Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Star Trek - epidemiologia i przeżywalność nagłego zatrzymania krążenia w przyszłości

Recommended Posts

Ciekawscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu postanowili przeanalizować kilkaset odcinków "Star Treka", by zorientować się, jak będą wyglądać problemy z sercem w XXIII i XXIV w.

Wbrew pozorom projekt może być czymś więcej niż zwykłą akademicką zabawą, bo wiele technologii zaprezentowanych w serialu - np. łączność bezprzewodowa, telefon komórkowy czy przenośne komputery - doczekało się swojej realizacji. W takim ujęciu pomysł scenarzystów mógłby uchodzić za dość wiarygodną wizję medycyny ratunkowej odległej przyszłości. Analiza wykazała, że nawet wtedy zatrzymanie krążenia będzie zbierać krwawe żniwo, ale z powodów innych niż obecnie, zaobserwowano bowiem przesunięcie od przyczyn ogólnomedycznych do traumatologicznych.

Leczenie nagłego zatrzymania krążenia jest intensywnie badanym zagadnieniem, lecz niestety, wskaźnik przeżywalności od wielu lat ustabilizował się na bardzo niskim poziomie. Celem studium było przyjrzenie się epidemiologii i leczeniu w fikcyjnym świecie z XXIV w. [...], tak by znaleźć jakieś inspiracje dla teraźniejszości - opowiada David Hörburger.

Naukowcy od początku uczestniczyli w produkcji "Star Treka". Zagorzałym fanem serialu jest np. Stephen Hawking, który swego czasu napisał, że film poszerza granice ludzkiej wyobraźni. Warto przypomnieć, że już w 1966 r. widzowie obejrzeli scenę, w której załoga odebrała wiadomość z czegoś, co dopiero w 1979 r. ujrzało światło dzienne jako telefaks.

Autorzy publikacji z pisma Resuscitation przeanalizowali 256 odcinków 3 serii: "Star Trek: Następne pokolenie", "Star Trek: Stacja kosmiczna" i "Star Trek: Voyager". W sumie doliczyli się 96 przypadków nagłego zatrzymania krążenia (śmiertelność wynosiła ok. 90%).

W 17 przypadkach rozpoczęto resuscytację i u 12 pacjentów wróciło spontaniczne krążenie. Korzystny stan neurologiczny i długoterminowe przeżycie udokumentowano u 9 osób.

Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia okazał się uraz (40%), także wywołany bronią energetyczną. Ponieważ dziś większość zatrzymań krążenia jest skutkiem arytmii i zawału, Austriacy doszli do wniosku, że ludzie w XXIV w. będą prowadzić o wiele zdrowszy tryb życia.

W XXIV w. nagłe zatrzymanie krążenia pozostanie krytycznym zdarzeniem, jednak szybki dostęp do opieki medycznej i nowe narzędzia prognostyczne pomogą w leczeniu takich przypadków.

Naukowcy zauważyli, że w "Star Treku" miejsce, w którym u kogoś doszło do zatrzymania krążenia, nie ma wpływu na przeżywalność. Jak można się domyślić, współcześnie kwestia ta ma decydujące znaczenie: pacjent, u którego krążenie zatrzymało się w szpitalu, ma większe szanse niż ktoś, u kogo stan ten wystąpił na ulicy czy w domu. Austriacy wyjaśniają zaobserwowany fenomen technologią teleportacji. Ważne wydaje się też zastosowanie trikodera - nowoczesnego skanera.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostali kasę za badania polegające na oglądaniu przez kilka tygodni "Star Treka"? Austryjackie spryciule! Mam jednak przeczucie że ten czas można było wykorzystać na coś pożyteczniejszego dla medycyny. Chociaż to pewnie tylko projekt, którym zajmowali się czekając na posiewy, albo wyniki jakichś analiz, kiedy nie mili nic lepszego do roboty... mam nadzieję :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

by zorientować się, jak będą wyglądać problemy z sercem w XXIII i XXIV w.

I od tej pory archeolodzy zaczęli pilnie oglądać Wojowniczą księżniczkę Xenę aby dowiedzieć się jak się żyło te 3 tysiące lat temu :)

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I od tej pory archeolodzy zaczęli pilnie oglądać Wojowniczą księżniczkę Xenę aby dowiedzieć się jak się żyło te 3 tysiące lat temu :)

 

Widzę w tym pewne niebezpieczeństwo. W końcu oglądanie seriali jest tańsze od faktycznego kopania co daje dużą pokusę oszczędzania kosztów.

Zresztą działa to w obie strony: po co się napinać z tym lataniem okrakiem na beczkach z paliwem i utleniaczem jak można poczekać aż skonstruujemy napęd Warp albo napęd nieprawdopodobieństwa i mieć Wszechświat u stóp w niskich kosztach.

 

Do Siego Roku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i po co wydawać grube miliardy na jakieś akceleratory czy teleskopy, skoro będzie o tym w jakimś następnym odcinku serialu X.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak np. o śladach sprzed Wielkiego Wybuchu w mikrofalowym promieniowaniu tła było w StarGate (główny motyw) i to zdaje się zanim pojawiły się doniesienia naukowe :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...