Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wysokotłuszczowa dieta przekłada się na pogrubienie błony komórek śródbłonka

Recommended Posts

Od dawna uważa się, że lipoproteina niskiej gęstości (LDL), główny transporter cholesterolu z wątroby do innych narządów, przyczynia się do miażdżycy. Ostatnie dowody sugerują jednak, że istotnymi graczami w tym procesie są również utlenione lipoproteiny o niskiej gęstości (ang. oxidised low density lipoproteins, oxLDL). By ocenić wkład LDL i oxLDL, Manuela Ayee oraz Irena Levitan z Uniwersytetu Illinois prowadziły eksperymenty na myszach i ludzkich komórkach śródbłonka.

Amerykanki podawały myszom zwykłą karmę albo paszę wzorowaną na diecie zachodniej (o podobnej zawartości tłuszczu, białek i węglowodanów, co fast foody). Okazało się, że u gryzoni z 2. grupy szybko pojawiała się sztywność naczyń. Panie zmierzyły poziomy LDL i oxLDL u zwierząt, tak by dało się je odtworzyć w hodowlach komórkowych.

W kolejnym etapie Ayee i Levitan zbadały napięcie błony komórkowej i sztywność cytoszkieletu za pomocą mikroskopu sił atomowych (AFM).

Fizjologiczne poziomy zarówno LDL, jak i oxLDL powodowały pogrubienie błony oraz podwyższone napięcie (w porównaniu do hodowli bez dodanych lipoprotein). Gdy LDL i oxLDL stosowano łącznie, efekt był jeszcze silniejszy.

Ku naszemu zaskoczeniu bardzo mała ilość oxLDL dramatycznie, na gorsze, zmieniała strukturę błony komórkowej - podkreśla Ayee. Uważamy, że zmiany na poziomie błony komórkowej [zaburzenia integralności śródbłonka] mogą zapoczątkować procesy związane z miażdżycą.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Muszę się nauczyć nie utożsamiać sformułowania "dieta wysokotłuszczowa" z dietą wysokotłuszczową nisko węglowodanową (LCHF). Nie byłoby celowe używanie w tytułach "diety zachodniej" zamiast "wysokotłuszczowej"? Demonizowanie samego tłuszczu (poza unikaniem podatnych na utlenianie omega-6) nie ma podstaw naukowych.

Polecam eksperymenty Feldman'a - szczególnie zachowanie tętnic po zaledwie czterech tygodniach "diety zachodniej"; no i jego protokół do obniżania LDL w zaledwie trzy/sześć dni np. pod wizytę u lekarza czy badanie pod ubezpieczenie na życie :)

Daje on 1000$ za wskazanie badania pokazującego szkodliwość wysokiego LDL w obecności wysokiego HDL/niskich trójglicerydów - od ponad roku nikt nic nie znalazł...

https://www.youtube.com/watch?v=R0nS8yxQ90E

  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co się dzieje jak ktoś ma za wysokie to HDL? Jak ostatnio robiłam badania to HDL miałam 100,1 mg/dl a norma dla kobiet to podobno 40-80 mg/dl. Nie wiem czy powinnam się tym martwić?
LDL miałam 121,5 mg/dl czyli w normie, trójglicerydy 53, więc też w normie, ale znów cholesterol całkowity 232,2 a norma jest do 190 :( Nie wiem jak interpretować taki wynik...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Feldman powołuje się na to badanie (8 lat obserwacji prawie 3 tysięcy mężczyzn) https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/647239 wskazując, że LDL nie ma żadnego wpływu na ryzyko https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_niedokrwienna_serca a jedynie właśnie HDL + TG; ten wykres:

m_ioi00156f1.png?Expires=2147483647&Sign

pokazuje, że poziom LDL nijak nie zmienia ryzyka wystąpienia choroby; co ciekawe podobnie wyglądają wykresy dla nadciśnienia, aktywności fizycznej i jak i palenia papierosów (nie mają wpływu). Jedyne co miało znaczący wpływ na wystąpienie choroby to właśnie poziom HDL i trójglicerydów.

Jak chcesz zbić LDL to przed badaniem przez trzy dni jedz więcej tłuszczu :D Proces opisany jest w tym miejscu https://youtu.be/R0nS8yxQ90E?t=349. Ja z niego rozumiem wysoki LDL tak, że twój organizm używa swojego tłuszczu (tkankę) jako energii (w wątrobie jako VLDL) i stąd pojawia LDL jako wynik zużywania VLDL. Odchudzasz się (np. na diecie LCHF)? Ta prezentacja była raczej dla osób na LCHF...

Za dużo węglowodanów w diecie (->glukozy we krwi), powoduje "psucie" LDL'u tak, że przestaje być rozpoznawany/odzyskiwany przez wątrobę i pozostaje w krwiobiegu. Ten proces jest opisany tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=NUY_SDhxf4k. Twoje trójglicerydy nie wskazują jednak abyś nadużywała węglowodanów...

 

 

Edited by Kodak
  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

@Kodak - zawsze słyszałam, że HDL to ten dobry cholesterol, a LDL jest zły. A teraz to już całkiem zgłupiałam, zwłaszcza, że trójglicerydy mam bardzo niskie. No ale badanie dotyczyło mężczyzn i to powyżej 50-tki, a ja jestem kobietą i nie mam tylu lat. Co do węglowodanów, to w mojej diecie pochodzą one głównie z warzyw i owoców, bo prawie nie jadam produktów zbożowych (mam uczulenie na pszenicę, a poza tym po prostu nie przepadam za takimi rzeczami) i ziemniaków. Poziom glukozy miałam w normie. Ten LDL niby w normie, ale jak jeszcze raz sprawdziłam, to widzę, że na różnych stronach podają różne normy i już nie jestem pewna. W każdym razie nie rozumiem, po co mam go zbijać przed badaniem? Przecież badanie jest po to, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku

Edited by bea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z LDL wniosek jest chyba taki, że jest to dość dynamiczny wskaźnik (jeżeli w trzy dni można go diametralnie zmienić) i sama jego liczba całkowita nic specjalnego nie odzwierciedla

  • Like (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...