Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Od początku października TP SA zaoferuje swoim klientom szybsze łącza. Nie będą one jednak tanie.

Za usługę neostrada tp 10 Mb/s trzeba będzie zapłacić 260 złotych miesięcznie. Asymetryczne łącze umożliwi pobieranie danych z prędkością 10 megabitów na sekundę i ich wysyłanie z prędkością 1 Mb/s. Z kolei neostrada tp 20 Mb/s (20 Mb/s do i 1 Mb/s od użytkownika) wyceniona została na 300 złotych miesięcznie.

Oferta nie jest związana z żadnym limitem pobieranych danych, a podane ceny to stawki bez promocji. Prawdopodobnie przy podpisaniu umowy na czas określony możne będzie liczyć na spore zniżki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka cena to w umowie na czas określony czy na czas nieokreślony miesięcznie? Jeśli na określony to na ile miesięcy umowa minimum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest naprawde straszne co sie dzieje w tej polsce. Mieszkam w holandii i za łącze 24MBps place 20 euro na miesiac...Ciekaw jestem kiedy Polska dorówna europejskim standardom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

akurat w tej kwestii nie liczyłbym na rewolucję, dopóki telekradzież polska kontroluje infrastrukturę PSTN na której opiera się większość łącz przeznaczonych dla szarego użyszkodnika internetu dotąd będziemy mieć najdroższy dostęp do internetu w europie i chyba jeden z droższych na świecie, ponoć były/są plany na odsprzedanie całej infrastruktury telefonicznej jakiejś spółce państwowej i dopiero od niej dzierżawienie linii ale podejrzewam, że umowa byłaby i tak korzystniejsza dla tepsy niż innych operatorów, jedynie monopolista pozbył by się problemu jakim jest nadzór techniczny i ew. pozwy o praktyki monopolistyczne związane z nie udostępnianiem swojej sieci telekomunikacyjnej czy naliczaniem jakichś dodatkowych kosztów utrzymania linii

Share this post


Link to post
Share on other sites

no nie przesadzajcie. Jesteśmy w tyle za zachodnią europą. ale ciągle idzie do przodu. najpierw standardem było SDI 128KB/s teraz neo 1MB-2MB, nawet 6MB łącza ma wiele osób i ich ceny nie są jakieś kosmiczne. 10MB będzie standardem za jakieś 2-3 latka, za 5-6lat przywykniemy do 32-64MB. Czyli powoli ale do przodu...

 

Poza tym tak naprawdę, to poza ściąganiem filmów (a teraz głównie seriali) do czego komu potrzebne w domu łącze 20MB? www.kopalniawiedzy.pl śmiga na 1MB łączu :P Onet tak samo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest naprawde straszne co sie dzieje w tej polsce. Mieszkam w holandii i za łącze 24MBps place 20 euro na miesiac...Ciekaw jestem kiedy Polska dorówna europejskim standardom.

 

Ile upload'u operator Ci daje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Do licha, nie powinno cytować się samego siebie, ale edycja niestety nie działa - przepraszam, błędnie zrozumiałem, że sugerujesz, iż jakoby to łącze KW ma przepustowość 1MB/s (8Mbps). :D Natomiast stronka główna Onetu waży łącznie ok. 600-700 kB, więc i o połowę węższe łącze pozwoli surfować bez nerwów. Poza wspomnianym przez Ciebie ściąganiem filmów, to lepsze łącze przydaje się dla lepszego "experience" strumieniowych transmisji czyli np. filmów HD na YT lub Skype.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

kurde, dzięki za ten link, właśnie czegoś takiego szukałem, ceny serwerów dedykowanych mają bezkonkurencyjne w porównaniu z polskimi, że o sprzęcie i łączu nie wspomnę, u nas taki serwer koło 1 tysia miesięcznie a tam 49€ O_O, szkoda tylko że opłata instalacyjna 149€

 

a tak wracając do tematu to choćby po powyższej firmie widać jak daleko jesteśmy w tyle jeśli chodzi o dostęp do i usługi internetowe

Share this post


Link to post
Share on other sites

cyberant ma całkowitą rację.

Zwróćcie też uwagę na to że te ceny są poza-promocyjnymi cenami. Dzisiejsze łącze Neo 1Mb bez promocji kosztuje 180zł. W promocji trzy razy taniej. Jeśli w przypadku nowych usług będzie podobnie (pewnie można pomarzyć, ale do października możemy tylko gdybać) to 10 Mb będzie kosztować około 90zł. Wcale nie będzie to jakaś kiepska oferta. Ja od sierpnia zmieniam operatora i za podobne pieniądze będę miał 15Mb...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do samej tp to Ft nie kupił tego żeby zrobić nam dobrze tylko sobie.

Co do powiemy w uogólnieniu ostatniej mili (bez wgryzania się w szczegóły) to tpsa ma konkurencje praktycznie tylko w dużych skupiskach (miasta) lub małych ale silnie zagęszczonych (miasteczka czy osiedla w miastach) często będących częściami dużych.

Co do pierwszych to wiadomo jest dużo ludzi w jednym miejscu nie tylko Kowalskich i Nowaków ale tez firm i opłaca się budować infrastrukturę. Przykładem może być GOP i same Katowice pewna firma ma je tak pooplatane światłowodami ze jak stwierdził kiedyś ich dyrektor w centrum Katowic mogą podejść wszędzie ze światłowodem nie "kopiąc" więcej jak 100m  (kopanie w sensie układania kabla pod ziemią w studzienkach telekom czy kopania własnych ciągów itp).

Natomiast co do małych miasteczek i osiedli to ich przewaga polega na tym ze można je przegonić infrastrukturą powiedzmy końcową niewielkim kosztem czy to radiowo (szczególnie w sprzyjającym terenie) czy nawet kablami po klatkach i przerzutkami po blokach i jak się już nazbiera to się zaczyna opłacać łącze od jakiegoś operatora nawet światłowodowe szczególnie jak jest dostępne. Oczywiście jest to kwestia skali.

Co do samej infrastruktury tp to włos się jeży na głowie. Stare kable na drewnianych słupach tak naprawdę to cud ze gdzieniegdzie telefon w ogóle działa a gdzie tu 6 megabitów. I to nie jest kwestia tego ze tp się nie opłaca inwestować w infrastrukturę  bo oni tego nie wymienili nie wymieniają i nie będą wymieniać. Przejęli infrastrukturę stając się monopolistą a teraz to eksploatują i rebrandują zęby pieniążki szły do Francji. Bo tylko o to chodziło, reszta to wymówki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do TP sa, to naszym szanownym (p)osłom zależało na utrzymaniu jej dominującej pozycji, coby więcej dostać za tego molocha (a teraz to już musztarda po objedzie, własność prywatna i niewiele można zrobić). A  trzeba było zrealizować jeden z podsuniętych podczas prywatyzacji pomysów, czyli podzielić firmę na 2 spółki: jedna z całym sprzętem, a druga udostępnia same usługi korzystając z sprzętu tej 1 (naturalnie każdy inny podmiot mógłby z niego korzystać na tych samych warunkach).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Telekomunikacja Polska rozpoczęła zwiększanie do 256 kb/s prędkości transmisji danych klientom, którzy korzystają obecnie z Neostrady 128. Zlikwidowane zostaną również limity transferu obowiązujące we wszystkich opcjach Neostrady.
   Zarówno zwiększenie prędkości, jak i zniesienie limitów jest bezpłatne i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami.
   Z szybszego Internetu skorzysta około 360 000 osób.
   Całe przedsięwzięcie, ze względu na jego skalę, potrwa około miesiąca. Jako pierwsi na prędkość 256 kb/s zostaną przełączeni ci, którym do końca umów terminowych pozostało najmniej czasu.
    
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Telefonia Dialog podpisała z Telekomunikacją Polską umowę, na podstawie której uzyska dostęp do sieci TP SA. Sławomir Szych, prezes zarządu Dialogu poinformował, iż dzięki temu jego firma będzie mogła zaoferować usługę Dialnet DSL klientom Telekomunikacji.
   Dialog rozpoczął już prace nad technicznym aspektem dostępu do sieci większego operatora. Jego specjaliści przygotowują również ofertę dla klientów Telekomunikacji.
   Abonenci TP SA będą mogli skorzystać z Dialnetu w przyszłym roku. Dokładna data uruchomienia usługi nie jest znana, będzie ona zależała od terminu uzyskania dostępu do sieci Telekomunikacji oraz tempa, w jakich obie firmy będą uzgadniały szczegóły.
    
×
×
 • Create New...