Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Star Trek - epidemiologia i przeżywalność nagłego zatrzymania krążenia w przyszłości

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu postanowili przeanalizować kilkaset odcinków "Star Treka", by zorientować się, jak będą wyglądać problemy z sercem w XXIII i XXIV w.

Wbrew pozorom projekt może być czymś więcej niż zwykłą akademicką zabawą, bo wiele technologii zaprezentowanych w serialu - np. łączność bezprzewodowa, telefon komórkowy czy przenośne komputery - doczekało się swojej realizacji. W takim ujęciu pomysł scenarzystów mógłby uchodzić za dość wiarygodną wizję medycyny ratunkowej odległej przyszłości. Analiza wykazała, że nawet wtedy zatrzymanie krążenia będzie zbierać krwawe żniwo, ale z powodów innych niż obecnie, zaobserwowano bowiem przesunięcie od przyczyn ogólnomedycznych do traumatologicznych.

Leczenie nagłego zatrzymania krążenia jest intensywnie badanym zagadnieniem, lecz niestety, wskaźnik przeżywalności od wielu lat ustabilizował się na bardzo niskim poziomie. Celem studium było przyjrzenie się epidemiologii i leczeniu w fikcyjnym świecie z XXIV w. [...], tak by znaleźć jakieś inspiracje dla teraźniejszości - opowiada David Hörburger.

Naukowcy od początku uczestniczyli w produkcji "Star Treka". Zagorzałym fanem serialu jest np. Stephen Hawking, który swego czasu napisał, że film poszerza granice ludzkiej wyobraźni. Warto przypomnieć, że już w 1966 r. widzowie obejrzeli scenę, w której załoga odebrała wiadomość z czegoś, co dopiero w 1979 r. ujrzało światło dzienne jako telefaks.

Autorzy publikacji z pisma Resuscitation przeanalizowali 256 odcinków 3 serii: "Star Trek: Następne pokolenie", "Star Trek: Stacja kosmiczna" i "Star Trek: Voyager". W sumie doliczyli się 96 przypadków nagłego zatrzymania krążenia (śmiertelność wynosiła ok. 90%).

W 17 przypadkach rozpoczęto resuscytację i u 12 pacjentów wróciło spontaniczne krążenie. Korzystny stan neurologiczny i długoterminowe przeżycie udokumentowano u 9 osób.

Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia okazał się uraz (40%), także wywołany bronią energetyczną. Ponieważ dziś większość zatrzymań krążenia jest skutkiem arytmii i zawału, Austriacy doszli do wniosku, że ludzie w XXIV w. będą prowadzić o wiele zdrowszy tryb życia.

W XXIV w. nagłe zatrzymanie krążenia pozostanie krytycznym zdarzeniem, jednak szybki dostęp do opieki medycznej i nowe narzędzia prognostyczne pomogą w leczeniu takich przypadków.

Naukowcy zauważyli, że w "Star Treku" miejsce, w którym u kogoś doszło do zatrzymania krążenia, nie ma wpływu na przeżywalność. Jak można się domyślić, współcześnie kwestia ta ma decydujące znaczenie: pacjent, u którego krążenie zatrzymało się w szpitalu, ma większe szanse niż ktoś, u kogo stan ten wystąpił na ulicy czy w domu. Austriacy wyjaśniają zaobserwowany fenomen technologią teleportacji. Ważne wydaje się też zastosowanie trikodera - nowoczesnego skanera.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostali kasę za badania polegające na oglądaniu przez kilka tygodni "Star Treka"? Austryjackie spryciule! Mam jednak przeczucie że ten czas można było wykorzystać na coś pożyteczniejszego dla medycyny. Chociaż to pewnie tylko projekt, którym zajmowali się czekając na posiewy, albo wyniki jakichś analiz, kiedy nie mili nic lepszego do roboty... mam nadzieję :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

by zorientować się, jak będą wyglądać problemy z sercem w XXIII i XXIV w.

I od tej pory archeolodzy zaczęli pilnie oglądać Wojowniczą księżniczkę Xenę aby dowiedzieć się jak się żyło te 3 tysiące lat temu :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I od tej pory archeolodzy zaczęli pilnie oglądać Wojowniczą księżniczkę Xenę aby dowiedzieć się jak się żyło te 3 tysiące lat temu :)

 

Widzę w tym pewne niebezpieczeństwo. W końcu oglądanie seriali jest tańsze od faktycznego kopania co daje dużą pokusę oszczędzania kosztów.

Zresztą działa to w obie strony: po co się napinać z tym lataniem okrakiem na beczkach z paliwem i utleniaczem jak można poczekać aż skonstruujemy napęd Warp albo napęd nieprawdopodobieństwa i mieć Wszechświat u stóp w niskich kosztach.

 

Do Siego Roku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po co wydawać grube miliardy na jakieś akceleratory czy teleskopy, skoro będzie o tym w jakimś następnym odcinku serialu X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak np. o śladach sprzed Wielkiego Wybuchu w mikrofalowym promieniowaniu tła było w StarGate (główny motyw) i to zdaje się zanim pojawiły się doniesienia naukowe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...