Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Żarów: podczas spaceru 5-latka znalazła siekierkę z epoki brązu

Recommended Posts

Pięcioletnia Łucja Szponarska z Pyszczyna (gm. Żarów, woj. dolnośląskie) znalazła podczas spaceru z ojcem leżącą na ziemi siekierkę z epoki brązu. Wstępne oględziny wskazują na kulturę łużycką.

Artefakt został wczoraj (24 listopada) przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej, która działa w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Znalezisko zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura Wałbrzych).

Na zdjęciach można zobaczyć małą Łucję z tatą - Panem Karolem (rodzina dumnie prezentuje artefakt), a także siekierkę w miejscu znalezienia.

« powrót do artykułu

Wygląda na to, że artefakt został niezwłocznie przekazany urzędnikom, więc nic nie powinno im grozić chyba, że byli na spacerze elektryków :)

5 godzin temu, dajmon napisał:

To teraz dziewczynka będzie czekała do 16. r. życia do odbycia kary?

Przestępstwem (nawet nie wykroczeniem), jest w Polsce poszukiwanie bez zezwolenia  z użyciem środków technicznych*: np szpadla.;) 

Dziewczynka znalazła wykopalisko;) niechcąco. 

* mój rodzinny archeolog uważa, że grzebanie w ziemi łapami nie łapie się pod ustawę.

Edited by 3grosze

16 minut temu, 3grosze napisał:

* mój rodzinny archeolog uważa, że grzebanie w ziemi łapami nie łapie się pod ustawę.

Czyli, że trzeba przyznać się do znaleziska pokazując brudne ręce z ziemią za paznokciami i jest ok? ;)

Ponieważ intencjonalna czynność poszukiwawcza jest przestępstwem, a organy ścigania będą miały wątpliwości, sprawę rozstrzygnie sąd. Brud za paznokciami* i brak szpadla będą znamienne dla znaleziska przypadkowego.

*poszukiwanie  skarbów w ziemi poprzez grzebanie jest tak nieefektywne, a jednocześnie tak u ludzi powszechne:D, że ustawodawca ośmieszyłby się takim zapisem.

Aha, ręcznie grzebać wolno tam gdzie wolno grzebać, czyli też nie wszędzie.

Edited by 3grosze
  • Haha 1

A ja zadam pytanie w inny sposób. Co oni robili z tą siekierką na cudzym polu? :)

Kontrola najwyższą formą zaufania :)

Znalezisko przypomniało mi o Otzi, przy którym znaleziono siekierkę z miedzi. Nie chce mi się sprawdzać czy to dokładnie ten sam okres, ale w Google Images można zerknąć: otzi the iceman copper axe. W tamtych czasach na pewno było to cenne narzędzie.

Edited by cyjanobakteria

15 minut temu, cyjanobakteria napisał:

A ja zadam pytanie w inny sposób. Co oni robili z tą siekierką na cudzym polu? :)

A ja zadaję pytanie, co to niebezpieczne narzędzie robiło na tym polu, przecież dziewczynka mogła się skaleczyć, a właściciela terenu skazać za niedopilnowanie i nieumyślne stworzenie sytuacji niebezpiecznej. Właściciel może wytoczyć sprawę za wtargnięcie na swoją nieruchomość.

Jedna siekierka, a możliwości sądowych wiele.;)

Jednolity tekst Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. 2020 poz.282)

Art. 33. 1 Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Art. 36. 1 Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
12) poszukiwanie ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.

Art 109c. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

5 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych

Czyli jak przyświecasz sobie latarką w telefonie to już pozwolenie wymagane ;)

5 godzin temu, 3grosze napisał:

Jedna siekierka, a możliwości sądowych wiele.

:)

5 godzin temu, Mariusz Błoński napisał:

jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia

A mi się zawsze wydawało, że to oznacza, że nie można brać siekierki do łapy, tylko zabezpieczyć, oznakować i zawiadomić, a nie selfie, etc. :)

24 minutes ago, radar said:

A mi się zawsze wydawało, że to oznacza, że nie można brać siekierki do łapy, tylko zabezpieczyć, oznakować i zawiadomić, a nie selfie, etc. :)

Też mi przeszło do głowy, że w muzeum nie powinni trzymać tego w ręku. Z drugiej strony to kawałek miedzi czy brązu, który przeleżał w ziemi kilka tysięcy lat. To nie jest goły układ scalony, z którym trzeba się obchodzić jak z jajkiem w clean roomie :)

8 godzin temu, cyjanobakteria napisał:

który przeleżał w ziemi kilka tysięcy lat.

W tym przypadku może i tak, ale czasami i ułożenie znaleziska ma znaczenie, bo był np. skierowany na wschód, a tam musi być jakaś cywilizacja, itp. :)