Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Za 14 lat człowiek wyląduje na Marsie?

Recommended Posts

Przed tygodniem informowaliśmy, że wiceprezydent Mike Pence domagał się, by do roku 2024 NASA przeprowadziła załogową misję na Księżyc. Teraz szef NASA, Jim Bridenstine, podczas spotkania z parlamentarzystami, stwierdził: chcemy do roku 2033 wykonać załogowe lądowanie na Marsie. Możemy przyspieszyć załogową misję na Marsa, przyspieszając załogową misję na Księżyc. Księżyc będzie testem, dodał.

Wielu ekspertów ma wątpliwości, czy NASA wywiąże się ze swoich zobowiązań, szczególnie biorąc pod uwagę opóźnienia w konstrukcji Space Launch System. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że misja na Marsa potrwa co najmniej 2 lata. Sam lot na Czerwoną Planetę zajmie 6 miesięcy. Na Księżyc astronauci mogą dostać się z w ciągu zaledwie 3 dni.

Podróż na Marsa możliwa jest tylko wówczas, gdy Czerwona Planeta znajduje się po tej samej stronie Słońca co Ziemia. Ma to miejsce co 26 miesięcy.

Budżet NASA na rok 2017 wyznaczał rok 2033 jako termin rozpoczęcia pierwszej załogowej misji na Marsa, jednak sama NASA nie mówiła dotychczas o konkretnym terminie, a jedynie o latach 30. obecnego stulecia.

Przed zorganizowaniem załogowej misji NASA chce nauczyć się wykorzystywać lód znajdujący się na Biegunie Południowym Marsa. Z lodu pozyskamy powietrze do oddychania, wodę do picia i paliwo, mówi Bridenstine. Naszym celem nie jest tylko zabranie człowieka na Marsa, ale udowodnienie, że ludzie mogą żyć i pracować na innych planetach, dodaje.

Demokrata Eddie Bernice Johnson, przewodniczący House Commitee on Science, Space and Technology poprosił Bridenstine'a, by ten przedstawił odpowiednie poprawki do budżetu NASA. Agencja ma je przedłożyć parlamentarzystom do 15 kwietnia.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
Cytat

misja na Marsa potrwa co najmniej 2 lata. Sam lot na Czerwoną Planetę zajmie 6 miesięcy. Na Księżyc astronauci mogą dostać się z w ciągu zaledwie 3 dni.

Podróż na Marsa możliwa jest tylko wówczas, gdy Czerwona Planeta znajduje się po tej samej stronie Słońca co Ziemia. Ma to miejsce co 26 miesięcy.

Trochę to niejasno napisano. Wszak czas czekania na podróż na Ziemi nie wchodzi w czas podróży.

Czas podróży to:

1 podróż na Marsa - pół roku

2 czekanie na Ziemię (odpowiedni układ planet - taka astrologia)

3 powrót z Marsa.
I ten drugi jest istotny - a nie brzmi on "podróż na Marsa".

 

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Jedyna niejasność dotyczy słowa "misja", tutaj zostało użyte w znaczeniu "cała wyprawa tam i z powrotem" (hm, trochę po tolkienowsku mi się napisało). Pewnie rzeczywiście lepiej by pasowało np. "misja marsjańska" (bo bez słowa "na"), ale to też pozostawia niedosyt. Można by jeszcze spróbować "wyprawa marsjańska" ale to prawie ten sam poziom, co "misja". Może "przygoda marsjańska"? ;) Wtedy nie byłoby już wątpliwości, że chodzi o całość wyprawy. Tylko że nie spodobałoby się co najmniej hobbitom, a i wielu ludziom zapewne też :D. Rzeczywiście, jest jakaś trudność w znalezieniu odpowiedniego słowa :D Ona bierze się nie tylko z tego, że trzeba brać pod uwagę oba kierunki (na Marsa i powrót), ale jeszcze długo trwającą stacjonarną "odsiadkę" na Marsie...

Edited by darekp

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, thikim napisał:

Trochę to niejasno napisano

meritum sprawy jest bardzo jasno wyjaśnione:

18 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Mike Pence domagał się, by do roku 2024 NASA przeprowadziła załogową misję na Księżyc

 

18 godzin temu, KopalniaWiedzy.pl napisał:

Teraz szef NASA, Jim Bridenstine, podczas spotkania z parlamentarzystami, stwierdził: chcemy do roku 2033 wykonać załogowe lądowanie na Marsie

Jest rozkaz,termin i do dzieła, jak w wojsku.

 Żeby nie zawieść Mike Pence pewnie polecą choćby na drzwiach od stodoły :D

I jak w "dzień świstaka" wrócimy do 1969r z ta różnicą że transmisję okraszoną dużą ilością reklam obejrzymy w kolorze na płaskich telewizorach :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coz, problem w tym, ze to tylko po to, zeby zaspokoic ego politykow i byc technologicznie o krok, dwa przed innymi nacjami. Wyglada, ze czuja sie po prostu urazeni postepami chinskiego programu kosmicznego. Szkoda, ze nawet przez mysl nikomu nie przeszlo, zeby dzialac razem jako ludzkosc, to bylby chyba wiekszy sukces niz samo ladowanie na Marsie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Po Waszych odpowiedziach wnoszę że jednak się myliłem.
Gdyby artykuł był "trochę niejasno napisany" to byście zrozumieli o czym napisałem.

Jako że kompletnie nie zrozumieliście to znaczy że artykuł jest dużo bardziej niejasno napisany niż w pierwszej chwili sądziłem.

14 godzin temu, darekp napisał:

Jedyna niejasność dotyczy słowa "misja", tutaj zostało użyte w znaczeniu "cała wyprawa tam i z powrotem"

Spróbuję trochę naprowadzić.

Czy w skład "całej wyprawy tam i z powrotem" wchodzi czas oczekiwania na Ziemi na odpowiedni moment do rozpoczęcia lotu? :D Retorycznie pytam. 

Edited by thikim
  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tym jak będzie przebiegać misja zdecyduje właściwa komisja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...