Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Za Windows 7 PL zapłacimy...

Recommended Posts

Łukasz Bigo opublikował na swoim blogu informację o spodziewanych cenach detalicznych polskiej edycji systemu Windows 7. Zaznacza przy tym, że podawane przez niego ceny są najniższymi z możliwych. Obliczono je bowiem przy obecnym kursie euro i przy minimalnej marży dystrybutorów i sprzedawców. Musimy zatem traktować je jako ceny wyjściowe i spodziewać się, że w sklepie zapłacimy więcej.

I tak, ze zdobytych przez Łukasza Bigo informacji wynika, że za Windows 7 Home Premium OEM, a więc w wersji, która pozwala używać systemu tylko na komputerze, na którym został zainstalowany, będziemy musieli zapłacić co najmniej 359 złotych. Z kolei wersja BOX, czyli taka, którą można odinstalować z jednego komputera i zainstalować na innym, została wyceniona na co najmniej 549 złotych.

Osoby, które będą chciały korzystać z edycji Ultimate OEM muszą przygotować nie mniej niż 749 złotych, a nabycie Ultimate BOX to wydatek rzędu co najmniej 1199 złotych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe, bo zgodnie z wczesniejszymi plotkami/zapowiedziami microsoft mial zejsc z linii z wieloma wersjami jednego systemu, gdzie nikt nie wie tak naprawde czym sie roznia i rownoczenie obnizyc znacznie ceny.

 

Windows 7 jest moze i wart zainstalowania (szczegolnie jesli ktos posiada Viste), jednak za jaka cene? Na codzien mam okazje (a moze raczej musze) pracowac z wieloma systemami i kazdy ma swoje wady i zalety, jednak przy takich cenach wydaje mi sie, ze Microsoft liczy na popularnosc swojego systemu.

 

Mac OS X Snow Leopard - 29 USD

Linux - Free (chyba, ze ktos kupi plyte - cena nosnika)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mi się wydaje, czy żeby móc sobie zainstalować tego taniutkiego Leoparda trzeba mieć jeszcze nieco drogi sprzęt od Appla? Bo akurat rzucanie tutaj ceną MacOs'a jest chyba nieco nie na miejscu - chyba, że chcesz flejma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe, bo zgodnie z wczesniejszymi plotkami/zapowiedziami microsoft mial zejsc z linii z wieloma wersjami jednego systemu, gdzie nikt nie wie tak naprawde czym sie roznia i rownoczenie obnizyc znacznie ceny.

 

Może z plotkami, bo jakoś nie kojarzę, by MS zapowiadał rezygnację z wielu wersji. A co do różnic, to ich opis jest publicznie dostępny. Podsumować można je tak:

- wersje dla domu mają rózne bajery multimedialne i podstawowe zabezpieczenia,

- wersje profesjonalne mają różne zaawansowane zabezpieczenia i narzędzia dla firm,

- wersje ultimate mają jedno i drugie,

- a wersji enterprise i tak nie kupisz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Mac OS X Snow Leopard - 29 USD

Linux - Free (chyba, ze ktos kupi plyte - cena nosnika)

 

Snow Leopard to odświeżony Leopard. Nawet zatwardziali użytkownicy komputerów Apple przyznają, że nowinek to w nim właściwie... nie widać (a zawsze od razu wyskakiwały na ekran i krzyczały "Tu jestem, tu jestem!"). Bawiłem się nim i potwierdzam: nie widać.

 

Czyli, jak to słusznie ktoś powiedział, do ceny upgrade do Snow Leoparda trzeba jeszcze doliczyć cenę przynajmniej Leoparda, a najlepiej sprzętu Apple.

 

Ps. PC World, nie PC World Komputer. I dajmy spokój z tą tytulaturą, pls, jestem Bigosem z PC Worlda. ;)

Ps2. Okno edycji wiadomości działa niepoprawnie w IE8 w Windows 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O shit... Mandriva 2009.1 (spring) = płyta 0.5 - 2 zł + kilka godzin zasysania z neta + kilka godzin na naukę dla nowego systemu.

Na allegro 4.99 zł

Co kto wybiera? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc, mnie ujęło kubuntu. Mimo wieszania psów na nowym KDE, wykonano tam kupę świetnej roboty nad wyglądem aplikacji i ich obsługą. Nie wiem czy to kiedykolwiek zdobędzie jakąkolwiek część rynku, ale bardzo szybko człowiek przyzywczaja się do możliwości dolphina czy kate (jeszcze żeby 'kasia' umiała pamiętać zwinięte fragmenty kodu... ktoś jeszcze pamięta GFA Basic na Atari ST?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm a mnie by interesowala cena upgrade z visty do w7 czy bede skazany na kupno zapewne wersji box.

 

Z wymienionych systemow to nie uzywalem nowego AppleOS ;) i wlasnie w7 [szkoda mi GB na lapku by go testowac]. Czekam na 22 i moze udam sie do sklepu jak mnie cena nie zniecheci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie lepiej pozostać przy sprawdzonym XP'ku czy Linuksie!

 

No właśnie chodzi o to, że przy XP'ku nie można zostać. Działania  producenta zmierzają do tego, żeby go wyeliminować z rynku i żeby klienci kupowali nowsze wersje ich systemu, w końcu na tym zarabiają. Np. blokada DX11, brak aktualizacji od któregoś tam roku, a wsparcia jeszcze wcześniej.

 

A jeśli chodzi o Linuksa, to wybór jest tak duży, że trzeba by przetestować kilka dystrybucji, żeby znaleźć coś dla siebie. Ja znalazłem i jestem szczęśliwy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Coraz więcej osób porzuca Windows XP. Leciwy system operacyjnych stracił w grudniu 2,4 punktu procentowego rynku i obecnie jest używany przez 46,52% komputerów. Strata jest niemal tak duża, jak w październiku, gdy udziały Windows XP spadły o 2,5 pp. Pomiędzy wrześniem a grudniem system stracił 11% użytkowników, a jego rynkowe udziały zmniejszyły się o 6 punktów procentowych. Tymczasem pomiędzy majem a sierpniem strata wyniosła 8,5% użytkowników czyli 3,4 punktu procentowego. Widoczne jest zatem wyraźne przyspieszenia odchodzenia od Windows XP.
   Większość użytkowników rezygnuje z tego systemu na rzecz Windows 7. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy udziały platformy Microsoftu nie zmieniły się i pozostają na poziomie 92,23%. W tym samym czasie o 0,1% spadły udziały Macintosha i o tyle samo wzrosła popularność Linuksa. W dłuższej perspektywie widać jednak niewielki, chociaż nie jest on stały, spadek rynkowych udziałów Windows oraz wzrost Macintosha i Linuksa. W lutym 2001 roku Windows mógł pochwalić się 93,61% udziału w rynku. Do Macintosha należało wówczas 5,42% (obecnie 6,36%), a do Linuksa 0,96% (obecnie 1,41%).
   Windows XP wciąż jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Należy do niego 46,52% rynku. Szybko dogania go jednak Windows 7 (36,99%).
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Acer jest pierwszym producentem komputerów, który poinformował o wzroście cen sprzętu. To wynik powodzi w Tajlandii, które wywołały poważne perturbacje na rynku dysków twardych. Same dyski zdrożały już o 20%.
   Informacja o podniesieniu cen komputerów pojawiła się dzień po tym, gdy przedstawiciele Acera stwierdzili, że nie są pewni ciągłości dostaw HDD. „Widzimy, że ceny dysków rosną, zatem podnieśliśmy ceny swoich produktów, by odpowiedzieć na wzrastające koszty" - stwierdził prezes Acera, Jim Wong.
   Powodzie w Tajlandii dotknęły przede wszystkim WD, ale ucierpiały też Toshiba i Seagate.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Microsoft zaprezentował materiał wideo, z którego wynika, iż system Windows 8 może uruchamiać się nawet w ciągu kilkunastu sekund. W porównaniu z Windows 7 czas startu nowego OS-u będzie krótszy - w zależności do konfiguracji - o 30-70 procent.
   Inżynierowie Microsoftu osiągnęli to stosując pewną sztuczkę. Otóż podczas zamykania systemu do pliku hibernacyjnego nie jest zapisywana cała zawartość pamięci. System zapisuje tylko sesje użytkownika oraz minimum informacji o stanie jądra. Sesja nie jest wyłączana, a hibernowana. Następnie podczas startu następuje dekompresja pliku i odczytanie z niego danych.
   Największe oszczędności osiągną użytkownicy interfejsu UEFI. Jest on bowiem nowocześniejszy od BIOS-u, a jego kod lepiej zoptymalizowano. Microsoft zapewnia, że nowy sposób startu będzie zauważalny dla użytkowników każdego komputera, a na maszyna z UEFI korzystających z szybkich dysków SSD różnica jest „dramatyczna".
    
   http://www.youtube.com/watch?v=9ia3zBs42cc
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Andy de Vale, współzałożyciel organizacji Agile Delivery Network (ADN) twierdzi, że brytyjscy podatnicy aż 10-krotnie przepłacają za rządowe projekty IT. ADN to niedochodowa organizacja skupiająca małe i średnie przedsiębiorstwa (SMB), której zadaniem jest ułatwienie organom rządowym współpracy w dziedzinie IT z SMB.
   Przez siedem lat pracowałem w różnych departamentach jako rządowy konsultant IT. To dało mi pogląd na sposób wydawania pieniędzy przez rząd. Z moich doświadczeń wynika, że podatnicy płacą za rządowe projekty IT od 2 do 10 razy więcej niż cena rynkowa - stwierdza De Vale.
   ADN chce zachęcić urzędników do współpracy z małymi firmami i angażowania wielu przedsiębiorstw w projekty, co da gwarancję, że poradzą one sobie nawet z dużymi zadaniami.
   Jako przykład udanej współpracy podaje się stworzenie w ciągu sześciu tygodni witryny, na której Brytyjczycy mogą  podpisywać elektroniczne petycje. Witryna nie tylko szybko zaczęła działać, ale gdy okazało się, że jest ona znacznie bardziej popularna niż przewidywano, bez problemu udało się przeskalować infrastrukturę tak, by była w stanie obsłużyć 1000 jednoczesnych połączeń na minutę. Teraz witryna z e-petycjami może wytrzymać takie samo natężenie ruchu jak najbardziej popularna rządowa witryna Direct.gov.uk.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Producent oprogramowania antywirusowego Avast ostrzega, że komputery z systemem Windows XP stały się „rezerwatem" dla szkodliwego oprogramowania. Zdaniem czeskiej firmy liczba maszyn z Windows XP zainfekowanych rootkitami jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do udziału systemu w rynku.
   Avast Software przeanalizowała dane z 600 000 pecetów z systemem Windows. Obecnie do Windows XP należy około 58% rynku systemów firmy Microsoft. Jednocześnie maszyny z Windows XP stanowią aż 74% komputerów z Windows zainfekowanych rootkitami. Znacznie bezpieczniejszy pod tym względem jest system Windows 7. Jego udziały w rynku komputerów z systemem Microsoftu wynoszą 31%, ale udziały wśród komputerów zarażonych rootkitami to jedynie 12%.
   Rootkity stały się w przeciągu ostatnich lat codziennością w świecie IT. Stanowią one bardzo ważną część najbardziej zaawansowanych ataków. Szczególnie popularne są wśród twórców botnetów, gdyż pozwalają ukryć przed użytkownikiem fakt, że ich komputer został zarażony innym szkodliwym kodem.
   Zdaniem Avasta przyczynami tak dużej dysproporcji w infekcjach pomiędzy Windows XP a Windows 7 są z jednej strony olbrzymia liczba pirackich kopii tego pierwszego oraz lepsze mechanizmy zabezpieczające ten drugi system.
   Z danych Avast Software wynika, że około 33% użytkowników Windows XP korzysta z wersji z SP2 lub wcześniejszych. A to oznacza, że nie instalują oni łat udostępnianych przez Microsoft. Koncern z Redmond zakończył wsparcie dla Windows XP SP2. Obecnie łaty mogą pobierać użytkownicy Windows XP SP3. Jednak co trzeci posiadacz Widnows XP nie zainstalował SP3 gdyż posiada piracką kopię systemu i obawia się instalowania Service Packa 3.
   Specjaliści zalecają użytkownikom Windows XP zainstalowanie SP3 lub przejście na system Windows 7, najlepiej jego 64-bitową wersję. 
×
×
 • Create New...