Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Papierosy "light", wprowadzone na rynek kilkadziesiąt lat temu, reklamowane są jako używka mniej szkodliwa dla organizmu i zawierająca mniejsze ilości nikotyny. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonują jednak, że nikotyna bardzo skutecznie wiąże się z receptorami w mózgu nawet przy znacznym obniżeniu dawki.

Odkrycia dokonał zespół badaczy prowadzony przez dr. Arthura Brody'ego. Naukowcy badali papierosy o obniżonej dawce nikotyny, zawierające od 0,6 do 1,0 miligrama tego związku, należącego do grupy alkaloidów. Przetestowano także nowy rodzaj papierosów, które przechodzą obecnie badania pod kątem przydatności w terapii wspomagającej rzucanie nałogu. Zawierają one zaledwie 0,05 mg nikotyny, a ich głównym zadaniem jest dostarczanie pacjentowi przyjemności związanej z samym paleniem bez wpływania na mózg za pośrednictwem substancji psychoaktywnej. Dla porównania, w "zwykłym" papierosie znajduje się 1,2-1,4 mg tej substancji.

Po przeprowadzeniu badania okazało się, że nawet znacznie obniżona ilość kofeiny skutecznie wiąże receptory w mózgu. Dwie wiadomości, które należy sobie dobrze przyswoić, są takie, że do związania znacznej liczby receptorów w mózgu wystarcza bardzo niewielka dawka nikotyny, zaś papierosy o obniżonej zawartości tego zwiąkzu, takie jak papierosy "light", wciąż łączą się z większością receptorów - ocenia dr Brody. Oznacza to, że mózg palacza reaguje na alkaloid bardzo podobnie, niezależnie od jego dawki w produkcie. Zdaniem badacza jest to istotna informacja dla lekarzy i naukowców biorących udział w pracach nad skutecznymi terapiami pozwalającymi na zerwanie z nałogiem.

Po dostaniu się do organizmu nikotyna dociera do mózgu, gdzie wiąże się z białkami zwanymi nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Alkaloid zajmuje miejsce, które w normalnie funkcjonującym organizmie jest wiązane przez acetylocholinę - jeden z neuroprzekaźników, czyli związków służących jako nośnik informacji przekazywanej pomiędzy neuronami. W związku z tym, że aktywacja receptora przez nikotynę trwa dłużej, jej wpływ na mózg także jest bardziej długotrwały. W efekcie dochodzi do pogłębienia uczucia przyjemności, które powoduje z czasem uzależnienie.

Głównym celem serii eksperymentów wykonanych na Uniwersytecie Kalifornijsikm było określenie, czy intensywność wiązania nikotynowych receptorów acetylocholiny jest zależnych wyłącznie od ilości alkaloidu w papierosie, czy też na proces ten wpływają inne czynniki, takie jak dowolny spośród tysiąca innych związków zawartych w dymie tytoniowym. W tym celu zbadano mózgu piętnastu ochotników za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej - najdokładniejszej z dostępnych metod pozwalających na badanie tego typu procesów w żywym organizmie.

Na podstawie badania wykazano, że odsetek wiązanych receptorów był ściśle zależny od ilości nikotyny zawartej w wypalonym papierosie i wynosi 26% dla papierosów denikotynizowanych i 79% dla papierosów "light". W przypadku "zwykłych" papierosów odsetek ten wynosił 88%. Odpowiadało to teoretycznym wyliczeniom opartym na danych toksykologicznych. Oznacza to, że intensywność wiązania białka przez nikotynę nie jest najprawdopodobniej zależna od pozostałych związków wchodzących w skład papierosa.

Wyniki badań zespołu dr. Brody'ego opublikowano w czasopiśmie International Journal of Neuropsychopharmacology.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alkaloid zajmuje miejsce, które w normalnie funkcjonującym organizmie jest wiązane przez acetylocholinę - jeden z neuroprzekaźników, czyli związków służących jako nośnik informacji przekazywanej pomiędzy neuronami.

 

Dlatego palacze nie są osobami, które potrafią kontrolować się. Dostarczanie z zewnątrz neuroprzekaźników za pomocą substancji zewnętrznych (jest ich cała gama, w Polsce dostępny ogólnie jest tylko Speed8) i tak powoduje wydalanie ich w bardzo szybkim tępie. Osoba paląca jest zdominowana na początku przez nikotynę do czasu minięcia głodu nikotynowego. Stąd tak wielu ludzi nie potrafi rzucić papierosów za jednym rzutem. W rzuceniu palenia z dnia na dzień pomaga tajemnicza siła - wiara i głębokie przekonanie o słuszności rzucenia palenia. Najsłuszniejszym motorem rzucenia jest moim zdaniem wyobrazić sobie wszystkie te rzeczy, które można kupić, gdy już uwolni się od papierosów za te wszystkie zaoszczędzone paczki.. Wiara w to, że papierosy są szkodliwe same w sobie może działa na co 20-stego palacza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Większość ludzi jest zdominowana przez uczucie głodu, potrafią dla niego zabijać, ale nie potrafią uprawiać ziemi by go zaspokoić - co zrobić by porzucić jedzenie?? to problem godny najtęższych umysłów. 8)

 

Może jakaś guma do żucia z minerałami i witaminami??

Share this post


Link to post
Share on other sites

josh - jakoś ciężko wyleczyć narkomanów z nałogu, pokazując im obrazki zaćpanych czy martwych narkomanów. Mówiąc im ile zła robią rodzinom, ile mogliby zamiast tego robić dobra. Uzależnienie to uzależnienie - w przypadku substancji psychoaktywnych silna wola to nie wszystko. Często potrzeba "doładowania się" jakimś świństwem jest czysto fizyczna/metaboliczna(?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Papierosy z zawartoscia 0.1 nikotyny pewnie pomoga niektorym osoba, mam wlasnie znajoma ktora twierdzi, ze rzucilaby palenie, ale nie moze sie odzwyczaic od puszczania dymkow kiedy sie nudzi np. w oczekiwaniu na autobus.

 

Ze jak probowala raz rzucic to nie wiedziala co ma robic z palcami ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cogito

moja mama pochlaniala ogromne ilosci slonecznika kiedy rzucala palenie. a na przystanku mozna np ksiazke poczytac.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cogito

hehe palenie mówi samo za siebie.

bez urazy ale inteligentni ludzie  nie pala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Wami, panowie. Choć osobiście palenia nie znoszę i w życiu nie wypaliłem nawet jednego papierosa, a palenie uważam za postawę niemądrą, cogito stanowczo zbyt mocno upraszcza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale papieros ('Light' czy 'zwykły') to nie tylko nikotyna. Dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych często rakotwórczych substancji chemicznych. Jest też w ponad 99% przypadków przyczyną mało znanej powszechnie, nieuleczalnej i śmiertelnej choroby płuc o nazwie POCHP (wywołuje ją dym lub pył w płucach, a nie tylko nikotyna!), która jest głównym zabójcą zaraz po chorobach krążenia i raku (biorąc pod uwagę choroby, a nie np. wypadki samochodowe).

Sam rzuciłem palenie 8 lat temu, kiedy zauważyłem że kupuję 2 paczki dziennie a moja mama otrzymała rozpoznanie choroby POCHP. Połowa ludzi z POCHP nie przeżywa 10 lat od rozpoznania choroby. Jeśli nie boicie się raka płuc to i tak jest wiele powodów by rzucić to w diabły...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cogito

przepraszam uproscilam. nie powinnam. teraz to ja okazalam sie malo inteligentna. wybaczcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie rak płuc nie jest groźny, POCHP też nie, nawet rak krtani na który umarł mój ojciec jest mi obojętny... Najbardziej mnie przeraża smród fajek unoszący się w około, osiadający na garderobie, w mieszkaniu, na palcach... Samo to jest wstrętne i z tego właśnie powodu nie zamierzam wracać do palenia papierosów.

 

PS. wybaczamy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na szczęście nikotyna nie jest szkodliwa i można z powodzeniem stosować ją w takich specyfikach jak nicorette czy niquitin. Niestety silnie uzależnia. Szkodliwe są natomiast substancje znajdujące się w dymie. To One są odpowiedzialne za to, że ilość przedwczesnych zgonów z powodu palenia jest większa od od zgonów z powodu innych narkotyków. Dla tych, którzy chcą wiedzieć jak skomplikowany to problem i dla tych co chcą rzucić palenie polecam książke Allana Carr'a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...