Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wystarczy 15 minut, by zmienić obraz idealnego ciała

Recommended Posts

Wystarczy 15 minut przyglądania się zdjęciom wychudzonych modelek, by zmieniło się nasze postrzeganie idealnego kobiecego ciała. Czworo brytyjskich badaczy opisuje wyniki swoich badań przeprowadzonych na ludziach, którzy wcześniej nie byli poddani ekspozycji na współczesne media.

Naukowcy wybrali się na nikaraguańskie Wybrzeże Moskitów, gdzie we wsiach nie ma prądu elektrycznego, więc mieszkańcy nie mają możliwości oglądania telewizji czy korzystania z komputerów. Uczeni poprosili 80 osób w różnym wieku i różnej płci, by na ekranie komputera złożyły z dostępnych fragmentów ciało idealnej kobiety. Następnie badani przez 15 minut oglądali katalogi z modą. Części z nich pokazano standardowe katalogi z wychudzonymi modelkami, a części katalogi z modelkami plus size. Następnie ponownie poproszono badanych o stworzenie ciała idealnej kobiety.

Okazało się, że ci, którzy oglądali standardowe katalogi stworzyli przy drugiej próbie kobietę, która była chudsza od ideału z pierwszej próby. Osoby oglądające katalogi z modelkami plus size tworzyli zaś grubsze ideały.

Zdaniem naukowców, wskazuje to, że wystarczy 15-minutowa ekspozycja na zdjęcia kobiecego ciała, by zmieniło się postrzeganie idealnej kobiecej budowy. Uczeni zauważają, że nie badali, jak długo ludzie znajdują się pod wpływem oglądanego obrazu, przypuszczają jednak, że tam, gdzie ekspozycja jest ciągła, gdzie w telewizji i na komputerach oglądamy wychudzone kobiety, obrazy takie mogą długotrwale wpływać na postrzeganie ciała.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna bzdura.

Ciekawe czy jakby im dali katalogi z ciągnikami ursusa czy zetora, a innym samoróbki SAM i kazali wskazać obraz idealnego traktora to jaki byłby wynik?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To w sumie potwierdza, że powinno się pokazywać w mediach szczuplejsze kobiety, w przeciwieństwie do pokazywania otyłych, ponieważ otyłość prowadzi do licznych dolegliwości i dążenie do szczuplejszego ideału jest dobre dla zdrowia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zadziałała reguła autorytetu. Autorytetem tutaj był kolorowy magazyn. Najpierw pokazali im jak powinna wyglądać kobieta, a potem o to zapytali. Moim zdaniem z każdą inną tematyką w odpowiednich warunkach (odpowiedni odbiorca i odpowiednia treść i forma treści sugerowanej) moglibyśmy zaobserwować podobne wyniki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do tego wybrali elitę z wybrzeża Moskitów(!) jako dobrą próbkę przedstawicieli naszej rozwijającej się cywilizacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow - znowu uczeni "odkryli" zjawisko znane powszechnie nawet babinom po wsiach :) - Zaiste nauka się "rozwija" - hahahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serio? Nigdy nie słyszałem by babiny na wsiach mówiły, że już po 15 minutach oglądania wychudzonych modelek facetom zaczynają się bardziej podobać chudsze dziewczęta.

 

Kolejna sprawa, to podważanie sensowności badań dlatego, że wszyscy o tym wiedzą to wielki błąd. Przykład: przez stulecia ludzie byli przekonani, że cięższy przedmiot spada szybciej, więc tego nie sprawdzali, bo to przecież oczywiste, a tu nagle niespodzianka: spada tak samo.

 

Dokładnie ten sam los może spotkać absolutnie KAŻDĄ ludową mądrość. Ale może rzeczywiście lepiej wciąż zabijać nosorożce wierząc w cudowne właściwości ich rogów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...