Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Konopie odwracają proces starzenia mózgu

Recommended Posts

Konopie odwracają proces starzenia mózgu. Podczas przedłużonej terapii niskimi dawkami tetrahydrokannabinolu (THC) stare myszy cofały się do formy pamięciowej 2-miesięcznych osobników. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn i Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie uważają, że otwiera to drogę nowym metodom leczenia np. demencji.

Myszy żyją stosunkowo krótko. Już w 12. miesiącu życia przejawiają silne deficyty poznawcze. Autorzy publikacji z pisma Nature Medicine przez miesiąc aplikowali niewielkie ilości THC myszom 2-, 12- i 18-miesięcznym. Wyodrębnili też grupę placebo. Później testowali zdolność uczenia i pamięć, w tym zdolności przestrzenne i rozpoznawanie innych osobników.

Okazało się, że u myszy, którym podawano placebo, występowały naturalne związane z wiekiem deficyty uczenia i pamięci. Dla odmiany funkcje poznawcze gryzoni na THC były tak dobre jak 2-miesięcznych zwierząt z grupy kontrolnej. Terapia całkowicie odwróciła spadek formy intelektualnej starych zwierząt - opowiada prof. Andreas Zimmer.

Izraelsko-niemiecki zespół zaznacza, że sukces terapii to pokłosie wielu lat skrupulatnych badań. Najpierw naukowcy musieli zauważyć, że mózg starzeje się o wiele szybciej, gdy w mysim mózgu nie występują działające receptory kannabinoidowe typu 1. - CB1Z wiekiem ilość syntetyzowanych w mózgu endokannabinoidów spada. Kiedy zmniejsza się aktywność układu endokannabinoidowego, następuje szybkie starzenie mózgu: w tkance mózgu spada ekspresja receptora CB1 czy poziom głównego endokannabinoidu - 2-arachidonyloglicerolu (2-AG).

By ustalić, jak dokładnie terapia THC wpływa na stare myszy, akademicy badali tkankę mózgu i aktywność genów. Okazało się, że sygnatura molekularna nie pasowała już do seniorów, lecz przypominała tę występującą u młodych zwierząt. Ponownie wzrosła też liczba połączeń między neuronami w mózgu, a ważny czynnik warunkujący uczenie (stwierdzono, że zwiększył się np. poziom markerów synaptycznych). Wygląda na to, że THC cofnął zegar molekularny.

Naukowcy wyjaśniają, że do studium wybrano niską dawkę THC, by uniknąć intoksykacji. W przyszłości ekipa chciałaby przeprowadzić badania kliniczne, które pokazałyby, czy w ludzkich mózgach zachodzą takie same procesy jak u myszy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

Naukowcy wyjaśniają, że do studium wybrano niską dawkę THC, by uniknąć intoksykacji.

 

Rozumiem oczywiście, że do dalekosiężnych wniosków dotyczących ludzi jeszcze bardzo daleko (sporo publikacji i wody upłynie), ale warto było może nieco ilościowo określić "niskość" owej dawki. Niektórzy, w przypływie radości związanej z wnioskami owej publikacji mogą przesadzić. Komentarz muzyczny:

https://www.youtube.com/watch?v=WeYsTmIzjkw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwne, z książek wiem że THC osłabia pamięć ;) ale może byłem za młody w trakcie lektury

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Dziwne, z książek wiem że THC osłabia pamięć ale może byłem za młody w trakcie lektury
 

 

Właśnie, na KW powinno być całkiem sporo doniesień o ogólnej szkodliwości marihuanen i powodowaniu tępoty z demencją w szczególności. Ale wygląda na to, że ta używka powinna być refundowana z NFZ dla 40+ :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

ta używka powinna być refundowana z NFZ dla 40+ :)

 

Skłaniałbym się za oszczędnościami budżetowymi. Może być 50+. ;):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

500 + samo się nasuwa :) w ramach socjalistycznej troski o budżet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Astro

 

 

500 + samo się nasuwa

 

Aby odsunąć niepotrzebne skojarzenia (esemesik od Małgosi), to bez angażowania Stroustrupa proponowałbym odróżnienie 50+ od 500+ przez poprawne semantycznie określenie tego ostatniego jako 500++ (nie mylić z ++500 ;)).

 

 

 

w ramach socjalistycznej troski

 

Kolega wybaczy, ale o San Escobar w tym wątku nie rozmawiamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

w wieku dojrzałym również lampka czerwonego wina jest zalecana na ochronę między innymi mózgu mimo oczywistych toksycznych właściwości etanolu. może z mózgiem jest jak ze starym, zamszonym trawnikiem - przerycie jego jest bodźcem do regeneracji i odnowy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyraźnie napisane jest w tekście, że THC cofa możliwości poznawcze i pamięciowe.

Małe ilości cofają do czasów ze szczytu zdolności intelektualnych, większe do czasów niemowlęctwa lub wręcz prenatalnego, czyli do czasów, gdy właściwie nic nie zapamiętujemy na dłużej :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś już sobie przeliczył dawkę THC u myszy na kg wagi człowieka? Tak tylko pytam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...