Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wielki atak na polski sektor bankowy

Recommended Posts

Doszło do prawdopodobnie najpoważniejszego ataku na polski sektor bankowy. Jak informuje serwis Zaufana Trzecia Strona, włamywaczom udało się dostać do stacji roboczych i serwerów co najmniej kilku banków, skąd ukradli dane. Przed kilkoma dniami banki znalazły w swoich sieciach zaawansowany złośliwy kod. Wiele wskazuje na to, że atak trwa od kilku tygodni, a w niektórych przypadkach nawet od kilku miesięcy. Wiele banków przegląda obecnie swoje sieci pod kątem szkodliwego kodu.

Wczoraj wyłączono też witrynę Komisji Nadzoru Finansowego, która później pojawiła się z komunikatem, że prowadzone są na niej prace serwisowe. Nie wiadomo, czy ofiarą przestępców padł też KNF, instytucja nadzorująca m.in. poziom bezpieczeństwa w bankach, ale wiele na to wskazuje. Jak bowiem zauważają redaktorzy Zaufanej Trzeciej Strony, serwis PassiveTotal odnotował, iż w domenie knf.gov.pl istnieją wstrzyknięte obiekty z takich witryn jak eye-watch.in czy sap.misapor.ch.

Zdaniem ZTS atak jest zaawansowany techniczne, przeprowadzono go przy użyciu kodu, którego znaczna część nie jest wykrywana przez oprogramowanie zabezpieczające, a który komunikował się z wieloma zagranicznymi serwerami. Szczególną uwagę zwraca fakt, że brak jest doniesień o tym, by wykradzione dane zostały użyte do ataku na konta bankowe. To z kolei może wskazywać, że celem cyberprzestępców nie było zdobycie pieniędzy, a informacji.

Skala ataku oraz poziom jego zaawansowania sugerują, że sprawcą jest albo dobrze zorganizowana grupa przestępcza albo agenda jakiegoś państwa.

Przed kilkoma godzinami serwis cashless.pl uzyskał od KNF-u komentarz w tej sprawie:
W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl. Wewnętrzne systemy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne. Prace Urzędu przebiegają w sposób niezakłócony. W sprawie tej zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd ściśle współpracuje. Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje w bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w tym bankowego, których działalność nie jest w żadnym stopniu zagrożona.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukradli dane i w ramach procedur bezpieczeństwa administratorzy knf.gov.pl zablokowali stronę by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy chcą odwiedzić ich witrynę.

Tak przynajmniej to rozumiem.


@@TrzyGrosze, to akurat jest typowe dla twardego elektoratu każdej partii...

@@FoxEU, jeśli atak został przeprowadzony przez obcy wywiad to oni mieli zupełnie gdzieś kto zajmuje stołki. Te dane są im do czegoś potrzebne i zaatakowaliby choćby to ich ludzie zajmowali wszystkie stanowiska w naszym rządzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakie masz zabezpieczenia gotówki w kieszeni?? Lepsze niż na plastikowej karcie? Jakieś piny, szyfrowanie? Trzymasz grubą kasę w skarpecie? Zrób eksperyment, zgób portfel z 10k w gotówce i drugi z taką samą sumą na plastiku. Porównaj rezultaty i wyciągnij wnioski. A jak mało to przeanalizuj statystyki kradzieży gotówki i e-waluty.

No chyba że jesteś jak twój prezes bez konta w banku to jeszcze zrozumię ciebie i współczuję przy okazji :)

Edited by tempik
  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No chyba że jesteś jak twój prezes bez konta w banku to jeszcze zrozumię ciebie i współczuję przy okazji :)

Kiepska, wytresowana,  prymitywna bezpośrednia agresja . Rozumiem że to szkoła thikima. Chłopie - wyluzuj, jest niedziela  :)

Edited by gucio222

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prymitywna agresja? A jak nazwiesz twoje wypowiedzi o całej nacji że swoje córki sprzedają? Wiem, jest niedziela i byłeś w kościółku :)

 

Jesteś tępy jak stary Niemiec myślący że każdy Polak to złodziej, a każda Polka to ku...wa.

Ten sam typ prymitywnego, zakutego łba

Edited by tempik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...