Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wysadzanie pod budowę

Rekomendowane odpowiedzi

Dziewiętnastego czerwca na pustyni Atakama wysadzono szczyt góry Cerro Armazones. W ten sposób rozpoczęła się budowa największego teleskopu optycznego świata - Ogromnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (ang. European Extremely Large Telescope, E-ELT).

Cerro Armazones zmniejszy się o 18 m. Na oczyszczonej płaskiej powierzchni stanie budynek teleskopu. Zwierciadło główne E-ELT o średnicy 39,3 m ma się składać z 798 segmentów. Przedstawiciele Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) twierdzą, że E-ELT będzie wychwytywać co najmniej 15 razy więcej światła od dzisiejszych najmocniejszych teleskopów optycznych.

Warto przypomnieć, że średnica zwierciadła Gran Telescopio Canarias (in. GranTeCan, GTC) z wyspy La Palma wynosi zaledwie 10,4 m, a Teleskopów Kecka z obserwatorium Mauna Kea na Hawajach 10 m.

ESO zaczęło myśleć E-ELT ok. 10 lat temu, a jego plany zatwierdzono przed 2 laty. Organizacja ma nadzieję, że pierwsze światło uda się uzyskać na początku lat 20. XXI w.

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jakoś porównać do wysadzania tunelu ale nie jestem już tak błyskotliwy jak kiedyś...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś konkurs na polską nazwę, moja propozycja:

PWTE - Przeokrutnie Wielki Teleskop Europejski :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pomocy tego urządzenia być może będziemy w stanie badać skład atmosfer egzoplanet, a z pewnością ujrzymy nikły blask którejś z najbliższego sąsiedztwa...

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi i tak szkoda wierzchołka tej góry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, jeśli mamy zamiar budować planety, to czym jest jakiś mizerny wierzchołek? Nie szkoda róż, gdy lasy płoną... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako człowiek, który lubi łazić po górach to każdej takiej mi szkoda. Mimo, że te 18m to nie dużo względem tego co będzie odkryte dzięki temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym jest te mizerne 18m wobec kilometrów wynoszonych (i pochłanianych) przez Naturę (tektonika)? ;)

A mamy podobne plany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czym jest te mizerne 18m wobec kilometrów wynoszonych (i pochłanianych) przez Naturę (tektonika)? ;) A mamy podobne plany...
Jakie tam plany? Ludzie od dawna dokonują znacznie większej demolki budując kopalnie odkrywkowe. W szczególności USA niszczą w ten sposób Appalachy: http://www.plunderingappalachia.org/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie Usher, ale do "planów" jeszcze trochę brakuje (wszak "kilometrów" jeszcze nie robią... :(). Ale podoba mi się w linku słowo "desecration". Bo w tym kontekscie ma to głęboki sens. Plany rozumiem nieco inaczej, bardziej jak mistrz Lem (bo nie musi być to "demolka").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest kwestia tego jakiej wielkości to góra i na ile ciekawa w zdobywaniu... jak wygląda jej wierzchołek...

I tak dla przykładu z naszych Tatr: wierzchołek Wołowca jeszcze bym oddał na coś takiego... ale Rysy, Świnica...

Ogólnie im góra łatwiejsza do zdobycia tym łatwiej mi ją oddać. Chociaż ja bym prosił o zrobienie schroniska w budynku razem z obserwatorium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świnicy, Koziego, czy Granatów, za żadne skarby! Ale Rysy? ;)

 

Co do "obserwatorium", to dam Ci namiar na priv (za jakiś czas, bo nie wiem, kiedy będę mógł Cię zaprosić :)). Oczywiście bardzo amatorska rzecz (i nisko, niestety, jak na góry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysy to tak dla zasady - najwyższy musi zostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rysy ma trzy wierzchołki. Najwyższy wcale nie jest u nas. "Zasadę" bym sobie odpuścił. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, u nas jest tylko jeden - średni, ale nadal nie mamy nic wyższego. Mimo wszystko bym wolał nie oddawać.

Jak byłoby tam obserwatorium to jeszcze więcej turystów by się rzuciło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy w całości leżący w Polsce Kozi Wierch. A obserwatoria buduje się tam, gdzie turyści już nie dadzą rady. ;) A jeśli dadzą radę, to daje się jakieś zasieki pod prądem. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak turyści nie dają rady to jak dadzą radę astronomowie? To raczej nie są ludzie o wybitnych zdolnościach wspinaczkowych. Oczywiście mogą wśród nich tacy być, ale raczej nie pod takich się buduje obserwatoria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak góry wydają się nieco mniej strome niż nasze Tatry Wysokie, więc łatwiej położyć asfalt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogo, a kto chciałby budować profesjonalne obserwatorium w Tatrach? To tak poważniej... Muszę kończyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak turyści nie dają rady to jak dadzą radę astronomowie? To raczej nie są ludzie o wybitnych zdolnościach wspinaczkowych.
To wszystko jest skomputeryzowane, więc astronomowie mogą pracować zdalnie, ale co z personelem technicznym, który musi pracować na miejscu? Obsługa radioteleskopu (interferometru) ALMA już podobno strajkowała właśnie z powodu warunków pracy.

 

Jednak góry wydają się nieco mniej strome niż nasze Tatry Wysokie, więc łatwiej położyć asfalt.
Atacama to obniżenie śródgórskie między dwoma łańcuchami wysokich gór - stąd właśnie pustynny charakter tamtejszego klimatu. Lokalne wzniesienia tworzą raczej pofałdowanie wyżynne, bardziej przypominające Sudety niż Tatry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...