Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

NAND gęstsze od HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy w historii układy flash NAND charakteryzują się większą gęstością zapisu niż dyski HDD. Podczas 2016 IEEE International Solid State Circuits Conference Micron przedstawił dane, z których wynika, że w układach NAND można na tej samej powierzchni zapisać więcej danych niż w tradycyjnych HDD. Jeszcze w 2015 roku Samsung informował, że układy 3D NAND osiągnęły gęstość zapisu rzędu 1,19 Tb/in2 i obiecywał, że w roku 2016 zostanie osiągnięta gęstość 1,69 Tbpsi (terabitów na cal kwadratowy). Teraz Micron informuje, że posiada laboratoryjny prototyp układu 3D NAND o gęstości zapisu sięgającej 2,77 Tbpsi. Tymczasem gęstość zapisu współczesnych HDD nie przekracza 1,3 Tbpsi.

Warto jednak zauważyć, ze producenci HDD nie poddają się. Pomiędzy III kwartałem 2014 a III kwartałem 2015 gęstość zapisu na HDD wzrosła o około 60%. Daleko jej jednak do gęstości zapisu układów NAND. Tradycyjne dyski twarde mają jednak tę zaletę, że są znacznie tańsze w produkcji i będą znacznie tańsze od układów flash pod względem ceny za jednostkę pojemności. Różnica w cenie może być ogromna. Dość wspomnieć, że japońska firma Fixstars rozpoczyna sprzedaż 13-terabajtowego SSD, którego cena za gigabajt będzie wynosiła 1 USD. Dysk będzie zatem kosztował 13 000 dolarów. Tymczasem 8-terabajtowy HDD wypełniony helem można kupić już za 515 dolarów.

Na wysoką cenę układów flash wpływ m.in. koszt budowy fabryki, w której są one produkowane. Zakład wytwarzający nowoczesne układy 3D NAND może kosztować nawet 10 miliardów dolarów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Różnica w cenie może być ogromna. Dość wspomnieć, że japońska firma Fixstars rozpoczyna sprzedaż 13-terabajtowego SSD, którego cena za gigabajt będzie wynosiła 1 USD. Dysk będzie zatem kosztował 13 000 dolarów. Tymczasem 8-terabajtowy HDD wypełniony helem można kupić już za 515 dolarów.

   Jeżeli autor Pan Mariusz redaguje ten tekst z źródła to można zauważyć (dla maluczkich) którzy nakręcają się "starożytną" technologią HDD  :P  że różnica w wydajności nie może być ale jest ogromna- jak Maluch do Ferrari B)  Najwolniejszy SSD bije na głowe najszybszy HHD, nawet w raid... Tyle w temacie

Edytowane przez Danio77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
Najwolniejszy SSD bije na głowe najszybszy HHD, nawet w raid... Tyle w temacie

 

Może bije, jednak największym problemem jest wąskie, by nie powiedzieć głębokie ;), gardło. "Dyski" SSD na PCI-X jakoś nie zrobiły "wow!". Moje rajdy na bardzo debilnych dyskach (HDD) biją na łeb i szyję wszelkie pojedyncze SSD podpinane na SATA. Tyle w temacie.

 

Edycja:

 

 

najszybszy HHD

Można wiedzieć, jaki to, nawet nie najszybszy, jest hahaD? ;) Hyper Hard Drive? ;):D

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz literowek nie łap sie  jak tonacy brzytwy, brakło argumentów? Biedactwo ;) . Dyski SSD z interfejsem PCI Express, które już teraz osiągają szybkość prawie 2000 MB/s choćby taki  (Intel SSD 750) oczywiscie na Interfejs SATA III (teoretyczna przepustowość to 600 MB/s a rzeczywista ok 560 MB/s) powoli staje się wąskim gardłem, dla korzystających z niego dysków SSD...

Edytowane przez Danio77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Juz literowek nie łap sie jak tonacy brzytwy, brakło argumentów ;)

 

Jasne. Może w swej dogłębnej wiedzy podzielisz się wiedzą dotyczącą stosunku "szybkości" do kosztów? Może podpowiesz też, dlaczego w serwerowniach jakoś ciężko przypadkowo nabić widelcem SSD? Tak, system (pod X-uxem, trochę trzeba się napracować – warto ;)) mam na SSD. Szukałem, o co ciężko, tak małego, jak się tylko da. :D

Wszystko, co dla mnie istotne, jest na HDD w rajdzie. I to debilnym dla przeciętnego ujeżdżacza – pewność ponad koszty. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej mam pewność że z Polakami rozmawiam. Pokłócili się jak tylko się zdążyli odezwać.

Cóż, za cara było lepiej jak to prababka mawiała.

Gęstość zapisu nie jest równoznaczna z wielkością dysku. SSD już wcześniej rozmiarowo pokonywały HDD. Wydajnościowo także.

Cały problem rozbija się o dwie rzeczy;

cena

i jakość, czyli też cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Cóż, za cara było lepiej jak to prababka mawiała.

 

Tu, Thikim, zgadzamy się całkowicie. Pobiegałby jeden z drugim w jakieś -40 °C z gołą d*pą, to nie pierdzieliłby o wyższości świąt zimowych nad wiosennymi. ;)

 

 

 

czyli też cena

 

Czyli, jak wspomniałem, cena. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej miała na myśli nie mrozy i głupoty ale to że człowiek w spokoju mógł żyć, pracować i zarabiać. Naturalnie od powstania do powstania :D

Zresztą większość naszych powstań tak naprawdę nigdy nie miała na celu pokonanie Rosji - co uważano za niemożliwe, wszak Rosja pokonała Napoleona.

Powstania w myśl ich przywódców miały po prostu skłonić cara do rozmów i rzucenia Polakom paru udogodnień - czyli, po prostu dzieci próbowały sobie odmrozić palce żeby ojciec zwrócił na nie uwagę.

Była to idiotyczna myśl zważywszy na to że car poszerzał autonomię przed powstaniami, a po powstaniach robił jedyną rozsądną rzecz czyli odbierał to co dał i jeszcze dużo więcej.

Zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę jednak dość znaczną autonomię Królestwa Polskiego (którego to prababka nie pamiętała naturalnie bo na początku XX wieku żyła). Tym bardziej ciekawe że miała na myśli czasy po powstaniowe czyli rusyfikacji ale już słabnącej.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Słusznie. Dodałbym, że za Cara pewniejsze były podatki i stabilność waluty.

 

Na marginesie: nie rób, proszę, za pisowskiego piewcę putinizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnij. Od cara do PiSu raczej daleka droga.

A za napisanie tego co napisałem o powstaniach to by mnie z PiSu wyrzucili gdybym należał.
Dlatego proszę o wyjaśnienie.

Czy też jest tak jak w dowcipie:

przychodzi wielbiciel PO do lekarza a ten mu pokazuje trójkąt:

Kaczyński mówi pacjent.

Lekarz mu pokazuje koło:

PiS mówi pacjent.

Lekarz mu pokazuje trójkąt:

Ziobro mówi pacjent.

Panu się wszystko z PiSem kojarzy.

A kto mi wszystkich polityków PiSu pokazuje?

Tak więc napisałem o carze, Napoleonie, powstaniach.

A Ty mi piszesz o PiSie i Putinie :D

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moje rajdy na bardzo debilnych dyskach (HDD) biją na łeb i szyję wszelkie pojedyncze SSD podpinane na SATA. Tyle w temacie.

Ciekawe, mam w Azure kilka maszyn z dyskami ssd (przynajmniej za to płacę) i nie widzę różnicy, wręcz jestem trochę zawiedziony. Ale od niedawna mam laptopa z SSD i jest wow. Zwykle wchodziłem do biura, dokowałem laptopa, szedłem po kawę i jeszcze musiałem czekać na start systemu. Z dyskiem ssd windows 7 pyta o hasło zanim powieszę kurtkę. Nie zamieniłbym się. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W laptopie masz inne dyski HDD do wymiany na mniej więcej taki sam SSD.

Dyski HDD w laptopie to dużo słabsza wersja, mniej obrotów, mniejszy transfer, większe opóźnienia. Stąd są wąskim gardłem dla systemu operacyjnego.

Ale później już zobaczysz tylko różnicę przy kopiowaniu plików. Bo z kolei przy dobrej macierzy RAID SSD to system będzie wąskim gardłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Z dyskiem ssd windows 7 pyta o hasło zanim powieszę kurtkę. Nie zamieniłbym się. :)

 

Jeszcze pyta? Podejrzewam, że ludkowie w NSA mają niezły ubaw z takich "zdziwionych" min. ;)

Mój system (zdecydownie nie windows 7 ;)) jest już gotowy nim pomyślę o powieszeniu kurtki. :)

Czy po starcie Twój system zadaje pytanie: jak długo będzie Pan zadowolony? ;)


 

 

A kto mi wszystkich polityków PiSu pokazuje?

 

No właśnie. W oryginale było o d*pach. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, każdy ma większego.

A mój kiedyś śmigał a po zainstalowaniu dużej ilości softu oraz przy podłączeniu 6 dysków HDD z SSD wyłącza się w trakcie uruchamiania zanim pomyślę o czymkolwiek.

I muszę go drugi raz włączać.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Tak, tak, każdy ma większego.

Hmmm.

 

 

I muszę go drugi raz włączać.

Wybacz, ale to nieco Ci "umniejsza". ;):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze pyta? Podejrzewam, że ludkowie w NSA mają niezły ubaw z takich "zdziwionych" min.
 

 

hm..a to Ty myślisz, że ta hasła są po to aby NSA się nie wbiło? Dobrze zrozumiałem?

 

Kluczowym jest "wchodzi o biura",  i może nawet założę się, że blokuje widnowsa jak wychodzi, i pewnie NSA też mają ubaw? 

Uwielbiam to "a ja mam linuxa i jestem za***isty" ;)

 

Co do tematu, jedynym i ostatnim parametrem ja zauwazono jest, cena, (w stosunku do dowolnego parametru który nas interesuje), cena spadanie ( a spadnie) , SDD wygra HDD, temat zakończony, można się rozejść :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kluczowym jest "wchodzi o biura",  i może nawet założę się, że blokuje widnowsa jak wychodzi, i pewnie NSA też mają ubaw?

 

Kto tego nie robi zazwyczaj stawia w pobliskim pubie. Miły korpobyczaj - zostawiłeś dostęp do poczty, to z twojego konta zostanie wysłane zaproszenie do wszystkich, bolesna lekcja :)

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile cykli zapisu i odczytu wytrzymuje taki 13TB dysk, w porównaniu do tego 8TB HDD.

Szczerze powiem, że użytkuję wpięty do kompa dysk z 2002 roku (z mojego pierwszego komputera) i nadal działa bez zarzutu. Ciekawe czy taki SDD wytrzyma tyle samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast od 2008 "zabiłem" już 4 HDD. Zostały mi jeszcze 2, których prawie nie używam.

Testy jakie czytałem mówią, że przeciętny SSD wytrzymuje dłużej niż przeciętny HDD, ale słaby SSD której niż słaby HDD. Albo źle pamiętam wyniki testów... No i kompletnie nie pamiętam co wyszło wśród tych najlepszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Dobrze zrozumiałem?

 

Całkowicie nie. :)

 

 

 

Uwielbiam to "a ja mam linuxa i jestem za***isty" ;)

 

No widzisz, dowcip zaskoczył. Wystarczy, że ktoś powie: "mam linuxa", a zaraz ktoś musi krzyczeć: "wcale nie jesteś lepszy!". ;)

Zastanów się, dlaczego? ;):D

Zastanawiam się nad OpenVMSem… ;)

 

 

 

SDD wygra HDD, temat zakończony, można się rozejść :)

 

O ile nie pojawi się wcześniej trzeci gracz. Optyczny. ;)

 

 

 

Ja natomiast od 2008 "zabiłem" już 4 HDD

 

Z przykrością stwierdzam, że nie udało mi się zabić nawet jednego. Z równą przykrością stwierdzam, że mam też działający (największe źródło szumu) taki jeszcze z 2004 roku… Firmy nie wymienię. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalczego z przykroscia stwierdzasz ze nie padły gadziny to zaden klopot, przeciez pomyslow jest wiele? Swoja droga to rewelacyjne czasy dzialania dyskow, jezeli to prawda, gratulacje... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawe, mam w Azure kilka maszyn z dyskami ssd (przynajmniej za to płacę) i nie widzę różnicy, wręcz jestem trochę zawiedziony

Pogadam sam ze sobą, a co.

Zwracam honor mojemu dostawcy rozwiązań chmurowych. Jest różnica między HDD a SDD. Wrażenia z normalnej pracy nie pokrywają się z wynikami testów syntetycznych ;)

 

diskspd.exe -c8192K -d2 testfile.dat

 

 
VM WS 2012 2; 4 rdzenie; 28 GB RAM; SSD
Total IO
thread |       bytes     |     I/Os     |     MB/s   |  I/O per s |  file
------------------------------------------------------------------------------
     0 |      3297116160 |        50310 |    3144.41 |   50310.64 | testfile (8192KB)
     1 |      3271098368 |        49913 |    3119.60 |   49913.63 | dat (8192KB)
------------------------------------------------------------------------------
total:        6568214528 |       100223 |    6264.02 |  100224.27
 
laptop I5; 8GB RAM; SDD
Total IO
thread |       bytes     |     I/Os     |     MB/s   |  I/O per s |  file
------------------------------------------------------------------------------
     0 |      7721123840 |       117815 |    3645.33 |   58325.24 | testfile.dat (8192KB)
------------------------------------------------------------------------------
total:        7721123840 |       117815 |    3645.33 |   58325.24
 
 
2 rdzenie; 3,5 GB RAM; HDD
Total IO
thread |       bytes     |     I/Os     |     MB/s   |  I/O per s |  file
------------------------------------------------------------------------------
     0 |      3160408064 |        48224 |    1503.64 |   24058.17 | testfile.dat (8192KB)
------------------------------------------------------------------------------
total:        3160408064 |        48224 |    1503.64 |   24058.17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No widzisz, dowcip zaskoczył. Wystarczy, że ktoś powie: "mam linuxa", a zaraz ktoś musi krzyczeć: "wcale nie jesteś lepszy!".

 

Ty to gdzieś wyczytałeś w mojej wypowiedzi? Intrygujące :D

 

 

 

O ile nie pojawi się wcześniej trzeci gracz. Optyczny

 

Temat sugeruje, że rozmawiamy o sdd vs hdd. Może pojawić się trzeci potem czwarty a potem "enty" i niczego to nie zmienia w mojej wypowiedzi, że SDD wygra z HDD. 

Astro przestań trolować, bo to robi się już żałosne.

 

 

 

 

Wrażenia z normalnej pracy nie pokrywają się z wynikami testów syntetycznych

 

Może po tej informacji inaczej będziesz teraz to dobierał :)

 

Swoją drogą, (nie jestem w temacie, ale może Ty jesteś) oferują gdzieś coś a la że jest ram i zamiast SDD/HDD jest znów RAM? :D

(oczywiście, musi to być i tak backupowane na HDD/SSD, ale to swoją drogą)

Edytowane przez Afordancja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

oferują gdzieś coś a la że jest ram i zamiast SDD/HDD jest znów RAM? (oczywiście, musi to być i tak backupowane na HDD/SSD, ale to swoją drogą)

Niestety nie wiem. Oglądałem tylko jedno takie rozwiązanie (SAP HANA)

Pewnie są takie rozwiązania bo już raz zostałem zrugany za nieznajomość rynku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

 

 

Ty to gdzieś wyczytałeś w mojej wypowiedzi? Intrygujące :D

 

Dokładnie jak Ty wyczytałeś

 

 

Uwielbiam to "a ja mam linuxa i jestem za***isty" ;)

z mojej. ;):D

 

 

 

Temat sugeruje, że rozmawiamy o sdd vs hdd. Może pojawić się trzeci potem czwarty a potem "enty" i niczego to nie zmienia w mojej wypowiedzi, że SDD wygra z HDD.

 

Zmienia. Jeśli nie masz jakiejkolwiek pewności co do "trzeciego", "czwartego" itd., to po co strzępić jęzor o "pewniku"? Pewnie zrobię jutro rano kupę, ale mogę jednak nie dożyć. :)

 

 

 

Astro przestań trolować, bo to robi się już żałosne.

 

Bez urazy Afordancja; daj sobie siana albo spróbuj zrozumieć moje wypowiedzi (wiem, mam przyciężki dowcip). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...