Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Barwnik i antena sposobem na zwiększenie pojemności DVD?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Imperial College London i Kazańskiego Uniwersytetu Państwowego opisali zjawisko elektro-optyczne, które pozwoli na znaczne zwiększenie gęstości zapisu optycznych nośników danych. Obecnie płyty DVD czy Blu-ray znacznie ustępują pojemnością HDD czy SSD. Mniejsza gęstość zapisu nośników optycznych wynika z ograniczeń nakładanych przez limit dyfrakcyjny. To zjawisko fizyczne polegające na tym, że nie można skupić promienia światła na powierzchni mniejszej niż połowa długości fali tego promienia.

Brytyjsko-rosyjski zespół ominął to ograniczenie potencjalnie zwiększając gęstość zapisu na nośniku optycznym do setek terabajtów na cal kwadratowy. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu organicznego barwnika, azobenzenu, oraz anteny skupiającej światło. Uczeni odkryli, że oświetlenie laserem molekuły azobenzenu znajdującej się w polu elektrycznym powoduje, że molekuła odwraca się. Zmienia to właściwości optyczne molekuły, dzięki czemu może stać się ona nośnikiem informacji. Naukowcy opracowali też metodę wykorzystania nanoanteny do manipulowania molekułami. Nanoantena absorbuje światło lasera i skupia je na miejscu, z którego chcemy odczytać lub w którym chcemy zapisać informacje.

"Dalsze udoskonalenie tej metody pozwoli na osiągnięcie gęstości zapisu liczonej w petabajtach na cal kwadratowy. Innymi słowy standardowy dysk mógłby przechowywać milion razy więcej informacji niż współczesne DVD" - powiedział prowadzący badania profesor Siergiej Kazarian z Imperial College London.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

standardowy dysk mógłby przechowywać milion razy więcej informacji niż współczesne DVD

Co mogę na to powiedzieć? Chyba tylko ... Ojej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co mogę na to powiedzieć? Chyba tylko ... Ojej!

 

Niestety, z pamięciami jest podobnie jak z nowymi, pojemniejszymi bateriami :) Pożyjemy, zobaczymy :)

Edytowane przez smoczeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż zerknąłem do źródła i tam też jak byk stoi, że mowa o bajtach, a nie bitach, co zwyczajowo nie jest raczej przyjęte, kiedy mowa o technologii przechowywania danych i gęstości zapisu. Choć już nawet w bitach byłby to zaskakujący wynik, to w bajtach powala.

 

zobaczymy :)

No właśnie biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia powiedziałbym, że nie zobaczymy. Z "nowinek" z ostatnich kilku lat, które wyszły z laboratorium do masowego zastosowania, to chyba tylko hel się załapał na realizację. Poza tym to tylko ulepszanie obecnych technologii i upychanie talerzy w standardowej obudowie. Powiedziałbym: optymalizacja. Choć być może jestem w błędzie i po cichu kolejne rewolucje trafiają pod strzechy.

Podejrzewam jednak, że  dysproporcja pomiędzy dzisiejszymi pojemnościami, a tym co oferuje ta technologia jest tak duża, że ze strachu przed ubiciem rynku SSD i HDD (bo zapotrzebowanie na nowe dyski spadłoby proporcjonalnie do wzrostu pojemności, czyli setki razy) pozostanie to tylko ciekawostką o której szybko zapomnimy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki prawo patentowe będzie tak CHORE!!!!!! jak dotychczas nie mamy szansy na to aby 99% wynalazków ujrzało światło dzienne. Zazwyczaj patent uzyskuje się tylko po to aby zablokować konkurencję po czym wynalazek ląduje w sejfie - gdyż celem każdej firmy jest maksymalizacja zysków. Nie opłaca się robić dużych skoków, lecz modernizować tylko na tyle, na ile będzie można napisać w mediach o kolejnej "rewolucji" zagiętego ekranu, 10% szybkości, itp itd. Więc się nie łudźmy że czeka nas cokolwiek. ZMIENIC PRAWO PATENTOWE - wtedy rewolucja przyspieszy! Przede wszystkim wprowadzić obowiązek uruchomienia produkcji do iluś tam lat pod rygorem utraty patentu.

Edytowane przez Ergo Sum
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do prawa patentowego to zgoda. Ale nie przesadzajmy z tym brakiem dużych skoków.

BTW. Patrzę sobie ostatnio na Allegro na karty mikroSD. Pojemność 256 GB. A takie toto maciupeńkie.

W takiej typowej obudowie 3,5'' to szacunkowo takich można z kilkaset włożyć. A to i tak z nadmiarową ich obudową.

Nie chcę strzelać ale obecnie wydaje mi się że można wyprodukować dysk SSD o pojemności nawet i 100 TB. Przeszkodą jest cena a nie technologia.

To by jednakowoż oznaczało że dyski twarde wygrywają z SSD już tylko w kwestii ceny (ewentualnie awaryjności). W takich sprawach jak pojemność, szybkość - dyski SSD wygrywają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym porównaniem karty SD i SSD jest kilka problemów:

1. karta jest mniej trwała, przeżywa mniej zapisów, ma "większe prawo" do błędów zapisu

2. karta to jedna kość, w SSD trzeba zgrać ze sobą ich kilka, a to wymaga dodatkowej elektroniki, co znowu powiększa rozmiary.

 

Ale fakt. Można śmiało założyć, że robiąc SSD 3,5" da się uzyskać kilkukrotnie większa pojemność niż mają obecni rekordziści. Pytanie za jaką cenę? ...i nie mówię tylko o $

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś tego pendriva 2 TB z sąsiedniego tematu? Jak widać zgranie nie jest jakimś szczególnym problemem. Natomiast owszem, karty są mniej trwałe, mają trochę inne parametry.

Przykład ciekawego zastosowania prawa patentowego:

http://www.gala.pl/artykul/cher-ma-zaplacic-5-mln-odszkodowania-170104114754

Z tym że przecież większość fontów jest do siebie podobna. A jak ktoś wykorzysta font to raczej nie ma możliwości manipulacji na nim. Z kolei oskarżenie Cher że sobie fonta przeedytowała jest kuriozalne.

Ale gość zaistnieje :) i do stracenia za wiele nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że przeczytałem dopiero później.

Ale ten pendrive jest strasznie duży... jak na pendriva.

Myślę, że problemem jest różnica parametrów. Ale jakiej wielkości teraz powstają SSD? Czy już nie dorównują HDD? A różnica jest w cenie... kilkukrotna.

 

Edit:

Zerknąłem na pewien serwis aukcyjny i widzę, że bez problemu można kupić SSD 4TB za nieco ponad 4k PLN, więc pewnie w bardziej specjalistycznych sklepach znajdą się takie 8TB.

Więc da się i robią. Kwestia ceny.

Edytowane przez pogo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więc da się i robią. Kwestia ceny.

Da się da, a nawet znacznie więcej niż 8TB w 3,5" upchać. Samsung w tamtym roku wypuścił 16TB w 2,5" za 10k$, a teraz Seagate pokazał model na ten rok, jedyne 60TB w 3,5" (większa gęstość danych niż ta w Samsungu). Jedyne, bo zapowiadają, że ta technologia da się skalować aż do 100TB :]

 

https://www.extremetech.com/extreme/233358-seagate-unveils-the-worlds-largest-ssd-60tb

Edytowane przez lester

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więc da się i robią. Kwestia ceny.

Jak pisałem. Da się i 100 TB. Problemem jest raczej to że na dysk o takiej pojemności i cenie klientów by nie było za wielu. Więc się nie opłaca. Ale systematycznie krok po kroku producenci zwiększają - testując potrzeby rynku.

W mojej opinii przy najnowszych procesach technologicznych można by i myśleć o 1 PB w 3,5". Tylko wiązałoby się to z olbrzymimi kosztami. A potem by się okazało że naprawdę nie ma chętnych na dysk 1 PB za 100 mln dolarów (do tego mocno awaryjny) :D Była by to sztuka dla sztuki. Utopione miliardy :) zysk zerowy.

No ale są inne technologie. Potencjalnie tańsze w przyszłości.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...