Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

dexx

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    385
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    18

Ostatnia wygrana dexx w dniu 12 sierpnia 2022

Użytkownicy przyznają dexx punkty reputacji!

Reputacja

40 Bardzo dobra

O dexx

  • Tytuł
    Sztygar

Informacje szczegółowe

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Z mojego doświadczenia wynika że najlepszym rozwiązaniem jest niedomiarowana pompa ciepła do grzania wody, plus np. kominek na mroźne dni i w wybranych pokojach klimatyzatory/pompy ciepła typu powietrze / powietrze. Pompa Ciepła w takim układzie powinna być tak dobrana żeby wystarczała na utrzymanie temperatury jeszcze przy -5°C a wszystko poniżej trzeba wspomagać "farelką" lub kominkiem. Ja u siebie mam Pompę Ciepła dobraną do "najgorszych" warunków, przez co jej optymalny punkt pracy który jest w okolicach pełnej mocy rzadko kiedy jest osiągany. W moim przypadku mam dodatkowo sporo pomieszczeń gdzie są kaloryfery i tu ważnym jest, żeby zainstalować spory bufor wody w układzie który mi pozwala w zmiennych taryfach (G13) na zmagazynowanie energii cieplnej i wykorzystywanie jej w czasie godzin drogiej taryfy.
  2. ... „Roboty i imperium" Isaaca Asimova ... Te mrówki wiedza co dobre
  3. Coś czuję że gdyby takie przeszczepy stały się powszechne to i znaki na niebie się objawią które je dopuszczą. Tak naprawdę wyżej wymienione religie są tylko trochę mniej oportunistyczne od katolicyzmu i innych przejawów chrześcijaństwa.
  4. ... Rozumiem że twoim zdaniem rodzice babcia i dziadek mają zajmować sie wychowaniem seksualnym ? Czy możę jeszcze ksiądz w zakrystii albo trener w kantorku.
  5. Mało kto się recyklingiem bo po prostu jest bardzo mało baterii do utylizacji. Firmy które zajmują się recyklingiem baterii z elektroniki użytkowej muszą obecnie sortować ogniwa z od różnych producentów i różnych typów, a chyba najtrudniejszym krokiem w recyklingu jest rozebranie ogniwa. Dla baterii w samochodach elektrycznych proces ten będzie już w miarę opłacalny. Taka Tesla S 85kW ma 7104 ogniwa wiec opłaca się budować robota który potrafi je otwierać.
  6. Ale dlaczego ktoś miał by utylizować akumulatory ? Podejrzewam że proces od wydobycia do uzyskania materiału (litu kobaltu itd.) będzie w przyszłości dużo droższy niż recykling akumulatora. "Zużyty" akumulator z elektrycznego samochodu świetnie nadaje się jeszcze na magazyny energii, dlatego też tak ciężko jest znaleźć na rynku wtórnym używane akumulatory w rozsądnej cenie, a sam chętnie bym takie przytulił.
  7. Z mojej perspektywy gęstość energii obecnych akumulatorów jest już ok, problemem jest żywotność ( choć tutaj też już jest coraz lepiej ) i prędkość ładowania. Gdyby obecne samochody elektryczne miały zasięg 600km i można by było ładować 10min żeby przejechać 300 km ze średnią prędkością 110km/h to moim zdaniem jest to w zupełności wystarczające.
  8. Dokładnie to samo pomyślałem jak tylko zobaczyłem tytuł. Na prawie każdym innym portalu nawet nie otwierał bym artykułu.
  9. Nie wiem czy to jako pierwszy powiedział Niel deGrasse Tyson ale: "The Universe is under no obligation to make sense to you." To samo tyczy się prędkości światła i informacji. Tak jak piszesz aroganckie jest zakładanie że wiemy wszystko w tym też że prędkość światła to uniwersalny limit prędkości informacji, równie aroganckie jest twierdzenie, że musi istnieć we wszechświecie mechanizm do szybszego przekazywania informacji, bo za naszego życia jesteśmy w stanie wysłać informację średnio na odległość max 80lat świetlnych.
  10. Szczerze mówiąc, pomimo że sprowadziłem moją wypowiedź trochę na polskie podwórko to mówiąc o moralności Kalego miałem na myśli bardziej Trumpa i jemu podobnych i oczywiście naszych obywateli od portalu który miał zaorać Facebooka ale nawet jego nazwy już nie pamiętam, ale jeśli wziąłeś to do siebie to jakoś też mnie to nie przejmuje.
  11. Chociaż rozumiem obawy, że social media mogą być wykorzystywane do manipulowania społeczeństwem, to i tak bawią mnie próby poszukiwania alternatywnej rzeczywistości przez osoby głównie z światopoglądowo prawicowymi poglądami. YT, facebook itd mają tak dużo użytkowników i w są tak popularne właśnie dlatego, że starają się nikogo nie wykluczać. Budowanie serwisów których targetem jest 20% społeczeństwa skupione wokół ruchów narodowo-religijnych nie ma wg mnie szansy powodzenia, tym bardziej ze te 20% w jedym kraju walczy z tym tym samym odsetkiem społeczeństwa w sąsiednim kraju. Już widzę taki portal gdzie są Polacy i Ukraińcy, czy Amerykanie i Meksykanie. Widzę oczywiście też że to jest kwestia monopolu np. googla , ale również bawi mnie że te same osoby które uznają, że drukarz może decydować co drukuje a co nie uważają w innych sytuacjach ze są cenzurowani. Mimo wszystko jest to dla mnie moralność Kalego.
  12. Tu raczej podejście jest złe, jak już się pojawi piorun to jest za późno, celem powinno być kontrolowane rozładowanie i zmagazynowanie różnicy potencjałów miedzy chmurami a ziemią.
  13. Nie da się zaprojektować energetyki w oparciu o samo OZE, zawsze potrzebne jest podstawowe źródło energii niezależne od warunków atmosferycznych. Ja swoją analizę miksu energetycznego przeprowadziłem następująco i chętnie usłyszę Wasze uwagi. Do wyboru mam węgiel, gaz, ropa, atom , biomasa i hydro. Mix z tych źródeł powinien pokrywać 100% zapotrzebowania i mieć możliwość regulowania mocy tak żeby "zrobić miejsce" dla wiatru i słońca wspieranego magazynowaniem energii. Oczywiście można próbować zejść poniżej 100% ale tu trzeba dobrze analizować ryzyko. Elektrownie wodne mimo że wydają się być ekologiczne, to koszty środowiskowe są moim zdaniem ogromne bo wpływają na całe ekosystemy. Biomasa również wymaga, aby poświecić ogromne obszary na jej produkcję. Wady węgla, ropy i gazu wszyscy pewnie znają. Atom wymaga zarządzania odpadami i ryzykiem. Wybór dla mnie jest dość oczywisty. Jako podstawowe źródło Atom wspierany biomasą z możliwością regulacji mocy tak, żeby bezstratnie "wpuścić" jakieś 30% energii z OZE.
  14. Ciekawym zastosowaniem takiej technologii moglby być sam kosmos, przesylanie energii pomiedzy satelitami do zasilania np. Jonowych silników korekcyjnych. Co do Muska to sam jestem mozna powiedzieć fanem, ale rozumiem krytykę. Moim zdaniem facet jest zafixowany na marsie (za co wlasnie go lubie) i wszystko co robi trzeba rozpatrywac w tej kategorii. Baterie, solary, tunele, starlink i zaawansowana autonomia pojazdów potrzebne mu sa docelowo na marsie i posrednio do finansowania tej misji. Osobiscie nie jestem przekonany że jakas duza baza na marsie jest nam potrzebna, ale rozwój technologii jaki już dzieki temu wygenerowały firmy zwiazane z Muskiem oceniam bardzo pozytywnie. Najwiekszym problemem Muska jest turbooptymizm wynikajacy z efektu Dunninga-Krugera. Jak juz sie wdroży w temat wystarczajaco głeboko to potrafi zauważyć problemy i co najważniejsze potrafi zmotywowac zespoły do ich rozwiazania.
  15. Też uważam, że rozwiązanie jak osiągnąć "zeroemisyjność" już mamy i są to reakcje rozszczepienia atomu. Zabezpieczenie reaktorów przed krytycznymi awariami to problem techniczny nieproporcjonalnie prostszy do rozwiązania niż przesyłanie energii na ziemię lub przeprowadzenie kontrolowanej fuzji z dodatnim bilansem. Największym obecnie problemem elektrowni atomowych jest obieg paliwa, ale tutaj też jest ogromny potencjał do poprawy. BTW @Jarek Duda z wszystkich filmików Thunderf00t które obejrzałem wybrałeś chyba merytorycznie najsłabszy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...