Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Antylogik

Koronawirus jako wybawienie

Recommended Posts

Nie tylko dla kraju, ale także dla portalu Kopalnia Wiedzy.

1) Dla kraju jest to dość jasne: w końcu Polacy zobaczą do czego doprowadziły rządy nieudaczników, którzy zamiast przez 4 lata mądrze inwestować nadwyżki w służbę zdrowia, to je przejedli, rozdali 80 mld zł (4*20) patologii na używki i bogaczom na wyjazdy zagraniczne, w tym do Włoch i Hiszpanii, którzy sprowadzili wirusa do kraju. W dodatku coroczne 20 mld zwiększono do 40 mld, co już jest jakąś tragifarsą w obliczu zapaści służby zdrowia. PIS sam sprowadził wirusa, a teraz biadoli, że ciężko.

2) Nagle mamy 38 mln epidemiologów w kraju. Chociaż PKB w 2020 spadnie o od 0,5 do 5% (obecnie "eksperci" mylą się w prognozach szacując, że PKB nawet wzrośnie, ale tylko o 1%, bo nie zdają sobie sprawy do czego doprowadzą pisowskie zakazy), to portale wiedzy jak KW zyskają, bo nagle wszyscy wchodzą i czytają newsy.

Rząd sam rozwala gospodarkę, z czego oni robią problem? To jeden wielki kabaret z tym wirusem. W ciągu ostatniego miesiąca w wyniku wypadku drogowego zginęło 160 osób. W ostatnich 3 dniach tylko 15. Wszedłem na stronę statystyk policji - średnia dzienna to ponad 6 zabitych. Tyle też średnio było dokładnie rok temu 25.02.2019 - 25.03.2019. Tymczasem teraz 25.02.2020 - 25.03.2020 średnia wyniosła ok. 5. Także dziękujmy za ten boski wirus, bo ratuje średnio 1 osobę dziennie od śmierci na drogach!

1636559037_2020-03-2620_36_00-Zeszyt2-Excel.png.25a9a16adb0712c59e0f970a6c5764b7.png

846828650_2020-03-2620_36_34-Zeszyt2-Excel.png.3abca6e0e6363d4cc8d481fe3a7553ea.png

W dniu 22.03.2020 o 11:35, Antylogik napisał:

Chociaż PKB w 2020 spadnie o od 0,5 do 5% (obecnie "eksperci" mylą się w prognozach szacując, że PKB nawet wzrośnie, ale tylko o 1%, bo nie zdają sobie sprawy do czego doprowadzą pisowskie zakazy

O proszę, już dziś Erste zmienia prognozy z poprzednich +1,2% na -3,7%: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Erste-spodziewa-sie-glebokiej-recesji-w-Polsce-7849162.html

Najlepsze, że gdy czytam, że gospodarkę wykańcza epidemia, tak jak jakby wirus wymordował setki tysięcy osób. A przecież to kłamstwo, władze państw nam to zaserwowały. Ciekawe, że Korea Płd nawet szkół nie zamknęła, a wygrała z epidemią jako pierwsza z całego świata. Inteligencją, a nie zakazami.

W Niemczech śmiertelność jest wyjątkowo niska - 0,7%, w Czechach 0,4%, w Estonii niecałe 0,2%, a na Łotwie jest zerowa. Te kraje łączy niski odsetek ludzi religijnych (odpowiednio 34, 24, 28 i 37%). W Austrii jest nieco więcej religijnych (41%) i trochę już wyższa, choć nadal niska śmiertelność (0,9%). Z drugiej strony we Włoszech śmiertelność wynosi 11%, a 69% Włochów wyznaje religię. W Albanii też sporo umiera na wirusa - prawie 5% - i 56% mieszkańców jest religijnych. Spojrzeć tylko na Chińczyków - są raczej ateistami lub buddystami i nauczyli się żyć z epidemią: procent zgonów spadł do 4%.

Religijność jak wiadomo jest skorelowana z inteligencją. Ludzie religijni nie przyjmują do wiadomości wiedzy naukowej, żyją zabobonami i stąd nie przyswajają nowych informacji, dlatego się częściej zakażają i jeśli są chorowici, mogą umrzeć. W Polsce jest ponad 80% wierzących katolików, czyli staliśmy się niechlubnym przykładem braku rozumu w Europie. Na szczęście wirus się ciągle rozwija, więc miejmy nadzieję, że zacznie w końcu zbierać krwawe żniwo wśród katohołoty.

Obecnie korelacja między religijnością krajów samej Europy (bez tych łączących się z Azją) a śmiertelnością z powodu koronawirusa wynosi 17%. Gdy odejmiemy Polskę, w której ciągle jeszcze sytuacja się rozwija, dostaniemy 24%. Gdy odejmiemy dodatkowo Rumunię, dostaniemy 39%. Bez odejmowania:

193111540_2020-03-2915_36_58-MicrosoftExcel-deathratevirusvsreligious_xlsx.png.0f6ad422a3bd7203ef2e5c861b6a36cd.png

Źródło: WIN/Gallup International Survey 2017; https://ourworldindata.org/coronavirus-source-data

Polska i Rumunia odstają od reszty. Po ich odjęciu (korelacja 0,39):

1678483475_2020-03-2915_39_02-MicrosoftExcel-deathratevirusvsreligious_xlsx.png.2150f40813f2665a49f239e57e8b0dc0.png

Źródło: WIN/Gallup International Survey 2017; https://ourworldindata.org/coronavirus-source-data

Można prosić o chociażby R2? Na oko można tezę pod pachę wsadzić, choć nie wiem, czy zadziała lepiej niż klasyczny termometr...

P.S. Nie chcę mówić tego głośno, ale jakoś tak wyjdzie: ciesz się, że żyjesz. Mogło zabić Cię w ostatnim tygodniu tak wiele (wyłączając koronawirusa), a przecież żyjesz. Tak, dla mnie również jest to niesamowite. :)

2 godziny temu, Astro napisał:

Można prosić o chociażby R2?

Przecież R to wsp. korelacji. Poucz się troszkę więcej.

2 godziny temu, Astro napisał:

Na oko można tezę pod pachę wsadzić

Może tak, może nie. Minął tylko miesiąc od pierwszych przypadków ofiar, więc ta statystyka może się poprawić albo pogorszyć. Ten drugi przypadek można na dziś uznać za istotny stat.

12 godzin temu, Antylogik napisał:

Przecież R to wsp. korelacji. Poucz się troszkę więcej.

A to poniżej to jest krasnoludek?

W dniu 29.03.2020 o 00:49, Antylogik napisał:

Obecnie korelacja między religijnością krajów samej Europy

Przepraszam "nauczycielu", ale sam się troszkę poucz, a mówimy o współczynniku determinacji (nie moim, bo nie jestem zdeterminowany Cię uczyć ;)).

Posted (edited)

Coś jest w tej analizie "Antylogika", ponieważ kraje które mają społeczeństwo składające się wyłącznie z samych nadzwyczaj  inteligentnych ateistów, a w związku z tym charakteryzujące się z dużą kulturą zdrowotną i długością życia jak Rosja czy Korea Północna praktycznie nie mają zachorowań na COVID-19.

Edited by gucio222

3 godziny temu, Astro napisał:

Przepraszam "nauczycielu", ale sam się troszkę poucz, a mówimy o współczynniku determinacji (nie moim, bo nie jestem zdeterminowany Cię uczyć ;)).

Ośmieszyłeś się, ale teraz to już się kompromitujesz. R to wsp. korelacji, R^2 to wsp. determinacji. Jak nie rozumiesz co to znaczy podnieść coś do kwadratu, to wróć do szkoły podstawowej. Myślałem, że chociaż zamilkniesz po tej wpadce i sprawdzisz chociaż najpierw w internecie, o co pytasz.

Drogie dzieciątko. Współczynnik korelacji (r) i współczynnik determinacji (R2) to trochę różne rzeczy (jaki model regresji przyjmujesz?).
Przy okazji, jeśli przy współczynniku korelacji 0,17 doszukujesz się jakiejś "twardej" korelacji, to mogę tylko współczuć.

P.S. W wolnej chwili przeprowadź sobie test istotności tego współczynnika korelacji (każdego który podajesz). Na oko powiem, że jest zdecydowanie gorzej, niż "na dwoje babka wróżyła".

2 godziny temu, gucio222 napisał:

Coś jest w tej analizie "Antylogika"

Gucio, źle zastosowałeś cudzysłów. Powinno być: Coś jest w tej "analizie" Antylogika. Wtedy ok. ;)

21 minut temu, Astro napisał:

Drogie dzieciątko. Współczynnik korelacji (r) i współczynnik determinacji (R2) to trochę różne rzeczy (jaki model regresji przyjmujesz?).

Ostatni raz ci odpisuję, bo jak widzę, jesteś nie tylko niedouczony, ale zwyczajnym ignorantem o wątpliwym IQ (nie pierwszy raz to widać zresztą). Nie masz żadnej wiedzy, a udajesz po raz kolejny eksperta. Pytasz się najpierw o R^2, kiedy podaję R, a nie podaję żadnych parametrów regresji, nic nie mówię o regresji. Nagle wyjeżdżasz z regresją. Miesza ci się to wszystko, zostaw to w spokoju, to za trudne rzeczy.

Kolega pyta o typ regresji, żeby dowiedzieć się jaki jest R^2. Kolega nie ma wiedzy, że (normalnie liczony) R^2 ma jedynie sensową interpretację dla regresji liniowej MNK. Kolega nie ma wiedzy na temat regresji, a się wypowiada. Kolega nie rozumie, że liniowa regresja o jednej zmiennej niezależnej (a z taką mamy tutaj do czynienia) odpowiada dokładnie wsp. korelacji liniowej, czyli R. Wygląda na to, że kolega nawet  nie ma wiedzy, że gdy mówi się o korelacji, a nie dodaje się nic więcej, to znaczy, że chodzi o korelację liniową.

40 minut temu, Astro napisał:

Przy okazji, jeśli przy współczynniku korelacji 0,17 doszukujesz się jakiejś "twardej" korelacji, to mogę tylko współczuć.

Kolejny raz udowadnia, że ma zerowe pojęcie o temacie. Nigdzie nie napisałem, że jest to jedyna zmienna wpływająca na model. Nigdzie nie napisałem, że twarda. A nawet jeśli miałoby być 0,05, to nadal mogłaby istnieć słaba, bo słaba, a jednak korelacja, nie twarda.

43 minuty temu, Astro napisał:

P.S. W wolnej chwili przeprowadź sobie test istotności tego współczynnika korelacji (każdego który podajesz).

Przeprowadziłem kolego, tylko jak zwykle nigdy nie czytasz ze zrozumieniem. Przypomnę:

17 godzin temu, Antylogik napisał:

Ten drugi przypadek można na dziś uznać za istotny stat.

Gdyby kolega miał więcej inteligencji, to pociągnąłby ten wątek. Przypadek, gdy odejmie się Polskę i Rumunię, daje korelację 39% i jest istotna stat. na poziomie 10% (p = 7%).

53 minuty temu, Astro napisał:

Na oko powiem, że jest zdecydowanie gorzej, niż "na dwoje babka wróżyła".

Na oko, to ja też mogę ocenić kto jakie ma IQ. To jest zero. Kolega zostawi już temat, bo nie mam już czasu na tłumaczenie kolejnych rzeczy, a jeszcze przyjdzie, że zacznie pytać o zawiłości stat-mat.

7 minut temu, Antylogik napisał:

Ostatni raz ci odpisuję

Dzięki Bogu, bo jak patrzę na twoją pisaninę, to ręce opadają z szelestem liści... Kto powiedział, że R2 = r2? Dzieciątko, pytaj a nie gadaj głupoty...

20 minut temu, Antylogik napisał:

Przypadek, gdy odejmie się Polskę i Rumunię, daje korelację 39% i jest istotna stat. na poziomie 10% (p = 7%)

Odejmujesz sobie, bo nie zgadza się z tezą? Komuniści byli w tym lepsi, ale nie bój': "kury polskie za przykładem bohaterskich kur radzieckich zniosły statystycznie..." już niedługo będzie twoim credo.

56 minutes ago, Antylogik said:

Ostatni raz ci odpisuję, bo jak widzę, jesteś nie tylko niedouczony

Widzę, że zaczynasz tak częściej odpisywać gdy się z tobą ktoś nie zgadza, to smutne.

Przepraszam, że sobie pozwolę, ale tu nie chodzi o kwestię "niezgadzania się", ale o to, że ktoś ABSOLUTNIE nie rozumiejąc statystyki próbuje się mądrować na jej temat, na dodatek wygadując abisalne głupoty.

• Haha 1

Posted (edited)

Dokładnie 2 miesiące mija od czasu, gdy zbadałem zależność między śmiertelnością na COVID-19 a religijnością w Europie. Po 3 miesiącach epidemii można ustalić bardziej wiarygodne statystyki, chociaż są kraje, które zupełnie nie pasują do reszty, np. Armenia, gdzie trend wzrostu śmiertelności dopiero nabiera tempa. Przykładowo dla porównania widać różnicę między Armenią a resztą:

1961182024_2020-05-3001_17_58-Coronavirus(COVID-19)Deaths-StatisticsandResearch-OurWorldinData.png.33a65ca31cc0f8bceab53fa03013a420.png

Po usunięciu Armenii dostałem taką zależność dla prawie wszystkich krajów z Europy:

716203216_2020-05-3001_26_30-MicrosoftExcel-deathratevirusvsreligious.xlsmTrybzgodnoci.thumb.png.fb7254438b2d7f5f23b0ec9658f706a6.png

Można odnieść wrażenie, że powstała korelacja nieliniowa (do 7-8% śmiertelności korelacja jest dodatnia, a dla większych ujemna) lub 5 krajów zaburza korelację liniową: Hiszpania, Szwecja, UK, Belgia, Francja i trochę Włochy. Gdyby je usunąć dostalibyśmy korelację Pearsona 26% i taki wykres:

1579770861_2020-05-3001_33_00-MicrosoftExcel-deathratevirusvsreligious.xlsmTrybzgodnoci.thumb.png.d1de9ee194deac843be573d3e3c09dca.png

Włochy generalnie spełniają hipotezę, że większa religijność prowadzi do większej śmiertelności (ludzie bardziej religijni są mniej inteligentni, a także bardziej zbierają się w kupy w celu odprawiania modłów, zatem zwiększają ryzyko wzajemnych zakażeń. Jest dowiedzione, że ludzie religijni mają większą skłonność do kontaktów społecznych i nie są tak zindywidualizowani jak ateiści). Razem z Włochami korelacja nawet się zwiększa do 30%. Jednak dla regresji liniowej za bardzo odstają. Podobnie Hiszpania, która też mogłaby zostać, jednak ciągnie model za bardzo w dół (razem z nią korelacja 22%). Włochy, Hiszpania, Francja i Belgia leżą obok siebie, reakcja tych państw była dość późna, stąd szybszy początkowy wzrost śmiertelności. Wielka Brytania kompletnie się pogubiła i przyjęła restrykcje dużo później. Szwecja zdaje się, że w ogóle nie wprowadziła zakazów. Z tego powodu te kraje mogą się odchylać od reszty.

Edited by Antylogik
  • Confused 1

7 godzin temu, Antylogik napisał:

Jednak dla regresji liniowej za bardzo odstają

A nie przyszło Ci do głowy, że zjawisko jest nieliniowe? Gdyby tak zostawić Iceland, Russia, Turkey, Poland, Macedonia, Romania, to móglbyś nawet udowodnić kwadratową zależność. Nie krępuj się, trochę usuń, trochę dodaj i wyjdzie na Twoje.

• Like (+1) 1

50 minut temu, Jajcenty napisał:

A nie przyszło Ci do głowy, że zjawisko jest nieliniowe?

8 godzin temu, Antylogik napisał:

Można odnieść wrażenie, że powstała korelacja nieliniowa (do 7-8% śmiertelności korelacja jest dodatnia, a dla większych ujemna) lub

To chyba odpowiedź na pytanie. Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Jednak każda zależność empiryczna musi zostać wzmocniona wyjaśnieniem teoretycznym. Dla mnie to jak warunek konieczny i wystarczający.

16 minut temu, Antylogik napisał:

To chyba odpowiedź na pytanie. Wystarczy czytać ze zrozumieniem.

Tak, widziałem ten napis i nawet się ucieszyłem, ale zaraz potem postanowiłeś dopasować dane do tezy. Obawiam się, że korelacja z szerokością geograficzną jest mocniejsza, od tego co tu przedstawiłeś

Godzinę temu, Jajcenty napisał:

Tak, widziałem ten napis i nawet się ucieszyłem, ale zaraz potem postanowiłeś dopasować dane do tezy.

Koncentracja wokół linii prostej rosnącej jest 4 razy większa niż wokół linii opadającej, dlatego nie do końca przekonująca jest zależność nieliniowa. W tym pierwszym przypadku starałem się uwzględnić jak największą liczbę krajów Europy (nawet jest Rosja). Jest tu 30 krajów, gdyby zależność nieliniowa była słuszna, to powinniśmy zobaczyć np. 15 krajów na linii rosnącej i tyle samo na opadającej. Szybkość wprowadzania zakazów wydaje się najlepszym wyjaśnieniem tych różnic.

P. S. Nie uważam jednak, że zakazy były prawidłowym posunięciem. Jeśli po wielu tygodniach ostrzeżeń ludzie nadal się zakażali i umierali, to jest to wyłącznie ich wina i głupota, za którą prawidłowo zapłacili, gdyż w ten sposób natura pozbywa się mniej inteligentnych jednostek. Szwecja dzięki zachowaniu większej wolności dla obywateli, zwiększy IQ społeczeństwa, które przełoży się na wyższy poziom gospodarczy, co pozwoli przetrwać państwu dobrobytu.

Posted (edited)
8 godzin temu, Antylogik napisał:

Jeśli po wielu tygodniach ostrzeżeń ludzie nadal się zakażali i umierali, to jest to wyłącznie ich wina i głupota, za którą prawidłowo zapłacili, gdyż w ten sposób natura pozbywa się mniej inteligentnych jednostek. Szwecja dzięki zachowaniu większej wolności dla obywateli, zwiększy IQ społeczeństwa, które przełoży się na wyższy poziom gospodarczy, co pozwoli przetrwać państwu dobrobytu.

Wydaje się, że nie bardzo rozumiesz sposób działania selekcji. Żeby to zdanie miało sens, koronawirus musiałby choć trochę preferować zabijanie osobników niedojrzałych, tymczasem tak nie jest. 

Edited by Jajcenty
  • Upvote (+1) 1