Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wydają 300 milionów USD by zyskać 6 milisekund

Recommended Posts

Trwają prace nad położeniem pierwszego od 10 lat nowego kabla transatlantyckiego. Inwestycja warta 300 milionów dolarów została podjęta po to, by czas oczekiwania na przepływ pakietu danych pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem uległ skróceniu o... 6 milisekund.

Łącze Hibernian Express o długości 6021 kilometrów będzie należało do firmy Hibernia Atlantic. Ma ona zamiar sprzedawać przedsiębiorstwom superszybkie połączenia, które są szczególnie ważne dla banków i firm handlowych. Hibernia szacuje, że tego typu przedsiębiorstwa będą skłonne zapłacić za jej łącze nawet 50-krotnie więcej, niż wynosi obecna cena konkurencyjnych łączy. Obecnie liderem transatlantyckiej prędkości jest kabel AC-1 firmy Global Crossing, który zapewnia transmisję w 65 milisekund.

Szacuje się, że dla dużego funduszu hedgingowego przyspieszenie transmisji danych o 1 milisekundę może być warte nawet 100 milionów dolarów rocznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>Szacuje się, że dla dużego funduszu hedgingowego przyspieszenie transmisji danych o 1 milisekundę może być warte nawet 100 milionów dolarów rocznie.</p>

 

Może to ktoś wyjaśnić??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myslę, że to w dużej mierze wzięte z powietrza wyliczenia, opierające się na tym, że obecnie transakcje są wykonywane automatycznie przez oprogramowanie komputerowe. Błyskawiczny przepływ wielomiliardowych sum może rzeczywiście skutkować sytuacjami, w których różnica ułamków sekundy w złożeniu zlecenia może skutkować różnicą w cenie sięgającą ułamków centa na każdego dolara, co przy dużych kwotach....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co kojarzę to chodzi głównie o mikrooperacje na rynkach walutowych i akcjach. Gdy akcje są w notowaniu ciągłym to wysłanie zlecenia teraz lub za 6milisekund robi różnicę.

 

Systemy transakcyjne działają tak, że sprzedają i kupują tysiące akcji kilka razy na sekundę w zależności od tego czy akcje są tańsze czy droższe o przysłowiowego "centa" a w rzeczywistości chodzi nawet o ułamki centów na akcji. Nawet jeśli różnica w operacjach wynosi 0,0001% to kilka tysięcy takich operacji na minutę daje zauważalny zysk. Służy to wypompowywaniu kasy z "tradycyjnych" inwestorów którzy działają bardziej długofalowo. Jednocześnie generując "pseudokryzysy i załamania" rynków które ostatnio są tak w modzie :)

 

Po za tym nowy przewód transatlantycki to nowe terabajty do przesłania. Poszerzenie dotychczasowego pasma, zwiększenie istniejących możliwości. Zysk jest wielopłaszczyznowy. 6 milisekund dla spekulantów giełdowych może mieć znaczenie, ale reszta świata ucieszy się z szybszego pobierania plików itd... :P Tym kabelkiem przecież będą również lecieć dane zwykłych użytkowników między kontynentami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam wrażenie, że to wyliczenie jest wzięte z powietrza. Nawet jeżeli oprogramowanie zakłada automatyczne wykonanie transakcji przy określonym poziomie cen, to w ciągu 6 milisekund wahania mogą zajść zarówno na korzyść, jak i na  niekorzyść zleceniodawcy. Jestem wręcz pewny, że przy tak małych różnicach efekt netto jest zerowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz sobie uważać, że wyliczenia są wzięte z kosmosu, mimo to banki są skore zapłacić wiele milionów na to przyspieszenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie banki są skore, tylko "szacuje się" oraz "Hibernia szacuje". Różnica jest kolosalna.

 

Poza tym wiele wskazuje na to, że głównym źródłem większych przychodów będzie większa przepustowość ("Express will initially be lit with 40G technology, but it will be possible to upgrade to 100G technology in future."). Zyski nawet przy notowaniach ciągłych nie są z kolei pewne, bo składanie zleceń w tym systemie to trochę jak zabawa z kotem Schroedingera - w momencie wysłania zlecenia jednocześnie zyskujesz i tracisz :) Dopiero po odebraniu danych wiesz, jaki jest ostateczny rezultat transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zupełnie mnie ta suma nie dziwi, na giełdzie liczy się każda sekunda, to który fundusz pierwszy je kupi akcje gra kluczową rolę, konkretny fundusz, zapłaci każdą cenę żeby być przed innymi. Maklerzy funduszu ustawiają skrypty które kupują/sprzedają po dojściu do określonych wartości akcji, jeśli spóźnią się - mają pecha... albo wolny internet ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Jestem wręcz pewny, że przy tak małych różnicach efekt netto jest zerowy.

~mikroos popelniasz tu jakis bład logiczny, bo sumujac te milisekundy o ktorych ty twierdzisz, że przynoszą "0" jakims cudem otrzymujemy w bilansie rocznym znaczne kwoty! nie zapominaj o pierwszej zasadzie - czas to pieniądz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...