Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

mankomaniak

Users
 • Content Count

  203
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

mankomaniak last won the day on April 14

mankomaniak had the most liked content!

Community Reputation

-5 Bad

About mankomaniak

 • Rank
  Gwarek

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. mankomaniak

  Oto pierwsze w dziejach zdjęcie czarnej dziury

  O, właśnie podajesz arguement katoli na to, że bóg musi istnieć, bo nie ma możliwości, by powstał sam z siebie tak skomplikowany organizm jak człowiek. Natomiast odpowiedź jest bardzo prosta - zasada antropiczna - i tak samo jest w medycynie. Produkuje się tylko to, co najbardziej jest opłacalne albo najniższym kosztem. Więc widzimy te leki, które się opłacają, a nie te które mogłyby być już na rynku, ale nie są, bo np. koszty inwestycyjne są za duże. Druga sprawa - to kupno leków. Nawet jeśli produkują go, to większości nie stać na nie, bo... nie dostają np. subwencji czy firmy dotacji, by obniżyć ceny. Temat rzeka. Twoje stwierdzenie wskazuje, jakbyś nie rozumiał jak działa ten świat. P. S. To tak jak z tym 500+: rozdają bogaczom, by mogli sobie wrzucać na konta, a w tym czasie ludzie umierają w kolejkach...
 2. mankomaniak

  Oto pierwsze w dziejach zdjęcie czarnej dziury

  A to ciekawe, że internet w dzisiejszych czasach nie daje rady i trzeba jeszcze ciężarówkami dane przewozić. Moje pytanie ile to kosztowało? Bo kuriozalne jest to, gdy czytam, że nie ma pieniędzy na leki, a znajdą się na takie bzdury (z punktu widzenia życia człowieka). Jak widac pieniądze są, wystarczy tylko zabrać naukowcom, którzy źle je wykorzystują i dać tym, którzy zajmą się poważnymi sprawami. Jak dla mnie ta czarna dziura to idealna metafora dziury budżetowej, jaką politycy potrafią zrobić nieefektywnie wydając kasę.
 3. Niesamowite, że naukowcy tracą czas i pieniądze na jakieś bzdurne preparaty zamiast skupić się na znalezieniu w miarę uniwersalnego leku na raka i innych nowotworów. Bo nie wierzę, że nie może powstać taki.
 4. Znam prostszy i lepszy sposób - znaleźć lek, który będzie zabijał tylko komórki rakowe, a nie wszystkie, które się rozrastają.
 5. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  Możliwe, że problem polega na tym, że występuje interakcja pomiędzy kofeiną (kawa, Coca-cola) a fenyloetyloalaminą (czekolada) i stąd efekt kopa. Wtedy cukier faktycznie nie miałby znaczenia. Z drugiej strony może być tak, że kofeina, fenyloetyloalamina i cukier interaktują ze sobą zwiększając efekt nastroju i koncentracji. Jak dla mnie jasne jest, że jakieś słodkie napoje, cukiereczki, lizaczki itp syf nie powoduje energetycznego kopa i wywołuje zmęczenie przy dużej ilości. Czekoladowy cukier ma poza tym dobry smak, co wywołuje dodatkowy efekt psychologiczny.
 6. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  Aha, czyli cukier daje mi kopa, ale i tak to jest mit, haha. Moje odczucia są nieistotne, ważne są odczucia innych jednostek (bo w końcu badali nastrój, czyli coś subiektywnego... ale jak są innych, a nie moje, to stają się obiektywne wg ciebie, haha).
 7. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  A może, że cukier jednak działa (banany -> węglowodany -> cukier), tyle że inaczej na każdego, a pseudonaukowcy plecą pseudonaukowe banialuki? Dodam tylko, że mój umysł, mózg szybko zamula, więc potrzebuję zawsze kopa, żeby się obudzić i to właśnie daje kawa+czekolada. I wcale nie jestem senny po tym, a raczej początkowy "kop" spada do poziomu lekko powyżej początkowego zamulenia.
 8. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  Po zjedzeniu banana, a tym bardziej gorzkiej czekolady nie odczuwam zupełnie nic, więc powielasz kolejne bzdury.
 9. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  A jedna kawa to działa na cały dzień, tydzień, miesiąc, więcej?
 10. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  O, fajnie, że wiesz, co mi pomaga, a co nie. Jest masa dowodów, np.: https://www.eufic.org/en/whats-in-food/article/glucose-and-mental-performance A może raczej lubię krytykować głupoty? Albo poddawać w wątpliwość tzw. badania tzw. naukowców? Bo takim razie co powiesz na temat tego: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27166525 " Lower levels of 5-hydroxytryptamine (5-HT; serotonin) in the brain elicit sugar craving, while ingestion of sugar rich diet improves mood and alleviates anxiety. "
 11. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  No ale to jest bzdura, kiedy czytam bo nie można tego uogólniać na wszystkie słodycze i tyle. Jak się chce poprawić nastrój albo koncentrację, to się je czekoladę albo batony, a nie pije jakieś świństwa. Co to za "naukowcy" w ogóle.
 12. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  A ty zrozumiałeś artykuł? Czy jest gdzieś mowa o krótkoterminowej poprawie nastroju, koncentracji itd? Kolejny logik na forum?
 13. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  No, a odczuwanie przyjemności nie poprawia nastroju? Kolejny logik na forum?
 14. mankomaniak

  Cukrowy kop to mit

  Kolejne bzdurne badanie. Oczywiste, że wszystko zależy o jakim posiłku mowa, bo chyba nikt nie zaprzeczy, że jedzenie samego cukru z torebki nie poprawi mu nastroju, nie zwiększy koncentracji itd. Natomiast zjedzenie odpowiedniego batonika pomaga w koncentracji w pewnych okolicznościach, poprawia także nastrój razem z kawą. To jest fakt, to że na mnie to działa, nie ma większego znaczenia, tak ma większość osób. Dlatego właśnie ludzie lubią jeść coś słodkiego, szczeególnie do kawy: gdyby nie poprawiało to im nastroju, to logiczne, żeby tego nie jedli, wiedząc w dodatku, że to "puste kalorie"! To czysta logika. Czy więc ci tzw. naukowcy niech odpowiedzą sobie najpierw na pytanie po co ludzie to jedzą, skoro im to nie przynosi żadnych korzyści?
×