Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wszystko płynie, nawet lampa

Recommended Posts

Edie to lampa z żarówką zanurzoną w dielektryku. Powstała w czeskim studiu projektowym Aura Design. Jej twórcy podkreślają, że zwykle źródło światła się ukrywa, zaś tutaj gra ono pierwsze skrzypce.

Nazwę należy traktować jako swoisty hołd dla Thomasa Edisona, który w 1879 r. opatentował żarówkę elektryczną. Pierwowzór Ediego był prezentem urodzinowym - przed 2 laty firmowy programista Peter Kazda postanowił nim obdarować Michaelę Tvarůžkovą. Ponieważ oryginalne oświetlenie spodobało się nie tylko jubilatce, para postanowiła skomercjalizować rozwiązanie. Prace nad prototypem rozpoczęły się ponad rok temu.

Sercem Ediego może być wszystko: od lampy żarowej po diodę LED. Jedynym ograniczeniem pozostaje ilość wydzielanego ciepła (nie można przekroczyć pewnych wartości, bo przewodność dielektryku rośnie razem z temperaturą).

W pojemniku można umieścić jedno lub więcej źródeł światła. Tvarůžkova, która jest autorką szkiców, przedstawia potencjalnym klientom różne propozycje aranżacji. Znalazły się w nich również niby-bukiety.

Z witryny poświęconej kampanii startupowej można się dowiedzieć, że do cokołu żarówki prowadzą cieniutkie przewody, a obudowę uzyskuje się ze szkła. Czesi ujawniają, że przetestowawszy różne dielektryki, doszli do wniosku, że najlepiej sprawdza się olej transformatorowy (za jego pomocą chłodzi się nie tylko transformatory, ale i komputery).

Na razie Kazda i Tvarůžkova sami za wszystko płacą, stąd ich prośba o wsparcie finansowe. Uzyskane środki pozwolą rozpocząć seryjną produkcję cylindrycznego modelu, rozbudować ofertę i zdobyć certyfikat CE.

Każdy, kto wpłaci co najmniej 25 euro, dostanie egzemplarz z pierwszych partii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Czesi będą gotowi do jesieni, można się więc spodziewać miłego prezentu bożonarodzeniowego...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja pamiętam jeszcze billboardy, na których Hołek straszył transformatorami zawierającymi straszliwie szkodliwy olej. Ktoś mający z tym kontakt pisze "te oleje strasznie śmierdzą, a transformatorowe są bardzo szkodliwe dla człowieka (wydzielają dioksyny, furany itd) wiec nie warto się tym bawić".

 

A teraz wyobraźmy sobie, że dzieciak zrzuca taką lampkę na podłogę i potem się w tym tapla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapytałam projektantów o ten olej. Twierdzą, że jest nietoksyczny, nie podrażnia oczu ani skóry. Nie ma zapachu. Kazda podkreśla, że wybrano bezpieczny produkt wysokiej jakości od znanej nie tylko w Czechach firmy (zastrzegł jednak, by nie publikować danych, bo to know how firmy)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wtedy pewnie musisz włożyć rękę w olej i ją wymienić. Ciekawe tylko co z olejem który zostanie na ręce... czy można potem jakoś go uzupełnić, albo raczej czy będą sprzedawać zestawy uzupełniające olej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście szału nie ma może być dowolny olej roślinny.

Ja bym zastosował może silikonowy.

Nie ma się zachwycać

 

 

to w zasadzie tyle na ten temat.

Rzućcie okiem na datę filmiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...