Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ludzie wyglądają na swoje imiona

Recommended Posts

Ludzie z zadziwiającą trafnością dopasowują imiona do twarzy obcych.

Zespół Yonat Zwebner podkreśla, że wskaźnik prawidłowych odpowiedzi przekraczający przypadkowe trafienia może mieć coś wspólnego ze stereotypami kulturowymi związanymi z imionami.

Psycholodzy przeprowadzili serię eksperymentów z badanymi z Izraela i Francji. W każdym z nich ochotników proszono, by z listy 4-5 imion wybrać to pasujące do twarzy z fotografii. We wszystkich eksperymentach ludzie podawali prawidłową odpowiedź znacznie częściej (w 25-40% przypadków), niż wynikałoby to działania na chybił trafił (a więc 20 lub 25% przypadków). Efekt utrzymywał się także wtedy, gdy autorzy publikacji z Journal of Personality and Social Psychology kontrolowali różne czynniki, w tym przynależność etniczną czy wiek.

Naukowcy zauważyli, że efekt był kulturowo specyficzny. Jeden z eksperymentów przeprowadzano z udziałem studentów z Izraela i Francji na twarzach oraz imionach izraelskich i francuskich. Okazało się, że Francuzi wypadali lepiej, niż gdyby działali wyłącznie losowo, dopasowując wyłącznie francuskie twarze i imiona, a studenci z Izraela, dopasowując tylko izraelskie fizjonomie oraz imiona.

W innym eksperymencie za pomocą algorytmu uczącego wytrenowano komputer, by dopasowywał imiona do twarzy. Wykorzystano ponad 94 tys. zdjęć. Maszyna także osiągała trafność większą od losowej (54-64%).

Zwebner sądzi, że imię odmalowuje się na twarzy, bo ludzie nieświadomie zmieniają swój wygląd, by dopasować się do kulturowych norm i wskazówek związanych z ich imionami.

Znamy ten proces [samospełniające się proroctwo] z innych stereotypów, np. etnicznych bądź płciowych, w przypadku których niekiedy oczekiwania innych wpływają na to, kim się stajemy. Wcześniejsze badania wykazały, że istnieją kulturowe stereotypy związane z imionami, włączając w to wygląd. Ludzie wyobrażają sobie na przykład, że ktoś o imieniu Bob z większym prawdopodobieństwem będzie mieć okrągłą twarz niż osoba o imieniu Tim. Sądzimy, że z czasem te stereotypy mogą [rzeczywiście] wpływać na wygląd czyjeś twarzy. Potwierdzałyby to wyniki jednego z eksperymentów, które pokazały, że imię jest reprezentowane nawet w pojedynczej, ale za to najbardziej kontrolowanej przez właściciela cesze wyglądu, a mianowicie we fryzurze.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję, że osoby na zdjęciach były w podobnym wieku, bo w innym wypadku, już istnieje korelacja między imieniem a wiekiem osób które je posiadają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak do wyboru było:
a. Ahmed
b. Maciej
c. John
d. Kasia
To rzeczywiście można się spodziewać dużej skuteczności trafień :)

 

Sadzę jednak, że dobierano już dopasowane kulturowo:
a. Brajan
b. Sebastian
c. Kewin
d. Oliwier

e. Alan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zwebner sądzi, że imię odmalowuje się na twarzy, bo ludzie nieświadomie zmieniają swój wygląd, by dopasować się do kulturowych norm i wskazówek związanych z ich imionami.

Pan Zwebner widzi ale tylko jedną stronę monety.

Możliwości jest więcej. Imiona wybierają zasadniczo rodzice. Więc imię jest jakimś tam odzwierciedleniem ich wartości i światopoglądów. A potem ci sami rodzice wychowują te dzieci. Też zgodnie ze swoimi wartościami i światopoglądem. Być może dzieci wychowywane w tych samych warunkach światopoglądowych są do siebie bardziej podobne :)

Oczywiście jest jeszcze i pewna wariacja tego co p. Z. wymyślił.

Jak spora część Polski oglądała Krzyżaków to "Zbyszko" kojarzył się jednoznacznie. Byłoby to więc odzwierciedlenie mód tworzonych przez popularne filmy i seriale.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Psycholodzy są niewiarygodnie naiwni (to taki ładny eufenizm). Wymyślają magiczne mechanizmy dopasowania wyglądu do imion w sytuacji, gdy nie wyeliminowali najprostszej możliwości: to rodzice starają się wybrać imię dopasowane do wyglądu dziecka (lub rodziców - pośrednio dziecka). Niezależnie jak działa ten mechanizm, w prosty sposób będzie się też objawiał przy dopasowaniu zdjęć do imion w testach.

 

Muszą też działać inne mechanizmy:  Dżesika będzie miałą większą korelację z alkocholowym zespołem płodowym niż pospolita Ania. I w tym wypadku ta pani na pewno nie będzie starała się dopasowywać swojego wyglądu do stereotypów, wręcz przeciwnie. 

 

Z regóły ludzie starają się ulepszać swój wygląd twarzy. Zatem Rysiu czesząc swą ryśkowatą fryzurę nie będzie starał się jej dopasować do ryśkowatego ideału - on będzie się starał ją dopasować do ryśkowatej buzi by jak najlepiej wyglądać (tutaj zwracam uwagę że określenie ryśkowej w tym kontekście jest niepoprawne niepolitycznie).

Share this post


Link to post
Share on other sites
to rodzice starają się wybrać imię dopasowane do wyglądu dziecka

Oj, raczej nie. Imię się jednak wybiera zasadniczo przed urodzinami :)

Różnie to oczywiście bywa ale ja np. dla każdego z trójki swoich dzieci imię wybrałem przed narodzinami. A nawet po narodzinach, dla mnie dzieci to wyglądają wszystkie podobnie przez pierwszy miesiąc :)

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oj, raczej nie. Imię się jednak wybiera zasadniczo przed urodzinami

Otóż to! Sądzę, że wykryto korelację między urodzeniem a okresową popularnością imion. Łatwo, jak sądzę,  przeskoczę granicę 25% stosując się do prostej zasady:

50+ Józef, Maria (Anna?)

starsze niż 30 lat: Janusz, Grażyna,

młodsze niż 30: Sebastian, Karyna

 

Myślę, że nieświadomie trzymamy mapę imię - wiek

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...