Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Tomasz Winter

Users
 • Content Count

  57
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Tomasz Winter last won the day on May 25 2019

Tomasz Winter had the most liked content!

Community Reputation

-2 Poor

About Tomasz Winter

 • Rank
  Górnik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Wzrost zasolenia to normalne zjawisko podczas szybkiego parowania, również w wodach słodkich rzek. Nie ma powodu stawiać tezy że wzrost zasolenia był spowodowany w jakiś nienaturalny sposób. Przypominam że SÓL w MORZACH nie bierze się z "magicznego młynka" lecz pochodzi w CAŁOŚCI z rzek.
 2. Śmiertelność jest źle obliczana. Gdy było 230 chorych we Włoszech, z tej grupy 7 osób zmarło natomiast 30 osób było/jest w stanie krytycznym. I w tym momencie zamykamy grupę i liczymy: 37 osób / 230 osób = około 16% śmiertelność wśród grupy chorych. Jeżeli jednak będziemy ciągle dodawać do tej grupy nowych chorych to śmiertelność zawsze będzie wyglądać na niską, niestety to nieprawda.
 3. Nie 1000 lecz mniej więcej 100 razy rzadszą. Przy wietrze 400km/h parcie wynosi już około 5,88kg/m2 więc można pokusić się nawet o budowę pustynnego żaglowca Ale tak jak napisałem wcześniej, klasyczne ubranie może służyć nie tylko jako izolator ale również jako bufor energii cieplnej. Oczywiście można je zastąpić np. pianką taką jakiej używają windsurferzy czy nurkowie, ale mam wrażenie że byłoby w niej za ciepło. Nadal jednak upieram się że na Marsie nie jest tak zimno jakby wskazywałoby czyste porównanie samych temperatur atmosfery Ziemi i Marsa. Nie należy porównywać tych temperatur bo jest to po prostu mylące i niewiele mówi o tym czy marzlibyśmy tam czy nie.
 4. Nie, nadal nie rozumiesz czym jest temperatura. Pomiar promieniowania ciała jest pomiarem pośrednim. Energia promieniowania to nie temperatura. Temperaturę posiada tylko MATERIA. Promieniowanie nie jest materią więc nie cechuje się temperaturą. Zaglądnij do Wikipedii: Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu[1]) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii[2]. Temperaturę można ściśle zdefiniować tylko dla stanów równowagi termodynamicznej, bowiem z termodynamicznego punktu widzenia jest ona wielkością reprezentującą wspólną własność dwóch układów pozostających w równowadze ze sobą. Temperatura jest miarą stanu cieplnego danego ciała. Jeśli dwa ciała mają tę samą temperaturę, to w bezpośrednim kontakcie nie przekazują sobie ciepła, gdy zaś temperatura obu ciał jest różna, to następuje przekazywanie ciepła z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej – aż do wyrównania się temperatury obu ciał. Zapominasz że to ubranie będzie przebywać w atmosferze powietrza o ciśnieniu zbliżonym do 1ATM, dlatego że zewnętrzna warstwa ubrania musi być okryta ciśnieniowym balonem w postaci pneumatycznie szczelnej powłoki. Inaczej być umarł z zupełnie innych powodów niż utrata ciepła (odwodnienia przez parowanie powierzchni skóry). Ta miła w dotyku szmata o której mówisz jest podstawą budowy każdego skafandra, służy jako "pojemnik na ciepło", coś jak cegła w piecu, niby jest izolatorem, ale do budowy pieca używamy cegieł Ja napisałem tylko o ubraniu pod kombinezonem ciśnieniowym który może mieć 0,1mm grubości i dowolną przenikalność cieplną. Na marginesie: Odnośnie właściwości izolacyjnych to bąbelki próżni są jeszcze lepszym izolatorem cieplnym niż bąbelki powietrza , zupełnie zapominać o wiatrach które wieją na Marsie.
 5. Być może, mam po prostu nieodparte wrażenie że taki spojrzenie jest kolejnym etapem rozwoju mentalnego. Niedobrze mi się robi gdy słucham że światło z gwiazdy odległej od nas 100 lat świetlnych leci do Ziemi 100 lat. Przecież to bzdura, światło dociera natychmiast, z jego punktu widzenia i w jego czasie. To dla nas mija 100 lat, dla fotonu nie mija nawet sekunda. Warto pomyśleć o tym czym jest faktycznie prędkość światła. W/g mnie to jest to najniższa prędkość we Wszechświecie. Ponieważ gdy t=0 to V=0 Nie można przekroczyć prędkości światła, bo gdy coś się zatrzymało to nie może zatrzymać się jeszcze bardziej. To bardzo intuicyjne widzenie fizyki i Wszechświata.
 6. Temperatura w popularnych artykułach ma dokładnie takie znaczenie o jakim obaj myślimy/piszemy. Nie mylę tego znaczenia bo dokładnie wyjaśniłem że chodzi tutaj o ochronę przed utratą ciepła. Współczynnik przewodzenia ciepła to tylko jeden z czynników tego co nazywamy popularnie temperaturą. Dochodzą również inne zjawiska na powierzchni np. Marsa jak prędkość "wiatru" emisja promieniowania podczerwonego do otoczenia, odbicie promieniowania podczerwonego itp. itd. Podtrzymuję to co napisałem, że do ochrony przed "zimnem" na powierzchni Marsa (właściwie utratą ciepła) wystarczy ciepły ziemski ubiór i nijak się ma marsjańskie zimno (np. - 100C) do "zimna" które doświadczamy na Ziemi np. w okolicach biegunów.
 7. Czarna dziura to zaburzenie czasu. Zapominamy o tym że do czarnej dziury nic wpaść nie może, bo na horyzoncie czarnej dziury czas się zatrzymuje (dla nas, obserwatorów z zewnątrz). Wygląda na to że po opuszczeniu mentalności: Geocentrycznej, tkwimy nadal w mentalności Czasocentrycznej (w sensie patrzenia z Naszego Czasu) Hmmm... trzeba czekać kolejne tysiąc lat na to aby zmieniła się mentalność fizyków? Pomyślmy szerzej niż tylko Czasocentrycznie. Energia świecenia materii znajdującej się w "swoim bardzo zwolnionym względem nas czasie" wysyłana do Naszego Czasu cechuje się niewyobrażalnym rozrzedzeniem. Jeden kwant promieniowania czarnej dziury przez sekundę (jedną sekundę jej czasu) rozciągany jest na miliardy lat naszego czasu. To dlatego czarne dziury są niewidoczne. Ten sposób spojrzenia na fizykę czasu i przestrzeni pozwala zrozumieć że czas i przestrzeń to jest dokładnie to samo!
 8. Nie rozumiesz podstaw fizyki. Temperatura otoczenia, atmosfery jest podawana dla atmosfery. Jeżeli brak jest atmosfery lub ma ona inny skład, inne ciśnienie to nie można powyrównywać TEMPERATURY bo to nie ma najmniejszego sensu. Na Marsie wystarczy ciepła ZIEMSKA odzież aby było Ci ciepło i tylko do tego się odniosłem. W przestrzeni kosmicznej jest podobnie, dobre narciarskie ubranie ochroni Cię w 100% przed "zmarznięciem". Czy to jest naprawdę tak trudne do zrozumienia?! Promieniowanie nie ma temperatury
 9. Stek bzdur: "Oczywiście kompleks Riese, czyli Olbrzym w Górach Sowich. Wykuty w skałach w czasie II wojny światowej" Nawet idiota zauważy że te sztolnie zostały wykute w średniowieczu lub dawniej i są to po prostu stare kopalnie, Pani Lamparska powinna zacząć od przeczytania De Re Metallica, bo idiotyzmy w jej książkach aż rażą ignorancją. Nikt, a zwłaszcza naziści nie kuliby sztolni w granitowych skałach bo jest to po prostu drogie. Poza tym Sudety, Silesia... to wręcz synonim KOPALNI, to tutaj rozkwitało górnictwo, W GÓRACH. Dlatego kopalnia była nazywana GÓRĄ, a kopacze GÓRNIKAMI którzy pracują w GÓRZE. Pani Lamparska sama wierzy w bajki i te bajki opowiada słuchaczom, czytelnikom. Zamiast popularyzować archeologię, naukę, pasję, produkuje tysiące nowych głupich SZKODNIKÓW łażących po lesie z wykrywaczami i niszczących stanowiska archeologiczne.
 10. Co to za bzdurny temat? Trzeba mieć naprawdę niski poziom wiedzy o polityce by pisać takie bzdury. Bez względu czy się to komuś podoba czy nie Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić kolejną kadencję. Platforma Obywatelska nigdy już nie będzie rządzić Polską podobnie jak SLD. Naprawdę nie trzeba geniuszu aby to przewidzieć, wystarczy spojrzeć na historię, szczególnie historię dokonań Platformy i SLD.
 11. Litości, administrator powinien wykasować ten komentarz. To nie jest miejsce na pseudonaukę.
 12. Gdy np. oparzycie się w palec, i mimo małego oparzenia, cierpicie na spory nieustający ból. Pomaga tylko włożenie tego palca np. pod zimną wodę. Ale na chwilę bo ból po chwili wraca i pomaga ponowne wsadzenie palca pod wodę. Pewnie nie każdy z Was wie że jest na to banalnie prosty sposób który zna każdy spawacz czy kowal. Wystarczy odpalić zapalniczkę i oparzyć się jeszcze raz w to samo miejsce. Mocno zaboli przez krótką chwilę (kilka sekund) i ból ostanie, USTANIE CAŁKOWICIE. Organizm ludzki ma filtry bólu, można ich użyć tylko trzeba je poznać.
 13. Porównywanie temperatur przy różnym ciśnieniu nie ma najmniejszego sensu. Na Marsie nie jest zimno, aby człowiek tam nie zmarzł wystarczy zwyczajne nasze codziennie ubranie, buty, spodnie, jakaś bluza i kurtka. Jest tak dlatego że atmosfera jest bardzo rzadka więc mało ciepła do niej oddajemy, nie grzejemy powietrza dookoła bo go zwyczajnie NIE MA. Niskie ciśnienia to środowisko w którym zawodzi nasza intuicja. Temperatura -100C na Marsie to mniej więcej nasze "zimno" na poziomie -10C. Męczy mnie już mówienie np. o temperaturze w przestrzeni kosmicznej. TAM NIE MA TEMPERATURY w naszym powszechnym rozumieniu, tam nie ma NIC.
 14. A czy Wy też wbiegacie po schodach wykorzystując bezwładność ramion? (wyrzucając je i zatrzymując synchronicznie do kolejnych kroków) Pozwala to dużo sprawniej, szybciej i ciszej wbiec po schodach. Zauważyłem że nie wszyscy tak robią.
×
×
 • Create New...