Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Droga Mleczna niewidoczna dla wielu ludzi

Recommended Posts

Jeden z najpiękniejszych widoków, jakie może oglądać człowiek, widok Drogi Mlecznej, jest niedostępny już dla 1/3 ludzkości. Z powodu zanieczyszczenia światłem co trzeci człowiek na Ziemi nie ma szans, by podziwiać Galaktykę. Nowy światowy atlas zanieczyszczenia światłem, przygotowany przez włoskich i amerykańskich naukowców, pokazuje, że Drogi Mlecznej nie może zobaczyć np. 80% Amerykanów. W większości rozwiniętych krajów świata używa się tak dużo sztucznego światła, że całkowicie przesłania ono gwiazdy na nocnym niebie.

Mamy całą generację ludzi w USA, którzy nigdy nie widzieli Drogi Mlecznej. Widok ten to znaczna część naszej łączności z kosmosem. Utraciliśmy go - mówi Chris Elvidge z National Centers for Environmental Information.

Naukowcy wykorzystali dane satelitarne o wysokiej rozdzielczości oraz precyzyjne pomiary jasności nieba i na tej podstawie stworzyli najbardziej dokładny z dotychczasowych atlasów zanieczyszczenia światłem. Mam nadzieję, że to w końcu otworzy ludziom oczy na problem zanieczyszczenia światłem - stwierdza główny autor badań, Fabio Falchi z włoskiego Instytutu Nauki i Technologii Zanieczyszczenia Światłem.

Największe zanieczyszczenie światłem występuje w Singapurze, Włoszech i Korei Południowej. Nad większością Kanady i Australii niebo jest ciemne. Z kolei w Europie Zachodniej jedynie na niewielkich obszarach, głównie Szkocji, Szwecji i Norwegii, można cieszyć się widokiem niemal ciemnego nieba. Także w USA, pomimo olbrzymich otwartych przestrzeni, zanieczyszczenie światłem jest poważnym problemem. W Stanach Zjednoczonych niemal ostatnimi schronieniami ciemności są niektóre parki narodowe, jak Yellowstone czy pustynie na południowym wschodzie. Mamy szczęście, że istnieją u nas duże obszary publicznych terenów, które stanowią bufor od wielkich miast - dodaje Dan Duriscoe z National Park Service.

Światło nie tylko uniemożliwia ludziom podziwianie Drogi Mlecznej. Sztuczne oświetlenie często - z tragicznymi konsekwencjami - wprowadza w błąd ptaki, owady i gady.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Jeden z najpiękniejszych widoków, jakie może oglądać człowiek, widok Drogi Mlecznej, jest niedostępny już dla 1/3 ludzkości

Widziałem raz w życiu. W mroźną sierpniową noc na Suwalszczyźnie, wynurzyłem się z namiotu i nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Naprawdę niezwykły widok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szkoda, że nigdzie nie widziałem metod na przeciwdziałanie temu zanieczyszczeniu światłem...

W końcu nie zgasimy miast w tym celu, ale może da się coś zrobić by było to mniej uciążliwe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakt ostatnio jakby nie widziałem. Cóż, zbiegło się to z przeprowadzką do dużego miasta :D

 

W końcu nie zgasimy miast w tym celu, ale może da się coś zrobić by było to mniej uciążliwe?

Cóż, wyjedź na wieś. Tam zobaczysz. Oczywiście jak będzie pogoda.

 

Sztuczne oświetlenie często - z tragicznymi konsekwencjami - wprowadza w błąd ptaki, owady i gady.

A brak świateł wprowadziłby w błąd ludzi w nocy. W szczególności kierowców.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobre miejsce na oglądanie takich rzeczy to polskie wybrzeże, tam gdzie linia brzegowa skręca na północ. Wtedy wiatr (głównie zachodni) wieje znad morza, jest czystsze powietrze i o wiele lepiej widać. Niezłym patentem jest też gapienie się w takie niebo na leżąco - jesteśmy w stanie zrelaksowanym, widzimy wyłącznie gwiazdy i po chwili takiego patrzenia włącza się efekt 3D...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cóż, wyjedź na wieś. Tam zobaczysz.

Tak właśnie.

W dzieciństwie czytając w beletrystyce o Drodze Mlecznej, cały czas myślałem, że to licentia poetica autorów, bo patrząc w niebo nie wiedziałem o co chodzi ( biedne miejskie dziecko).

Teraz, będąc człowiekiem wiejskim napływowym, widzę ją nawet w krótką sierpniową noc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...