Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Pytanie za sto punktów: gdzie i kiedy powstał rap? Większość ludzi stwierdzi zapewne, że w latach 70. ubiegłego wieku w Nowym Jorku, profesor Ferenc Szasz z Uniwersytetu Nowego Meksyku na pewno się z tym jednak nie zgodzi, gdyż z jego badań wynika, iż ten gatunek muzyczny zawdzięczamy... średniowiecznym Szkotom.

Wg niego, walki na rymy w wykonaniu raperów wywodzą się od kaledońskiego flytingu (flitingu). Był to pojedynek na wyzwiska, często rymowane, a samo określenie zostało zapożyczone przez historyków społecznych z XV-XVI-wiecznych źródeł, wspominających o pojedynków makarów. Termin ukuli językoznawcy amerykańscy, którzy wskazują na rozpowszechnienie tego zjawiska w społecznościach oralnych całego świata. Jest to swego rodzaju zastępnik walki wręcz, tzw. chłostanie słowem.

Szkoccy właściciele niewolników przenieśli tradycję swoich przodków do USA. Tam została ona przyswojona i rozwinięta przez Afroamerykanów. Po wielu latach ukrytej ewolucji wypłynęła ona jako rap.

Zarówno średniowieczni Szkoci, jak i młodzi czarni Amerykanie wyspecjalizowali się w doprowadzaniu satyry do granic akceptowalności. Jeszcze chwila, jedno słowo za dużo, a werbalne współzawodnictwo przeobrazi się w przyziemne mordobicie.

Profesor Szasz zajmuje się kulturami Szkocji i USA. Na trop powiązań i korzeni rapu wpadł przez przypadek, badając kontekst historyczny działalności najsłynniejszego szkockiego barda Roberta Burna. Naukowiec zacytował też pierwszy amerykański przykład walki na słowa, który wydrukowano w magazynie Vanity Fair 9 listopada 1861 r.

Niektórzy eksperci uznają, że korzeni muzycznej części kultury hip-hopu należy rzeczywiście poszukiwać poza Stanami - w zachodniej Afryce. Kilkaset lat temu tamtejsi czarownicy "uskuteczniali" rytmiczne recytacje, wybijające się ponad warkot bębnów i odzywające się z rzadka inne instrumenty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla zainteresowanych m.in. współczesną historią rapu (rhythm and poetry), a generalnie muzyką elektroniczną polecam ciekawy, interaktywny przewodnik: Guide to Electronic Music. Dobre szczególnie dla tych, którzy wszystko nazywają "techno". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rap nic nie daje! To tylko punkt widzenia i pogladów artysty/składu. Na zwrot "ziomal" zawsze reagowałem wymiotnie, bo przez rap się o nim dowiedziałem czego wiedzieć nie chciałem, a narzucone zostało mi przez telewizję. Ta szajsowata muzyka na szczęscie w Polsce już upada (nie wiem czy społeczeństwo to mądrzeje czy czy działania Internautów pognoiły tę denną muzykę) i dzięki bogu!

Na walce słowem się zaczyna, a kończy strzelaniną i zgonami jak to było z tupakiem und notorjusem.

Przypomina mi się rapowy koncik z forum PSX Extreme, gdzie trzeba było zaRAPować coś dla nich czy tekst ułożyć by wpuścili (Hip-Hop Crew to się chyba nazywało z pseudo-ziomalami polskimi) i była jeszcze jakaś pseudo metalowa grupa "pióraczy" chyba robiąca się na "hardkorowców" - nie trzeba było ich bluzgać, a bulwersowali się jak rasowi white-niggaz (kurwica ich łapała netowa i wyżywali się przez neta na komunikatorach lub przez SMS po udostępnieniu fikcyjnego numeru telefonu i bluzgi na tle seksualnym z plotek oraz pomówień). Forum zamknięte stało się po czasie tak samo jak portal nasza-klasa wyłącznie z zaLOGowaniem (internetowe getta polskie tzw. bez open community z google). Na czacie swoim na polchat też lecą bluzgi, a na forum w 2003 roku bodajże była "bluzgownica" z wojenkami netowymi, atakami i zaczepkami (aspołeczne straszliwie to forum i czasopismo jest jak i czat posiadają na polchat). Nie pamiętam na łamach Neo Plus czy PSX Extreme peja gościł na zdjęciu grając w PESa (dlaczego nie w PC-etową Fifę akurat?). Sokół rapował o komentatorze również z PES, ze jest słaby (a to wydarzenie historyczne było, bo w serii pierwszy raz podłożony był). Każdy farmazon łykają albo nie rozumieją nic czytelnicy i pisarze z branży elektronicznej rozrywki. Straszliwie agresywna to dziedzina te gry komputerowe całe w połączeniu z rapem dziadowskim (Molesty Ewenementy jakieś, Peje, Tede, PiHy - cała patologia Polska podpina się pod ten szajs nędznej raperiady i wtórnego kodu.

Diss'y to już patologia z najwyższej półki ale wolnośc słowa mają to bluzgają! Dodać muszę tutaj jeszcze o dyskredytacji użytkowników na łamach czasopisma np. określeniem "debil" bez możliwości obrony czy dodania komentarza, twardym moderatoringu, pseudo-netykiecie na forum, blokady pogladów, BANowaniu, blokowaniu konta bez ważniejszych przyczyn (zamiast cenzury czy "wypipkaniu" wulgaryzmów, które są względne i dla jednych one są nimi, a dla drugich nie. Przeprane mózgi pop kulturą jednym słowem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rap ledwo dyszy i raperzyny polskie jeszcze próbują coś tam promować się na necie ze swoimi profilami z komentarzami moderowanymi (korzystnymi dla siebie). Dodam, że wszelkie poczyniania są maniakalnie śledzone czy to w prasie jak i smęty pisane na forum (sama głupota zdradza ludzi nie trzeba na nic czekać, by się ona ujawniła) to jak pokazywanie postów user'a na forum by inni mieli wgląd w historię i zakładali konta. LOGowanymi IP policja się nie zajmuje, a prawo łamane może być z necika "z Łapanki" i np. telefonu kradzionego i ze zmodyfikowanym soft'em (generowanie fałszywego ruchu sieciowego na przynętę i LOG'ów jest do łyknięcia niczym młody piskorz przez oswojonego Pelikana w rowie melioracyjnym). Drenaż głupoty to wspaniałe żerowanie i korzyści dola socjologii, socjotechniki oraz psychologii. Otwarta sieć jest wspaniałym źródłem dla translatorowców z google. Konta raperów będą z youtube kasowane z czasem, bo są szkodliwe społecznie. Tylko operator internetowy i policja stoją nad tym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...