Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Izraelczycy wydrukowali w 3D pierwsze na świecie unaczynione serce

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali w 3D pierwsze na świecie unaczynione serce. Wykorzystali do tego własne komórki pacjenta oraz materiały biologiczne.

Dotąd specjalistom od medycyny regeneracyjnej udawało się wydrukować tylko proste tkanki bez naczyń krwionośnych.

To pierwszy raz, gdy komukolwiek udało się [...] wydrukować całe serce z komórkami, naczyniami krwionośnymi i komorami - podkreśla prof. Tal Dvir.

Obecnie jedynym ratunkiem dla osób ze schyłkową niewydolnością serca jest przeszczep. Biorąc pod uwagę niską liczbę dawców, trzeba jak najszybciej opracować nowe metody regeneracji serca.

Na tym etapie nasze serce jest małe, rozmiarów serca królika, lecz większe ludzkie serca wymagają tej samej technologii - wyjaśnia Dvir.

Na potrzeby badań od pacjentów pobierano próbki tkanki tłuszczowej. Następnie oddzielano składowe komórkowe i niekomórkowe. Komórki reprogramowano, by stały się indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi, a macierz pozakomórkową (ECM) przetwarzano na spersonalizowany hydrożel, który spełniał funkcję tuszu.

Po zmieszaniu z hydrożelem komórki zróżnicowały się do kardiomiocytów lub komórek śródbłonka. W ten sposób uzyskano specyficzne dla pacjenta, kompatybilne immunologicznie łatki z naczyniami krwionośnymi, a następnie całe serce.

Biokompatybilność pozyskanych materiałów jest kluczowa dla wyeliminowania ryzyka odrzucenia implantu [...]. Idealnie biomateriał powinien mieć te same właściwości biochemiczne, mechaniczne i topograficzne, co własne tkanki pacjenta. My opracowaliśmy proste podejście, zapewniające drukowane w 3D grube, unaczynione i podlegające perfuzji tkanki kardiologiczne o cechach identycznych z immunologicznymi, biochemicznymi i anatomicznymi cechami chorego.

Teraz naukowcy zamierzają hodować wydrukowane serca w laboratorium i uczyć je, by zachowywały się jak serca. Potem zostaną przeprowadzone przeszczepy w modelach zwierzęcych.

Musimy dalej rozwijać drukowane serca. Komórki muszą uzyskać zdolność pompującą; obecnie potrafią się kurczyć, ale nam zależy, by współpracowały ze sobą. Mamy nadzieję, że się uda i udowodnimy, że nasza metoda jest skuteczna i użyteczna.

Może w ciągu 10 lat w najlepszych szpitalach świata pojawią się drukarki narządów i tego typu procedury będą przeprowadzane rutynowo - podsumowują Izraelczycy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

coza niespodzianka co nie ??

a ja slysze codziennie jak moi polscy koledzy na tych ludzi mowia z pogarda ze to zmazuchy brudasy czarnuchy i milion innych przezwisk ublizajacych tylko dlatego ge gosc ma ciemniejsza skore od nas- no ale coz my to jak wymyslimy drukarke to se drukniemy calego polaka od razu- a co !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomyliłeś chyba Izraelczyków z Palestyńczykami.

  • Downvote (-1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nic nie pomylilem- dla polaczkow z ktorymi pracuje kazdy kto ma ciemniejsza skore od nich to brudas- poczawszy od turka chorwata Albanczyka irakijczyka itd

tylko zapominaja ze ci zmazancy jak jada na obczyzne to  znaja conajmniej 3 jezyki plannie a brudasy polacy zero ani be ani meee- - tak to wyglada nie tylko u mnie w pracy ale wszedzie- swoja droga  przez naszych glabowatych rodakow mam prace na ktora nie moge narzekac :D ale wstyd jest bo nieraz pytaja mnie dlaczego ja potrafie a tylu polakow nie mowi nawet jak jest 20 lat za granica :D smutne ale prawdziwe

  • Downvote (-1) 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

baranie adminie dzieki za minusa- niestety nie dbam o opinie ludzi ktorych klasyfikuje do tych jakich opisalem wyzej

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 17.04.2019 o 19:19, dzbanek1 napisał:

tak to wyglada nie tylko u mnie w pracy ale wszedzie

dzban albo był wszędzie... albo właśnie nigdzie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba przyznać że Izrael jest państwem gdzie innowacyjność jest praktyką a nie frazesem jak u nas.
Warto by podpatrzeć jak doszli do takiego poziomu i może by się coś dało i u nas zrobić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...