Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Przemek Kobel

Users
 • Content Count

  1719
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Przemek Kobel last won the day on June 21

Przemek Kobel had the most liked content!

Community Reputation

62 Excellent

About Przemek Kobel

 • Rank
  Lis Major

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Turtles-Tortoises-Terrapins.jpg/800px-Turtles-Tortoises-Terrapins.jpg Co do walk robotów - raz czy dwa widziałem - oni konstruują albo takie zdalnie sterowane, albo autonomiczne (dwie osobne konkurencje). I szczerze mówiąc, dobrze by było, gdyby wojskowi nigdy nie zobaczyli tych autonomicznych, i nie zaczęli ich sobie wyobrażać w powiększonej skali... Ooops, za późno.
 2. Czyli ważące tonę zwierzątko pełne kłów i pazurów to tylko "potencjalne" zagrożenie? Druga rzecz: z tekstu wyniki, że kiedy niedźwiedzi było dużo, jakoś epoki lodowcowe nie powodowały braków w pozywieniu. Skoro tak, to dlaczego kiedy było ich już mało, nagle nie potrafiły znaleźć jedzenia? Nie powinno być na odwrót?
 3. No to dowalić im podatek od oddychania... eee... znaczy się emisji CO2, i foka szara będzie ocalona. Pierścienie Saturna również.
 4. Ale dla globalnego ocieplenia na Saturnie już za późno... (za małe te podatki na CO2, jak się okazało) https://solarsystem.nasa.gov/news/794/nasa-research-reveals-saturn-is-losing-its-rings-at-worst-case-scenario-rate/
 5. Jak mawiają (podejrzewam, że przede wszystkim twórcy Kickstartera), drogi głupca i jego pieniędzy szybko się rozchodzą. Już nawet szkoda gadać ile produkcja tego panelu zniszczy środowiska, albo o ile gorzej to działa od normalnego panelu (a więc ile razy więcej trzeba będzie tego naprodukować).
 6. To tak samo jak radziecka armia, która wysyłała czołgi w różne miejsca, żeby walczyć o pokój. A jeśli taki mężczyzna się dowie, że musi czekać pół roku, aż się jakaś księżniczka nie zdecyduje, przez co się zdenerwuje i zrobi im małą awanturę, to go zastrzelą na miejscu, czy miłosiernie pozwolą zamknąć w więzieniu? (Bo zsyłka w tamtym kraju chyba nie wypali)
 7. Założę się, że po pięciu sekundach namysłu klient weźmie dwie takie same torby (zamiast jednej), zapakuje zakupy do pierwszej, po czym wsadzi ją do drugiej wywalonej na lewą stronę. Wtedy napisy zleją się w niezrozumiałe zawijasy i cały plan pójdzie w...
 8. Japończycy nie używają dźwięku od literki 'l' (uważają, że jest im niepotrzebny), więc potwór tak naprawdę zwał się Gojira. Trochę rozczarowujące, że nazwa pochodzi z angielskiego, podobnie zresztą jak np. Mothra czy Bathra. Japońska jest tylko końcówka 'ra' (taka sama jak w ichnim słowie 'wieloryb'), a początek to odpowiednio od goryla, ćmy, nietoperza... produkcja taśmowa. No okej, ale ja tu z czym innym. Otóż Godzilla zjednoczyła również siły Australijczyków do tego stopnia, że jej zakazali, ale pamiętają ten łomot do dzisiaj (i do dzisiaj mówią na pewien samochód wyścigowy Godzilla zamiast Skyline R32).
 9. Polskie prawo może i nie jest dostosowane do działań SI, ale istnieją systemy SI dostosowane do polskiego prawa (i to gdzieś tak od przynajmniej 10 lat)...
 10. Ze szkoły podstawowej. 25/40 to pięć ósmych. Ułamek (i to nawet mniejszy niż jeden). A w innych napędach trzeba na po pobierać dodatkową energię (która nie jest odpadowa). Jaki ma to wpływ na wydajność przeliczaną na kilometry? Toyota - 40%: https://www.sae.org/news/2018/04/toyota-unveils-more-new-gasoline-ices-with-40-thermal-efficiency Mercedes - 50% (silnik wyczynowy, drogowy ma mieć 41%), Mazda - 56% (silnik cywilny w zapowiedziach, obecnie wchodzi wersja z wydajnością 40%): https://www.roadandtrack.com/new-cars/car-technology/a15912314/mazda-skyactiv-3-gas-clean-as-ev/ https://www.thedrive.com/sheetmetal/18037/mazda-targets-56-percent-thermal-efficiency-with-skyactiv-3 Tymczasem ogniwo na metanol - 25% (o ile nie jest za zimno). A, widżę, że kolega wierzy w bajki o sprężonym powietrzu - nic tylko powinszować odwagi. Tak, to jest jest używane do chłodzenia. Mówią na to autoklima. Tyle, że klienci wiedzą, że jeśli nie ma jakichś specjalnych upałów, to należy to wyłączać. Ba, nawet są takie wersje automatyczne (bazują na urządzeniach zwanych komputerami), które same to robią - w miarę możliwości próbują chłodzić nawiewem, a dopiero w ostateczności włączają sprężarkę A/C... Bardzo zaawansowana technologia. Widziałem to w 20-letnich samochodach, a nawet starszych. I teraz pytanie - po co to całe wyłączanie, skoro im "nie zależy" na ograniczeniu spalania (czyli de facto na wydajności cieplnej)?
 11. https://www.theicct.org/sites/default/files/CAFE_mpg_cars_Apr2018.png A po polskiemu - 20-30 lat temu sprawność cieplna silników spalinowych to bylo jakies 20-25 procent (czyli 3/4 energii paliwa uciekało przez rurę wydechową). W tej chwili dobijają do 40 (już dwie spore fabryki się odgrażają, z czego jedna zapowiada montowanie tych silników już w tym roku). Sprawność ogniwa zasilanego metanolem to ok. 25% (kiedy ostatnio o tym czytałem). Ja podejrzewam, że raczej dlatego, że w razie jakiegoś wypadku zamiast pogotowia byliby wzywani ludzie od sprzątania biomasy z okolicznych budynków (tych, które przetrwały eksplozję) i drzew (żeby ptaszyska nie rozwłóczyły tego po okolicy).
 12. Trochę para w gwizdek - czysty wodór ma małe szanse na masowe zastosowanie, no chyba że komuś zależy na przebiciu widowiskowości samozapłonów litówek. Zdaje się, że w litrze benzyny jest więcej atomów wodoru, niż w litrze czystego płynnego wodoru. A jeśli tak samo chcą usprawniać inne rodzaje ogniw (np. na metanol), no to one mają wydajność na poziomie starych silników spalinowych (czyli ułamek wydajności współczesnych).
×
×
 • Create New...