Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Uwaga na plastikowe opakowania!

Recommended Posts

Kanadyjczycy nie polecają korzystania z plastikowych pojemników na żywność. Zawierają one bisfenol A (BPA), który, wg nich, może odpowiadać za gorsze działanie mózgu w zakresie pamięci i uczenia się. Nie wykluczają też, że ma on swój udział w chorobie Alzheimera, schizofrenii czy depresji.

BPA wykorzystuje się przy produkcji plastikowych butelek na napoje, butelek do karmienia dzieci, pojemników na żywność, a nawet protez.

Naukowcy z Uniwersytetu Guelph odkryli, że bisfenol A przenika do stałych lub płynnych pokarmów przechowywanych w plastiku. Gdy zostają one zjedzone, BPA zaburza komunikację między neuronami, bez czego niemożliwe staje się prawidłowe zapamiętywanie czy rozumienie. Jak wyjaśnia szef zespołu Neil MacLusky, niewielkie dawki bisfenolu, który stale dostaje się do organizmu, zaburzają tworzenie się synaps w rejonach kluczowych dla uczenia.

W ramach eksperymentu naukowcy przez miesiąc karmili werwety z wyspy Saint Kitts na Morzu Karaibskim żywnością przechowywaną w pojemnikach z bisfenolem. Zaobserwowano spowolnienie działania synaps. Wg Kanadyjczyków, bisfenol A oddziałuje na estrogen, a ten z kolei [...] wpływa na tempo, w jakim tworzą się synapsy określonego rodzaju, poza tym odpowiada za utrzymywanie normalnego kształtu neuronów w obszarach mózgu kontrolujących uczenie, pamięć oraz nastrój.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio w ogóle była większa zadyma związana z tym związkiem. Nawet Nalgene, jeden z największych na świecie producent opakowań do "zadań specjalnych" (np. laboratoryjnych pojemników do mrożenia, bloków chłodzących itp., choć nie tylko, bo robią nawet butelki do karmienia niemowlaków), całkowicie wycofał ten związek ze składu tworzyw wchodzących w skład opakowań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinni na różnych produktach pisać z czego są zrobione. Na jedzeniu niby jest napisane co i jak, a jakbym chciał bezpieczny  plastikowy pojemnik to jak sprawdzić z czego on jest?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

A co zawierają plastikowe butelki w których trzymamy wodę, colę, oranżady? Pomijając wpływ na zdrowie tych dwu ostatnich, to przecież samo opakowanie też w jakiś sposób oddziałuje na wodę i dostają się doń zapewne jakieś związki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

One są zbudowane z pojedynczego związku, a nie z mieszanki. O ile mi wiadomo, nie ma żadnych danych na temat tego, żeby PET uwalniał się do wody i szkodził.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

To teraz pytanie trochę z innej beczki: dlaczego woda nie powinna stać za długo w takich opakowaniach, czy w ogóle?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego dokładnie nie wiem. Być może tworzywo reaguje po dłuższym czasie negatywnie na promieniowanie UV. Chodzi też o odpowiedzialność producenta: bardzo często jest świadom, że tak naprawdę produkt (w wypadku wody) jest świeży praktycznie w nieskończoność, ale nie chce kusić losu i skraca termin np. do trzech lat, żeby nie narazić się na procesy sądowe.

 

Nie wiem, jak to wygląda z wodą, ale np. w przypadku leków wiekszość terminów przydatności jest świadomie skracana nawet o kilkadziesiąt procent z dwóch powodów:

1. szybciej się skończy termin = szybciej kupisz = zużyjesz więcej paczek, żeby zjeść tę samą ilość tabletek

2. producent musi brać poprawkę na to, że produkt może być przechowywany np. przez połowę czasu w złych warunkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...