Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Usher

Users
 • Content Count

  351
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Usher last won the day on May 15

Usher had the most liked content!

Community Reputation

22 Good

About Usher

 • Rank
  Brodata małpa

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cudze chwalicie, swego nie znacie… Dlaczego wciąż nie ma informacji o szczepionce mRNA na czerniaka? Dzięki pracom nad tą szczepionką polscy naukowcy opracowali metodę stabilizacji mRNA, której wdrożeniem na skalę przemysłową zajął się BioNTech. Tę metodę wykorzystano najpierw do opracowania szczepionki na SARS-CoV-2, a w czerwcu 2021 rozpoczęto drugą fazę badań klinicznych szczepionki na czerniaka – został zaszczepiony pierwszy pacjent. Niewykluczone, że finansowanie pierwszej szczepionki przyspieszyło finalizację prac nad drugą.
 2. Mam nadzieję, że ktoś szybko znajdzie sposób na odstraszanie mrówek, bo ten zespół właśnie zamierza zakłócić istniejącą w naturze równowagę.
 3. Czy wiadomo coś na temat wpływu koników polskich, które miały być introdukowane w Bieszczadach?
 4. Nieprawda. Właśnie sam próbujesz fałszować historię literatury. Ray Bradbury w powieści „451 stopni Fahrenheita” opisuje niszczenie wszystkich książek, w szczególności literatury pięknej. Chodziło o zabijanie wyobraźni, a nie o przekręcanie faktów. To ostatnie opisuje George Orwell w powieści „Rok 1984” – tu w zależności od aktualnych sojuszy zmienia się treść podręczników i gazet. Powiedzenie Winstona Churchilla, że historia jest pisana przez zwycięzców, jest tylko skromnym potwierdzeniem odkryć ze starożytnego Egiptu, czyli fałszowania historii na długo Herodotem.
 5. Coś Ci się te linki skleiły, a i tak podałeś niewłaściwe. Temperatura pokojowa jest tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny#Optymalne_temperatury_powietrza Wcześniej można było znaleźć inne zakresy temperatur, zazwyczaj niższe, np. 18-25 stopni. Jak widać, centralne ogrzewanie, klimatyzacja i globalne ocieplenie wpłynęły też na przesunięcie warunków pomiarów z 20 na 25 stopni (tę temperaturę po prostu łatwiej utrzymać).
 6. To nic nie znaczy. Tego nikt nie rozumie. Co innego, gdy piszemy o czasie rzędu joktosekundy (1 ys = 10^-24 s).
 7. Zmiana nazwy i systematyki wynika z badań genetycznych. Obecnie do rodzaju "uchatka" zalicza się tylko jeden gatunek - uchatkę patagońską, kilka innych gatunków (w tym płetwonogi z Kalifornii) okazało się bliżej spokrewnionych i wyodrębniono je w nowy rodzaj "uszanka". Podaję nazwy rodzajowe w mianowniku, bo jest też rodzaj "uchatek". Do rodziny uchatkowatych należą też kotiki i kilka innych rodzajów, zapewne wyodrębnionych na podstawie badań genetycznych z uchatek lub kotików.
 8. W temacie jest nadmierne uproszczenie. Czysty bor NIE jest składnikiem chemii gospodarczej. Środki czystości zawierają związki boru, głównie borany, w szczególności tetraboran sodu (boraks) i nadboran sodu.
 9. O ile mi wiadomo, tylko w przypadku jednej choroby szczepionki mRNA trafiły do powszechnej dystrybucji. Opracowano szczepionki mRNA na kilka innych chorób, niektóre nawet przeszły część badań klinicznych, ale nie zostały skierowane do produkcji przemysłowej (choroba się nie rozpowszechniła lub szybciej powstała szczepionka innego typu). To nie jest artykuł opisujący całą historię szczepionek mRNA dla przybyszów z kosmosu czy innych opornych. Gorszy przykład trudno było znaleźć? Szczepionka BCG ma średnią lub słabą skuteczność. Zalecana jest tylko dla dzieci. W przypadku gruźlicy płuc u dorosłych jej skuteczność jest porównywalna z placebo.
 10. Miłe złego początki: statystycznego, oszacowali, szacunków. Lecz koniec żałosny: oceny. W statystyce termin "estimation" tłumaczy się dosłownie – estymacja. W innych dziedzinach pojawiają się synonimy – szacowanie, szacunek, wycena. Nigdy „ocena”.
 11. Nie widzę podstaw, aby uznać, że chodzi o cokolwiek innego niż lokalizacja geograficzna. Użycie nazw administracyjnych miałoby sens, gdyby chodziło wyłącznie o kwestię jurysdykcji, np. ustalenie, kto jest właścicielem skarbu, ale o tym była tylko krótka wzmianka w jednym akapicie.
 12. Praktycznie bez sensu. Wybuch wulkanu Tambora w 1815 był bardzo duży, miał siłę VEI7, późniejsze erupcje wulkanów nie przekraczały VEI6, w tym Krakatau 1883 i trzy erupcje z XX w. – Santa María (Gwatemala) 1902, Novarupta (Alaska, USA) 1912, Pinatubo (Filipiny) 1991 (czyli były duże). VEI8 to wybuchy superwulkanów. Jednak sądząc po badaniach klimatologów, nie chodzi tylko o zakłócenia globalne. Również słabsze erupcje mogły mieć wpływ na zaburzenia cyrkulacji oceanicznej, o ile miały Atlantyk w zasięgu, dotyczy to zatem np. częstych wybuchów Etny czy wulkanów Islandii. Dla odmiany bardzo rozległy wybuch St. Helens rozniósł się od wybrzeża Pacyfiku w głąb USA, ale do Atlantyku raczej nie dotarł.
 13. Naukowa języka dificult языка. Krótka lista fałszywych przyjaciół w trzech językach: pęd - momentum - импульс moment pędu - angulary momentum (momentum of momentum) - момент импульса popęd (popęd siły) - impulse - импульс силы impuls właściwy - specific impulse - удельный импульс Wniosek: Wikipedia może lepiej się nadawać do tłumaczenia tekstów naukowo-technicznych niż Tłumacz Google. Może, bo są przypadki, kiedy tam też jest rozjazd – wystarczy sprawdzić kilogram-siła (kilopond) i kilogramometr (kilopondometr).
×
×
 • Create New...