierci nastąpiły w wyniku rażących zaniedbań albo świadomych działań niezgodnych z procedurą badań - nie będzie żadnych zarzutów.
 12. Jarkus

  Dzieci spożywają więcej cukru, niż zalecane maksimum dla dorosłych

  Otóż to! Przeciętny lekarz (a takich z definicji jest najwięcej) nie jest nauczony kojarzyć wieloletnie ciągi przyczynowo-skutkowe. Jak coś zaczyna dolegać, to raczej zapyta cię, czy zmieniła się ostatnio (w ostatnich miesiącach) twoja praca lub tryb życia. Nie pomyśli nawet o skali 20-40 i więcej lat. No, może jedynie w kwestii papierosów - tutaj jakoś nie mają problemów z takim horyzontem czasowym. Polecam książkę: Richard Jacoby i Raquel Baldelomar "Cukier. Cichy zabójca." Tam między innymi o biochemii cukru w naszych ciałach, o kumulującym się przez lata wpływie na nerwy obwodowe i o tym, jak to się stało, że kilkadziesiąt lat temu to tłuszcz a nie cukier stał się wrogiem numer 1 dla przemysłu spożywczego.
×