Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Indiach odsłonięto najwyższą na świecie 182-m statuę

Recommended Posts

W Indiach w stanie Gudźarat odsłonięto najwyższą na świecie statuę. Budowa mierzącego 182 m pomnika Vallabhbhai Jhaverbhai Patela, prawnika, polityka i działacza niepodległościowego, kosztowała 29,9 mld rupii (czyli 430 mln dol.).

Premier Narendra Modi twierdzi, że statua z brązu przyciągnie turystów, jednak tutejsi mieszkańcy są sceptyczni i uważają, że to strata publicznych pieniędzy i że można je było lepiej wykorzystać. W związku z protestami zmobilizowano policjantów z regionu.

Modi uroczyście odsłonił statuę będącą "symbolem integralności Indii", a samoloty Indyjskich Sił Powietrznych zrzuciły na nią kwiaty.

Pomnik projektu Rama V. Sutara stał się punktem zbornym dla rolników, którzy domagają się rekompensat za ziemię przejętą przez rząd pod różne projekty.

Rząd Gudźaratu sfinansował budowę pomnika w połowie. Reszta funduszy pochodziła od rządu federalnego i z darowizn.

Statua Patela jest niemal 2-krotnie wyższa od Statuy Wolności, która z cokołem mierzy 93 m. Przewyższa też poprzedniego rekordzistę - 128-m Wielkiego Buddę z Lushan. Co ciekawe, wydaje się, że statua Patela nie będzie najwyższa przez zbyt długi czas, bo rząd stanu Maharasztra buduje 190-m pomnik Śiwadźiego, założyciela Imperium Marathów w Indiach.

Statua Patela znajduje się ok. 200 km od historycznej stolicy i największego miasta Gudźaratu - Ahmadabadu. Władze liczą, że przyciągnie ona rocznie ok. 2,5 mln turystów. Zwiedzający będą mogli podziwiać okolicę z tarasu zlokalizowanego na wysokości 153 m (na poziomie klatki piersiowej postaci).

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytat

Władze liczą, że przyciągnie ona rocznie ok. 2,5 mln turystów.

Trzeba na takie rzeczy patrzeć także jak na inwestycje.
Pomnik buduje się raz (jeśli dobrze się buduje) a efekty jego istnienia są odczuwalne wiele lat. W przypadku wielu budynków to są setki lat, a ekstremalnie np. piramidy tysiące lat. Mimo iż akurat nie po to je budowano, to taki obecnie efekt dają.

Cytat

 

Czekamy na 400m pomnik, kto da więcej? 

Komuniści chcieli taki pomnik Lenina postawić. Ale przerosło ich to. Sporo za to zburzyli na miejscu gdzie miał być pomnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu ‎01‎.‎11‎.‎2018 o 09:22, tempik napisał:

No to teraz polscy włodarze muszą brać się do roboty....

Polski suweren ;) sam się bierze do roboty: w Gorzowie  jest pomnik Janusza  ( Mistrza Plażingu Bulwarowego), a w Szczecinie powstanie pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina ( Szefa Wszystkich Szefów) za lekko ponad 100.000zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...