Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Usher

Users
 • Content Count

  347
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

Usher last won the day on April 23

Usher had the most liked content!

Community Reputation

21 Good

About Usher

 • Rank
  Brodata małpa

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Coś Ci się te linki skleiły, a i tak podałeś niewłaściwe. Temperatura pokojowa jest tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny#Optymalne_temperatury_powietrza Wcześniej można było znaleźć inne zakresy temperatur, zazwyczaj niższe, np. 18-25 stopni. Jak widać, centralne ogrzewanie, klimatyzacja i globalne ocieplenie wpłynęły też na przesunięcie warunków pomiarów z 20 na 25 stopni (tę temperaturę po prostu łatwiej utrzymać).
 2. Zmiana nazwy i systematyki wynika z badań genetycznych. Obecnie do rodzaju "uchatka" zalicza się tylko jeden gatunek - uchatkę patagońską, kilka innych gatunków (w tym płetwonogi z Kalifornii) okazało się bliżej spokrewnionych i wyodrębniono je w nowy rodzaj "uszanka". Podaję nazwy rodzajowe w mianowniku, bo jest też rodzaj "uchatek". Do rodziny uchatkowatych należą też kotiki i kilka innych rodzajów, zapewne wyodrębnionych na podstawie badań genetycznych z uchatek lub kotików.
 3. W temacie jest nadmierne uproszczenie. Czysty bor NIE jest składnikiem chemii gospodarczej. Środki czystości zawierają związki boru, głównie borany, w szczególności tetraboran sodu (boraks) i nadboran sodu.
 4. O ile mi wiadomo, tylko w przypadku jednej choroby szczepionki mRNA trafiły do powszechnej dystrybucji. Opracowano szczepionki mRNA na kilka innych chorób, niektóre nawet przeszły część badań klinicznych, ale nie zostały skierowane do produkcji przemysłowej (choroba się nie rozpowszechniła lub szybciej powstała szczepionka innego typu). To nie jest artykuł opisujący całą historię szczepionek mRNA dla przybyszów z kosmosu czy innych opornych. Gorszy przykład trudno było znaleźć? Szczepionka BCG ma średnią lub słabą skuteczność. Zalecana jest tylko dla dzieci. W przypadku gruźlicy płuc u dorosłych jej skuteczność jest porównywalna z placebo.
 5. Miłe złego początki: statystycznego, oszacowali, szacunków. Lecz koniec żałosny: oceny. W statystyce termin "estimation" tłumaczy się dosłownie – estymacja. W innych dziedzinach pojawiają się synonimy – szacowanie, szacunek, wycena. Nigdy „ocena”.
 6. Nie widzę podstaw, aby uznać, że chodzi o cokolwiek innego niż lokalizacja geograficzna. Użycie nazw administracyjnych miałoby sens, gdyby chodziło wyłącznie o kwestię jurysdykcji, np. ustalenie, kto jest właścicielem skarbu, ale o tym była tylko krótka wzmianka w jednym akapicie.
 7. Praktycznie bez sensu. Wybuch wulkanu Tambora w 1815 był bardzo duży, miał siłę VEI7, późniejsze erupcje wulkanów nie przekraczały VEI6, w tym Krakatau 1883 i trzy erupcje z XX w. – Santa María (Gwatemala) 1902, Novarupta (Alaska, USA) 1912, Pinatubo (Filipiny) 1991 (czyli były duże). VEI8 to wybuchy superwulkanów. Jednak sądząc po badaniach klimatologów, nie chodzi tylko o zakłócenia globalne. Również słabsze erupcje mogły mieć wpływ na zaburzenia cyrkulacji oceanicznej, o ile miały Atlantyk w zasięgu, dotyczy to zatem np. częstych wybuchów Etny czy wulkanów Islandii. Dla odmiany bardzo rozległy wybuch St. Helens rozniósł się od wybrzeża Pacyfiku w głąb USA, ale do Atlantyku raczej nie dotarł.
 8. Naukowa języka dificult языка. Krótka lista fałszywych przyjaciół w trzech językach: pęd - momentum - импульс moment pędu - angulary momentum (momentum of momentum) - момент импульса popęd (popęd siły) - impulse - импульс силы impuls właściwy - specific impulse - удельный импульс Wniosek: Wikipedia może lepiej się nadawać do tłumaczenia tekstów naukowo-technicznych niż Tłumacz Google. Może, bo są przypadki, kiedy tam też jest rozjazd – wystarczy sprawdzić kilogram-siła (kilopond) i kilogramometr (kilopondometr).
 9. Może ja się nie znam na kolorach, a może to jakieś przekłamania, ale dla mnie siwe to są pierwiastki powstające w białych karłach. Te w kolorze radonu zaś mają tylko krótkożyciowe izotopy, więc jeśli nawet powstają w wybuchach gwiazd, to na Ziemi się nie zachowały. Jednak występują w przyrodzie, bo powstają na bieżąco jako produkty rozpadu promieniotwórczego. Owszem, niektóre izotopy są wytwarzane przez człowieka, bo znacznie trudniej pozyskać ich większą ilość ze źródeł naturalnych.
 10. Pierwsze zdanie gorzej niż słabo. Nie chodziło o liczbę ZERO, tylko o alef zero, moc zbioru liczb naturalnych, czyli liczbę kardynalną: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_alefów Tak czy owak, z dziurami czy bez, moc zbioru liczb naturalnych jest taka sama jak moc zbioru liczb całkowitych czy wymiernych i wynosi alef zero. Są to zbiory przeliczalne. W drugim zdaniu jest gorzej niż gorzej. W przypadku zbiorów zwykle nie operuje się pojęciem ciągłości, to raczej dotyczy funkcji.Można jednak odwołać się do aksjomatu ciągłości https://pl.wikipedia.org/wiki/Aksjomat_ciągłości i wtedy od razu widać, że nie wiesz, o czym piszesz. Ciągła jest oś liczbowa, której odpowiada zbiór liczb rzeczywistych, zbiór liczb naturalnych nie jest nawet gęsty (zbiór liczb wymiernych jest gęsty). Nie chcę się wdawać w szczegóły matematyczne, bo sam w którymś momencie mogę pobłądzić, chciałem tylko sprostować oczywiste błędy. Podsumowując: Sławku, bądź łaskaw terminów nauk ścisłych używać wystarczająco ściśle, choćby w rozumieniu potocznym. Nie dysponujemy na tyle zaawansowaną techniką (według trzeciego prawa Clarke'a nieodróżnialną od magii), aby za każdym razem zgadywać, co masz na myśli. Nie mamy instrukcji obsługi do szklanych kul, a @Radar nie zawsze jest pozahoryzontalny.
 11. Jedno drugiego nie wyklucza. Coś może być mikroskopijne, ale w porównaniu z innymi cosiami wielkie jak stodoła. Skleroza czy zacietrzewienie?
×
×
 • Create New...