Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Koty rozpoznają swoje imiona i odróżniają je od innych słów.

Reakcje psów na ludzką mowę i zachowanie były o wiele częściej badane. O kontaktach kocio-ludzkich wiadomo mniej. Naukowcy stwierdzili np., że koty domowe wydają się reagować na mimikę naszej twarzy i umieją rozróżniać ludzkie głosy. Pytanie, czy rozpoznają swoje imiona, pozostawało jednak bez odpowiedzi.

Myślę, że wielu właścicieli kotów uważa, że znają one swoje imiona albo słowo jedzenie, ale dotąd brakowało naukowych dowodów, które by to potwierdzały - mówi Atsuko Saito, psycholog z Sophia University w Tokio.

Japończycy, których artykuł ukazał się właśnie w piśmie Scientific Reports, prosili właścicieli kotów, by wypowiedzieli cztery rzeczowniki podobnej długości, a następnie imię kota. Okazało się, że słowo po słowie zwierzęta stopniowo traciły zainteresowanie, ale na swoje imię reagowały silnie: poruszały uszami, głową bądź ogonem, zmieniały położenie tylnej łapy lub miauczały.

Wyniki były podobne u kotów mieszkających w pojedynkę, z innymi kotami i w kocich kawiarniach. Reakcja na imię była silniejsza także wtedy, gdy wypowiadał je ktoś inny niż właściciel.

Co ciekawe, koty z kawiarni niemal zawsze reagowały zarówno na własne imię, jak i na imiona innych zwierząt. Koty "domowe" zachowywały się tak rzadziej. Naukowcy przypuszczają, że kawiarnie odwiedza sporo osób i kocie imiona są często wypowiadane i słyszane łącznie. W takim środowisku kotom może więc być trudniej skojarzyć własne imię z pozytywnym wzmocnieniem.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilkadziesiąt lat i kilkanaście grantów później: koty mieszkające z innymi kotami rozpoznają też imiona swoich pobratymców. A potem odkryją, kiedy patyk rzuca najkrótszy cień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To akurat jest ciekawe, bo przecież każdy wie, że psy >>>>> koty. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam psa który potrafi upolować mysz. Do tego zna mnóstwo słów i rozumie nawet kontekst zdania bez podania słowa kluczowego. Nie biegnie przez ulice jak świr i pilnuje domu. Koty w porównaniu z nim są głupie i dzikie. Mam Foxteriera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
15 minut temu, Rowerowiec napisał:

oty w porównaniu z nim są głupie i dzikie. Mam Foxteriera.

Troszkę porównujemy jabłka i ziemniaki? Widziałem jak kot podchodził STADO gołębi na płaskiej jak stół powierzchni asfaltowej drogi. Obserwował kilkanaście ptaków jednocześnie, wykrywał moment w którym żaden na niego nie patrzył, przesuwał się dwa, trzy szybkie kroki i zamierał nieruchomo jak kamień. Niezwykły widok. Może i mają w d*pie człowieka, ale sprytu i inteligencji nie można im odmówić. Mój zwierz (z awatara) potrafił upolować listonosza, pokazać że jej piłka wpadła pod regał, ale w szachy ze mną przegrywała. A nie znam nikogo z kim mógłnym wygrać w szachy :D

 

Edited by Jajcenty
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Artykuł omawia temat bardzo pobieżnie. Z pewnością bliżej znają go właściciele co najmniej kilku kotów, bo dopiero wtedy można zaobserwować jak poszczególne zwierzęta reagują na wypowiedzi, słowa  i wypowiadane imiona poszczególnych osobników. W przypadku moich kotów, na co zwróciłam uwagę już jakiś czas temu, kot niewywołany imieniem nie przybiegnie - czeka na sygnał - swoje imię - wtedy wyraźnie widać szybką reakcję.  Przy czym  od lat koty dostają wielosylabowe  imiona - bez problemu dają radę. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...